Gausa, senolių tradicijomis ir dosnumu alsuojanti Dagotuvių šventė

Pasėjus rugius, švenčiama Dagos (dygimo) šventė. Būtent per Dagą senoliai šventindavo grūdus, kad šie išleistų daigus, šaknytųsi ir žiemą žemėje sėkmingai iškęstų. Žemaičių krašto etnokultūros centras su talkininkais Dagotuves Žemaičių Naumiestyje organizuoja nebe pirmi metai. Dagotuvės tradiciškai užbaigia visų Šilutės rajono seniūnijų švenčių sezoną.

Vakarop šventės šurmulį nustelbė būgnų garsai. Į Dagotuves įžengė eisena su Saukliu, Žemyna, Ūkininku ir dideliu būriu vaidilučių, rankose nešančių ugnį.
Laimos Putriuvienės nuotr.

Šiemet ši šventė tapo dar svarbesnė, mat kartu buvo švenčiama ir viso rajono Derliaus šventė, ją rengti etnokultūros centrui padėjo Šilutės r. savivaldybė.
Į šventę žmonės rinkosi ant Žaliojo kalno. Ūksmingų medžių prieglobstyje susitiko seniai nesimatę giminaičiai, kaimynai, atvyko svečių iš toliau. Buvo prisiminta, kad per pavasario lygę patalpose užgesinta ugnis rudens lygėje vėl įžiebiama ir keliauja į namus, kur bus saugoma iki pavasario. Dagotuvėse ugnies garbinimui skirta daug dėmesio.

Ūkininkas (Ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas) rankose pagarbiai laikė naujo derliaus duonos kepalą. Ta duona buvo vaišinami šventės svečiai.

Apie derlių smagiau kalbėti paragavus rudens gėrybių, kurių šventėje netrūko. Kaip nestigo ir žaidimų, linksmybių, ir pagarbos žmogui, auginančiam duoną ir ugdančiam jaunąją kartą. Šventėje pasveikinti geriausi ūkininkai, darbštūs seniūnijos žmonės, varduvininkai Mykolai ir Mikalinos, ištiesta gerumo ranka – šventės dalyvių aukotos lėšos perduotos sergančiai penkiolikametei naumiestiškei.
Ant Žaliakalnio suomių firma „Valtra“ demonstravo žemės ūkio techniką, veikė Lietuvoje auginamų dekoratyvinių paukščių paroda. Tautodailininkai, amatininkai iš arčiau ir toliau siūlė įsigyti savo dirbinių. Vienas prie kito prigludę seniūnaitijų kiemeliai stebino rudens žiedų, daržovių gausa ir šeimininkių išmone. Svetingi kiemelių šeimininkai kvietė ragauti gardžių patiekalų.

Laima

Gražiai gyvenančioms gausioms šeimoms padėkas ir atminimo dovanas įteikė Seimo vicepirmininkas K. Komskis ir Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

PUTRIUVIENĖ

Ir Degučių kaimo bendruomenės kiemelyje „Vieningi Degučiai“ svečiai buvo vaišinami rudeniškomis gėrybėmis. Degučių jaunimas siūlė vieno kąsnio sumuštinių imti iš moliūgo laivo.

Neliko nė vieno neragavusio Žemaičių Naumiesčio gerumo namų šeimininkių keptos kiaušinienės, pyragų. Kiaušinienei iškepti prireikė net 350 kiaušinių. Gerumo namų moterys prikepė pyragų, organizavo loteriją. Paaukotus pinigus skyrė sergančiai naumiestiškei mergaitei.

Žemaičių Naumiesčio jaunimas šventėje virė žuvienę. Užsukusius į jų kiemelį žuvienės pylė su kaupu pagardindami … šypsena.

Šilutės rajono konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojai. Juos sveikino ir seniūnijų, kuriuose jie gyvena, seniūnai. Su laimėtojais fotografavosi šventėje viešėjęs Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Dagotuvėse koncertavo šokėjai, dainoriai, muzikantai ne tik iš Žemaičių Naumiesčio, bet ir iš Šilutės, Saugų, Švėkšnos, Vainuto, Natkiškių. Scenoje – Natkiškių kaimo kapela.

Šilutės rajono vadovai šviesos nešėjams seniūnaičiams ir mokyklų vadovams įteikė simbolinius žibintus.

Šventės svečiai pasipuošė šiaudinėmis skrybėlėmis.

Žemynos (Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejininkė Nijolė Stanelienė) galvą puošė prinokusių šermukšnių uogų vainikas, o glėbyje puikavosi linų ir javų varpų puokštė.

Žemynos (Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejininkė Nijolė Stanelienė) galvą puošė prinokusių šermukšnių uogų vainikas, o glėbyje puikavosi linų ir javų varpų puokštė.

Šventės šauklys (Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas).

Juodžių kaimo seniūnaitė Danguolė Baltutienė (kairėje) su pagalbininke Viktorija prie išradingai papuošto giros bidono.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Sidabrinės nendrės“ premijai teikiamos dvi kandidatūros

Šilutės r. savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas sulaukė dviejų pasiūlymų, ką apdovanoti „Sidabrinės nendrės“ premija. Tai: Ingrita Riterienė, visuomenininkė, asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ vadovė, kultūros puoselėtoja. Teikėjai: Švėkšnos seniūnas ir Šilutės kultūros ir pramogų centro Švėkšnos skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė; Adma Baltutienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė, folkloro kolektyvo „Pilutė“ vadovė. Teikėjai: Žemaičių krašto etnokultūros centras, Žemaičių Naumiesčio seniūnas, Gardamo seniūnė, Degučių kaimo bendruomenė „Rytdiena“, Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželis.  „Sidabrinė nendrė“ –  tai aukščiausia Šilutės rajono savivaldybės premija, teikiama

Kėdainiuose įgriuvo tiltas per Nevėžį

Šiandien Lietuvos automobilių kelių direkcija išplatino tokį pranešimą: „Įlūžus sijai, uždarytas eismas Kėdainių tiltu per Nevėžį (rajoniniu keliu Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai nuo 44,37 iki 44,44 km). Informacija apie įvykį buvo gauta iš AB „Kelių priežiūra“ šiandien, sausio 31 d., apie 7.30 val. Eismas tiltu operatyviai uždarytas, statomi apylankos ženklai kaip apvažiuoti uždarytą vietą ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai išvyko į vietą įvertinti situacijos. Eismas laikinai kreipiamas apylanka krašto keliu Nr. 144 Jonava–Kėdainiai–Šeduva“. Prezidentas kaltina kelininkus Kaip tik

Tik vienas centas, vertas beveik dviejų milijonų

Jeigu rankoje laikote 1 cento monetą, žinokite, kad labai netolimoje ateityje apyvartoje jų gali ir nebelikti. Antai Kanada vieno cento monetas nustojo kaldinti 2012 metais. Australijoje 1 ir 2 centų monetų nebegamina jau nuo 1992 m. Bahamų salose mažiausio nominalo monetų gamybą ir vartojimą sustabdė 2020 m. sausio pabaigoje. Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla šiais metais paskelbė, jog dėl monetų pertekliaus kitą dešimtmetį jie nebegamins nei 2 svarų, nei 2 pensų monetų. O kaip Europoje? Anot Lietuvos banko, palyginus su

Šilutės rajono Taryboje: netinka niekas, ką pasiūlo opozicija

Sausio 26 d.  įvyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 23 Tarybos nariai iš 25: nedalyvavo Zigmantas  Jaunius ir Steponas Kazlauskas. Už biudžetą – 16 balsų Tarybos nariai patvirtinto Savivaldybės 2023 metų biudžetą  – 65 940 870 eurų pajamų. Už biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, 7 opozicijos atstovai susilaikė. Jos vardu kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Žygimantas Kurlianskas  sakė, jog padaryti darbai matomi, jiems buvo pritarusi Taryba. Ir retoriškai klausė, ar būtų įmanoma geriau? Esą pagal gautas Europos

Taip pat skaitykite