Dovanų – prelato Petro Vincento Stuko knyga „Melskis ir dirbk“

Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis džiaugiasi sausio pradžioje gauta dovana. 50 metų kunigystei pašventęs prelatas Petras Vincentas Stukas išleido knygą „Melskis ir dirbk“, kuri skirta apžvelgti 50 metų Kristaus vynuogyne. Elvyrai ir Algirdui Balčyčiams dovanojamoje knygoje garsus Švėkšnos krašto dvasininkas įrašė: „Medžiai palieka šaknis, o žmonės – prisiminimus“.

Knyga išleista 2015 metais. Ji turi du pavadinimus: „Ora et labora“, „Melskis ir dirbk“. 255-ąjį knygos puslapį puošia Švėkšnos bažnyčios šventoriaus nuotrauka ir tokie prelato Petro Vincento Stuko žodžiai: „Dėkoju Tau, Viešpatie, kad leidai man 51 metus darbuotis Tavo vynuogyne, ir likusį mano gyvenimą panaudok savo garbei, mano paties bei kitų sielų išganymui“.
Knygos pabaigoje – 11 prelatui įteiktų sveikinimų, padėkų: 70-mečio proga pasveikino LR Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, Seimo narys, susisiekimo ministras Zigmantas Balčytis, rajono meras Arvydas Jakas, 50 metų kunigystės proga 2014 metais – premjeras Algirdas Butkevičius, Šilutės rajono meras Šarūnas Laužikas, 80-mečio proga – Seimo narys Artūras Skardžius, Sąjūdžio 25-mečio proga – rajono merė Daiva Žebelienė, 25-erių metų tarnystės Švėkšnos tikinčiųjų bendruomenei proga – meras Algirdas Balčytis, dvi padėkos – Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio, viena – iniciatyvinės grupės, kuri pasirūpino, kad Švėkšnoje būtų pastatytas paminklas Tautos aukų įamžinimui Lietuvos vardo tūkstantmečio proga.
Knyga iliustruota įvairiomis prelato gyvenimo, kunigystės, jį pažinojusių asmenų nuotraukomis. Knygos pradžioje – šilti Telšių Vyskupo Jono Borutos SJ prisiminimai. Paminėta, kai Žemaičių krikšto 600 metų sukakties proga Švėkšnoje buvo surengtas trečiasis Telšių vyskupijos Eucharistinis kongresas, merkė lietus, parapijos klebonas P. V. Stukas gausybę susirinkusių procesijos dalyvių nuraminęs tokiais žodžiais: „Žemaičius Viešpats iš naujo krikštija savo maloniu lietumi…“ Tuomet ir kilusi mintis prašyti Šventojo Tėvo Benedikto XVI suteikti P. V. Stukui ne monsinjoro, bet prelato vardą.

Prelato vaikystė
Prelato vaikystė prabėgo Jaunučių kaime, Biržų rajone, augęs su dviem broliais ir dviem seserimis. Tėvai su vaikais kiekvieną sekmadienį išsiruošdavę į Vabalninko bažnyčią už 10 kilometrų nuo namų. Motina nuolat giedojusi giesmes, šeima melsdavosi ir namuose. Jau gimus būsimajam prelatui, šeima neteko vienos iš dukterų. Būdamas jauniausias šeimoje, jis išgirdo tokius motinos žodžius: „Aš melsiu Dievą, kad tu būtum kunigu, todėl melskis ir tu, kad Dievas mūsų maldą išklausytų“.
Tėvas dar iki šeimos sukūrimo buvo išvykęs į Ameriką, dirbo anglies kasykloje, 1923 metais sugrįžęs sukūrė šeimą, sulaukė vaikų, tačiau būdamas 57 metų mirė, kai P. V. Stukui tebuvo aštuoneri. Visi rūpesčiai teko motinai Emilijai. Prie visų ūkio darbų stodavo ir vaikai. Mokslų pradžia – už 4 kilometrų buvusi Diemedžių pradinė mokykla. Du kilometrus tekdavo eiti mišku. Į Vabalninko B. Sruogos vidurinę mokyklą teko eiti jau 10 kilometrų, tad motina nuomojo kambariuką, kur gyveno mokiniai ir juos prižiūrėjo šeimininkė. Į komjaunuolius nestojo, nors sulaukė pykčio, priekaištų. Baigęs vidurinę, penkerius metus padėjo motinai ūkyje. 1959 metais įstojo į Kauno kunigų seminariją. Motina mirė 1962 metais, taip ir nesulaukusi sūnaus kunigystės pradžios.

Pagarba ir dėkingumas
Ši knyga išleista 500 egzempliorių tiražu. Pasklaidėme tik pradžią, o juk šioje knygoje daugybės žinomų žmonių atsiminimai, nuomonės apie prelatą P. V. Stuką, tad verta susirasti ir perskaityti. Vien ko vertas Švėkšnos Šv. Apaštalo Jokūbo neogotinėje bažnyčioje atliktų darbų sąrašas, kai parapijai vadovavo P. V. Stukas.
Yra ir reikšmingiausi Švėkšnos įvykiai: Laisvės paminklo atstatymas ir kt.
2008 metų lapkričio 22 d. į Švėkšnos bažnyčią skubėjo tikintieji – Švėkšnos klebonui P. V. Stukui, garbės kanauninkui, buvo įteiktas popiežiaus Benedikto XVI dekretas dėl garbės prelato vardo suteikimo. Yra išspausdinta ir prelato pamokslų. Mintimis apie garsųjį ir garbųjį prelatą knygoje dalinasi dabar Pagėgiuose gyvenanti buvusi gydytoja Teresė Šabasevičienė, Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis su žmona Severina, pedagogė, rajono Tarybos narė Sandra Tamašauskienė, žinomos švėkšniškės Albinos Bumblauskienės šeima, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė, yra net gausybė Švėkšnos bažnyčios choro dalyvių atsiliepimų. Verta perskaityti šią knygą, kad suvoktumėme, šalia kokių žmonių gyvename, kokie jie yra iš tikrųjų, už ką jie nusipelno mūsų dėkingumo ir pagarbos.

„Pamario“ inf.
Laimos Putriuvienės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Didžiausias Šilutės darbdavys lėtina gamybos tempą

Šilutėje sklando kalbos apie atleidžiamus „Šilutės baldų“ darbuotojus. Ar tai tiesa? Pasakoja Eimuntas Jankauskas, „Šilutės baldų“ vadovas: „Šiuo metu mūsų veiklą neigiamai veikia tiek geopolitinė padėtis, tiek ekonominė situacija pasaulinėse rinkose. Jau nekalbant apie beprecedentį elektros kainų šuolį, kuris skaudžiai kerta visai šalies pramonei. Ėmėmės maksimalaus taupymo režimo, todėl atidžiai vertiname ir darbuotojų poreikį. Visuma minėtų veiksnių verčia sulėtinti anksčiau planuotus įdarbinimo tempus. Kadangi negatyvios tendencijos užsitęsė ir taupymo priemonės norimo efekto nebeduoda, todėl šalies pramonė priversta peržiūrėti darbuotojų skaičių

Savaitgalį bus šilta, gali palyti

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba paskelbė, kad spalio 7 d., penktadienį, orai leis saulei išryškinti auksaspalvius medžių lapus. Vėjas dieną pradės rimti iki vidutinio. Įdienojus džiugins maloni rudeniška 14-18 laipsnių šiluma. Savaitgalis taip pat turėtų būti šiltas, tačiau sulauksime lietaus. Spalio 9 d., sekmadienį, naktį dar daug kur trumpi lietūs, dieną palis tik vietomis. Vėjas vakarinių krypčių, apysmarkis. Temperatūra pažemės iki 6-11, dieną sulauksime 12-16 laipsnių šilumos. Spalio 10 d., pirmadienį, lietaus neprognozuojama. Naktį ir rytą kai kur suboluos rūkas. Naktį pūs

Metų mokytoja – Tatjana Balvočienė. Apdovanoti geriausi rajono pedagogai

Tarptautinei mokytojų dienai skirtas renginys Šilutėje šiemet ypatingas. Pedagogai pirmieji įžengė į renovuotą Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Čia įvyko iškilminga Mokytojų dienai skirta šventė bei pedagogų apdovanojimų ceremonija, kurioje dalyvavo Šilutės r. savivaldybės vadovai. „Nuostabu tokią šventinę dieną matyti, kad salėje beveik nėra laisvų vietų. Džiaugiuosi, kad šiandien kartu su mumis yra ir mokytojai senjorai. Minėdami Jūsų profesinę šventę tariame nuoširdžiausią ačiū už kantrybę, siekius ir įdėtas didžiules pastangas auklėjant Šilutės krašto jaunąją kartą. Būkite pavyzdžiu savo mokiniams, nepailskite

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Taip pat skaitykite