Edgaras Kuturys – apie politiką Pagėgiuose, Šilutėje ir Klaipėdos rajone

Iš 21 Pagėgių savivaldybės tarybos nario 13 yra partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų, kurie su dviem socialdemokratais sudaro valdančiąją daugumą. Darbo partijos Pagėgių skyriaus pirmininkas Algis Grublys ir jo pirmasis pavaduotojas Edgaras Kuturys nėra įsipareigoję nei valdantiesiems, nei koalicijos „Pagėgių kraštui (…)“ keturiems opozicijos nariams.

Laimos Putriuvienės nuotr.

E. Kuturys – daugiausia Tarybos posėdžiuose kalbantis narys, kuris, beje, dirba Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėju, aktyviai dalyvauja visuomeniniame Šilutės gyvenime – yra Pamario pagrindinės mokyklos tarybos narys; Šilutės priemiestyje turi nuosavą namą.
Edgaras KUTURYS atsakė į keletą „Pamario“ laikraščio klausimų.
– Esate aktyviausias Pagėgių savivaldybės tarybos narys, turite savo nuomonę ir ją drąsiai išdėstote. Apibūdinant Tarybos darbą, kas jus labiausiai jaudina, kas nepatinka ir kam priešinatės?
– Man labiausiai nepatinka, kad Taryboje tėra mažai žmonių, turinčių savo nuomonę. Visi sprendimai stumiami, liaudiškai sakant, „buldozeriu“ ir neatsižvelgiama į pasekmes. Ypač liūdina Savivaldybės skolų našta, kuri šiuo metu viršija 7 milijonus ir kasmet didėja milijonais. Gaila, kad Savivaldybė brenda į skolas ir nemąstoma, kaip jas mažinti ar bent pradėti grąžinti. Vis sakoma, kad nebankrutuos. Tačiau esant tiek skolų, nieko neįmanoma ir sukurti. Štai Pagėgių bažnyčiai skyrė 300 tūkstančių litų. Aš ne prieš bažnyčią, ji graži, įrengta, tačiau pagražinti galima ir kada nors vėliau. Tokie pavyzdžiai rodo Tarybos nekompetenciją ir nemokėjimą skaičiuoti pinigų.
– Jūs tik kritikuojate ar ir siūlote, ką, kaip daryti?
– Be kritikos negyvuotų demokratija, nesirastų geresnių ir teisingesnių sprendimų. Štai Taryba antrą kartą svarstys nuomos įkainius – pavyko įtikinti, kad jeigu įkainis turi „nuo“, būtinas ir „iki“. Praėjusiame posėdyje siūlėme mažinti žemės mokesčius, tačiau dauguma nesutiko. Ir Tarybos posėdyje, ir komitetų posėdžiuose yra ta pati dauguma. Dirbu Socialinių reikalų ir teisėtvarkos komitete. Mano ir dar vieno kolegos girdėti nenori – jie ateina jau susitarę frakcijoje, koalicijoje, turi suformuotą nuomonę ir ją labai retai keičia. Jų suvokimu, jeigu nusileis, tai bus mūsų pergalė.
– Tarybos posėdžiuose nėra diskusijų. Gal jos vyksta komitetuose?
– Turbūt Tarybos nariai pirmiausia turi būti susipažinę su svarstoma medžiaga, o jei posėdyje kalba ne į temą, tai tiek ir domėjosi… Jeigu turi Tarybos nario mandatą, privalai dirbti. Bent jau pasiskaitytų Tarybos sprendimų projektus, įsigilintų ir tada reikštų savo nuomonę. Kai neskaito, nesidomi, nėra ir diskusijų. Taip kalbu ne apie visus Tarybos narius, tačiau tokių yra.
– Bendruomenės gaus naudos iš vėjo jėgainių statytojų, šiemet investicijoms gavote 3 milijonus litų. Išeitų, kad meras, kiti vadovai dirba?
– Jeigu jau giriate merą… Lėšų Vaikų globos namams paskyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Mūsų Darbo partijos skyrius Pagėgiuose jau prieš metus į Vilnių išsiuntė skaičiavimus, kiek lėšų reikėtų Vaikų globos namams. Nesigiriu, bet domėjausi tuo Ūkio skyriuje, surinkome duomenų ir perdavėme į Vilnių. Meras dirba? Mes lygiai taip pat dirbame žmonėms, kurie mus išrinko. Blogai būtų manyti, kad dirbo tik meras. Ir mes suinteresuoti pritraukti į kraštą kuo daugiau pinigų, padaryti daugiau gerų darbų, kad žmonės geriau gyventų.
– Ačiū už šią naujieną. Pagėgių krašte žmonės labai šilti, atviri, nuoširdūs, tačiau nemėgsta saviškės valdžios, bet kritikuoja tik pašnibždomis, kad tik kas neišgirstų, kad tik laikraštyje neparašytų. Kodėl tiek baimės?
– Kažkodėl žiniasklaida tik pastebi, kaip Pagėgiuose gražu… Sutinku, tačiau gyvenimas susideda ne tik iš šio grožio. Labai svarbu laisvė reikšti savo nuomonę, kritikuoti. Tačiau Pagėgių krašte to trūksta. Ir man žmonės ne vieną kartą yra daug pasakę, tačiau ne viešumai… Mūsų provincialumo bėda, kad visi susiję giminystės, kaimynystės, darbo ir partiniais ryšiais. Gavo darbo – susietas su valdžia. Juk verslo beveik nėra, vien biudžetinės valdiškos įstaigos. O kas joms vadovauja? Kokių partijų atstovai? Tie žmonės ir bijo kalbėti. Ne kartą sakiau, kad nereikia bijoti. Jei taip visi bijosime, kur nueisime?
– Pagėgių krašte įsitvirtinusi partija „Tvarka ir teisingumas“. Tad daugiau tvarkos ar teisingumo, o gal abiejų pakanka?
– Man Pagėgių krašte trūksta ir tvarkos, ir teisingumo. Būtų gerai, kad ši partija darytų tai, kas yra jos pavadinime, deja, taip nėra. Nuo to prasideda ir lemia didėjančią socialinę atskirtį: žmogus neturi darbo, negali oriai gyventi, gavęs darbą, bijo jo netekti, bijo kalbėti. Tokį pažeidžiamą žmogų galima lengvai įtikinti, pakreipti. Pagėgių krašte beliko pašalpų gavėjai, nes nėra verslo, nėra kur įsidarbinti darbingo amžiaus žmogui, daugelis išvažiavo į užsienį, kraštas tuštėja. Reikia ne statyti ir gražintis, o kurti sąlygas verslui, pritraukti investicijų į tokias sritis, kuriose rastųsi naujų darbo vietų.
– O jūs gerai jaučiatės, atstovaudamas Darbo partijai, kurios nariai tebesėdi teismuose, minimi įvairiuose skandaluose?
– Man nemalonu, be galo nemalonu, kaip elgiasi kolegos darbiečiai Šilutėje… Turėtų labai pasitempti. Partijos vadovybės reikalai teisme taip pat neprideda pliusų ir duoda tik minusų. Esu teisininkas, manau, kad tokiu atveju dera sustabdyti įgaliojimus, kol vyksta byla ar tiriami kitokie nemalonūs dalykai. Nepritariu, kad bloga informacija yra irgi reklama. Man labai gaila, kad yra toks požiūris.
– Nekyla minčių palikti politiką, nes partijomis labai nepasitikima, jos neturi autoriteto, o savivaldybės skęsta skandaluose? Ar tebevaldo noras kariauti ir nepasiduoti?
– Pagal Zodiako ženklus esu Avinas – mano bruožas eiti ir kariauti. Kas bus, kai neliks tokių kaip aš? Kas pasakys į akis karčią tiesą? Jei yra kritikuojančių, yra viltis, kad galima kai ką pakeisti, pasiekti, sustabdyti. Esu žemaitiško būdo, dirbau teisėsaugos sistemoje, negaliu nuleisti rankų ir susitaikyti su viskuo. Dar ne laikas.
– O jums neprikiša, kad esate dirbęs Pagėgių savivaldybėje, sutarėte su meru, kitais vadovais?
– Ir tada netylėjau. Mano nuomonę išklausydavo, atsižvelgdavo. Aš buvau Juridinio skyriaus vedėjas. Aklai nepasirašinėjau dokumentų, viską vertindavau, derindavau su įstatymais. Tačiau viena yra teisinė pusė, kita – sprendimo politinė kryptis. Ir teisiškai teisingas sprendimas gali būti pakreiptas vienokia ar kitokia kryptimi. Buvau principingas. Gal tai ir nepatiko?
Ketinu dalyvauti savivaldos rinkimuose vėl Pagėgiuose, nors neprastai žinau situaciją Šilutės rajone, taip pat ir Klaipėdos rajone, kur dabar dirbu. Stebiu ir lyginu politiką trijuose rajonuose. Labai dideli skirtumai – patikėkite. Skyriaus vedėjo konkursą laimėjau Klaipėdos rajone, kur valdžioje nėra nė vieno Darbo partijos nario (meras Vaclovas Dačkauskas – socialdemokratas – red. pastaba). Nesu matęs mero, kito vadovo, važiuojančio tarnybiniu automobiliu pietauti. Aš nebuvau matęs tokios demokratiškos valdžios, dirbančios žmonėms. Pagėgių ir Šilutės valdžia galėtų pasimokyti iš kaimynų: jų automobiliai seni, tačiau jiems tinka, brangių naujų neperka, daug kur važinėja nuosavu transportu.
Šilutės politika esu visiškai nusivylęs. Koks bebūtumei politikas, negali meluoti – davei žodį ir jo laikykis. Bėgiojimas dėl postų, sutarčių laužymas dėl kėdžių, per ketverius metus norima jau ketvirtos valdžios… Aš taip nemoku, to nesuprantu. Manau, kad Šilutei reikia jaunesnės kartos kitų politikų. Į valdžią reikia ne verslininkų, kurie parsiduotų už statybų užsakymus ar kitokią naudą. Šilutei reikia kitokio mąstymo žmonių, kurie ateitų dirbti ne sau, ne draugams, ne kolegoms ar partijai, bet gerbtų įstatymą, jo paisytų ir dirbtų krašto labui.
Dar mere dirbant Daivai Žebelienei su Pamario pagrindinės mokyklos tarybos nariais apsilankėme Šilutės savivaldybėje, kad pradinukų neiškeltų iš pradinės mokyklos pastato. Išsakėme argumentus, nes ir rajono švietimo strategijoje nenumatyta tokios pertvarkos. Praėjo keli mėnesiai, o galutinio aiškumo nėra, gi Tarybai svarbu vėl vadovus keisti.
Kur bus Meno mokykla, derėjo apsispręsti prieš parduodant šios mokyklos pastatus. Kažkokia painiava…

Kalbėjosi
Stasė SKUTULIENĖ

Hits: 141

Vienas komentaras

  • pagėgiškis

    Juokas ima paskaičius šį straipsnį. Koks “teigiamas” tas Edgariukas. Patsai taikosi į partiją “Tvarka ir teisingumas”, kad tik kas priimtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos atstovai kreipėsi į Prezidentą dėl krašto heraldikos kūrimo

2021 m. balandžio 16 d. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos taryba oficialiu raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą, prašydama padėti išspręsti nevaisingą diskusiją su Lietuvos heraldikos komisija (LHK), kuri atsisako įteisinti Mažosios Lietuvos vietos žmonių pasirinktą regiono herbo simbolį. Kurti etnografinio Mažosios Lietuvos regiono heraldiką imtasi 2014 metais. Mažosios Lietuvos etninės kultūros globos taryba sukvietė regiono savivaldybių (Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono, Neringos, Jurbarko, Tauragės rajono, Pagėgių ir Šilutės) kultūrininkus, visuomenininkus, senuosius krašto gyventojus, išeiviją išreikšti nuomonę, koks simbolis geriausiai atspindėtų

Kintų mokykloje istorijos moko dr. Rubenas Bukavickas

Gera žinia Kintų pagrindinės mokyklos bendruomenės vardu interneto svetainėje pasidžiaugė šios mokyklos vadovė Asta Gužauskienė. Istorijos mokytojas Rubenas Bukavickas gavo mokslų daktaro laipsnį. Direktorė Asta Gužauskienė rašo: „Kad darbuotojai kelia kvalifikaciją mokymuose, kursuose, seminaruose, daugumai visuomenės tai yra žinoma ir gana įprasta. Bet priimti sprendimą studijuoti – iššūkis! Kintų mokykloje mėgstami iššūkiai – kasmet studijuoja vidutiniškai po penkis darbuotojus: vieni siekia profesijos ar papildomos profesijos, persikvalifikavimo, kiti – pedagogikos studijų ar net mokslinio laipsnio! Šiuo metu mokykloje dirba 47 darbuotojai,

COVID-19 Šilutės rajone: per parą nustatyti 5 nauji atvejai, sergančiųjų – 398, paskiepyti per 7 tūkst. gyventojų

Praėjusią parą, trečiadienį, Lietuvoje patvirtinta 1344 nauji koronaviruso (COVID-19) atvejai, mirė 14 žmonių, ketvirtadienį pranešė Statistikos departamentas. Šilutės rajone – 5 nauji atvejai.  Balandžio 22 d. duomenimis, Šilutės rajone šiuo metu iš viso sergančiųjų koronavirusu – 398 asmenys, o mirusiųjų nuo COVID-19 – 63. Nuo karantino pradžios užsikrėtė 2 797 Šilutės r. savivaldybės gyventojai. Iš jų pasveiko 2 253 asmenys. Žinoma, jog iš viso Šilutės r. savivaldybėje paskiepyti 7 056 asmenys. Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 237 950

Balandžio 22-oji – Pasaulinė žemės diena

Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius John McConnell kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario ekvinokciją, kuri skirtingose planetos vietose yra kovo 20-21 d., minėti kaip Pasaulinę žemės dieną. Atsiliepiant į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkūriamasis Seimas (tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba) 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir

Taip pat skaitykite