Dovanų – prelato Petro Vincento Stuko knyga „Melskis ir dirbk“

Šilutės rajono savivaldybės mero pavaduotojas Algirdas Balčytis džiaugiasi sausio pradžioje gauta dovana. 50 metų kunigystei pašventęs prelatas Petras Vincentas Stukas išleido knygą „Melskis ir dirbk“, kuri skirta apžvelgti 50 metų Kristaus vynuogyne. Elvyrai ir Algirdui Balčyčiams dovanojamoje knygoje garsus Švėkšnos krašto dvasininkas įrašė: „Medžiai palieka šaknis, o žmonės – prisiminimus“.

Knyga išleista 2015 metais. Ji turi du pavadinimus: „Ora et labora“, „Melskis ir dirbk“. 255-ąjį knygos puslapį puošia Švėkšnos bažnyčios šventoriaus nuotrauka ir tokie prelato Petro Vincento Stuko žodžiai: „Dėkoju Tau, Viešpatie, kad leidai man 51 metus darbuotis Tavo vynuogyne, ir likusį mano gyvenimą panaudok savo garbei, mano paties bei kitų sielų išganymui“.
Knygos pabaigoje – 11 prelatui įteiktų sveikinimų, padėkų: 70-mečio proga pasveikino LR Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, Seimo narys, susisiekimo ministras Zigmantas Balčytis, rajono meras Arvydas Jakas, 50 metų kunigystės proga 2014 metais – premjeras Algirdas Butkevičius, Šilutės rajono meras Šarūnas Laužikas, 80-mečio proga – Seimo narys Artūras Skardžius, Sąjūdžio 25-mečio proga – rajono merė Daiva Žebelienė, 25-erių metų tarnystės Švėkšnos tikinčiųjų bendruomenei proga – meras Algirdas Balčytis, dvi padėkos – Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio, viena – iniciatyvinės grupės, kuri pasirūpino, kad Švėkšnoje būtų pastatytas paminklas Tautos aukų įamžinimui Lietuvos vardo tūkstantmečio proga.
Knyga iliustruota įvairiomis prelato gyvenimo, kunigystės, jį pažinojusių asmenų nuotraukomis. Knygos pradžioje – šilti Telšių Vyskupo Jono Borutos SJ prisiminimai. Paminėta, kai Žemaičių krikšto 600 metų sukakties proga Švėkšnoje buvo surengtas trečiasis Telšių vyskupijos Eucharistinis kongresas, merkė lietus, parapijos klebonas P. V. Stukas gausybę susirinkusių procesijos dalyvių nuraminęs tokiais žodžiais: „Žemaičius Viešpats iš naujo krikštija savo maloniu lietumi…“ Tuomet ir kilusi mintis prašyti Šventojo Tėvo Benedikto XVI suteikti P. V. Stukui ne monsinjoro, bet prelato vardą.

Prelato vaikystė
Prelato vaikystė prabėgo Jaunučių kaime, Biržų rajone, augęs su dviem broliais ir dviem seserimis. Tėvai su vaikais kiekvieną sekmadienį išsiruošdavę į Vabalninko bažnyčią už 10 kilometrų nuo namų. Motina nuolat giedojusi giesmes, šeima melsdavosi ir namuose. Jau gimus būsimajam prelatui, šeima neteko vienos iš dukterų. Būdamas jauniausias šeimoje, jis išgirdo tokius motinos žodžius: „Aš melsiu Dievą, kad tu būtum kunigu, todėl melskis ir tu, kad Dievas mūsų maldą išklausytų“.
Tėvas dar iki šeimos sukūrimo buvo išvykęs į Ameriką, dirbo anglies kasykloje, 1923 metais sugrįžęs sukūrė šeimą, sulaukė vaikų, tačiau būdamas 57 metų mirė, kai P. V. Stukui tebuvo aštuoneri. Visi rūpesčiai teko motinai Emilijai. Prie visų ūkio darbų stodavo ir vaikai. Mokslų pradžia – už 4 kilometrų buvusi Diemedžių pradinė mokykla. Du kilometrus tekdavo eiti mišku. Į Vabalninko B. Sruogos vidurinę mokyklą teko eiti jau 10 kilometrų, tad motina nuomojo kambariuką, kur gyveno mokiniai ir juos prižiūrėjo šeimininkė. Į komjaunuolius nestojo, nors sulaukė pykčio, priekaištų. Baigęs vidurinę, penkerius metus padėjo motinai ūkyje. 1959 metais įstojo į Kauno kunigų seminariją. Motina mirė 1962 metais, taip ir nesulaukusi sūnaus kunigystės pradžios.

Pagarba ir dėkingumas
Ši knyga išleista 500 egzempliorių tiražu. Pasklaidėme tik pradžią, o juk šioje knygoje daugybės žinomų žmonių atsiminimai, nuomonės apie prelatą P. V. Stuką, tad verta susirasti ir perskaityti. Vien ko vertas Švėkšnos Šv. Apaštalo Jokūbo neogotinėje bažnyčioje atliktų darbų sąrašas, kai parapijai vadovavo P. V. Stukas.
Yra ir reikšmingiausi Švėkšnos įvykiai: Laisvės paminklo atstatymas ir kt.
2008 metų lapkričio 22 d. į Švėkšnos bažnyčią skubėjo tikintieji – Švėkšnos klebonui P. V. Stukui, garbės kanauninkui, buvo įteiktas popiežiaus Benedikto XVI dekretas dėl garbės prelato vardo suteikimo. Yra išspausdinta ir prelato pamokslų. Mintimis apie garsųjį ir garbųjį prelatą knygoje dalinasi dabar Pagėgiuose gyvenanti buvusi gydytoja Teresė Šabasevičienė, Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis su žmona Severina, pedagogė, rajono Tarybos narė Sandra Tamašauskienė, žinomos švėkšniškės Albinos Bumblauskienės šeima, Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos direktorė Dalia Dirgėlienė, yra net gausybė Švėkšnos bažnyčios choro dalyvių atsiliepimų. Verta perskaityti šią knygą, kad suvoktumėme, šalia kokių žmonių gyvename, kokie jie yra iš tikrųjų, už ką jie nusipelno mūsų dėkingumo ir pagarbos.

„Pamario“ inf.
Laimos Putriuvienės nuotr.

Hits: 77

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotariečių dovana Šilutės ligoninės slaugytojoms

Šilutės Rotary klubo (2020-2021 m. prezidentas Šarūnas Stancikas) nariai, suprasdami medikų pasiaukojamo darbo svarbą gydant šilutiškius pandemijos sąlygomis, nutarė įteikti Šilutės ligoninės medikams kuklią dovanėlę: Klaipėdoje pradėjusio veikti „East Island SPA“ centro kompleksinių paslaugų kuponą ir 10 masažų kuponų. Šiandien, ketvirtadienį, šie dovanų kuponai įteikti Šilutės ligoninės medikų kolektyvui. Penkių minučių susitikime dovaną iš Šilutės RK prezidento Š. Stanciko priėmė ligoninės vyriausiasis gydytojas Viktoras Šileikis (jis irgi rotarietis) ir šios ligoninės slaugos administratorė Birutė Jurjonienė. Nuoširdžiai padėkojęs Šilutės klubo rotariečiams,

Elektroniniai sukčiai Lietuvoje iš gyventojų išvilioja milijonus  

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, vien pirmąjį šių metų ketvirtį elektroniniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų išviliojo 2,9 mln. eurų, tuo pačiu laikotarpiu pernai nuostoliai siekė 1,2 mln. eurų. Ekspertai situaciją sieja su pandemijos kasdienybe: darbu iš namų, nuotoliniu bendravimu bei noru „įdarbinti“ susitaupytus pinigus. Pirmąjį 2021 metų ketvirtį LBA priklausantys finansų bei kredito rinkos dalyviai užfiksavo 472 sukčiavimo incidentus elektroninėje erdvėje – maždaug šimtu daugiau nei vidutiniškai per ketvirtį pernai. Tiek atvejų gausa, tiek padaryta žala labiausiai išsiskiria investiciniai sukčiavimai:

Ką minėsime 2022 metais?

Seimas svarstys ir priims nutarimą, ką minėsime kitais metais. Paskelbimo atmintinais metais nutarimai priimami iš anksto, tad dabar Seimas dėmesį skiria 2022 metams. Pradžia padaryta: Seimo Švietimo ir mokslo komitetas pritarė 12 nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais.   Švietimo ir mokslo komitetas posėdyje svarstė 12 Seimo nutarimų projektų dėl 2022 metų paskelbimo atmintinais metais. Atsižvelgiant į projektų gausą ir siūlomų minėti progų įvairovę, komiteto nariams buvo pasiūlyta įvertinti, ar visi projektai yra vienodai svarbūs ir reikšmingi. Komiteto

Pasiruoškite – siuntos iš ne ES valstybių brangs ir keliaus ilgiau

Kiekvieną dieną Lietuvoje registruojama po kelias dešimtis tūkstančių mažaverčių siuntų iš ne Europos Sąjungos (ES) valstybių. Nuo liepos 1 d. visi Bendrijos gyventojai gaunantys tokias siuntas susidurs su pokyčiais, kurie nebus malonūs ─ reikės ne tik daugiau pinigų, bet ir daugiau kantrybės. Šiuo metu siuntų iki 22 Eur deklaruoti nereikia, tačiau netrukus tvarka pasikeis. Liepos 1 d. neliks importo PVM lengvatos, o tai reiškia, kad net mažiausios vertės siuntos su prekėmis, atkeliaujančios iš trečiųjų šalių, bus apmokestintos. Pavyzdžiui, jūsų iš

Taip pat skaitykite