Gotikos ženklai Mažojoje Lietuvoje

Hugo Šojaus muziejaus nuotr.

Lietuvos muziejų kelio (LMK) programa „Europos ženklai Lietuvoje: Gotika“ liepos 3 dieną pradeda įspūdingą kelionę Mažosios Lietuvos regione. Kultūros paveldo sklaidos šešerių metų programa „Gimtoji Europa“ pirmuosius savo veiklos metus skiria Gotikos ženklams Lietuvoje pažinti. Jau aplankiusi Dzūkiją ir Suvalkiją (Sūduvą) artimiausias 20 dienų muziejų lankytojams ji pristatys gotikos ženklus Pamario krašte.

Parodos muziejuose

Mažojoje Lietuvoje muziejų kelio gerbėjų lauks parodos, paskaitos, ekskursijos ir kūrybinės dirbtuvės. Renginius organizuos BĮ Neringos muziejai, Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus Klaipėdoje ir Pagėgių sav. Martyno Jankaus muziejus Bitėnuose. Mažojoje Lietuvoje muziejai parodys lankytojams savo saugomas unikalias kolekcijas, išsamiai ir originaliai, įvairiais rakursais pristatys išlikusius gotikos ženklus bei atskleis netikėtas jų sąsajas su mūsų kasdienybe.

Štai liepos 7 d. Kuršių nerijos istorijos muziejus kviečia į dr. Raimondos Nabažaitės paskaitą „Tarp paprastumo ir genialumo: Klaipėdos gotikinių krosnių kokliai Europos kontekste“ ir stendinę parodą „Ekspedicija – gyvos krosnys (šimtmečiais nutolusios nuo gotikos)“. Paskaitos ir parodos objektas – kokliai ir krosnys. Pasak renginio organizatorių, archeologų randami XIV-XVI a. gotikiniai krosnių kokliai yra vieni ryškiausių namų interjero, ano meto žmogaus pasaulėžiūros, religinių, kultūrinių nuostatų liudininkai. Klestint Gotikos stilistinei raiškai, būta ir kontrastų. Namų krosnyse be kūrybinio genialumo, netrūko ir paprastumo: suformuoti pagrindiniai gamybos ir statybos principai, kurie žinomi ir taikomi iki šiol.

Liepos 15 d. gotikos ženklų ieškotojų lauks renginiai Šilutėje ir Klaipėdoje.
Šilutės Hugo Šojaus muziejus pristatys stendinę parodą „Gotika ir Šilutės Hugo Šojaus muziejuje saugojami leidiniai“. Muziejus yra sukaupęs vertingą spaudinių kolekciją, iš kurių labiausiai išsiskiria turtingas religinių knygų (biblijų, postilių, giesmynų ir kt.) rinkinys. Seniausia postilė vokiečių kalba datuojama XVI a. pab., o unikali dydžiu bei svoriu yra 1729 m. Tubingene spausdinta bemaž 10 kg sverianti vokiška biblija. Muziejuje daugiausia sukaupta XIX-XX a. pradžios religinių knygų vokiečių bei lietuvių kalbomis. Žymi dalis šių leidinių buvo išspausdinta gotišku šriftu. Tad po parodos lankytojų dar lauks kūrybinės dirbtuvės, kurių metu bus galima išbandyti gotikinio rašto vingrybes ir net pasigaminti atminimo dovanėlę.

Gotikinio šrifto kilmė

Mažosios Lietuvos istorijos muziejus lankytojų lauks ekskursijoje „Viduramžių Klaipėda – didžioji miesto istorijos paslaptis“. Pilies ir miesto raidą pristatančioje ekspozicijoje ekskursijos dalyviai bus kviečiami atidžiau pažvelgti į Gotikos stiliaus radinius, pirmiausia – unikalius koklius su viduramžių kompozicijomis, archeologų naujausias gotikinio miesto ir pilies paieškas. Vėliau ekskursijos dalyvių lauks kūrybinės kaligrafijos dirbtuvės. Kaligrafė Lidija Skačkauskaitė supažindins su gotikinio šrifto kilme ir istorija. Dalyviai galės praktiškai išbandyti gotikinio šrifto rašymo principus ir subtilybes.

Bitėnuose

Liepos 21 d. Lietuvos muziejų kelias kviečia į Bitėnus. Čia Martyno Jankaus muziejuje bus atidaryta paroda „Gotika kaimo tekstilėje“. Muziejuje saugoma Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kaimiškoji tekstilė, kuriai būdingi išsiuvinėti arba išausti nuosavybės ženklai – monogramos. Visoms joms siuvinėti buvo naudojamas prabangus, puošybai nepaprastai tinkantis gotiškasis šriftas.

Parodos lankytojai susipažins ne tik su kraštui būdingu gotiškuoju šriftu spaudiniuose, bet ir muziejuje saugoma Mažosios Lietuvos etnografinio regiono kaimiškąja tekstile, kuri buvo puošta gotiškojo šrifto monogramomis. Renginio metu galėsite pirmą kartą pažvelgti į muziejuje sukauptą lietuvininkių rankdarbių rinkinį. Po parodos atidarymo lankytojų lauks kūrybinės dirbtuvės. Čia kiekvienas galės pabandyti išsiuvinėti gotiškojo šrifto monogramų pavyzdžių.

Toliau – kelias į Žemaitiją

Lietuvos muziejų kelio programa jau įpusėjo. Supažindinęs su Gotikos ženklais Mažosios Lietuvos muziejuose, liepos 24 – rugpjūčio 20 d. kelias suks į Žemaitiją. Vėliau dar lauks renginiai Aukštaitijos regione, kur rugsėjo 27-ąją – Pasaulinę turizmo dieną, Lietuvos muziejų kelias užbaigs šių metų Gotikos pažinimo maršrutą.

Visi renginiai Mažosios Lietuvos muziejuose – nemokami.

Išsami „Lietuvos muziejų kelio“ programa www.muziejukelias.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skardos lankstinių gamyba

lankstiniai

Gaminiai iš skardos lankstinių daugelį metų vaidina svarbų vaidmenį statybinėse konstrukcijose. Trapecijos formos skarda išsiskiria paprastomis, bet išraiškingomis formomis. Tai funkcionali medžiaga, kuri leis įgyvendinti tiek paprastus, tiek gana  ambicingus architektūrinius projektus. Anot specialistų, trapecinis profilis griauna tradicinę stogo dangų naudojimo koncepciją: trapecijos formos lakštai puikiai tinka stogams, fasadams ir tvoroms. Tai sudarys galimybes įgyvendinti išorinės architektūros estetiškus ir funkcionalius sprendimus. Dėl šių priežasčių trapecijos formos profilius labai vertina architektai, konstruktoriai ir nuosavų namų savininkai. Rinkoje rasite įvairių profilių, storių

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto

Jeigu namuose daug maisto iš šaldytuvo ar virtuvės spintelių iškeliauja į šiukšlių dėžę – verta susimąstyti. Paminėjus Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, puiki proga pradėti keisti savo įpročius. Šią jau ketvirtą kartą minimą dieną siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai mūsų planetai. Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia net 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg

Didės pensijos ir kitos socialinės išmokos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apskaičiavo, kiek kitąmet didės įvairių rūšių pensijos. Tai aktualu daugiau nei penktadaliui mūsų šalies žmonių – 2023 m. rugpjūčio mėnesio duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 616 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,5 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Augs ir baziniai socialinių išmokų dydžiai – bazinė socialinė išmoka, šalpos pensijos, tikslinės kompensacijos, valstybės remiamų pajamų dydis, – dėl to didės vaiko pinigai ir kitos socialinės išmokos. Siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas. „Planuojame,

Tarptautinė Kauno policijos ir prokuratūros operacija: išardytas narkotikų tinklas nuo Graikijos iki Lietuvos

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos. Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad

Taip pat skaitykite