Gamtos fotografei nusišypsojo sėkmė nufotografuoti laisvėje lūšį

Savo feisbuko paskyroje entuziastinga gamtos vaizdų, paukščių ir įvairių gyvūnų fotografė Laima Šiaudvytienė neseniai paskelbė unikalių fotografijų ir papasakojo apie netikėtai vakare ant geležinkelio bėgių Kavolių miške sutiktą lūšį. Atvejis labai retas, juk ir ne kiekvienas medžiotojas galėtų pasigirti miške matęs šią baikščią laukinę katę…  

  • Lūšis (Lynx lynxFelis lynx), plėšriųjų (Carnivora) būrio, katinių (Felidae) šeimos žinduolis.
  • Paplitusi Europoje, Šiaurės, Vidurio ir Vakarų Azijoje; Šiaurės Amerikoje gyvena kanadinė lūšis (Lynx canadiensis, Felis canadiensis). Kūno ilgis 80–110 cm, uodegos – 5–19 cm, masė 8–19 kg, kartais iki 30 kilogramų. Gelsvai ar pilkšvai rusva. Nugara ir šonai išmarginti tamsiomis dėmelėmis. Ausų viršūnėse yra ilgų plaukų šepetėliai, manoma, kad jie pagerina klausą. Kojos stiprios, ilgos. Letenos didelės, apaugusios plaukais. Uodega trumpa. Gyvena dideliuose tankiuose miškuose, gerai laipioja medžiais. Medžioja naktį.
  • Minta kiškiais, peliniais graužikais, paukščiais, kartais stirnomis, kitais elniniais. Poruojasi vasario–kovo mėnesiais. Nėštumas 60–74 d.; veda 2–3 jauniklius. Lietuvoje lūšių daugiausia yra šiaurytinės dalies miškuose. Įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, reta.

Inf. iš https://www.vle.lt/straipsnis/lusis/ © Vytautas Knyva

Dozė adrenalino

Savo susitikimą su lūšimi Laima aprašo taip: „Na, šiandien turėjau adrenalino, pamačiusi visai netoli namų tokį man dar nematytą gyvūną – lūšį. Kaip visada, vakare susiruošiau į foto medžioklę, mat visi žvėrys išeina į pamiškę vakare.

Planavau nufotografuoti gal kokį stirniną ar stirnų, gal kokią lapę pamatysiu. Ir grįždama ties geležinkeliu matau einantį kažkokį žvėrį… Buvo gana toli ir jau tamsu. Vis tiek iš toliau nufotografavau…“

Išdidinusi nufotografuotą vaizdą Laima suprato, kad tai ne koks nors stirninas, o visai kitoks žvėris, ir gana nemenkas. Deja, nuotraukos kokybė netenkino fotografės ir ji susiruošė į foto medžioklę toje pat vietoje kitą vakarą.

Įspūdžiais pasidalijo feisbuke

Savo FB ji rašo: „Šiandien vakare susiruošiau, dar buvo šviesu. Maniau, gal ją išvysiu ten pat. Einu –  akurat, visu grožiu tupi ant geležinkelio bėgių! Prisėlinau arčiau, manęs dar nemato, bet užstoja krūmai… Išlindau ir fotografuoju. Žiuri tiesiai į mane, imu jausti baimę… Galvoje sukasi mintys: ką reiks daryti, jei puls, kur bėgti? Namai dar tolokai. Gal geriau dingti iš čia? Pasukau į namų pusę, ji nupėdino į kitą pusę už krūmų. Pabandau apeiti iš kitos pusės, matau pareina bėgiais. Vėl fotografuoju. Rankos dreba, kokybė ne kažin kas, bet fotografuoju. Lūšis atsisuko, dar kartą pažiūrėjo į mane ir nusliūkino per bėgius į kitą pusę. Daugiau jos nebemačiau.

Va, toks ekstremalus vakaras buvo, grįždama dar kai ką sutikau, bet jau bus foto kitai dienai…“

Laima sakė  dar išvakarėse pasiskaičiusi apie lūšis internete. Ir nutarusi patikrinti vakarykščią vietą, kuri netoli jos namų ir girininkijos.

„Šiaip rašo, kad jie žmonių bijo, bėga nuo jų. Tik ką gali žinoti, kas žvėriui gali šauti į galvą… Dar vyro Vaclovo paklausiau, ar gali pulti. Sako, dujų balionėlį geriau pasiimk. Bet smalsumas buvo didesnis už baimę. Vyras iki šiol šio žvėries nėra matęs, bet įtarimų, kad netoliese esama lūšies turėjo. Aš pati miške grybaudama prieš metus buvau radusi stirnos kaulus. Juos nufotografavau ir parodžiau vyrui. Jis iškart sakė, kad panašu, jog tai lūšies darbas. Dar kaimynas prie savo sodybos miške buvo ją matęs.“

Laima Šiaudvytienė fotografuoja sisteminiu fotoaparatu SONY A6000 su kintamo židinio 70-350 mm objektyvu. Pati supranta, kad gyvūnams fotografuoti praverstų ir didesnio židinio (labiau galintis priartinti vaizdą) teleobjektyvas. Bet kartais ne technika, o fotografo drąsa ir užsispyrimas leidžia užfiksuoti unikalų kadrą.

Dar drąsioji fotografė sakė ne kartą mačiusi per geležinkelio bėgius einančias stirnas ir stirninus (jų nuotraukos – taip pat jos fotografijų rinkiniuose). Matyt, lūšis jų ten vakarais patyko.

Lūšių gausėja

2013 metais rašyta, kad Lietuvos gamtos fondo rūpesčiu Lietuvoje į laisvę paleista 13 lūšių: vidurio Lietuvoje, Žemaitijoje bei Suvalkijoje. Visi šie žvėrys paleisti su sekimo siųstuvais. Per devynerius metus, suprantama, lūšių Lietuvoje pagausėjo.

Šilutės rajono medžiotojų draugijos pirmininkė Nijolė Endrikaitienė sakė iš medžiotojų girdėjusi, kad šiuo metu mūsų krašte lūšių esama Kintų miške, aplinkui Žemaičių Naumiestį, miškuose Vainuto link.

Petras Skutulas

Iš gamtos fotografės Laimos Šiaudvytienės fotografijų albumų:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip paruošti burnoje tirpstančius šonkaulius?

Didžiausia skanių ir burnoje tirpstančių šonkaulių paslaptis – tinkamai pasirinkta mėsa ir nuoseklus gamybos procesas. Visos akcijos parduotuvių lentynose siūlo gausybę nuolaidų mėsos produktams, tad ir šonkauliai – ne išimtis. Renkantis mėsą šiam patiekalui svarbiausia atkreipti dėmesį, kad šonkauliai būtų mėsingi. Taip užtikrinsite, kad mėsa bus sultinga – neteks mėgautis  tik apskrudusiais kauliukais. Ne ką mažiau svarbu atidžiai sekti gamybos procesą, skirti tam pakankamai laiko, o galiausiai dar ir priderinti puikiai skonius papildančius garnyrus. Tokį receptą šį kartą ir kviečiame

Prof. Robertas Van Vorenas: šiandien Rusija yra praradusi teisę egzistuoti

„Teoriškai kalbant, nematau priežasties, kodėl Rusija negalėtų grįžti į civilizuotą pasaulį. Juk Vokietija tai padarė po Antrojo pasaulinio karo, po visų žiaurumų, masinių žudymų ir naikinimų. Tačiau su Rusija bus gerokai sudėtingiau: Rusija nebus okupuota, nėra jokios išorinės jėgos, kuri priverstų ją susidoroti su praeitimi. Rusai turės tą padaryti patys, bet aš tiesiog nematau, kaip tai galėtų nutikti. Tik labai nedaugelis rusų supranta ir jaučia kaltę“, – minint antrąsias plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą metines, pasakoja Vytauto Didžiojo universiteto

„Regitra“: daugiau kaip trečdalis vairuotojo pažymėjimų užsakoma internetu – aktyvesnės moterys

2023 metais išduota daugiau kaip 220 tūkst. vairuotojo pažymėjimų, t. y. didžiausias išduotų pažymėjimų skaičius per pastaruosius 5 metus. Vairuotojo pažymėjimo užsakymo paslaugą „Regitra“ sudaro galimybę klientams gauti paprastai ir patogiai, t. y. internetu. Praėjusiais metais šia galimybe pasinaudojo daugiau kaip trečdalis vairuotojo pažymėjimą užsakančių vairuotojų, o pagamintas dokumentas buvo patogiai pristatytas tiesiai į kliento namus. Vairuotojo pažymėjimų užsakymas skaitmeniniais kanalais kasmet auga. 2018 m. internetu buvo užsakyti 8 proc., 2019 m. – 15 proc., o 2023 m. 35 proc.

Šilutės rajone – narkotikai?

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 24 d. naktį Klaipėdos g., Šilutėje, patikrinimui sustabdytas automobilis „Citroen C3“, kurį vairavo vyras, gim. 1993 m. Patikrinimo metu pas jį rastas maišelis su galimai narkotinėmis medžiagomis. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vasario 23 d. naktį Šylių k., Gardamo sen., neblaivus (3,77 prom.) vyras, gim. 1961 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai (2,47 prom.) moteriai, gim. 1955 m. Vyras sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vasario 23 d. vakare automobilių stovėjimo aikštelėje Kintuose patikrintas stovintis automobilis

Taip pat skaitykite