„Europinį“ taką gadina ir žmonės, ir gamta

Jau daugiau kaip 4 metus šilutiškiai džiaugiasi palei Šyšos upę besidriekiančiu pėsčiųjų ir dviratininkų taku. Jį mėgsta ir dviratininkai, ir į pasivaikščioti laisvalaikiu susiruošę pėstieji. Tarpusavyje šilutiškiai šį taką vadina „europiniu“. Nors seniūnijos darbuotojai ir stengiasi jį prižiūrėti, tačiau takas pamažu praranda buvusį grožį ir funkcionalumą. Taką gadina vandalai ir šalia tekanti upė.

Dviratininkai mielai rieda vaizdingomis vietomis nusidriekusiu taku.

Prasčiausia pėsčiųjų ir dviračių tako būklė ten, kur jis labiausiai priartėja prie upės. Statiniui suteikta 5 metų garantija ir rangovams UAB „Šilutės polderiai“ jau teko stiprinti upės paplautus krantus. Taip jau atsitiko, kad būtent šios įmonės nutiestoje tako atkarpoje Šyša labiausiai prie jo priartėja, o kasmetiniai potvyniai skatina pakrančių eroziją. Ir dabar nedidelėje atkarpoje tarp dangos trinkelių atsirado tarpų ir įdubimų. Kaip tyčia toje tako dalyje, kuri skirta važinėti dviračiais. Kol kas plyšiai pavojaus dar nekelia, tačiau, jei nebus imtasi priemonių, jie didės. Tokiame plyšyje gali įstrigti dviračio ratas ir vargu ar pavyks išvengti bėdos.
Kita „europinio“ tako bėda – vandalai. Jau dabar pasitaiko po nakties sudaužytų šviestuvų, sulaužytų suoliukų. Šio tako pabaigoje, prie geležinkelio tilto, mėgsta rinktis jaunimas. Suvažiuoja dviračiais, atrieda čia pat esančiu keliuku skirtu automobiliams. Garsiai skamba muzika, jaunuoliai vaišinasi gėrimais, ir ne visada tik gaiviaisiais, šiukšlina. Tiesą sakant, vieta nuošali ir ta muzika nelabai kam trukdo. Šiukšles taip pat galima surinkti. Blogiau, kai gadinami suoliukai, daužomi žibintai.
Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus sakė, kad naujus stiklus žibintams seniūnija vėl sudeda. Ir dabar jie jau užsakyti, tik ne visada tokios formos stiklų pavyksta greitai gauti. Kartais tenka ilgokai palūkėti. „Šviestuvų stiklus keičiame ne pirmą kartą, ir dabar pakeisime. Blogiausia, kad pradėjo gadinti suoliukus. Vieną kartą tokius gadintojus pavyko sulaikyti. Toks jaunuolių šėliojimas jų tėvams kainavo 1500 litų. Ten, kur bėdų pridarė upė, vėl teks padirbėti rangovams, laimė, garantinis laikotarpis dar nesibaigė“, – pasakojo Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus.

Vandalų sudaužytus šviestuvų gaubtus tenka keisti Šilutės seniūnijai.

Dviračių takas palei Šyšos upę Šilutėje pradėtas tiesti prieš 5 metus, o pats projektas parengtas 2009 m. liepos 1 d. Įgyvendinant Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinių fondų remiamą programą, dviračių ir pėsčiųjų takas nusidriekė nuo Šilutės mažųjų laivų prieplaukos iki tilto Verdainėje. Projektas buvo įgyvendinamas dviem etapais. Jis remiamas pagal sanglaudos skatinimo veiksmų programos 1 prioriteto „Vietinė ir urbanistinė plėtra, kultūros paveldo ir gamtos išsaugojimas bei pritaikymas turizmo plėtrai“ įgyvendinimo priemonę „Viešosios turizmo infrastruktūros ir paslaugų plėtra regionuose“.
ES projektui įgyvendinti skyrė 986 tūkst., Savivaldybė – 174 tūkst. Lt. Pasikeitus ekonominei padėčiai ir dėl krizės atpigus statybos darbams, pirmame etape pavyko sutaupyti ir atsirado galimybė parengti dar vieną projekto etapą. Jį įgyvendinant takas buvo pratęstas į abi puses.
Dviračių takų tinklo plėtra turėjo įtakos dviračių populiarinimui. Šiais takais ne kartą riedėjo „Kritinės masės“ dalyviai, savaitgaliais čia mėgsta pasivaikščioti ir pasivažinėti dviračiais miestiečiai.
Šilutės r. savivaldybės užsakymu, 2007 m. pabaigoje UAB „Eismas“ iš Vilniaus parengė Šilutės miesto transporto sistemos studiją. Joje kalbama ir apie dviračių eismą, surengtos apklausos, atlikti dviračių transporto eismo intensyvumo tyrimai, numatytos priemonės dviračių eismui gerinti. Studijos autoriai konstatuoja, kad susisiekimui Šilutės miesto teritorijoje, esant pakankamai nedideliems atstumams ir lygiam reljefui daugiau dėmesio turėtų būti skirta žaliųjų takų tinklo plėtrai, kuriais galėtų naudotis ne tik dviratininkai, bet ir pėstieji. Padėtis pradėjo gerėti, kai Šyšos pylimu nusidriekė pirmosios tako atkarpos. Rengiant projektą, daugiau dėmesio skirta turistinei ir rekreacinei tako reikšmei, tačiau žmonėms pamėgus vietoj automobilio naudoti dviračius, takas įgyja ir transporto arterijos reikšmę. Šiuo požiūriu jį galima vertinti dvejopai. Iš vienos pusės, galima vaizdingomis apylinkėmis saugiai važiuoti palei visą Šilutę. Iš kitos pusės, šis takas yra nuošalėje nuo pagrindinės gatvės, todėl norint patekti į pageidaujamą vietą, bet nevažiuoti miesto gatvėmis, teks daryti lanką.
Paskutiniais metais dedamos pastangos gerinti dviračių eismą pačiame Šilutės centre. Vienoje Lietuvininkų gatvės pusėje pernai šaligatvyje pažymėta speciali juosta dviratininkams. Žadėta tokią pat padaryti ir kitoje gatvės pusėje, tačiau kol kas jos nėra. Nors seniūnijos darbuotojai pasistengė, kad ten, kur driekiasi takas būtų pažeminti užvažiavimai ant šaligatvių, dar ne visi dviratininkai priprato važiuoti jiems skirta juosta. Pažeisdami eismo taisykles, kurios nurodo, kad jeigu yra dviračių takas, dviratininkams privalu važiuoti tik juo, dalis jų vis dar rieda gatvėmis. Prie dviračiams skirtos juostos dar nelabai priprato ir pėstieji, dažnai tenka signalizuoti skambučiu, kad užleistų kelią.
Šiemet gali pasidžiaugti tie, kuriems dviračiais tenka važiuoti į Pagrynių gyvenvietę. Renovuotas Šilutę ir Pagrynius jungiantis pėsčiųjų ir dviratininkų takas. Vietoje duobėto keliuko, kuriu ne tik važiuoti dviračiu, bet ir eiti buvo nemalonu, nusidriekė lygus takas. Šilutiškiai labai laukia, kad tokios pat kokybės takas sujungtų Šilutę ir netoliese esančią Traksėdžių gyvenvietę. Tai žadama padaryti, kai bus renovuojamas lygiagrečiai einantis automobiliams skirtas kelias.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite