Gripas dar negriebia, bet skiepytis – laikas

Jau prieš mėnesį Valstybinė ligonių kasa (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbė, kad daugiau kaip 95 tūkst. gripo vakcinos dozių yra išdalinta 498 Lietuvos gydymo įstaigoms. Šiemet jas gripo vakcina pasiekė gerokai anksčiau nei ankstesniais metais. Tad medikai jau ragina nedelsti ir skiepytis.

Šiemet Šilutės rajone nemokamai pasiskiepyti gali 1592 rizikos grupėms priklausantys žmonės.

Kokios prognozės ir nuomonės?
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, jau dabar didžiausias sergamumas pastebimas Vilniaus apskrityje, o mažiausias – Šiaulių. Šilutės r. savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyr. specialistas – savivaldybės gydytojas Marius Bartkus informavo, jog per pastarąją savaitę yra užfiksuoti 8 gripo atvejai ir Klaipėdos apskrityje. Anot jo, sergančiųjų gripu po truputį daugėja, tačiau nežymiai. Pernai tokiu pat metu situacija buvo panaši – gripu sirgo vos vienas kitas.
Sveikatos specialistai prognozuoja, kad šį sezoną Europoje vyraus du nauji gripo virusai, kurie gali sukelti didesnį sergamumą. Pasak M. Bartkau, dažniausiai gripas siautėja gruodžio-vasario mėnesiais, todėl šiuo metu apie siaučiantį gripą kalbėti dar ankstoka. Tačiau sveikatos specialistai pastebi, kad jau skiepytis ir ilgiau nedelsti.
„Kiekvienais metais žmonės raginami skiepytis ir kuo gausiau, tačiau šiemet – ypač. Juk teigiama, kad sulauksime stipresnio gripo viruso“, – patikino M. Bartkus.
Koks bus šių metų gripo virusas, prognozuoti sunku. Manoma, kad šiemet jis bus daug stipresnis. Šios prognozės neatmetė Šilutės šeimos gydytojų centro vadovas Adomas Lukoševičius. Jis įsitikinęs, kad jei tokios prognozės skelbiamos, didelė tikimybė, kad jos išsipildys.
Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus įsitikinęs, jog nesvarbu, kokia žiema laukia, kokio stiprumo bus gripas, skiepytis yra privalu, ypač jei žmogus daug bendrauja su sergančiais asmenimis ar pats turi sveikatos problemų. Tokiems pacientams susirgus gripu, galimos grėsmingesnės komplikacijos.
„Skiepai nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau jie nėra ir blogis. Aš nesergu gripu, nes imunitetas atsparus šiam virusui. Mano atveju skiepytis nėra tikslo, bet juk situacijų yra daug ir visokių, ne viską gali nuspėti“, – sakė vyr. gydytojas D. Steponkus.
Šilutės rajone gripo atvejų dar neužfiksuota. Šiuo metu vyrauja peršalimo ligos: sloga, nosiaryklės uždegimas, bronchitas, sinusitas. D. Steponkus paaiškino, jog po vasaros žmogaus organizmas yra tvirtas, todėl, esant tokiam šiltam rudeniui, peršalimo ligų protrūkiui atsirasti sunku.
Gripo protrūkio nejaučia ir Juknaičių seniūnija. Juknaičių ambulatorijos šeimos gydytoja Jolanta Barzdienė patikino, kad šiuo metu gripo virusas dar nesiaučia, tačiau peršalimo ligos jau puola.
Šilutės rajone gydymo įstaigose yra gautos 1592 gripo vakcinos dozės. M. Bartkus informavo, kad dozių visada užtenka, todėl įsitikinęs, kad ir šiemet jų tikrai užteks.
Kaip ir daugelis sveikatos specialistų, šeimos gydytoja J. Barzdienė pastebėjo, jog Juknaičių seniūnijos gyventojai kasmet vis labiau domisi skiepais: „Aš rekomenduočiau visiems pasiskiepyti, ypač kai yra tokia galimybė. Prognozuojama, jog šiemet tikrai sulauksime kiek stipresnio gripo viruso, todėl svarbu skiepytis tiems, kurie serga širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis“.
M. Bartkus informavo, jog gripo epidemija yra skelbiama tada, kai susirgimų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius per savaitę pasiekia 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų.
Skiepys ir nemokamai
Už skiepus nuo gripo teks mokėti po 7 €“. Daug asmenų Lietuvoje bus skiepijami nemokamai, Šilutės rajone – taip pat. Už vakcinas nemokės tie, kuriems kyla didžiausias pavojus susirgti gripu. Tai sergantieji lėtinėmis ligomis, pensinio amžiaus, nėščios moterys, slaugos ir globos įstaigose gyvenantys žmonės bei gydymo įstaigų darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.
Prieš skiepijantis būtina gydytojo apžiūra, todėl pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips pas skiepijantį medicinos specialistą. Spalis ir lapkritis yra tinkamiausias metas skiepytis.
Kadangi gripo virusas kasmet keičiasi, kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, tad skiepytis neturėtų pamiršti ir tie gyventojai, kurie skiepijosi ir pernai.

Viktorija SKUTULIENĖ

Hits: 53

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Renginių, skirtų emocinei sveikatai, ciklas

MO muziejus drauge su kitų kultūros įstaigų atstovais ne kartą akcentavo meno ir kultūros svarbą. Muziejų ir galerijų lankymas gerina žmonių emocinę sveikatą, mažina stresą bei suteikia laimės. Tą patvirtina Pasaulio sveikatos organizacijos atlikti tyrimai. „Apie muziejų ir vizualiųjų menų teigiamą poveikį visuomenei ne kartą kalbėjome, kai muziejus buvo uždarytas karantino metu. Įsitikinome, kad nepaisant mokslinių įrodymų, galbūt tuo nėra pasitikima, nesistengiama sistemiškiau išnaudoti. Todėl norime tęsti šią temą ir analizuoti, kaip geriau išnaudoti muziejus – vietas, kuriose auga gerovės

Baudos už žolės deginimą

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, daugiausia  gaisrų atvirosiose teritorijose kyla balandžio mėnesį. Praėjusių metų  balandį  ugniagesiams juos teko gesinti 815 kartų. Šiais metais žolė Lietuvoje jau liepsnojo  360  kartų. Daugiausia tokių gaisrų šiemet kilo Vilniaus (179), Kauno (43) ir Šiaulių (26)  apskrityse.  Šiemet išdegė per 100 ha, praėjusiais metais per tą patį laiką ugnis nusiaubė 575 ha (kilo 918 gaisrų).    Dabar šalyje  vyksta akcija „Nedegink žolės“, jos metu gyventojams platinama informacija apie daromą žalą deginant sausą žolę ir už

Atvelykiui – apie žibučių miškelį Pagryniuose

Pagryniuose, Šilutės priemiestyje,  reto grožio vieta: 7 arų ploto privatus miškelis išvien mėlynuoja žibuoklių žiedais. Kiek jų čia žydi, sunku ir suskaičiuoti. Vešlūs krūmeliai kelia po dešimtis žiedų. Šį pavasarį mėlynasis miškelis ypač gražus. Dabar – pats žibučių žydėjimas. O padėkos už šį sukurtą grožį nusipelno Žaliosios gatvės sodybos šeimininkai – garsūs Pamario krašto bitininkai Onutė ir Pranas Petrošiai. Sukurti tokį žibuoklyną – ne vienerių metų darbas. Onutė Petrošienė pasakojo, kad pirmosios žibutės čia buvo pasodintos gal prieš 10 metų.

Dovana F. Bajoraičio viešajai bibliotekai – stalo žaidimas „Kelionė koklių motyvais“

Rudenį trys klaipėdiečiai – meno projektų koordinatorė Žana Jegorova, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotoja dr. Raimonda Nabažaitė, ir tapytojas Rodionas Petrovas (Rodion Petroff) sukūrė pažintinį stalo žaidimą „Kelionė koklių motyvais“, kuris yra glaudžiai susijęs su Klaipėdoskrašto  istorija. Jame vaizduojami kokliai priklauso Mažosios Lietuvos istorijos muziejui. Šis žaidimas kviečia prisiliesti prie krosnių istorijos (tai artima ir Šilutės kraštui). Žaidėjai žaisdami artimiau prisilies prie archeologijos ir jos ypatumų, daugiau sužinos apie Europos istoriją, mieste vyravusią prekybą, garsių menininkų kūrybą,

Taip pat skaitykite