Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje.

Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje

Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių.

„Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių amžiaus grupių žmones, tačiau senjorai yra vieni iš pažeidžiamiausių asmenų. Jie neturi prieigos prie tiek daug įvairių informacijų šaltinių, kurie padėtų apsisaugoti ir susipažinti su sukčiavimo schemomis. Tad jaunesni šeimos asmenys turėtų skirti laiko ir papasakoti jiems, ko derėtų saugotis virtualioje erdvėje. Papildomą saugumą užtikrinti padeda ir įrenginiuose įdiegta kenkėjiškas nuorodas blokuojanti apsauga“, – sako D. Drakickas.

Sukčių akiratyje – senjorai

Dažniausiai vagišiai prieš vyresnius žmones rengia fišingo (angl. „phising“) atakas, kurių metu stengiasi išvilioti pinigus. Tam taikomi įvairūs metodai. Pavyzdžiui, sukčiai gali atsiųsti el. laišką arba asmeninę žinutę su kenkėjiškomis nuorodomis. Pagrindinis tokių apgaulių tikslas – išvilioti asmeninius duomenis, pvz., el. bankininkystės prisijungimus ar kitą jautrią informaciją.

Vyresnio amžiaus žmonės neretai turi paskyras „Facebook“ ar kitose socialinių tinklų platformose. Vagišiai naudojasi ir tuo. Jie kuria netikras paskyras, kuriose dažniausiai apsimeta kuriuo nors artimu žmogumi. Mezga pažintis, o susidraugavę ir įgavę senjorų pasitikėjimą, siunčia žinutes, prašančias spausti kenkėjiškas nuorodas.

Pasikalbėti neužtenka

Kaip sako D. Drakickas, daugelis vyresnių amžiaus žmonių patiki tokiomis apgaulėmis, nes nežino, kaip elgtis tokioje situacijoje, išsigąsta ar jaučia gėdos jausmą. Sukčiai to ir siekia. Jie naudojasi tomis progomis, kai žmonės pasimeta ir priima skubotus sprendimus. Kaip sako ekspertas, pirmiausia reikia pasikalbėti su savo seneliais ir paaiškinti jiems, kaip tokios atakos veikia.

Galima surašyti net trumpas instrukcijas, kaip jie turėtų elgtis vienoje ar kitoje situacijoje susidūrus su kibernetiniais nusikaltėliais. D. Drakickas sako, kad vien pokalbio neužtenka – senjorų įrenginiuose rekomenduojama įdiegti papildomus sprendimus, užtikrinančius papildomą apsaugą nuo kibernetinių atakų.

Kaip padeda interneto apsauga?

Papildomą apsaugą nuo fišingo atakų suteikia interneto apsauga, veikianti tinkle. Ji atpažįsta ir užblokuoja kenkėjiškomis programomis užkrėstus interneto puslapius, identifikuoja netikras el. parduotuves ar identiškai tikroms atrodančias banko ir kitas svetaines.

Ši interneto apsauga aptinka kenkėjišką srautą ne tik internete, bet ir įvairiose aplikacijose. Ja pradėti naudotis – itin paprasta. Nereikia nieko diegti ar siųstis – pakanka paslaugą užsisakyti mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ savitarnos svetainėje. Sprendimas veikia visuose išmaniuose įrenginiuose – kompiuteriuose, išmaniuosiuose telefonuose.

Be to, apsauga gali blokuoti ir individualiai pasirinktus puslapius internete. Pavyzdžiui, galite nustatyti, kad jūsų seneliai nematytų jokio turinio, susijusio su nusikaltimais, pramogomis ir net negautų reklamų. Jeigu poreikių neatitinka iš anksto numatyti kategorijų filtrai, galite kurti savo leidžiamų/draudžiamų puslapių sąrašus, kad paslaugą pritaikytumėte veiksmingai vyresniųjų apsaugai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vydūno viešojoje bibliotekoje atidaryta garsoteka. Kas tai?

Ilgai puoselėta bibliotekos kolektyvo mintis bibliotekoje įkurti kampelį, kur būtų galima ne tik skaityti, bet ir klausytis knygų, poezijos, kraštiečių kūrybos ar atsiminimų, jau materializuota. Rugsėjo 26-os popietę į Vydūno viešosios bibliotekos naujai įkurtos garsotekos atidarymą rinkosi bičiuliai ir svečiai. Planuojama, jog ši erdvė suteiks galimybę skaityti tiems, kurie to daryti negali dėl regėjimo ar kitų problemų, ar tiesiog norintiems atsipūsti nuo kasdienybės. Ši erdvė taipogi galės tapti patogia darbo vieta lankytojams: studentams, mokiniams ar dirbantiesiems. Garsoteka bus nuolat plečiama,

Fizinis aktyvumas, smegenų lavinimas ir miegas – svarbiausi būdai, padedantys gerinti atmintį

Atmintis – gyvybiškai svarbi žmogaus gyvenimui. Dauguma situacijų, kai ką nors pamirštame, eikvoja mūsų laiką ir kelia įtampą. Didėjant informacijos srautams, greitėjant gyvenimo ritmui, nemažai žmonių skundžiasi suprastėjusia atmintimi. Dėl to nukenčia gyvenimo kokybė. Specialistų teigimu, atmintį, kaip ir kūną, reikia nuolat lavinti. Geriausiai tai atliekame kokybiškai išsimiegodami, būdami fiziškai aktyvūs, subalansuotai maitindamiesi ir kontroliuodami stresą. Pasak Šeškinės poliklinikos medicinos psichologės Monikos Zarembaitės, atmintis žmogui yra labai svarbi. Be jos ne tik nieko neišmoktume, bet ir neprisimintume pernykščių vasaros atostogų

Tyrimas: ketvirtadalis į pensiją išėjusių lietuvių planuoja dirbti toliau

25 proc. arba lygiai ketvirtadalis lietuvių, pasiekę pensinį amžių, ketina ir toliau dirbti bent dalį darbo dienos, rodo Baltijos šalių gyventojų apklausos duomenys. Beveik pusė jų – 12 proc. – planuoja likti dirbti pilnu etatu. Psichologų teigimu, pasilikti darbe sulaukus pensijos gyventojus skatina kompleksinės priežastys, tarp kurių finansinis saugumas – nėra vienintelė. „Citadele“ banko užsakymu „Norstat“ atliktos reprezentatyvios gyventojų apklausos duomenys rodo, kad Lietuvoje, sulaukę pensinio amžiaus pilnu etatu planuoja dirbti 12 proc., o dalį etato – 13 proc. gyventojų.

Apmokės gydymo įstaigoms viršsutartines paslaugas

Siekiant gerinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, numatoma gydymo įstaigoms apmokėti visas šiais metais virš sutarties suteiktas ambulatorines, dienos stacionaro bei dienos chirurgijos  ir slaugos paslaugas. Tam bus skirtos reikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšos. Tikimasi, jog šis sprendimas paskatins gydymo įstaigas priimti daugiau naujų pacientų, trumpės paslaugų laukimo eilės. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad vykdomas pažadas, duotas gydymo įstaigoms, didesne apimtimi apmokėti už suteiktas sveikatos paslaugas, taip sprendžiant eilių problemą. „Po pandemijos sveikatos apsaugos sistema susidūrė su

Taip pat skaitykite