Gripas dar negriebia, bet skiepytis – laikas

Jau prieš mėnesį Valstybinė ligonių kasa (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbė, kad daugiau kaip 95 tūkst. gripo vakcinos dozių yra išdalinta 498 Lietuvos gydymo įstaigoms. Šiemet jas gripo vakcina pasiekė gerokai anksčiau nei ankstesniais metais. Tad medikai jau ragina nedelsti ir skiepytis.

Šiemet Šilutės rajone nemokamai pasiskiepyti gali 1592 rizikos grupėms priklausantys žmonės.

Kokios prognozės ir nuomonės?
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, jau dabar didžiausias sergamumas pastebimas Vilniaus apskrityje, o mažiausias – Šiaulių. Šilutės r. savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyr. specialistas – savivaldybės gydytojas Marius Bartkus informavo, jog per pastarąją savaitę yra užfiksuoti 8 gripo atvejai ir Klaipėdos apskrityje. Anot jo, sergančiųjų gripu po truputį daugėja, tačiau nežymiai. Pernai tokiu pat metu situacija buvo panaši – gripu sirgo vos vienas kitas.
Sveikatos specialistai prognozuoja, kad šį sezoną Europoje vyraus du nauji gripo virusai, kurie gali sukelti didesnį sergamumą. Pasak M. Bartkau, dažniausiai gripas siautėja gruodžio-vasario mėnesiais, todėl šiuo metu apie siaučiantį gripą kalbėti dar ankstoka. Tačiau sveikatos specialistai pastebi, kad jau skiepytis ir ilgiau nedelsti.
„Kiekvienais metais žmonės raginami skiepytis ir kuo gausiau, tačiau šiemet – ypač. Juk teigiama, kad sulauksime stipresnio gripo viruso“, – patikino M. Bartkus.
Koks bus šių metų gripo virusas, prognozuoti sunku. Manoma, kad šiemet jis bus daug stipresnis. Šios prognozės neatmetė Šilutės šeimos gydytojų centro vadovas Adomas Lukoševičius. Jis įsitikinęs, kad jei tokios prognozės skelbiamos, didelė tikimybė, kad jos išsipildys.
Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus įsitikinęs, jog nesvarbu, kokia žiema laukia, kokio stiprumo bus gripas, skiepytis yra privalu, ypač jei žmogus daug bendrauja su sergančiais asmenimis ar pats turi sveikatos problemų. Tokiems pacientams susirgus gripu, galimos grėsmingesnės komplikacijos.
„Skiepai nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau jie nėra ir blogis. Aš nesergu gripu, nes imunitetas atsparus šiam virusui. Mano atveju skiepytis nėra tikslo, bet juk situacijų yra daug ir visokių, ne viską gali nuspėti“, – sakė vyr. gydytojas D. Steponkus.
Šilutės rajone gripo atvejų dar neužfiksuota. Šiuo metu vyrauja peršalimo ligos: sloga, nosiaryklės uždegimas, bronchitas, sinusitas. D. Steponkus paaiškino, jog po vasaros žmogaus organizmas yra tvirtas, todėl, esant tokiam šiltam rudeniui, peršalimo ligų protrūkiui atsirasti sunku.
Gripo protrūkio nejaučia ir Juknaičių seniūnija. Juknaičių ambulatorijos šeimos gydytoja Jolanta Barzdienė patikino, kad šiuo metu gripo virusas dar nesiaučia, tačiau peršalimo ligos jau puola.
Šilutės rajone gydymo įstaigose yra gautos 1592 gripo vakcinos dozės. M. Bartkus informavo, kad dozių visada užtenka, todėl įsitikinęs, kad ir šiemet jų tikrai užteks.
Kaip ir daugelis sveikatos specialistų, šeimos gydytoja J. Barzdienė pastebėjo, jog Juknaičių seniūnijos gyventojai kasmet vis labiau domisi skiepais: „Aš rekomenduočiau visiems pasiskiepyti, ypač kai yra tokia galimybė. Prognozuojama, jog šiemet tikrai sulauksime kiek stipresnio gripo viruso, todėl svarbu skiepytis tiems, kurie serga širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis“.
M. Bartkus informavo, jog gripo epidemija yra skelbiama tada, kai susirgimų gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) skaičius per savaitę pasiekia 100 atvejų 10 tūkst. gyventojų.
Skiepys ir nemokamai
Už skiepus nuo gripo teks mokėti po 7 €“. Daug asmenų Lietuvoje bus skiepijami nemokamai, Šilutės rajone – taip pat. Už vakcinas nemokės tie, kuriems kyla didžiausias pavojus susirgti gripu. Tai sergantieji lėtinėmis ligomis, pensinio amžiaus, nėščios moterys, slaugos ir globos įstaigose gyvenantys žmonės bei gydymo įstaigų darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.
Prieš skiepijantis būtina gydytojo apžiūra, todėl pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nukreips pas skiepijantį medicinos specialistą. Spalis ir lapkritis yra tinkamiausias metas skiepytis.
Kadangi gripo virusas kasmet keičiasi, kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, tad skiepytis neturėtų pamiršti ir tie gyventojai, kurie skiepijosi ir pernai.

Viktorija SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip atrasti kokybišką sausą maistą šunims?

Šiuolaikinėje rinkoje gausu įvairių rūšių sauso šunų maisto. Tai sudaro pagrindą dvejoti, kaip rasti tą tinkamą. Tiesa, yra šeimininkų, kurie sauso maisto net neduoda savo augintiniams, tačiau anot specialistų, šuo turi gauti bent šiek tiek sauso maisto davinio. Kas tinka vienam, nereiškia, kad tiks kitam Reikia pripažinti faktą, kad šunys, kaip ir  žmonės yra skirtingi, todėl renkantis maistą, kiekvienas turi savo savitą skonį. Sausas maistas mylimiems šunims gali būti pagamintas iš įvairių maisto produktų: nuo elnienos iki daržovių, todėl atrasti

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tai nurodyta Aplinkos ministerijos darbo grupės dėl organinių ir medienos statybos medžiagų visuomeninių pastatų statybai pateiktoje ataskaitoje. Joje taip pat pažymėta galimybė tokius pastatus statyti aukštesnius, nei kad dabar numato teisės aktai. Balandžio mėnesį suformuotos darbo grupės ataskaitoje pateiktas veiksmų planas tikslui pasiekti – statyti statinius iš atsinaujinančių išteklių (organinių, medinių) konstrukcijų, kurios sudarytų 50 proc. statybinių medžiagų. Nors šiuo

Lietuvos paštas planuoja dvigubai išplėsti paštomatų tinklą

Lietuvos paštas paskelbė viešąjį konkursą, kuriuo planuoja įsigyti iki 280 naujų paštomatų. Įgyvendinant paštomatų plėtrą, ateinančiais metais bus įrengta 80 naujų LP EXPRESS paštomatų, o likusią įrangą planuojama įsigyti iki 2025 metų. „Jau kelis metus stebime tendenciją, kai siunčiamų daiktų kiekis auga, o laiškų – mažėja. Pandemijos laikotarpiu visuomenės apsipirkimo bei siuntimo įpročiai dar sparčiau keitėsi – stipriai augo siuntų segmentas. Klientai ypač pamėgo paštomatus kaip greitą, patogų ir aplinkai draugiškesnį siuntimo būdą. Prognozuojame, kad tokie siuntimo įpročiai išliks ir

Ligonių kasos vaiko sveikatos pažymėjimais ragina pasirūpinti iš anksto

Nors iki naujų mokslo metų pradžios dar geras mėnuo, ligonių kasos jau dabar primena tėvams apie būtinybę atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Vizito pas šeimos gydytojus raginama neatidėlioti, nes rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti pasitikrinti atėjusiųjų eilės. Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės – jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos

Taip pat skaitykite