Fotografijų, kuriose vien žmonės, paroda

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus salėje eksponuojama tauragiškio fotomenininko bei fotografijos puoselėtojo Romualdo Vaitkaus fotografijų paroda socialine tema. Parodos atidaryme dalyvavęs autorius papasakojo apie savo kūrybą, požiūrį į fotografiją bei jos reikšmę mūsų gyvenime.

Šilutės Hugo Šojaus muziejuje atidarydamas fotografijų parodą Romualdas Vaitkus papasakojo kai kurių savo darbų istoriją.

Šilutės Hugo Šojaus muziejuje atidarydamas fotografijų parodą Romualdas Vaitkus papasakojo kai kurių savo darbų istoriją.

Fotografuoja žmones
Po Lietuvą ir pasaulį keliaujanti fotografijų paroda atspindi maždaug 20 metų Romualdo Vaitkaus kūrybinį laikotarpį. Nemažai nuotraukų padaryta Šilutės apylinkėse. O kaimyninėje Pagėgių savivaldybėje esantį Plaškių kaimą Romualdas Vaitkus vadina ta vieta, į kurią jis atvyksta pasisemti dvasios ramybės. Anot jo, tai nepaprastai vizualiai graži vieta, kur gyvena geri, įdomūs žmonės.
Autorius prisipažino, kad jam įdomiausia fotografuoti žmones įvairiose situacijose, įvairiose gyvenimo akimirkose. Pasak R. Vaitkaus, daugelis jo nuotraukas gali palaikyti liūdnomis ir niūriomis, pasakojančiomis apie nueinantį gyvenimą, Tačiau, autoriaus žodžiais, provincijoje, kurios didelė dalis didmiesčių gyventojų nemato ir nepažįsta, tokių vaizdų dar pakanka.
Jis pasakojo, kad nė vienas kadras nėra režisuotas ar pozuotas. Antai vaikinukai paprašę nufotografuoti patys, jie taip ir sustojo. O norėdamas įamžinti arkliu vežamą karstą, šali kurio susėdę duobkasiai kilnoja butelį karčiosios, tekinas lėkė pasiimti fotoaparato su teleobjektyvu.
Mokosi ir kitus pamoko
„Socialinis reportažas man vienas iš labiausiai priimtinų fotografijos rūšių. Fotografuoju 25 metus ir vis dar mokausi, nors tenka mokyti ir kitus. Turėjau galimybių daug keliauti, lankyti parodas ir susipažinti su kitų autorių kūryba“, – pasakojo atėjusiems į parodos atidarymą R. Vaitkus.
Pasak jo, fotografuoti kartais būna labai sunku. Štai nuotrauka, kurioje pavaizduoti trys vaikučiai. Fotografuota ekskursijos metu lankant pilis Baltarusijoje. Trys alkani sušalę mažyliai iš bado valgė manų kruopas.
Nebuvo laiko kažkuo daugiau jiems padėti, tačiau sužinoję apie vaikų bėdą, bendrakeleiviai jiems paliko visus savo užkandžius ir dar ilgai su ašaromis prisiminė skurstančius mažylius…
Pats ryškina juostas
Romualdas Vaitkus pasakojo, kad dalis parodoje eksponuojamų fotografijų padaryta tradiciniu metodu – iš foto juostelės. Jis prisipažino, kad ir dabar savo mokinius moko fotografuoti analoginiu būdu, pačius ryškinti juostas, su didintuvu spausdinti nuotraukas. Taip darąs, kad pradedantieji suvoktų fotografijos pagrindus, jos esmę.
O fotografinio popieriaus ir chemikalų ryškalams turįs dar iš senų laikų. Tiesa, senas popierius turi trūkumų – nuotraukose atsiranda dėmių, tačiau šiuolaikiniam jaunimui tai atrodo kaip papildoma meninės išraiškos priemonė… Kai kurių reikalingų medžiagų, juostelių ir dabar galima įsigyti didmiesčiuose.
Kita vertus, R. Vaitkus palankiai vertina ir naujausią fotografijos šaką – fotografiją išmaniuoju telefonu, dar vadinamą mobiliąja fotografija. Pasak autoriaus, teko aplankyti nemažai parodų, kuriose eksponuojamos būtent tokios fotografijos ir jų meninė vertė pripažinta. Tačiau, atsiradus galimybei pigiai ir paprastai fotografuoti visiems, radosi toks nuotraukų srautas, kad labai sunku toje masėje beįžvelgti vertingus kūrinius.
Tauragės lygis
Į savo parodos atidarymą R. Vaitkus atvyko iš laidotuvių, pavargęs, todėl ilgai vakaroti su susirinkusiais žiūrovais neturėjo laiko. Šia paroda autorius parodė, kokio lygio yra kaimyninės Tauragės fotografų bendruomenė ir kaip tokia draugija parverstų šilutiškiams. Deja, šiuo atžvilgiu Šilutei nesiseka. Jau buvo ne vienas bandymas steigti fotografų klubą, sukviesti fotografuojančius žmones pabendrauti, kurti drauge, tačiau kol kas nieko iš to neišėjo.
Tikriausiai mums trūksta panašaus entuziasto kaip Romualdas Vaitkus, kuris sugebėjo suburti fotografuojančius tauragiškius.
Vaidotas VILKAS

Parodos atidarymo metu.

Parodos atidarymo metu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite