Edgaras Kuturys – apie politiką Pagėgiuose, Šilutėje ir Klaipėdos rajone

Iš 21 Pagėgių savivaldybės tarybos nario 13 yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų, kurie su dviem socialdemokratais sudaro valdančiąją daugumą. Darbo partijos Pagėgių skyriaus pirmininkas Algis Grublys ir jo pirmasis pavaduotojas Edgaras Kuturys nėra įsipareigoję nei valdantiesiems, nei koalicijos „Pagėgių kraštui (…)“ keturiems opozicijos nariams.

Laimos Putriuvienės nuotr.

E. Kuturys – daugiausia Tarybos posėdžiuose kalbantis narys, kuris, beje, dirba Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėju, aktyviai dalyvauja visuomeniniame Šilutės gyvenime – yra Pamario pagrindinės mokyklos tarybos narys; Šilutės priemiestyje turi nuosavą namą.
Edgaras KUTURYS atsakė į keletą „Pamario“ laikraščio klausimų.
– Esate aktyviausias Pagėgių savivaldybės tarybos narys, turite savo nuomonę ir ją drąsiai išdėstote. Apibūdinant Tarybos darbą, kas jus labiausiai jaudina, kas nepatinka ir kam priešinatės?
– Man labiausiai nepatinka, kad Taryboje tėra mažai žmonių, turinčių savo nuomonę. Visi sprendimai stumiami, liaudiškai sakant, „buldozeriu“ ir neatsižvelgiama į pasekmes. Ypač liūdina Savivaldybės skolų našta, kuri šiuo metu viršija 7 milijonus ir kasmet didėja milijonais. Gaila, kad Savivaldybė brenda į skolas ir nemąstoma, kaip jas mažinti ar bent pradėti grąžinti. Vis sakoma, kad nebankrutuos. Tačiau esant tiek skolų, nieko neįmanoma ir sukurti. Štai Pagėgių bažnyčiai skyrė 300 tūkstančių litų. Aš ne prieš bažnyčią, ji graži, įrengta, tačiau pagražinti galima ir kada nors vėliau. Tokie pavyzdžiai rodo Tarybos nekompetenciją ir nemokėjimą skaičiuoti pinigų.
– Jūs tik kritikuojate ar ir siūlote, ką, kaip daryti?
– Be kritikos negyvuotų demokratija, nesirastų geresnių ir teisingesnių sprendimų. Štai Taryba antrą kartą svarstys nuomos įkainius – pavyko įtikinti, kad jeigu įkainis turi „nuo“, būtinas ir „iki“. Praėjusiame posėdyje siūlėme mažinti žemės mokesčius, tačiau dauguma nesutiko. Ir Tarybos posėdyje, ir komitetų posėdžiuose yra ta pati dauguma. Dirbu Socialinių reikalų ir teisėtvarkos komitete. Mano ir dar vieno kolegos girdėti nenori – jie ateina jau susitarę frakcijoje, koalicijoje, turi suformuotą nuomonę ir ją labai retai keičia. Jų suvokimu, jeigu nusileis, tai bus mūsų pergalė.
– Tarybos posėdžiuose nėra diskusijų. Gal jos vyksta komitetuose?
– Turbūt Tarybos nariai pirmiausia turi būti susipažinę su svarstoma medžiaga, o jei posėdyje kalba ne į temą, tai tiek ir domėjosi… Jeigu turi Tarybos nario mandatą, privalai dirbti. Bent jau pasiskaitytų Tarybos sprendimų projektus, įsigilintų ir tada reikštų savo nuomonę. Kai neskaito, nesidomi, nėra ir diskusijų. Taip kalbu ne apie visus Tarybos narius, tačiau tokių yra.
– Bendruomenės gaus naudos iš vėjo jėgainių statytojų, šiemet investicijoms gavote 3 milijonus litų. Išeitų, kad meras, kiti vadovai dirba?
– Jeigu jau giriate merą… Lėšų Vaikų globos namams paskyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Mūsų Darbo partijos skyrius Pagėgiuose jau prieš metus į Vilnių išsiuntė skaičiavimus, kiek lėšų reikėtų Vaikų globos namams. Nesigiriu, bet domėjausi tuo Ūkio skyriuje, surinkome duomenų ir perdavėme į Vilnių. Meras dirba? Mes lygiai taip pat dirbame žmonėms, kurie mus išrinko. Blogai būtų manyti, kad dirbo tik meras. Ir mes suinteresuoti pritraukti į kraštą kuo daugiau pinigų, padaryti daugiau gerų darbų, kad žmonės geriau gyventų.
– Ačiū už šią naujieną. Pagėgių krašte žmonės labai šilti, atviri, nuoširdūs, tačiau nemėgsta saviškės valdžios, bet kritikuoja tik pašnibždomis, kad tik kas neišgirstų, kad tik laikraštyje neparašytų. Kodėl tiek baimės?
– Kažkodėl žiniasklaida tik pastebi, kaip Pagėgiuose gražu… Sutinku, tačiau gyvenimas susideda ne tik iš šio grožio. Labai svarbu laisvė reikšti savo nuomonę, kritikuoti. Tačiau Pagėgių krašte to trūksta. Ir man žmonės ne vieną kartą yra daug pasakę, tačiau ne viešumai… Mūsų provincialumo bėda, kad visi susiję giminystės, kaimynystės, darbo ir partiniais ryšiais. Gavo darbo – susietas su valdžia. Juk verslo beveik nėra, vien biudžetinės valdiškos įstaigos. O kas joms vadovauja? Kokių partijų atstovai? Tie žmonės ir bijo kalbėti. Ne kartą sakiau, kad nereikia bijoti. Jei taip visi bijosime, kur nueisime?
– Pagėgių krašte įsitvirtinusi partija „Tvarka ir teisingumas“. Tad daugiau tvarkos ar teisingumo, o gal abiejų pakanka?
– Man Pagėgių krašte trūksta ir tvarkos, ir teisingumo. Būtų gerai, kad ši partija darytų tai, kas yra jos pavadinime, deja, taip nėra. Nuo to prasideda ir lemia didėjančią socialinę atskirtį: žmogus neturi darbo, negali oriai gyventi, gavęs darbą, bijo jo netekti, bijo kalbėti. Tokį pažeidžiamą žmogų galima lengvai įtikinti, pakreipti. Pagėgių krašte beliko pašalpų gavėjai, nes nėra verslo, nėra kur įsidarbinti darbingo amžiaus žmogui, daugelis išvažiavo į užsienį, kraštas tuštėja. Reikia ne statyti ir gražintis, o kurti sąlygas verslui, pritraukti investicijų į tokias sritis, kuriose rastųsi naujų darbo vietų.
– O jūs gerai jaučiatės, atstovaudamas Darbo partijai, kurios nariai tebesėdi teismuose, minimi įvairiuose skandaluose?
– Man nemalonu, be galo nemalonu, kaip elgiasi kolegos darbiečiai Šilutėje… Turėtų labai pasitempti. Partijos vadovybės reikalai teisme taip pat neprideda pliusų ir duoda tik minusų. Esu teisininkas, manau, kad tokiu atveju dera sustabdyti įgaliojimus, kol vyksta byla ar tiriami kitokie nemalonūs dalykai. Nepritariu, kad bloga informacija yra irgi reklama. Man labai gaila, kad yra toks požiūris.
– Nekyla minčių palikti politiką, nes partijomis labai nepasitikima, jos neturi autoriteto, o savivaldybės skęsta skandaluose? Ar tebevaldo noras kariauti ir nepasiduoti?
– Pagal Zodiako ženklus esu Avinas – mano bruožas eiti ir kariauti. Kas bus, kai neliks tokių kaip aš? Kas pasakys į akis karčią tiesą? Jei yra kritikuojančių, yra viltis, kad galima kai ką pakeisti, pasiekti, sustabdyti. Esu žemaitiško būdo, dirbau teisėsaugos sistemoje, negaliu nuleisti rankų ir susitaikyti su viskuo. Dar ne laikas.
– O jums neprikiša, kad esate dirbęs Pagėgių savivaldybėje, sutarėte su meru, kitais vadovais?
– Ir tada netylėjau. Mano nuomonę išklausydavo, atsižvelgdavo. Aš buvau Juridinio skyriaus vedėjas. Aklai nepasirašinėjau dokumentų, viską vertindavau, derindavau su įstatymais. Tačiau viena yra teisinė pusė, kita – sprendimo politinė kryptis. Ir teisiškai teisingas sprendimas gali būti pakreiptas vienokia ar kitokia kryptimi. Buvau principingas. Gal tai ir nepatiko?
Ketinu dalyvauti savivaldos rinkimuose vėl Pagėgiuose, nors neprastai žinau situaciją Šilutės rajone, taip pat ir Klaipėdos rajone, kur dabar dirbu. Stebiu ir lyginu politiką trijuose rajonuose. Labai dideli skirtumai – patikėkite. Skyriaus vedėjo konkursą laimėjau Klaipėdos rajone, kur valdžioje nėra nė vieno Darbo partijos nario (meras Vaclovas Dačkauskas – socialdemokratas – red. pastaba). Nesu matęs mero, kito vadovo, važiuojančio tarnybiniu automobiliu pietauti. Aš nebuvau matęs tokios demokratiškos valdžios, dirbančios žmonėms. Pagėgių ir Šilutės valdžia galėtų pasimokyti iš kaimynų: jų automobiliai seni, tačiau jiems tinka, brangių naujų neperka, daug kur važinėja nuosavu transportu.
Šilutės politika esu visiškai nusivylęs. Koks bebūtumei politikas, negali meluoti – davei žodį ir jo laikykis. Bėgiojimas dėl postų, sutarčių laužymas dėl kėdžių, per ketverius metus norima jau ketvirtos valdžios… Aš taip nemoku, to nesuprantu. Manau, kad Šilutei reikia jaunesnės kartos kitų politikų. Į valdžią reikia ne verslininkų, kurie parsiduotų už statybų užsakymus ar kitokią naudą. Šilutei reikia kitokio mąstymo žmonių, kurie ateitų dirbti ne sau, ne draugams, ne kolegoms ar partijai, bet gerbtų įstatymą, jo paisytų ir dirbtų krašto labui.
Dar mere dirbant Daivai Žebelienei su Pamario pagrindinės mokyklos tarybos nariais apsilankėme Šilutės savivaldybėje, kad pradinukų neiškeltų iš pradinės mokyklos pastato. Išsakėme argumentus, nes ir rajono švietimo strategijoje nenumatyta tokios pertvarkos. Praėjo keli mėnesiai, o galutinio aiškumo nėra, gi Tarybai svarbu vėl vadovus keisti.
Kur bus Meno mokykla, derėjo apsispręsti prieš parduodant šios mokyklos pastatus. Kažkokia painiava…

Kalbėjosi
Stasė SKUTULIENĖ

Vienas komentaras

  • pagėgiškis

    Juokas ima paskaičius šį straipsnį. Koks “teigiamas” tas Edgariukas. Patsai taikosi į partiją “Tvarka ir teisingumas”, kad tik kas priimtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ir šią savaitę sinoptikai žada lietaus, o šilumos – iki 25 laipsnių

Ši savaitė ir Šilutės krašte prasidėjo vis su lietumi, netrūko saulės ir vėjo. Tačiau karščių jau nebėra. Pirmadienį, rugpjūčio 2 d., itin drėgnus orus atnešęs ciklonas po truputį keliavo šiaurinių platumų link. Buvo ir lietaus, tačiau negausiai, o šilumos irgi netrūko. Rugpjūčio 3-ios, antradienio, naktį vietomis trumpas lietus, kai kur galima perkūnija. Vėjas pietvakarių, vakarų, pajūryje – šiaurės vakarų 7-12 m/s, pajūryje gūsiai 15-17 m/s. Žemiausia temperatūra 10-15, pajūryje 16-18 laipsnių. Dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas

Jau pradeda žydėti rykštenės: skinkite negailėdami

Pievos ir patvoriai jau geltonuoja – pradeda žydėti rykštenės. Jos mėgstamos dėl ryškios spalvos, be to, ilgai laikosi pamerktos. Aplinkosaugininkai ragina šį invazinį augalą skinti kad ir glėbiais – taip sumažinsime jo paplitimą. Tačiau įspėja nuvytusių žiedynų nemesti kur pakliuvo, tik į kompostavimo įrenginius ar žaliųjų atliekų aikšteles, kad nepaplistų sėklos. Į Lietuvos invazinių rūšių sąrašą šiuo metu įtrauktos trys rykštenių rūšys: kanadinė rykštenė, aukštoji rykštenė ir didžioji (vėlyvoji) rykštenė.Jos pradeda žydėti apie vasaros vidurį, o baigia rudenį. Visos jos

Pagerbkite tikrą Mokytoją – teikite kandidatūras „Metų mokytojo“ premijai gauti

Šilutės rajono savivaldybės taryba priėmė sprendimą įsteigti „Metų mokytojo“ nominaciją. Galbūt nėra svarbiausia dovana, piniginė premija. Svarbiausia, kad krašto bendruomenei suteikta proga iš geriausių mokytojų pasiūlyti kandidatūras ir švęsti, džiaugtis per iškilmes, kai bus pagerbiamas „Metų mokytojas“. Savivaldybė, kviesdama teikti kandidatūras, interneto svetainėje tikina neabejojanti, kad jūsų mokykloje yra tas išskirtinis – pilietiškas, inovatyvus, jaunąją kartą įkvėpti gebantis, kolegas motyvuojantis ir bendruomenę buriantis Mokytojas. Jei taip – kviečiame jį nominuoti, užpildant nustatytos formos rekomendaciją, kartu pateikiant kandidato sutikimą dėl asmens

Pratęsiamas išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminas nedidelių saulės elektrinių įsigijimui

Lietuvos Respublikos energetikos ministerija, siekdama užtikrinti sklandų išlaidų kompensavimo, nedidelių, iki 10 KW galios saulės elektrinių įsigijimui iš elektrinių parkų procesą, pratęsė išlaidų kompensavimo prašymų teikimo terminą dviem mėnesiams iki 2021 metų rugsėjo 30 d. Įgyvendinimo terminas pratęstas pareiškėjams 2020 m. liepos mėn. teikusiems paraiškas kompensacinei išmokai pagal priemonę „AIE namų ūkiams (įsigijimas iš elektrinių parkų)“ gauti. Sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant į gausų pateiktų paraiškų skaičių ir karantino metu sulėtėjusį reikalingų dokumentų tvarkymo procesą, neigiamą COVID-19 pandemijos poveikį elektrinių parkų

Taip pat skaitykite