Diskusija dėl Greitosios medicinos pagalbos

Pirmadienis Pagėgių savivaldybėje prasidėjo diskusija. Tauragės savivaldybės meras Pranas Petrošius susirūpino nevienodais Greitosios medicinos pagalbos (GMP) vairuotojų darbo užmokesčio dydžiais, o Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis reikalavo teikiamų paslaugų kokybės.
Tauragės merą į susitikimą Pagėgiuose atlydėjo Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius ir jo pavaduotoja medicinai Jolanta Eičaitė.

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius (kairėje) susitikimo dalyvius tikino, kad pakoregavus atlyginimus Greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbo efektyvumas nenukentės.

 

Efektyvumas nenukentės
Šiuo metu Pagėgiuose budinčio GMP ekipažo darbuotojai yra tiesiogiai pavaldūs Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Ši įstaiga iš teritorinės ligonių kasos gautų lėšų išlaiko GMP ekipažų darbuotojus, dirbančius ir Tauragėje, ir Pagėgiuose. Seniau Pagėgiuose budintis ekipažas būdavo pavaldus Pagėgių PSPC. Dėl nedidelio gyventojų skaičiaus Pagėgiuose, įsigaliojus tam tikriems Vyriausybės nutarimams, GMP funkcija buvo perduota Tauragei.
Į pasitarimą atvykę svečiai iš Tauragės išsakė susirūpinimą dėl nevienodų darbo sąlygų Tauragės GMP ir Pagėgių skyriuje. Pasak Tauragės PSPC direktoriaus D. Petrošiaus, tauragiškiai greitosios pagalbos darbuotojai turi dirbti didesnėje teritorijoje negu Pagėgiai, bet už didesnį darbo krūvį uždirba truputį mažiau negu Pagėgių GMP vairuotojai.
Svečiai informavo apie ketinimus suvienodinti šį atlygį. Pasak svečių, Teritorinių ligonių kasų skiriamos lėšos GMP išlaikyti yra gana kuklios, todėl tenka ieškoti įvairių sprendinių, kas padėtų įstaigai išsilaikyti bei kvalifikuotai atlikti savo funkcijas.
Savivaldybės meras V. Komskis dar kartą akcentavo kokybiškų, efektyvių greitosios medicinos pagalbos paslaugų būtinybę Pagėgių krašte. Pasak mero, šis kraštas yra unikali vietovė, esanti potvynio ir pasienio zonoje – tai didelės rizikos zona. Svečiai iš kaimyninės Tauragės patikino, kad ir peržiūrėjus darbo užmokestį GMP darbo efektyvumas nenukentės.
Perduota Tauragei
Pagėgių savivaldybės meras V. Komskis pritarė tam, kad toje pačioje įstaigoje dirbantys vairuotojai neturėtų gauti skirtingo dydžio atlyginimų. Jis taip pat išsakė savo nuomonę, jog Pagėgiuose būtų tikslinga kurti GMP viešąją įstaigą, Pagėgių savivaldybė galėtų būti jos dalininkė. Dėl galimybės įgyvendinti šią idėją bus atlikti skaičiavimai ir analizė, ar tai apsimokėtų.
Pagėgių greitosios medicinos pagalbos brigados likimas pakibo ant plauko LR sveikatos apsaugos ministrui Raimondui Šukiui išleidus įsakymą: nuo 2012 m. sausio 1 d. nustatytose teritorijose, šiuo atveju Pagėgiuose, privalės dirbti ne mažiau kaip dvi GMP brigados. Neįvykdžius šio reikalavimo, GMP paslaugų teikimo funkcija turės būti perduota kitoms įstaigoms.
Jau 2010 m. gruodžio 1 d. Pagėgių PSPC buvo pasirašiusi papildomą paslaugų teikimo sutartį su Šilutės PSPC dėl papildomos GMP brigados. Sutartyje buvo nurodyta, kad papildoma Šilutės PSPC GMP brigada kviečiama tokiais atvejais, kai Pagėgių PSPC greitoji medicinos pagalba būna išvykusi pagal iškvietimą ar veža pacientus. Tada į skubius iškvietimus Pagėgių savivaldybės teritorijoje reaguodavo Šilutės PSPC GMP brigada.
2010 m. Pagėgių PSPC duomenimis, Šilutės PSPC GMP brigada nė karto nebuvo kviečiama į Pagėgių savivaldybės teritoriją. Duomenys rodo, kad viena Pagėgių PSPC GMP brigada sugeba aptarnauti Pagėgių savivaldybės gyventojus ir teikti jiems tinkamos kokybės greitosios medicinos pagalbą.
Tada dėl susidariusios nepalankios situacijos Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis raštu kreipėsi į Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorių Alfridą Bumblį. Rašte meras nurodė, kad Pagėgiuose formuoti dvi GMP brigadas nėra tikslinga. Argumentai ir įdėtos pastangos nieko neįtikino, greitosios pagalbos teikimo funkcija buvo perduota Tauragei.
Vėluojantys ekipažai
Pagėgiuose buvo iškilę problemų dėl greitosios iškvietimų, kuriuos dabar medikams perduoda Bendrasis pagalbos centras, netiksliai nurodydamas įvykio aplinkybes. Atsižvelgiant į tai, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje vyrauja kaimiškosios vietovės, kur gyventojų išsidėstymas retas, labai svarbu, kad iškvietimą priimantis GMP dispečeris smulkiai ir tiksliai išsiaiškintų visas aplinkybes ir surinktų reikiamus duomenis. Dėl šių priežasčių priimant iškvietimus iš Bendrojo pagalbos centro apsunkinamas GMP brigados darbas, nukenčia operatyvumas.
Paskutinis incidentas su Tauragės GMP ekipažu įvyko per Pagėgiuose vykusią rudens šventę, kai po tradicinio bėgimo iš Mikytų į Pagėgius nualpo viena bėgikė. Incidentą matęs „Pamario“ laikraščio skaitytojas informavo, kad paskambinus bendruoju pagalbos telefonu 112 GMP ekipažo teko laukti kone 40 minučių. Nualpusiai mergaitei pirmoji pagalbą buvo suteikta anksčiau – telefonu apie nelaimę informuota Pagėgiuose gyvenanti gydytoja Viltė Miškinienė, metusi kitus darbus, savanoriškai suskubo į pagalbą.
Apie vėluojančius GMP ekipažus esame rašę ir anksčiau, kai 2013 m. vasarį slidžiame kelyje automobilio nesuvaldęs vairuotojas sužalojo važiuojamojoje kelio dalyje dirbusius tris kelininkus. Tada, anot liudininkų, sunkiausių traumų patyrę vyrai ant šalto asfalto pragulėjo beveik valandą, kol atvyko medikai.
Pagėgiai – maža ir išskirtinė savivaldybė, kuriai Vyriausybės nutarimai, taikyti didiesiems miestams, ne visada būna palankūs. Nesvarbu, kurio miesto savivaldybė bus atsakinga už GMP paslaugų teikimą – svarbu, kad tinkama pagalba būtų suteikta laiku.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Apie saulę ir vandenis. Ieškoti išeities paskatino brangstanti elektra

Praėjusių metų elektros kainos svyravimai rinkoje privertė ne vieną atsakingo verslo subjektą ieškoti išeičių. Įvertinusi energetikos kainų kilimo tendencijas, UAB „Šilutės vandenys“ administracija ėmė svarstyti, kas gi bus artimiausioje ateityje. Išvada aiški, kad jų sunaudojamas elektros kiekis, o jie sunaudoja apie 2 mln. kilovatvalandžių per metus, pabrangs maždaug trigubai… Tokiu atveju turės brangti ir gyventojams bei įmonėms tiekiamas vanduo. Kitu atveju „Šilutės vandenų“ lauktų nemenki finansiniai sunkumai. Bendrovės administracija, jausdama atsakomybę dėl nepalankios situacijos, kreipėsi į savo steigėją – Šilutės

Avarijoje žuvo vyras

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasaris prasidėjo skaudžiais įvykiais. Vasario 7 d. rytą šalia Sakūčių k., Kintų sen., apsemtuose laukuose pastebėtas nuo kelio nuvažiavęs ir apvirtęs automobilis „Audi A4“, kurio viduje rastas mirusio vyro, gim. 1974 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Vasario 7 d. naktį Švėkšnoje sustabdytas automobilis „Mitsubishi Carisma“, kurį vairavo neblaivus (2,29 prom.) ir teisės vairuoti neturintis vyras, gim. 1997 m. Vasario 8 d. naktį namuose Pašyšių k.,

Receptas Picos dienai artėjant: visą būrį pamaitinsite už 15 Eur

pica

Ketvirtadienį, vasario 9-ąją, minėsime Tarptautinę picos dieną. Tądien daugelis jos gerbėjų būtent ją užsisakys kavinėje ar į namus. Tačiau sostinės picerijose maža pica gali kainuoti ir 10 eurų, taigi, norint pamaitinti visą šeimą ar draugų kompaniją susidaro nemenka suma. Norintys sutaupyti gali ją išsikepti namuose –  skaičiuojama, kad ruošiant didesnį kiekį, naminė pica su kumpiu žmogui kainuoja apie 3 eurus. Picą kepti namuose – paprasta ir taupu Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad pica yra vienas populiariausių patiekalų,

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas. Ką būtina žinoti?

išmanusis-skaitiklis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpročius, gyventojams gali kilti klausimų dėl skaitiklių keitimo proceso, tikslumo ir suvartotos energijos fiksavimo. Skaitikliai sertifikuoti „Visi išmanieji elektros skaitikliai yra sertifikuoti pagal Europos Sąjungos direktyvose nustatytus standartus ir turi praeiti kokybės patikrą, o atkeliavę į Lietuvą yra dar kartą tikrinami išorinėje nepriklausomoje kokybės laboratorijoje, todėl vartotojai gali

Taip pat skaitykite