Gausa, senolių tradicijomis ir dosnumu alsuojanti Dagotuvių šventė

Pasėjus rugius, švenčiama Dagos (dygimo) šventė. Būtent per Dagą senoliai šventindavo grūdus, kad šie išleistų daigus, šaknytųsi ir žiemą žemėje sėkmingai iškęstų. Žemaičių krašto etnokultūros centras su talkininkais Dagotuves Žemaičių Naumiestyje organizuoja nebe pirmi metai. Dagotuvės tradiciškai užbaigia visų Šilutės rajono seniūnijų švenčių sezoną.

Vakarop šventės šurmulį nustelbė būgnų garsai. Į Dagotuves įžengė eisena su Saukliu, Žemyna, Ūkininku ir dideliu būriu vaidilučių, rankose nešančių ugnį.
Laimos Putriuvienės nuotr.

Šiemet ši šventė tapo dar svarbesnė, mat kartu buvo švenčiama ir viso rajono Derliaus šventė, ją rengti etnokultūros centrui padėjo Šilutės r. savivaldybė.
Į šventę žmonės rinkosi ant Žaliojo kalno. Ūksmingų medžių prieglobstyje susitiko seniai nesimatę giminaičiai, kaimynai, atvyko svečių iš toliau. Buvo prisiminta, kad per pavasario lygę patalpose užgesinta ugnis rudens lygėje vėl įžiebiama ir keliauja į namus, kur bus saugoma iki pavasario. Dagotuvėse ugnies garbinimui skirta daug dėmesio.

Ūkininkas (Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas) rankose pagarbiai laikė naujo derliaus duonos kepalą. Ta duona buvo vaišinami šventės svečiai.

Apie derlių smagiau kalbėti paragavus rudens gėrybių, kurių šventėje netrūko. Kaip nestigo ir žaidimų, linksmybių, ir pagarbos žmogui, auginančiam duoną ir ugdančiam jaunąją kartą. Šventėje pasveikinti geriausi ūkininkai, darbštūs seniūnijos žmonės, varduvininkai Mykolai ir Mikalinos, ištiesta gerumo ranka – šventės dalyvių aukotos lėšos perduotos sergančiai penkiolikametei naumiestiškei.
Ant Žaliakalnio suomių firma „Valtra“ demonstravo žemės ūkio techniką, veikė Lietuvoje auginamų dekoratyvinių paukščių paroda. Tautodailininkai, amatininkai iš arčiau ir toliau siūlė įsigyti savo dirbinių. Vienas prie kito prigludę seniūnaitijų kiemeliai stebino rudens žiedų, daržovių gausa ir šeimininkių išmone. Svetingi kiemelių šeimininkai kvietė ragauti gardžių patiekalų.

Laima

Gražiai gyvenančioms gausioms šeimoms padėkas ir atminimo dovanas įteikė Seimo vicepirmininkas K. Komskis ir Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

PUTRIUVIENĖ

Ir Degučių kaimo bendruomenės kiemelyje „Vieningi Degučiai“ svečiai buvo vaišinami rudeniškomis gėrybėmis. Degučių jaunimas siūlė vieno kąsnio sumuštinių imti iš moliūgo laivo.

Neliko nė vieno neragavusio Žemaičių Naumiesčio gerumo namų šeimininkių keptos kiaušinienės, pyragų. Kiaušinienei iškepti prireikė net 350 kiaušinių. Gerumo namų moterys prikepė pyragų, organizavo loteriją. Paaukotus pinigus skyrė sergančiai naumiestiškei mergaitei.

Žemaičių Naumiesčio jaunimas šventėje virė žuvienę. Užsukusius į jų kiemelį žuvienės pylė su kaupu pagardindami … šypsena.

Šilutės rajono konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai. Juos sveikino ir seniūnijų, kuriuose jie gyvena, seniūnai. Su laimėtojais fotografavosi šventėje viešėjęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Dagotuvėse koncertavo šokėjai, dainoriai, muzikantai ne tik iš Žemaičių Naumiesčio, bet ir iš Šilutės, Saugų, Švėkšnos, Vainuto, Natkiškių. Scenoje – Natkiškių kaimo kapela.

Šilutės rajono vadovai šviesos nešėjams seniūnaičiams ir mokyklų vadovams įteikė simbolinius žibintus.

Šventės svečiai pasipuošė šiaudinėmis skrybėlėmis.

Žemynos (Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejininkė Nijolė Stanelienė) galvą puošė prinokusių šermukšnių uogų vainikas, o glėbyje puikavosi linų ir javų varpų puokštė.

Žemynos (Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejininkė Nijolė Stanelienė) galvą puošė prinokusių šermukšnių uogų vainikas, o glėbyje puikavosi linų ir javų varpų puokštė.

Šventės šauklys (Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas).

Juodžių kaimo seniūnaitė Danguolė Baltutienė (kairėje) su pagalbininke Viktorija prie išradingai papuošto giros bidono.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutės ligoninėje draudžiamas pacientų lankymas

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją Šilutės rajone bei siekiant išvengti naujų COVID-19 ligos užsikrėtimo atvejų, nuo rugpjūčio 4 d. Šilutės ligoninėje draudžiama lankyti pacientus.   Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus gydančio gydytojo leidimu terminalės sveikatos būklės pacientų (kraštutinai sunkios) ir pacientų iki 14 metų lankymą. Rugpjūčio 3 d. duomenimis, per parą Šilutės rajone užregistruoti 7 nauji COVID-19 ligos atvejai. Iš viso šiuo metu rajone serga 58 asmenys.  Daugiau apie epidemiologinę situaciją šalyje: https://koronastop.lrv.lt/lt/statistika-lietuvoje Šilutės ligoninės inf.

Lietuviai per metus išgeria milijonus butelių giros

Lietuvių taip mėgstamą girą galima pavadinti vienu seniausių bei brandžiausias tradicijas turinčių nacionalinių gėrimų. Savo populiarumo gira neprarado iki šiol – vien pernai lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iš viso pardavė virš 4 milijonų pastarosios butelių bei skardinių. Sustatę juos šalia vienas kito, turėtume atstumą nuo Vilniaus iki Klaipėdos… Geriausia – natūralus saldumas Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Taip pat skaitykite