Gamtos fotografei nusišypsojo sėkmė nufotografuoti laisvėje lūšį

Savo feisbuko paskyroje entuziastinga gamtos vaizdų, paukščių ir įvairių gyvūnų fotografė Laima Šiaudvytienė neseniai paskelbė unikalių fotografijų ir papasakojo apie netikėtai vakare ant geležinkelio bėgių Kavolių miške sutiktą lūšį. Atvejis labai retas, juk ir ne kiekvienas medžiotojas galėtų pasigirti miške matęs šią baikščią laukinę katę…  

  • Lūšis (Lynx lynxFelis lynx), plėšriųjų (Carnivora) būrio, katinių (Felidae) šeimos žinduolis.
  • Paplitusi Europoje, Šiaurės, Vidurio ir Vakarų Azijoje; Šiaurės Amerikoje gyvena kanadinė lūšis (Lynx canadiensis, Felis canadiensis). Kūno ilgis 80–110 cm, uodegos – 5–19 cm, masė 8–19 kg, kartais iki 30 kilogramų. Gelsvai ar pilkšvai rusva. Nugara ir šonai išmarginti tamsiomis dėmelėmis. Ausų viršūnėse yra ilgų plaukų šepetėliai, manoma, kad jie pagerina klausą. Kojos stiprios, ilgos. Letenos didelės, apaugusios plaukais. Uodega trumpa. Gyvena dideliuose tankiuose miškuose, gerai laipioja medžiais. Medžioja naktį.
  • Minta kiškiais, peliniais graužikais, paukščiais, kartais stirnomis, kitais elniniais. Poruojasi vasario–kovo mėnesiais. Nėštumas 60–74 d.; veda 2–3 jauniklius. Lietuvoje lūšių daugiausia yra šiaurytinės dalies miškuose. Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, reta.

Inf. iš https://www.vle.lt/straipsnis/lusis/ © Vytautas Knyva

Dozė adrenalino

Savo susitikimą su lūšimi Laima aprašo taip: „Na, šiandien turėjau adrenalino, pamačiusi visai netoli namų tokį man dar nematytą gyvūną – lūšį. Kaip visada, vakare susiruošiau į foto medžioklę, mat visi žvėrys išeina į pamiškę vakare.

Planavau nufotografuoti gal kokį stirniną ar stirnų, gal kokią lapę pamatysiu. Ir grįždama ties geležinkeliu matau einantį kažkokį žvėrį… Buvo gana toli ir jau tamsu. Vis tiek iš toliau nufotografavau…“

Išdidinusi nufotografuotą vaizdą Laima suprato, kad tai ne koks nors stirninas, o visai kitoks žvėris, ir gana nemenkas. Deja, nuotraukos kokybė netenkino fotografės ir ji susiruošė į foto medžioklę toje pat vietoje kitą vakarą.

Įspūdžiais pasidalijo feisbuke

Savo FB ji rašo: „Šiandien vakare susiruošiau, dar buvo šviesu. Maniau, gal ją išvysiu ten pat. Einu –  akurat, visu grožiu tupi ant geležinkelio bėgių! Prisėlinau arčiau, manęs dar nemato, bet užstoja krūmai… Išlindau ir fotografuoju. Žiuri tiesiai į mane, imu jausti baimę… Galvoje sukasi mintys: ką reiks daryti, jei puls, kur bėgti? Namai dar tolokai. Gal geriau dingti iš čia? Pasukau į namų pusę, ji nupėdino į kitą pusę už krūmų. Pabandau apeiti iš kitos pusės, matau pareina bėgiais. Vėl fotografuoju. Rankos dreba, kokybė ne kažin kas, bet fotografuoju. Lūšis atsisuko, dar kartą pažiūrėjo į mane ir nusliūkino per bėgius į kitą pusę. Daugiau jos nebemačiau.

Va, toks ekstremalus vakaras buvo, grįždama dar kai ką sutikau, bet jau bus foto kitai dienai…“

Laima sakė  dar išvakarėse pasiskaičiusi apie lūšis internete. Ir nutarusi patikrinti vakarykščią vietą, kuri netoli jos namų ir girininkijos.

„Šiaip rašo, kad jie žmonių bijo, bėga nuo jų. Tik ką gali žinoti, kas žvėriui gali šauti į galvą… Dar vyro Vaclovo paklausiau, ar gali pulti. Sako, dujų balionėlį geriau pasiimk. Bet smalsumas buvo didesnis už baimę. Vyras iki šiol šio žvėries nėra matęs, bet įtarimų, kad netoliese esama lūšies turėjo. Aš pati miške grybaudama prieš metus buvau radusi stirnos kaulus. Juos nufotografavau ir parodžiau vyrui. Jis iškart sakė, kad panašu, jog tai lūšies darbas. Dar kaimynas prie savo sodybos miške buvo ją matęs.“

Laima Šiaudvytienė fotografuoja sisteminiu fotoaparatu SONY A6000 su kintamo židinio 70-350 mm objektyvu. Pati supranta, kad gyvūnams fotografuoti praverstų ir didesnio židinio (labiau galintis priartinti vaizdą) teleobjektyvas. Bet kartais ne technika, o fotografo drąsa ir užsispyrimas leidžia užfiksuoti unikalų kadrą.

Dar drąsioji fotografė sakė ne kartą mačiusi per geležinkelio bėgius einančias stirnas ir stirninus (jų nuotraukos – taip pat jos fotografijų rinkiniuose). Matyt, lūšis jų ten vakarais patyko.

Lūšių gausėja

2013 metais rašyta, kad Lietuvos gamtos fondo rūpesčiu Lietuvoje į laisvę paleista 13 lūšių: vidurio Lietuvoje, Žemaitijoje bei Suvalkijoje. Visi šie žvėrys paleisti su sekimo siųstuvais. Per devynerius metus, suprantama, lūšių Lietuvoje pagausėjo.

Šilutės rajono medžiotojų draugijos pirmininkė Nijolė Endrikaitienė sakė iš medžiotojų girdėjusi, kad šiuo metu mūsų krašte lūšių esama Kintų miške, aplinkui Žemaičių Naumiestį, miškuose Vainuto link.

Petras Skutulas

Iš gamtos fotografės Laimos Šiaudvytienės fotografijų albumų:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite