Dovanų – prelato Petro Vincento Stuko knyga „Melskis ir dirbk“

Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis džiaugiasi sausio pradžioje gauta dovana. 50 metų kunigystei pašventęs prelatas Petras Vincentas Stukas išleido knygą „Melskis ir dirbk“, kuri skirta apžvelgti 50 metų Kristaus vynuogyne. Elvyrai ir Algirdui Balčyčiams dovanojamoje knygoje garsus Švėkšnos krašto dvasininkas įrašė: „Medžiai palieka šaknis, o žmonės – prisiminimus“.

Knyga išleista 2015 metais. Ji turi du pavadinimus: „Ora et labora“, „Melskis ir dirbk“. 255-ąjį knygos puslapį puošia Švėkšnos bažnyčios šventoriaus nuotrauka ir tokie prelato Petro Vincento Stuko žodžiai: „Dėkoju Tau, Viešpatie, kad leidai man 51 metus darbuotis Tavo vynuogyne, ir likusį mano gyvenimą panaudok savo garbei, mano paties bei kitų sielų išganymui“.
Knygos pabaigoje – 11 prelatui įteiktų sveikinimų, padėkų: 70-mečio proga pasveikino LR Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, Seimo narys, susisiekimo ministras Zigmantas Balčytis, rajono meras Arvydas Jakas, 50 metų kunigystės proga 2014 metais – premjeras Algirdas Butkevičius, Šilutės rajono meras Šarūnas Laužikas, 80-mečio proga – Seimo narys Artūras Skardžius, Sąjūdžio 25-mečio proga – rajono merė Daiva Žebelienė, 25-erių metų tarnystės Švėkšnos tikinčiųjų bendruomenei proga – meras Algirdas Balčytis, dvi padėkos – Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio, viena – iniciatyvinės grupės, kuri pasirūpino, kad Švėkšnoje būtų pastatytas paminklas Tautos aukų įamžinimui Lietuvos vardo tūkstantmečio proga.
Knyga iliustruota įvairiomis prelato gyvenimo, kunigystės, jį pažinojusių asmenų nuotraukomis. Knygos pradžioje – šilti Telšių Vyskupo Jono Borutos SJ prisiminimai. Paminėta, kai Žemaičių krikšto 600 metų sukakties proga Švėkšnoje buvo surengtas trečiasis Telšių vyskupijos Eucharistinis kongresas, merkė lietus, parapijos klebonas P. V. Stukas gausybę susirinkusių procesijos dalyvių nuraminęs tokiais žodžiais: „Žemaičius Viešpats iš naujo krikštija savo maloniu lietumi…“ Tuomet ir kilusi mintis prašyti Šventojo Tėvo Benedikto XVI suteikti P. V. Stukui ne monsinjoro, bet prelato vardą.

Prelato vaikystė
Prelato vaikystė prabėgo Jaunučių kaime, Biržų rajone, augęs su dviem broliais ir dviem seserimis. Tėvai su vaikais kiekvieną sekmadienį išsiruošdavę į Vabalninko bažnyčią už 10 kilometrų nuo namų. Motina nuolat giedojusi giesmes, šeima melsdavosi ir namuose. Jau gimus būsimajam prelatui, šeima neteko vienos iš dukterų. Būdamas jauniausias šeimoje, jis išgirdo tokius motinos žodžius: „Aš melsiu Dievą, kad tu būtum kunigu, todėl melskis ir tu, kad Dievas mūsų maldą išklausytų“.
Tėvas dar iki šeimos sukūrimo buvo išvykęs į Ameriką, dirbo anglies kasykloje, 1923 metais sugrįžęs sukūrė šeimą, sulaukė vaikų, tačiau būdamas 57 metų mirė, kai P. V. Stukui tebuvo aštuoneri. Visi rūpesčiai teko motinai Emilijai. Prie visų ūkio darbų stodavo ir vaikai. Mokslų pradžia – už 4 kilometrų buvusi Diemedžių pradinė mokykla. Du kilometrus tekdavo eiti mišku. Į Vabalninko B. Sruogos vidurinę mokyklą teko eiti jau 10 kilometrų, tad motina nuomojo kambariuką, kur gyveno mokiniai ir juos prižiūrėjo šeimininkė. Į komjaunuolius nestojo, nors sulaukė pykčio, priekaištų. Baigęs vidurinę, penkerius metus padėjo motinai ūkyje. 1959 metais įstojo į Kauno kunigų seminariją. Motina mirė 1962 metais, taip ir nesulaukusi sūnaus kunigystės pradžios.

Pagarba ir dėkingumas
Ši knyga išleista 500 egzempliorių tiražu. Pasklaidėme tik pradžią, o juk šioje knygoje daugybės žinomų žmonių atsiminimai, nuomonės apie prelatą P. V. Stuką, tad verta susirasti ir perskaityti. Vien ko vertas Švėkšnos Šv. Apaštalo Jokūbo neogotinėje bažnyčioje atliktų darbų sąrašas, kai parapijai vadovavo P. V. Stukas.
Yra ir reikšmingiausi Švėkšnos įvykiai: Laisvės paminklo atstatymas ir kt.
2008 metų lapkričio 22 d. į Švėkšnos bažnyčią skubėjo tikintieji – Švėkšnos klebonui P. V. Stukui, garbės kanauninkui, buvo įteiktas popiežiaus Benedikto XVI dekretas dėl garbės prelato vardo suteikimo. Yra išspausdinta ir prelato pamokslų. Mintimis apie garsųjį ir garbųjį prelatą knygoje dalinasi dabar Pagėgiuose gyvenanti buvusi gydytoja Teresė Šabasevičienė, Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis su žmona Severina, pedagogė, rajono Tarybos narė Sandra Tamašauskienė, žinomos švėkšniškės Albinos Bumblauskienės šeima, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė, yra net gausybė Švėkšnos bažnyčios choro dalyvių atsiliepimų. Verta perskaityti šią knygą, kad suvoktumėme, šalia kokių žmonių gyvename, kokie jie yra iš tikrųjų, už ką jie nusipelno mūsų dėkingumo ir pagarbos.

„Pamario“ inf.
Laimos Putriuvienės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite