Gripas dar negriebia, bet skiepytis – laikas

Jau prieš mėnesį Valstybinė ligonių kasa (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbė, kad daugiau kaip 95 tūkst. gripo vakcinos dozių yra išdalinta 498 Lietuvos gydymo įstaigoms. Šiemet jas gripo vakcina pasiekė gerokai anksčiau nei ankstesniais metais. Tad medikai jau ragina nedelsti ir skiepytis.

Šiemet Šilutės rajone nemokamai pasiskiepyti gali 1592 rizikos grupėms priklausantys žmonės.

Kokios prognozės ir nuomonės?
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, jau dabar didžiausias sergamumas pastebimas Vilniaus apskrityje, o mažiausias – Šiaulių. Šilutės r. savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyr. specialistas – savivaldybės gydytojas Marius Bartkus informavo, jog per pastarąją savaitę yra užfiksuoti 8 gripo atvejai ir Klaipėdos apskrityje. Anot jo, sergančiųjų gripu po truputį daugėja, tačiau nežymiai. Pernai tokiu pat metu situacija buvo panaši – gripu sirgo vos vienas kitas.
Sveikatos specialistai prognozuoja, kad šį sezoną Europoje vyraus du nauji gripo virusai, kurie gali sukelti didesnį sergamumą. Pasak M. Bartkau, dažniausiai gripas siautėja gruodžio-vasario mėnesiais, todėl šiuo metu apie siaučiantį gripą kalbėti dar ankstoka. Tačiau sveikatos specialistai pastebi, kad jau skiepytis ir ilgiau nedelsti.
„Kiekvienais metais žmonės raginami skiepytis ir kuo gausiau, tačiau šiemet – ypač. Juk teigiama, kad sulauksime stipresnio gripo viruso“, – patikino M. Bartkus.
Koks bus šių metų gripo virusas, prognozuoti sunku. Manoma, kad šiemet jis bus daug stipresnis. Šios prognozės neatmetė Šilutės šeimos gydytojų centro vadovas Adomas Lukoševičius. Jis įsitikinęs, kad jei tokios prognozės skelbiamos, didelė tikimybė, kad jos išsipildys.
Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus įsitikinęs, jog nesvarbu, kokia žiema laukia, kokio stiprumo bus gripas, skiepytis yra privalu, ypač jei žmogus daug bendrauja su sergančiais asmenimis ar pats turi sveikatos problemų. Tokiems pacientams susirgus gripu, galimos grėsmingesnės komplikacijos.
„Skiepai nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau jie nėra ir blogis. Aš nesergu gripu, nes imunitetas atsparus šiam virusui. Mano atveju skiepytis nėra tikslo, bet juk situacijų yra daug ir visokių, ne viską gali nuspėti“, – sakė vyr. gydytojas D. Steponkus.
Šilutės rajone gripo atvejų dar neužfiksuota. Šiuo metu vyrauja peršalimo ligos: sloga, nosiaryklės uždegimas, bronchitas, sinusitas. D. Steponkus paaiškino, jog po vasaros žmogaus organizmas yra tvirtas, todėl, esant tokiam šiltam rudeniui, peršalimo ligų protrūkiui atsirasti sunku.
Gripo protrūkio nejaučia ir Juknaičių seniūnija. Juknaičių ambulatorijos šeimos gydytoja Jolanta Barzdienė patikino, kad šiuo metu gripo virusas dar nesiaučia, tačiau peršalimo ligos jau puola.
Šilutės rajone gydymo įstaigose yra gautos 1592 gripo vakcinos dozės. M. Bartkus informavo, kad dozių visada užtenka, todėl įsitikinęs, kad ir šiemet jų tikrai užteks.
Kaip ir daugelis sveikatos specialistų, šeimos gydytoja J. Barzdienė pastebėjo, jog Juknaičių seniūnijos gyventojai kasmet vis labiau domisi skiepais: „Aš rekomenduočiau visiems pasiskiepyti, ypač kai yra tokia galimybė. Prognozuojama, jog šiemet tikrai sulauksime kiek stipresnio gripo viruso, todėl svarbu skiepytis tiems, kurie serga širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis“.
M. Bartkus informavo, jog gripo epidemija yra skelbiama tada, kai susirgimų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius per savaitę pasiekia 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų.
Skiepys ir nemokamai
Už skiepus nuo gripo teks mokėti po 7 €“. Daug asmenų Lietuvoje bus skiepijami nemokamai, Šilutės rajone – taip pat. Už vakcinas nemokės tie, kuriems kyla didžiausias pavojus susirgti gripu. Tai sergantieji lėtinėmis ligomis, pensinio amžiaus, nėščios moterys, slaugos ir globos įstaigose gyvenantys žmonės bei gydymo įstaigų darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.
Prieš skiepijantis būtina gydytojo apžiūra, todėl pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips pas skiepijantį medicinos specialistą. Spalis ir lapkritis yra tinkamiausias metas skiepytis.
Kadangi gripo virusas kasmet keičiasi, kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, tad skiepytis neturėtų pamiršti ir tie gyventojai, kurie skiepijosi ir pernai.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pieno separatoriai – šiuolaikinio verslo pagalbininkai

Daugelis mūsų kasdien vartoja pieno produktus, geria gryną pieną. Tačiau taip pat daugelis nepagalvoja apie tai, kaip pienas pasiekia mūsų stalą, mūsų stiklines ir tuo pačiu skrandžius.  Žinoma, tai yra ilgas darbas, kuris prasideda gyvūno priežiūra ir baigiasi technikos indėliu, kuris garantuoja ne tik tikslumą, tačiau ir našumą. Darbų optimizacijai reikalingas pieno separatorius be kurio šiuolaikinė pieninkystės rinka nebūtų tokia gera kokia yra šiuo metu. Nors įranga buvo išrasta jau XIX amžiuje, tačiau plačiai pradėta naudoti tik XX. Šiuo metu

Kokybiški dažai, lakas bei klijai Kaune – kaip išsirinkti?

Kokybiškos ir tinkamos priemonės yra bene svarbiausias aspektas, kai kalbame apie įvairius remonto darbus. Esminiais faktoriais dažniausiai tampa būtent geras lakas, dažai bei klijai. Kaunas pasižymi išties didele šių prekių pasirinkimo įvairove, todėl garantuotai surasite jus labiausiai tenkinantį variantą. Visgi, sudėtingiausiu aspektu gali būti nežinojimas, nuo kur pradėti šias paieškas. Geriausiu pagalbininku šioje situacijoje galėtų būti info.lt portalas, mat čia vienoje vietoje surasite daug skirtingų įmonių, o tai palengvins išsirinkti optimaliausią variantą. Kokybiški dažai Dažai Kaune yra viena populiariausių prekių,

Savivaldybė planuoja imti 750 tūkst. Eur ilgalaikę paskolą

Ar imti ilgalaikę 750 tūkst. eurų paskolą spalio paskutinę savaitę bus svarstoma Šilutės r. savivaldybės tarybos posėdyje. Kitą savaitę vyksiančiuose Tarybos komitetų posėdžiuose dėl to vyks svarstymai ir diskusijos. Savivaldybės Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Dorita Mongirdaitė vietos politikams pateiktame aiškinamajame rašte nurodo, kad  Savivaldybės 2021 metų prognozuojamos pajamos, nuo kurių skaičiuojamas Savivaldybės skolinimosi limitas, yra 25 823 tūkst. eurų. Savivaldybės skolinimosi limitas (60 proc.) sudaro 15 493,8 tūkst. eurų. Savivaldybės negrąžintų ilgalaikių paskolų likutis 2021 m. sausio 1 d.

Ar pabrangs ugdymas Šilutės meno mokykloje?

Šilutės meno mokykla kreipėsi į Savivaldybę prašydama padidinti mokesčius už mokinių ugdymą šioje įstaigoje. Jau perengtas sprendimo projektas. Jį svarstys kitą savaitę Tarybos komitetuose, o galutinį žodį tars Savivaldybės taryba spalio pabaigoje vyksiančiame posėdyje.   Svarstoma, kad  meno mokyklos dailės, muzikos bei šokio skyriuose nuo lapkričio 1 d. galiotų tokio dydžio mokesčiai:   besimokantiems pagal dailės arba muzikos ankstyvojo ugdymo programą – 16 Eur;   besimokantiems dailės ir šokio skyriuose pagal pradinio arba pagrindinio ugdymo programas – 16 Eur;  

Taip pat skaitykite