Gausa, senolių tradicijomis ir dosnumu alsuojanti Dagotuvių šventė

Pasėjus rugius, švenčiama Dagos (dygimo) šventė. Būtent per Dagą senoliai šventindavo grūdus, kad šie išleistų daigus, šaknytųsi ir žiemą žemėje sėkmingai iškęstų. Žemaičių krašto etnokultūros centras su talkininkais Dagotuves Žemaičių Naumiestyje organizuoja nebe pirmi metai. Dagotuvės tradiciškai užbaigia visų Šilutės rajono seniūnijų švenčių sezoną.

Vakarop šventės šurmulį nustelbė būgnų garsai. Į Dagotuves įžengė eisena su Saukliu, Žemyna, Ūkininku ir dideliu būriu vaidilučių, rankose nešančių ugnį.
Laimos Putriuvienės nuotr.

Šiemet ši šventė tapo dar svarbesnė, mat kartu buvo švenčiama ir viso rajono Derliaus šventė, ją rengti etnokultūros centrui padėjo Šilutės r. savivaldybė.
Į šventę žmonės rinkosi ant Žaliojo kalno. Ūksmingų medžių prieglobstyje susitiko seniai nesimatę giminaičiai, kaimynai, atvyko svečių iš toliau. Buvo prisiminta, kad per pavasario lygę patalpose užgesinta ugnis rudens lygėje vėl įžiebiama ir keliauja į namus, kur bus saugoma iki pavasario. Dagotuvėse ugnies garbinimui skirta daug dėmesio.

Ūkininkas (Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas) rankose pagarbiai laikė naujo derliaus duonos kepalą. Ta duona buvo vaišinami šventės svečiai.

Apie derlių smagiau kalbėti paragavus rudens gėrybių, kurių šventėje netrūko. Kaip nestigo ir žaidimų, linksmybių, ir pagarbos žmogui, auginančiam duoną ir ugdančiam jaunąją kartą. Šventėje pasveikinti geriausi ūkininkai, darbštūs seniūnijos žmonės, varduvininkai Mykolai ir Mikalinos, ištiesta gerumo ranka – šventės dalyvių aukotos lėšos perduotos sergančiai penkiolikametei naumiestiškei.
Ant Žaliakalnio suomių firma „Valtra“ demonstravo žemės ūkio techniką, veikė Lietuvoje auginamų dekoratyvinių paukščių paroda. Tautodailininkai, amatininkai iš arčiau ir toliau siūlė įsigyti savo dirbinių. Vienas prie kito prigludę seniūnaitijų kiemeliai stebino rudens žiedų, daržovių gausa ir šeimininkių išmone. Svetingi kiemelių šeimininkai kvietė ragauti gardžių patiekalų.

Laima

Gražiai gyvenančioms gausioms šeimoms padėkas ir atminimo dovanas įteikė Seimo vicepirmininkas K. Komskis ir Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

PUTRIUVIENĖ

Ir Degučių kaimo bendruomenės kiemelyje „Vieningi Degučiai“ svečiai buvo vaišinami rudeniškomis gėrybėmis. Degučių jaunimas siūlė vieno kąsnio sumuštinių imti iš moliūgo laivo.

Neliko nė vieno neragavusio Žemaičių Naumiesčio gerumo namų šeimininkių keptos kiaušinienės, pyragų. Kiaušinienei iškepti prireikė net 350 kiaušinių. Gerumo namų moterys prikepė pyragų, organizavo loteriją. Paaukotus pinigus skyrė sergančiai naumiestiškei mergaitei.

Žemaičių Naumiesčio jaunimas šventėje virė žuvienę. Užsukusius į jų kiemelį žuvienės pylė su kaupu pagardindami … šypsena.

Šilutės rajono konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai. Juos sveikino ir seniūnijų, kuriuose jie gyvena, seniūnai. Su laimėtojais fotografavosi šventėje viešėjęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Dagotuvėse koncertavo šokėjai, dainoriai, muzikantai ne tik iš Žemaičių Naumiesčio, bet ir iš Šilutės, Saugų, Švėkšnos, Vainuto, Natkiškių. Scenoje – Natkiškių kaimo kapela.

Šilutės rajono vadovai šviesos nešėjams seniūnaičiams ir mokyklų vadovams įteikė simbolinius žibintus.

Šventės svečiai pasipuošė šiaudinėmis skrybėlėmis.

Žemynos (Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejininkė Nijolė Stanelienė) galvą puošė prinokusių šermukšnių uogų vainikas, o glėbyje puikavosi linų ir javų varpų puokštė.

Žemynos (Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejininkė Nijolė Stanelienė) galvą puošė prinokusių šermukšnių uogų vainikas, o glėbyje puikavosi linų ir javų varpų puokštė.

Šventės šauklys (Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas).

Juodžių kaimo seniūnaitė Danguolė Baltutienė (kairėje) su pagalbininke Viktorija prie išradingai papuošto giros bidono.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje. NEPRAŽIOPSOKIT!

Gruodžio 18 d. lygiai 8 VAL. iš ryto Pagėgiuose, Turgaus g. prasidės vienintelis Lietuvoje „Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje“! 2017 m. „Kalėdiniam žąsų turgui Mažojoje Lietuvoje“ suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. Bus programa Jomarke alasą kels, kupčystę riktingai ves pievininkai, sūrininkai, paukštininkai. Veiks lioterija „Laimėk žąsį“, sušildys tija, kafija ir švarczupė! Pirkti bus visokio tavoro, reiks tik derėtis maloniai. Jomarko „šukdytojai“ – aktoriai Jonas Buziliauskas (Beausis) ir Giedrius Viduolis (Tata). Visus lietuvius ir lietuvaites iš visų miestų, miestelių ir ūkių

Kalėdų Senelis ir jo pagalbininkė jau keliauja į Šilutės H. Šojaus muziejų

Laba diena, turime džiugią žinią! Kalėdų Senelis ir jo pagalbininkė jau ruošia roges ir elnius kelionei į Šilutės Hugo Šojaus muziejų. Kalėdų senelis visų – mažų ir didelių draugų lauks gruodžio 11 ir 18 d. nuo 10:00 iki 16:00 val., o pagalbininkė Kalėdų Senelio rezidenciją aprodys gruodžio 10 ir 16 d. nuo 10.00 iki 16.00 val. Visus pasitiksime su dovanėlėmis ir šventine nuotaika, o susitikimo akimirkos bus įamžintos nuotrauka. Įėjimo kaina 5 eurai. Išsami informacija tel. 8 682 29145, 8

Švėkšnoje kuriama „Stebuklinga kalėdinė žydinti pieva“

Švėkšnos seniūnijos gyventojai, jauni ir brandaus amžiaus, ruošiasi artėjančioms didžiosioms metų šventėms – Kalėdinės eglės įžiebimui tradicinėje miestelio vietoje šalia šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios. Ir ne tik… Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasakojo, kad eglė būsianti karkasinė, kaip jau įprasta, ne žaliaskarė: „Prisidedame prie medžių išsaugojimo…“ Eglę planuojama įžiebti gruodžio 16 d. 16.30 val. Puošimo darbai prasidės gruodžio 8 d. „Jeigu COVID-19 neplis, jeigu šiek tiek nurimusi banga nepakils, ruošiamės švęsti prie eglės. Susirenka žmonės. Savaitę iki eglės įžiebimo švėkšniškiai puoš

Šilutėje duris atvers paramos valgykla

Šia gera žinia pasidalino Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Tik prieš keliolika metų Šilutėje nepasiturintys gyventojai gaudavo talonus ir eidavo pavalgyti nemokamų pietų į „Šilutės baldų“ valgyklą. Vėliau tokios paramos nebuvo, o artėjant Kalėdų šventėms Savivaldybė kviečia į paramos valgyklos atidarymą. Tilps 20 žmonių Iš A. Šimelionio išgirdome prašymą neviešinti šios valgyklos atidarymo datos, nes ten pavalgyti būsią tik 20 vietų, jeigu susirinktų gausiai, būtų nesmagu palikti žmones už durų. Valgyklos atidarymo renginys planuojamas lapkričio pabaigoje. 

Taip pat skaitykite