Diskusija dėl Greitosios medicinos pagalbos

Pirmadienis Pagėgių savivaldybėje prasidėjo diskusija. Tauragės savivaldybės meras Pranas Petrošius susirūpino nevienodais Greitosios medicinos pagalbos (GMP) vairuotojų darbo užmokesčio dydžiais, o Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis reikalavo teikiamų paslaugų kokybės.
Tauragės merą į susitikimą Pagėgiuose atlydėjo Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius ir jo pavaduotoja medicinai Jolanta Eičaitė.

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius (kairėje) susitikimo dalyvius tikino, kad pakoregavus atlyginimus Greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbo efektyvumas nenukentės.

 

Efektyvumas nenukentės
Šiuo metu Pagėgiuose budinčio GMP ekipažo darbuotojai yra tiesiogiai pavaldūs Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Ši įstaiga iš teritorinės ligonių kasos gautų lėšų išlaiko GMP ekipažų darbuotojus, dirbančius ir Tauragėje, ir Pagėgiuose. Seniau Pagėgiuose budintis ekipažas būdavo pavaldus Pagėgių PSPC. Dėl nedidelio gyventojų skaičiaus Pagėgiuose, įsigaliojus tam tikriems Vyriausybės nutarimams, GMP funkcija buvo perduota Tauragei.
Į pasitarimą atvykę svečiai iš Tauragės išsakė susirūpinimą dėl nevienodų darbo sąlygų Tauragės GMP ir Pagėgių skyriuje. Pasak Tauragės PSPC direktoriaus D. Petrošiaus, tauragiškiai greitosios pagalbos darbuotojai turi dirbti didesnėje teritorijoje negu Pagėgiai, bet už didesnį darbo krūvį uždirba truputį mažiau negu Pagėgių GMP vairuotojai.
Svečiai informavo apie ketinimus suvienodinti šį atlygį. Pasak svečių, Teritorinių ligonių kasų skiriamos lėšos GMP išlaikyti yra gana kuklios, todėl tenka ieškoti įvairių sprendinių, kas padėtų įstaigai išsilaikyti bei kvalifikuotai atlikti savo funkcijas.
Savivaldybės meras V. Komskis dar kartą akcentavo kokybiškų, efektyvių greitosios medicinos pagalbos paslaugų būtinybę Pagėgių krašte. Pasak mero, šis kraštas yra unikali vietovė, esanti potvynio ir pasienio zonoje – tai didelės rizikos zona. Svečiai iš kaimyninės Tauragės patikino, kad ir peržiūrėjus darbo užmokestį GMP darbo efektyvumas nenukentės.
Perduota Tauragei
Pagėgių savivaldybės meras V. Komskis pritarė tam, kad toje pačioje įstaigoje dirbantys vairuotojai neturėtų gauti skirtingo dydžio atlyginimų. Jis taip pat išsakė savo nuomonę, jog Pagėgiuose būtų tikslinga kurti GMP viešąją įstaigą, Pagėgių savivaldybė galėtų būti jos dalininkė. Dėl galimybės įgyvendinti šią idėją bus atlikti skaičiavimai ir analizė, ar tai apsimokėtų.
Pagėgių greitosios medicinos pagalbos brigados likimas pakibo ant plauko LR sveikatos apsaugos ministrui Raimondui Šukiui išleidus įsakymą: nuo 2012 m. sausio 1 d. nustatytose teritorijose, šiuo atveju Pagėgiuose, privalės dirbti ne mažiau kaip dvi GMP brigados. Neįvykdžius šio reikalavimo, GMP paslaugų teikimo funkcija turės būti perduota kitoms įstaigoms.
Jau 2010 m. gruodžio 1 d. Pagėgių PSPC buvo pasirašiusi papildomą paslaugų teikimo sutartį su Šilutės PSPC dėl papildomos GMP brigados. Sutartyje buvo nurodyta, kad papildoma Šilutės PSPC GMP brigada kviečiama tokiais atvejais, kai Pagėgių PSPC greitoji medicinos pagalba būna išvykusi pagal iškvietimą ar veža pacientus. Tada į skubius iškvietimus Pagėgių savivaldybės teritorijoje reaguodavo Šilutės PSPC GMP brigada.
2010 m. Pagėgių PSPC duomenimis, Šilutės PSPC GMP brigada nė karto nebuvo kviečiama į Pagėgių savivaldybės teritoriją. Duomenys rodo, kad viena Pagėgių PSPC GMP brigada sugeba aptarnauti Pagėgių savivaldybės gyventojus ir teikti jiems tinkamos kokybės greitosios medicinos pagalbą.
Tada dėl susidariusios nepalankios situacijos Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis raštu kreipėsi į Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorių Alfridą Bumblį. Rašte meras nurodė, kad Pagėgiuose formuoti dvi GMP brigadas nėra tikslinga. Argumentai ir įdėtos pastangos nieko neįtikino, greitosios pagalbos teikimo funkcija buvo perduota Tauragei.
Vėluojantys ekipažai
Pagėgiuose buvo iškilę problemų dėl greitosios iškvietimų, kuriuos dabar medikams perduoda Bendrasis pagalbos centras, netiksliai nurodydamas įvykio aplinkybes. Atsižvelgiant į tai, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje vyrauja kaimiškosios vietovės, kur gyventojų išsidėstymas retas, labai svarbu, kad iškvietimą priimantis GMP dispečeris smulkiai ir tiksliai išsiaiškintų visas aplinkybes ir surinktų reikiamus duomenis. Dėl šių priežasčių priimant iškvietimus iš Bendrojo pagalbos centro apsunkinamas GMP brigados darbas, nukenčia operatyvumas.
Paskutinis incidentas su Tauragės GMP ekipažu įvyko per Pagėgiuose vykusią rudens šventę, kai po tradicinio bėgimo iš Mikytų į Pagėgius nualpo viena bėgikė. Incidentą matęs „Pamario“ laikraščio skaitytojas informavo, kad paskambinus bendruoju pagalbos telefonu 112 GMP ekipažo teko laukti kone 40 minučių. Nualpusiai mergaitei pirmoji pagalbą buvo suteikta anksčiau – telefonu apie nelaimę informuota Pagėgiuose gyvenanti gydytoja Viltė Miškinienė, metusi kitus darbus, savanoriškai suskubo į pagalbą.
Apie vėluojančius GMP ekipažus esame rašę ir anksčiau, kai 2013 m. vasarį slidžiame kelyje automobilio nesuvaldęs vairuotojas sužalojo važiuojamojoje kelio dalyje dirbusius tris kelininkus. Tada, anot liudininkų, sunkiausių traumų patyrę vyrai ant šalto asfalto pragulėjo beveik valandą, kol atvyko medikai.
Pagėgiai – maža ir išskirtinė savivaldybė, kuriai Vyriausybės nutarimai, taikyti didiesiems miestams, ne visada būna palankūs. Nesvarbu, kurio miesto savivaldybė bus atsakinga už GMP paslaugų teikimą – svarbu, kad tinkama pagalba būtų suteikta laiku.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

NIKO Kintuose koncertavo vienuoliktą kartą

Šią vasarą muzikos rajone netrūksta: trankiai nuskambėjo miestelių šventės, vyko tradiciniai renginiai – „Muzikuojanti Rusnės sala“ ir Rusnės festivalis. Artėja Žolinė. Tačiau ilgiausiai besitęsiantis Kintų muzikos festivalis kiekvienais metais turi ką pasiūlyti ir pačiam išrankiausiam žiūrovui. Gražų sekmadienio vakarą į Kintų didžiąją bažnyčią rinkosi kamerinės muzikos gerbėjai iš viso rajono ir ne tik pasižiūrėti ir pasiklausyti NIKO koncerto. Šio kamerinio orkestro muzika Kintuose skambėjo jau vienuoliktą kartą. Naujų idėjų kamerinis orkestras (Niko) – tai styginių instrumentų ansamblis, kurį 2006 metais

Kaip išsirinkti kompiuterį kiekvieno mokinio ir studento poreikiams?

Nešiojamasis kompiuteris jau seniai tapo neatsiejama dažno moksleivio ir studento akademinio gyvenimo dalimi. Tačiau jaunuoliai kompiuterius naudoja ne tik mokslams. Įrenginių aktyviai ieškoma kūrybiniam darbui bei laisvalaikiui. „Senukų“ ekspertai išskiria svarbiausius nešiojamųjų kompiuterių parametrus skirtingų poreikių turintiems jaunuoliams, ir aptaria priedus, palengvinsiančius darbą. Kas svarbu mokslų reikmėms? Nors nuslūgus pandemijai mokiniai grįžo atgal į mokymosi įstaigas, dalis mokyklinės veiklos tikriausiai taip ir liks virtualioje erdvėje. Prekybos tinklo duomenimis, šiuo metu klientai aktyviai ruošiasi naujiems mokslo metams ir ieško kompiuterių tiek

Lietuvos bankas išleidžia naujas monetas, skirtas pasakai apie Zuikį Puikį

Lietuvos bankas išleidžia kolekcines monetas, skirtas pasakai „Zuikis Puikis” (eiliuotos pasakos autorius – Eduardas Mieželaitis). Išleidžiamos dviejų nominalų monetos – 5 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio. Monetų reverse akyliausieji gali surasti visą lietuvių kalbos abėcėlę. Mokslo metų pradžios proga „Zuikis Puikis“ – antroji pasaka, kuri įamžinta monetų serijoje „Mano pasakos”. Seriją 2021 m. pradėjo monetos, skirtos pasakai „Eglė – žalčių karalienė”. „Žaismingai, bet kartu ir pamokančiai Zuikio Puikio istorijai skirtas monetas išleidžiame artėjant naujųjų mokslo metų

Brangstantis pragyvenimas didina skurstančiųjų gretas

Lietuvoje infliacija ir toliau auga, nors jos tempai nėra tokie spartūs. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, liepą, palyginti su šių metų birželiu, buvo fiksuojamas 1,2 proc. kainų augimas. Metinė infliacija liepą pasiekė 21,6 proc. Per metus pabrango praktiškai viskas: vartojimo prekių kainos padidėjo 25,6 proc., paslaugų – 12,3 proc. Pramogų, pietų restoranuose ar atostogų sumenkus pajamoms galima atsisakyti, tačiau maistas ir būsto išlaikymas – tos kategorijos, kur taupymo galimybės ribotos. Statistikos departamento skaičiavimais, būsto išlaikymas – vanduo, elektra, dujos bei kitas

Taip pat skaitykite