Edgaras Kuturys – apie politiką Pagėgiuose, Šilutėje ir Klaipėdos rajone

Iš 21 Pagėgių savivaldybės tarybos nario 13 yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų, kurie su dviem socialdemokratais sudaro valdančiąją daugumą. Darbo partijos Pagėgių skyriaus pirmininkas Algis Grublys ir jo pirmasis pavaduotojas Edgaras Kuturys nėra įsipareigoję nei valdantiesiems, nei koalicijos „Pagėgių kraštui (…)“ keturiems opozicijos nariams.

Laimos Putriuvienės nuotr.

E. Kuturys – daugiausia Tarybos posėdžiuose kalbantis narys, kuris, beje, dirba Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėju, aktyviai dalyvauja visuomeniniame Šilutės gyvenime – yra Pamario pagrindinės mokyklos tarybos narys; Šilutės priemiestyje turi nuosavą namą.
Edgaras KUTURYS atsakė į keletą „Pamario“ laikraščio klausimų.
– Esate aktyviausias Pagėgių savivaldybės tarybos narys, turite savo nuomonę ir ją drąsiai išdėstote. Apibūdinant Tarybos darbą, kas jus labiausiai jaudina, kas nepatinka ir kam priešinatės?
– Man labiausiai nepatinka, kad Taryboje tėra mažai žmonių, turinčių savo nuomonę. Visi sprendimai stumiami, liaudiškai sakant, „buldozeriu“ ir neatsižvelgiama į pasekmes. Ypač liūdina Savivaldybės skolų našta, kuri šiuo metu viršija 7 milijonus ir kasmet didėja milijonais. Gaila, kad Savivaldybė brenda į skolas ir nemąstoma, kaip jas mažinti ar bent pradėti grąžinti. Vis sakoma, kad nebankrutuos. Tačiau esant tiek skolų, nieko neįmanoma ir sukurti. Štai Pagėgių bažnyčiai skyrė 300 tūkstančių litų. Aš ne prieš bažnyčią, ji graži, įrengta, tačiau pagražinti galima ir kada nors vėliau. Tokie pavyzdžiai rodo Tarybos nekompetenciją ir nemokėjimą skaičiuoti pinigų.
– Jūs tik kritikuojate ar ir siūlote, ką, kaip daryti?
– Be kritikos negyvuotų demokratija, nesirastų geresnių ir teisingesnių sprendimų. Štai Taryba antrą kartą svarstys nuomos įkainius – pavyko įtikinti, kad jeigu įkainis turi „nuo“, būtinas ir „iki“. Praėjusiame posėdyje siūlėme mažinti žemės mokesčius, tačiau dauguma nesutiko. Ir Tarybos posėdyje, ir komitetų posėdžiuose yra ta pati dauguma. Dirbu Socialinių reikalų ir teisėtvarkos komitete. Mano ir dar vieno kolegos girdėti nenori – jie ateina jau susitarę frakcijoje, koalicijoje, turi suformuotą nuomonę ir ją labai retai keičia. Jų suvokimu, jeigu nusileis, tai bus mūsų pergalė.
– Tarybos posėdžiuose nėra diskusijų. Gal jos vyksta komitetuose?
– Turbūt Tarybos nariai pirmiausia turi būti susipažinę su svarstoma medžiaga, o jei posėdyje kalba ne į temą, tai tiek ir domėjosi… Jeigu turi Tarybos nario mandatą, privalai dirbti. Bent jau pasiskaitytų Tarybos sprendimų projektus, įsigilintų ir tada reikštų savo nuomonę. Kai neskaito, nesidomi, nėra ir diskusijų. Taip kalbu ne apie visus Tarybos narius, tačiau tokių yra.
– Bendruomenės gaus naudos iš vėjo jėgainių statytojų, šiemet investicijoms gavote 3 milijonus litų. Išeitų, kad meras, kiti vadovai dirba?
– Jeigu jau giriate merą… Lėšų Vaikų globos namams paskyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Mūsų Darbo partijos skyrius Pagėgiuose jau prieš metus į Vilnių išsiuntė skaičiavimus, kiek lėšų reikėtų Vaikų globos namams. Nesigiriu, bet domėjausi tuo Ūkio skyriuje, surinkome duomenų ir perdavėme į Vilnių. Meras dirba? Mes lygiai taip pat dirbame žmonėms, kurie mus išrinko. Blogai būtų manyti, kad dirbo tik meras. Ir mes suinteresuoti pritraukti į kraštą kuo daugiau pinigų, padaryti daugiau gerų darbų, kad žmonės geriau gyventų.
– Ačiū už šią naujieną. Pagėgių krašte žmonės labai šilti, atviri, nuoširdūs, tačiau nemėgsta saviškės valdžios, bet kritikuoja tik pašnibždomis, kad tik kas neišgirstų, kad tik laikraštyje neparašytų. Kodėl tiek baimės?
– Kažkodėl žiniasklaida tik pastebi, kaip Pagėgiuose gražu… Sutinku, tačiau gyvenimas susideda ne tik iš šio grožio. Labai svarbu laisvė reikšti savo nuomonę, kritikuoti. Tačiau Pagėgių krašte to trūksta. Ir man žmonės ne vieną kartą yra daug pasakę, tačiau ne viešumai… Mūsų provincialumo bėda, kad visi susiję giminystės, kaimynystės, darbo ir partiniais ryšiais. Gavo darbo – susietas su valdžia. Juk verslo beveik nėra, vien biudžetinės valdiškos įstaigos. O kas joms vadovauja? Kokių partijų atstovai? Tie žmonės ir bijo kalbėti. Ne kartą sakiau, kad nereikia bijoti. Jei taip visi bijosime, kur nueisime?
– Pagėgių krašte įsitvirtinusi partija „Tvarka ir teisingumas“. Tad daugiau tvarkos ar teisingumo, o gal abiejų pakanka?
– Man Pagėgių krašte trūksta ir tvarkos, ir teisingumo. Būtų gerai, kad ši partija darytų tai, kas yra jos pavadinime, deja, taip nėra. Nuo to prasideda ir lemia didėjančią socialinę atskirtį: žmogus neturi darbo, negali oriai gyventi, gavęs darbą, bijo jo netekti, bijo kalbėti. Tokį pažeidžiamą žmogų galima lengvai įtikinti, pakreipti. Pagėgių krašte beliko pašalpų gavėjai, nes nėra verslo, nėra kur įsidarbinti darbingo amžiaus žmogui, daugelis išvažiavo į užsienį, kraštas tuštėja. Reikia ne statyti ir gražintis, o kurti sąlygas verslui, pritraukti investicijų į tokias sritis, kuriose rastųsi naujų darbo vietų.
– O jūs gerai jaučiatės, atstovaudamas Darbo partijai, kurios nariai tebesėdi teismuose, minimi įvairiuose skandaluose?
– Man nemalonu, be galo nemalonu, kaip elgiasi kolegos darbiečiai Šilutėje… Turėtų labai pasitempti. Partijos vadovybės reikalai teisme taip pat neprideda pliusų ir duoda tik minusų. Esu teisininkas, manau, kad tokiu atveju dera sustabdyti įgaliojimus, kol vyksta byla ar tiriami kitokie nemalonūs dalykai. Nepritariu, kad bloga informacija yra irgi reklama. Man labai gaila, kad yra toks požiūris.
– Nekyla minčių palikti politiką, nes partijomis labai nepasitikima, jos neturi autoriteto, o savivaldybės skęsta skandaluose? Ar tebevaldo noras kariauti ir nepasiduoti?
– Pagal Zodiako ženklus esu Avinas – mano bruožas eiti ir kariauti. Kas bus, kai neliks tokių kaip aš? Kas pasakys į akis karčią tiesą? Jei yra kritikuojančių, yra viltis, kad galima kai ką pakeisti, pasiekti, sustabdyti. Esu žemaitiško būdo, dirbau teisėsaugos sistemoje, negaliu nuleisti rankų ir susitaikyti su viskuo. Dar ne laikas.
– O jums neprikiša, kad esate dirbęs Pagėgių savivaldybėje, sutarėte su meru, kitais vadovais?
– Ir tada netylėjau. Mano nuomonę išklausydavo, atsižvelgdavo. Aš buvau Juridinio skyriaus vedėjas. Aklai nepasirašinėjau dokumentų, viską vertindavau, derindavau su įstatymais. Tačiau viena yra teisinė pusė, kita – sprendimo politinė kryptis. Ir teisiškai teisingas sprendimas gali būti pakreiptas vienokia ar kitokia kryptimi. Buvau principingas. Gal tai ir nepatiko?
Ketinu dalyvauti savivaldos rinkimuose vėl Pagėgiuose, nors neprastai žinau situaciją Šilutės rajone, taip pat ir Klaipėdos rajone, kur dabar dirbu. Stebiu ir lyginu politiką trijuose rajonuose. Labai dideli skirtumai – patikėkite. Skyriaus vedėjo konkursą laimėjau Klaipėdos rajone, kur valdžioje nėra nė vieno Darbo partijos nario (meras Vaclovas Dačkauskas – socialdemokratas – red. pastaba). Nesu matęs mero, kito vadovo, važiuojančio tarnybiniu automobiliu pietauti. Aš nebuvau matęs tokios demokratiškos valdžios, dirbančios žmonėms. Pagėgių ir Šilutės valdžia galėtų pasimokyti iš kaimynų: jų automobiliai seni, tačiau jiems tinka, brangių naujų neperka, daug kur važinėja nuosavu transportu.
Šilutės politika esu visiškai nusivylęs. Koks bebūtumei politikas, negali meluoti – davei žodį ir jo laikykis. Bėgiojimas dėl postų, sutarčių laužymas dėl kėdžių, per ketverius metus norima jau ketvirtos valdžios… Aš taip nemoku, to nesuprantu. Manau, kad Šilutei reikia jaunesnės kartos kitų politikų. Į valdžią reikia ne verslininkų, kurie parsiduotų už statybų užsakymus ar kitokią naudą. Šilutei reikia kitokio mąstymo žmonių, kurie ateitų dirbti ne sau, ne draugams, ne kolegoms ar partijai, bet gerbtų įstatymą, jo paisytų ir dirbtų krašto labui.
Dar mere dirbant Daivai Žebelienei su Pamario pagrindinės mokyklos tarybos nariais apsilankėme Šilutės savivaldybėje, kad pradinukų neiškeltų iš pradinės mokyklos pastato. Išsakėme argumentus, nes ir rajono švietimo strategijoje nenumatyta tokios pertvarkos. Praėjo keli mėnesiai, o galutinio aiškumo nėra, gi Tarybai svarbu vėl vadovus keisti.
Kur bus Meno mokykla, derėjo apsispręsti prieš parduodant šios mokyklos pastatus. Kažkokia painiava…

Kalbėjosi
Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

  • pagėgiškis

    Juokas ima paskaičius šį straipsnį. Koks “teigiamas” tas Edgariukas. Patsai taikosi į partiją “Tvarka ir teisingumas”, kad tik kas priimtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite