Gal metas įamžinti Kuršių marių vėtrungių tėvą?

Kovo 11 d. minėdami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną vargu ar prisiminsime, kad ši diena susijusi ir su Pamario kraštui svarbiu žmogumi – Ernstu Vilhelmu Berbomu. Neretai Kuršmarių vėtrungių tėvu vadinamas E. Berbomas gimė prieš 230 metų – 1786 metų kovo 11 d.

Plastilininis Regimanto Midvikio sukurtos Ernsto Berbomo skulptūros maketas šiuo metu saugomas Šilutės rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriuje.

Plastilininis Regimanto Midvikio sukurtos Ernsto Berbomo skulptūros maketas šiuo metu saugomas Šilutės rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriuje.

Šilutėje sklando mintys, kaip būtų galima įamžinti šios iškilios asmenybės pėdsakus Pamario krašto istorijoje.
Iniciatorius – Edmundas Benetis
Apie Ernstą Vilhelmą Berbomą (vok. Ernst Wilhelm Beerbohm) ir jo atminimo įamžinimą gimtadienio išvakarėse prabilo Šilutės r. savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis architektas Edmundas Benetis. Pasirodo, architektas turi net plastilininį E. Berbomo skulptūros maketą, kurį sukūrė tauragiškis skulptorius Regimantas Midvikis, praėjusiais metais iškeliavęs Anapilin.
„Taigi, šio autoriaus skulptūra, skirta E. Berbomui, kartu galėtų būti ir skulptoriaus kūrybos įamžinimo ženklas. Kadangi Tauragės apskričiai, kurioje gyveno R. Midvikis, priklauso kaimyninė Pagėgių savivaldybė, įgyvendinti šio skulptoriaus projektą galėtų būti suinteresuoti ir kaimynai“, – mano E. Benetis.
Mintis kilo 2011-aisiais
Architektas E. Benetis pasakojo, kad mintis įamžinti E. Berbomą kilo 2011 metais, kai minint Šilutės pirmtakės Šilokarčemos paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 500-ąsias metines atsisakyta įgyvendinti kitą R. Midvikio projektą – Tilžės gatvės parkelyje pastatyti Šilutės praeičiai skirtą stelą.
Beje, liko negyvendintas ir dar vienas skulptoriaus projektas – buvusio metalinio Peterso tilto įamžinimas Rusnėje.
„Regimantas Midvikis mielai atvažiuodavo į Šilutę ir noriai čia kurdavo. Tačiau jo kūrybą šiame mieste lydėjo nesėkmės. Kol kas nė vieno projekto neįgyvendinta“, – sakė artimai su skulptoriumi bendravęs E. Benetis. Jo darbo kabineto spintoje stiklinėje vazoje saugomas ir plastilininis E. Berbomo skulptūros maketas, tiesa, šiek tiek apgadintas.
Anot E. Benečio, garsaus Pamario veikėjo atminimą būtų galima įamžinti minint jo gimimo (1786 m. kovo 11 d.) arba mirties (1865 m. vasario 20 d.) metines. Architekto manymu, skulptūra E. Berbomui galėtų iškilti Kintuose arba Šilutėje, pavyzdžiui, iškyšulyje įplaukiant į Šilutės uostą. Arba dar kur nors. Vis dėlto geriausia, E. Benečio manymu, skulptūrą būtų statyti Kintuose, nes tai artimiausia vieta nuo buvusios E. Berbomo gimtinės, maždaug už 7 km buvusio ir sunykusio Muižės dvaro.
Beje, sakyti, kad E. Berbomas šiuo metu visiškai užmirštas, nebūtų teisinga. Jis minimas edukacinėje programoje „Vėtrungių kelias“. Tai pažintinis kultūros ir turizmo maršrutas keliaujantiems po Rambyną ir Kuršmarių kraštą. Šio kelio dalyviams pristatomas kultūrinių renginių ir paslaugų tinklas, supažindinantis keliautoją su unikaliomis vandens kultūrą populiarinančiomis tradicijomis ir papročiais.

Vaidotas VILKAS

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Neblaivių vairuotojų dienos

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Birželio 15-os naktį Klaipėdos g., Šilutėje, sustabdžius automobilį „Ford Focus“ nustatyta, kad jį vairavo neblaivus (1,81 prom.) vyras, gim. 1997 m. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 13 d. pavakare Vilkų kampo k., Švėkšnos sen., neblaivi (2,32 prom.) moteris, gim. 1961 m., važiuodama automobiliu „Peugeot 302“ nepraleido pagrindiniu keliu Švėkšna-Gardamas važiavusio „Subaru Outback“, kurį vairavo blaivi moteris, gim. 1999 m., ir su juo susidūrė. Eismo įvykio metu žmonės nenukentėjo. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio 12

Saugomos ir jūrinės teritorijos. Kur jos?

Ar žinojote, kad saugomos teritorijos gali būti ne tik miškuose, pievose ar pelkėse, bet ir… jūroje? Saugomos jūrinės teritorijos – tai jūros aplinkos vietovės, kuriose saugomos gamtinės ar kultūrinės vertybės. Lietuvoje saugomos jūrinės teritorijos skirstomos į kelis pagrindinius tipus: teritorijos, apimančios tiek jūrą, tiek sausumą, pavyzdžiui, Kuršių nerijos nacionalinis parkas arba Pajūrio regioninis parkas; priekrantės teritorijos, esančios netoli kranto, kaip Karklės talasologinis draustinis; atviros jūros teritorijos, nutolusios nuo kranto, tokios kaip Klaipėdos-Ventspilio plynaukštė; lagūnos, šlapynės ir kitos su jūra glaudžiai

Orai bus šilti, palis, griaudės perkūnija

orai

Hidrometeorologijos tarnyba praneša apie artėjančių dienų orus. Birželio 16 d., pirmadienį, antroje dienos pusėje Vakarų Lietuvoje vietomis trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 7-12 m/s. Temperatūra bus 25-30, vakariniame šalies pakraštyje – 21-24 laipsniai šilumos. Birželio 17 d., antradienį, naktį daug kur, dieną šiauriniuose ir rytiniuose rajonuose trumpas lietus, vietomis perkūnija. Vėjas vakarinių krypčių, 8-13 m/s, dieną kai kur gūsiai sieks 15-17 m/s. Temperatūra naktį bus 10-15, dieną – 18-23, pajūryje – 15-17 laipsnių šilumos.   Birželio 18 d., trečiadienį, naktį vietomis,

Šilutėje paminėta Gedulo ir vilties diena

Gedulo it vilties

Birželio 13 d. Šilutėje vyko Gedulo ir vilties dienos minėjimas, skirtas prisiminti 1941 metais pradėtus masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Tai viena skaudžiausių datų šalies istorijoje, kai sovietų okupacinė valdžia iš gimtųjų namų prievarta išvežė tūkstančius nekaltų žmonių – vyrų, moterų ir vaikų. Minėjime dalyvavo Šilutės r.  savivaldybės vicemeras Edvardas Jurjonas bei administracijos direktoriaus pavaduotoja Edita Šukytė, tremtinių, politinių kalinių organizacijų atstovai, miesto bendruomenė.  Renginio metu buvo padėta gėlių ir uždegtos atminimo žvakės Macikų lagerio kapinėse, tylos minute pagerbtos

Taip pat skaitykite