Gamta neleidžia atsikvėpti: laukiant liūties, pasirūpinkite namais ir automobiliais

Praėjus kiek daugiau nei savaitei po rekordinius nuostolius žmonėms atnešusio gamtos stichijos šėlsmo Lietuvoje vėl prognozuojamos liūtys. Draudikai ragina iš anksto pasirūpinti transporto priemonių, būsto, kiemuose, terasose bei balkonuose esančio turto, o svarbiausia – savo pačių ir artimųjų saugumu.

Draudimo bendrovė „Gjensidige“ dėl gamtos stichijos Baltijos šalyse užregistravo daugiau nei 820 pranešimų apie žalą žmonių būstui, kitiems pastatams bei transporto priemonėms, penktadaliui nukentėjusiųjų nuostolius jau atlygino. Rezervuota suma Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje per savaitę pasiekė 1,4 mln. eurų.

Nenumoti ranka į audrą – geriausias įprotis

„Nors draudžiamųjų įvykių registravimo pikas baigėsi, vis dar sulaukiame pranešimų apie audros padarytus nuostolius. Žmonės grįžta iš atostogų ir randa jų namams ar transporto priemonėms padarytą žalą. Šįkart ją, deja, tikrai galime vadinti rekordine. Lietuvos gyventojai dažniausiai patyrė nemalonius krušos padarinius – ledo gabalais buvo apgadinti automobiliai, namų fasadai, stogai ir langai. Krušai apgadinus gyvenamąjį namą nuostoliams atlyginti išmokėsime 20 tūkst. eurų, už nukentėjusį komercinį pastatą – 50 tūkst. eurų“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad liūtis taip pat pavojinga žmonių turtui: „Vanduo liūties metu kliento gyvenamosiose patalpose buvo pakilęs net 60 cm, taip pat apgadinti gyvenamųjų namų pirmieji aukštai, rūsiai ir terasos.“ Meteorologams po kaitros pranešant apie galimus pavojingus gamtos reiškinius, V. Katilienė ragina iš anksto imtis visų įmanomų priemonių bei apsisaugoti nuo gamtos stichijos. Jos teigimu, maži dalykai padeda išvengti didelių nuostolių.

Atsisakyti pramogų miške – saugiausia

Šiuo metu daug žmonių atostogauja, todėl V. Katilienė rekomenduoja laukiant liūties nevykti į iškylas gamtoje, nenakvoti palapinėse. „Daug žmonių važiuoja į miškus grybauti, uogauti, todėl svarbu atsakingai įvertinti, ar oro sąlygos yra tinkamos šiam užsiėmimui. Mūsų patirtis rodo, kad stiprus vėjas miške gali laužti ir net versti medžius bei sukelti pavojų poilsiautojų gyvybei“, – teigia draudimo bendrovės atstovė.

Nors, pasak V. Katilienės, žmonės žino, kad automobilių nerekomenduojama statyti po medžiais, o artinantis audrai reikėtų vengti važiavimo miškingu keliu, tačiau statistika atskleidžia, kad į šiuos įpročius dar numojama ranka. „Nesvarbu, ar transporto priemonę įvarysite į garažą, ar po stogine, ar paliksite požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje, tai bus pats efektyviausias būdas automobilį apsaugoti nuo gamtos stichijos padarinių. Jei važiuojant kelyje užkluptų kruša, reikėtų sustoti artimiausioje degalinėje ar po viaduku“, – kalba draudimo Žalų departamento vadovė Baltijos šalims.

Išvykstant iš namų ji pataria įvertinti stogo būklę, o galimus plyšius ir netvirtai besilaikančias dalis – sutvirtinti. „Nereikia pamiršti ir kieme esančių daiktų, kuriuos vėtra gali pakelti ir nupūsti ar išvartyti. Privačių namų savininkams rekomenduojama net šiukšlių konteinerius įstumti į garažą ar ūkinį pastatą, surinkti kiemo techniką. Butų gyventojams patariame nepalikti lengvai pakeliamų daiktų balkonuose“, – vardija draudimo bendrovės atstovė.

3 svarbiausi patarimai, kaip artėjant audrai pasirūpinti turto saugumu:

  1. Patikimai uždarykite garažo vartus, būsto duris ir langus. Jei įmanoma, pasirūpinkite jų sandarumu. Kitu atveju liūtis gali sugadinti garaže ir namų viduje esantį turtą.
  2. Apsaugokite elektros įrangą. Jei įmanoma, perneškite į saugią vietą šią įrangą iš garažų ir rūsių arba bent ją išjunkite. Neišjungus elektros, kyla pavojus žmonių saugumui, liūtis ar žaibai gali sugadinti įrangą ar net sukelti gaisrą.
  3. Atverkite kelią vandeniui nutekėti. Stiprios liūties atveju galite atidaryti lietaus kanalizacijos angų dangčius ar groteles. Tai padės greičiau nutekėti vandens srautui.
ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimas uždraudė neatlygintinai dalyti vienkartinius indus

Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuo 2025 m. gegužės 1 d. sutarta uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti maisto ir gėrimų vienkartinius plastikinius gaminius, pvz., vienkartinius bokalus, lėkštes, kavos puodelius ir kt. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą. Pagal priimtus pakeitimus viešojo maitinimo vietose kaip alternatyva vienkartiniams indams turės būti pateikiamos daugkartinės pakuotės arba vienkartinės pakuotės, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba stalo

Gardamo kaimo bendruomenė prašo savivaldybės 1000 eurų

Šilutės r. savivaldybės taryba kitą savaitę, be kitų klausimų, posėdyje  svarstys, ar iš savivaldybės biudžeto sušelpti Gardamo kaimo bendruomenę „Tenenys“. Pinigų prašo vaikų žaidimo aikštelei įrengti. Savivaldybės tarybai adresuotas Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ prašymas prisidėti prie įgyvendinamo projekto „Viešoji erdvė bendruomenės poreikiams“ skiriant 1000 eurų iš savivaldybės biudžeto. Bendruomenė paraišką teikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pagal Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles. Projekto vertė – 6500 Eur. Projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų spalio 31

Savaitgalį žada iki +29 °C  

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantis savaitgalis bus karštas. Vėsiau tik pajūryje.  Liepos 20 d., šeštadienį, vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 10-15, kai kur – 16-18, dieną – 23-28 °C. Liepos 21 d., sekmadienį, kai kur trumpai palis. Vėjas naktį silpnas, dieną šiaurės vakarų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį bus 12-17, dieną – 24-29 °C. Vandens temperatūra upėse siekia 17-25, ežeruose – 22-26, Kuršių mariose – 21-23, Baltijos jūroje – 21

Kelių remontų sezonas pačiame įkarštyje. Ką reikia žinoti vairuotojams?

Ilgai lauktas vasaros sezonas atnešė ne tik šiltus orus atostogaujantiems, bet ir kelia vairuotojams nepatogumų dėl vykdomų kelio remonto darbų. Kelininkai skuba taisyti pagrindines miestų transporto arterijas ir svarbiausius šalies kelius. Remontuojamose atkarpose pasikeičia įprasta eismo tvarka − susiaurėja važiuojamoji dalis, sumažėja leistinas greitis. Neretai įrengiami šviesoforai ir kelio atitvarai, kurie apsunkina vairavimą, todėl vairuotojai turi būti itin dėmesingi. Keliai remontuojami vasarą „Vasaros metu kelių apkrova natūraliai išauga, ypač tuose keliuose, kurie veda į pajūrį, ežeringus regionus, kurortinius miestus. Oficialūs

Taip pat skaitykite