Gamtos stichija vėl sužalojo Raganų eglę

Rambyno RPD vyr. specialisto Vaidoto Klimantavičiaus nuotr.

2022 metų paskutinįjį sausio savaitgalį Vakarų Lietuvą niokojusi audra nuskriaudė ir žymiąją Raganų eglę, augančią Vilkyškių miške (Pagėgių sav.).

2018 metais Raganų eglė, kaip gražiausias Lietuvos medis, buvo pasiūlyta ir gražiausio Europos medžio konkursui. 2020 metų pabaigoje Lietuvos žmonės balsuodami šią eglę išrinko įspūdingiausia Lietuvos saugoma egle.

 Valstybinių miškų urėdijos Šilutės regioninio padalinio Rambyno  girininkijos girininkas Ričardas Mažutis  po praūžusios audros vasario 2 d. apžiūrėdamas savo valdas nuvyko ir prie Vilkyškių miške augančio botaninio gamtos paminklo – Raganų eglės. Vaizdas šokiravo. Nulaužti bei pakibę ant aplinkinių medžių gulėjo 2 iš 17  garsiojo daugiakamienio medžio stiebų.

Vėlyvą 2007 metų rudenį  Vakarų Lietuvoje iškritęs gausus šlapias sniegas jau buvo nulaužęs pirmąjį iš 18-os eglės kamieną.  Dabar vėtra nulaužė dar vieną iš stambiausių  karkasinių kamienų (34,6 m ilgio ) ir vieną mažesnį (23,6 m ilgio). Taip pat sulaužė  dalį  medį juosusios apsauginės tvorelės.

Rambyno regioninio parko direkcijos ir Valstybinių miškų urėdijos  Šilutės regioninio padalinio komisija vertins Raganų eglei padaryta žalą ir nuspręs, kaip būtų galima šiam medžiui padėti.

Raganų eglė yra paprastoji eglė. Ji jau beveik 200 metų auga Vilkyškių geomorfologiniame draustinyje netoli Vilkyškių miestelio. Maždaug 1 metro aukštyje ši eglė šakojasi į septyniolika kamienų, jos aukštis siekia 34 metrus, o kamieno apimtis ties išsišakojimu – apie 5 metrus.

Dėl eglės išskirtinumo apie ją pasakojama keletas legendų. Pasak vienos iš jų, ant kalvos rinkdavosi Skalvių genties jaunuoliai. Šalia esančioje pelkėje buvusi laumių buveinė. Jos čia sulėkdavusios, susmeigdavusios šluotas ir eidavusios vilioti jaunuolių. Viena daili raganaitė įsimylėjo žavų jaunuolį ir pamiršo laiku sugrįžti. Kai ketino skristi – šluota jau buvo sužaliavusi. Nuo to laiko eglę imta vadinti Raganų egle.

Kartais ji vadinama ir Raganų šluota. Tokį vardą dėl formos panašumo į šluotą jai davė mokslininkė Eugenija Šimkūnaitė.

Vis dažnesnės stiprios vėtros, uraganai kelia grėsmę ir kitiems garsiems šimtamečiams Lietuvos medžiams.  Vėtros išlaužo gabalus gero miško, pušų kamienus įveikdamos tarsi degtukus… Tokių įvykių Lietuvoje buvo ne vienas.

Parengta pagal Rambyno regioninio parko direkcijos inf.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Prieš 93 metus – Didysis potvynis Kaune ir Vilniuje

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba nuolat skelbia ne tik orų prognozes, apžvalgas, bet ir primena įdomių istorijų. Šilutės krašte potvynis – nebe naujiena, bet prieš 93 metus vanduo sėmė ir Kauną, Vilnių. Meteo.lt primena, kad prieš 93 metus, 1931 m. balandžio viduryje, Kaune, kaip ir Vilniuje, vyko didelis potvynis.  Nors jį prognozavo VDU profesorius hidrologas Steponas Kolupaila, tačiau potvyniui nebuvo pasiruošta. Potvynis prasidėjo dar 1931 m. balandžio 13 d. vakarą, ledams pajudėjus, vanduo ėmė kilti, o labiausiai jis kilo balandžio 14-osios naktį.

Nauja virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“

LIMIS svetainėje paskelbta LEM virtuali paroda „Religinės knygos iš Mažosios Lietuvos“. Lietuvos etnografijos muziejaus religinių knygų rinkinyje saugomos lietuvininkų, evangelikų liuteronų religinės knygos, atspausdintos XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje lietuvių kalba, gotišku šriftu įvairiose Mažosios Lietuvos ir kitose Vokietijos imperijos spaustuvėse. Tai – Biblijos, giesmynai, Mišių knygos, maldaknygės. Muziejininkai šias knygas įgijo iš vietinių gyventojų Šilutės, Klaipėdos rajonų apylinkėse, taip pat pirko iš kolekcionierių. Lietuvininkų religinių knygų rinkinys Lietuvos etnografijos muziejuje atskleidžia, kad Mažojoje Lietuvoje labiausiai paplito surinkimų

Kovas pasaulyje ir Europoje – šiltesnis nei įprasta

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba apžvelgia kovo mėnesio orus pasaulyje ir Europoje. 2024 m. kovo mėn. vidutinė oro temperatūra (14,14 °C) pasaulyje buvo 0,73 laipsnio aukštesnė už 1991-2020 m. vidurkį (arba net 1,68 laipsnio aukštesnė nei priešindustriniu laikotarpiu). Kovas buvo pats šilčiausias per visą tokių stebėjimų istoriją (tai jau dešimtas toks mėnuo iš eilės). Iki 2024 metų šilčiausiu laikytas 2016 m. kovas (+0,63° anomalija). Didele dalimi šilumos rekordą nulėmė anomaliai šilta tropinio Atlanto vandenyno dalis bei El Niño reiškinys Ramiajame vandenyne, tačiau

Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę

Meteo.lt skelbia praėjusio sekmadienio-pirmadienio, balandžio 14-15 d., maksimalaus vėjo greičio per sekundę duomenis, kurie buvo užfiksuoti dešimties metrų aukštyje. Šilutėje vėjo gūsiai siekė 23 metrus per sekundę. Nuo sekmadienio dienos iki pirmadienio ryto stipriausi vėjo gūsiai buvo registruoti: Klaipėdos uoste – iki 23 m/s; Šilutėje – iki 23 m/s; Šventojoje, Ventės rage ir Laukuvoje – iki 22 m/s; Klaipėdos meteorologijos stotyje (24 m aukštyje) – iki 22 m/s. Primename vėjo apibrėžimus: pavojingas vėjas ≥15 m/s (≥54 km/h); stichinis vėjas ≥28

Taip pat skaitykite