Diskusija dėl Greitosios medicinos pagalbos

Pirmadienis Pagėgių savivaldybėje prasidėjo diskusija. Tauragės savivaldybės meras Pranas Petrošius susirūpino nevienodais Greitosios medicinos pagalbos (GMP) vairuotojų darbo užmokesčio dydžiais, o Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis reikalavo teikiamų paslaugų kokybės.
Tauragės merą į susitikimą Pagėgiuose atlydėjo Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius ir jo pavaduotoja medicinai Jolanta Eičaitė.

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Donatas Petrošius (kairėje) susitikimo dalyvius tikino, kad pakoregavus atlyginimus Greitosios medicinos pagalbos tarnybos darbo efektyvumas nenukentės.

 

Efektyvumas nenukentės
Šiuo metu Pagėgiuose budinčio GMP ekipažo darbuotojai yra tiesiogiai pavaldūs Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centrui (PSPC). Ši įstaiga iš teritorinės ligonių kasos gautų lėšų išlaiko GMP ekipažų darbuotojus, dirbančius ir Tauragėje, ir Pagėgiuose. Seniau Pagėgiuose budintis ekipažas būdavo pavaldus Pagėgių PSPC. Dėl nedidelio gyventojų skaičiaus Pagėgiuose, įsigaliojus tam tikriems Vyriausybės nutarimams, GMP funkcija buvo perduota Tauragei.
Į pasitarimą atvykę svečiai iš Tauragės išsakė susirūpinimą dėl nevienodų darbo sąlygų Tauragės GMP ir Pagėgių skyriuje. Pasak Tauragės PSPC direktoriaus D. Petrošiaus, tauragiškiai greitosios pagalbos darbuotojai turi dirbti didesnėje teritorijoje negu Pagėgiai, bet už didesnį darbo krūvį uždirba truputį mažiau negu Pagėgių GMP vairuotojai.
Svečiai informavo apie ketinimus suvienodinti šį atlygį. Pasak svečių, Teritorinių ligonių kasų skiriamos lėšos GMP išlaikyti yra gana kuklios, todėl tenka ieškoti įvairių sprendinių, kas padėtų įstaigai išsilaikyti bei kvalifikuotai atlikti savo funkcijas.
Savivaldybės meras V. Komskis dar kartą akcentavo kokybiškų, efektyvių greitosios medicinos pagalbos paslaugų būtinybę Pagėgių krašte. Pasak mero, šis kraštas yra unikali vietovė, esanti potvynio ir pasienio zonoje – tai didelės rizikos zona. Svečiai iš kaimyninės Tauragės patikino, kad ir peržiūrėjus darbo užmokestį GMP darbo efektyvumas nenukentės.
Perduota Tauragei
Pagėgių savivaldybės meras V. Komskis pritarė tam, kad toje pačioje įstaigoje dirbantys vairuotojai neturėtų gauti skirtingo dydžio atlyginimų. Jis taip pat išsakė savo nuomonę, jog Pagėgiuose būtų tikslinga kurti GMP viešąją įstaigą, Pagėgių savivaldybė galėtų būti jos dalininkė. Dėl galimybės įgyvendinti šią idėją bus atlikti skaičiavimai ir analizė, ar tai apsimokėtų.
Pagėgių greitosios medicinos pagalbos brigados likimas pakibo ant plauko LR sveikatos apsaugos ministrui Raimondui Šukiui išleidus įsakymą: nuo 2012 m. sausio 1 d. nustatytose teritorijose, šiuo atveju Pagėgiuose, privalės dirbti ne mažiau kaip dvi GMP brigados. Neįvykdžius šio reikalavimo, GMP paslaugų teikimo funkcija turės būti perduota kitoms įstaigoms.
Jau 2010 m. gruodžio 1 d. Pagėgių PSPC buvo pasirašiusi papildomą paslaugų teikimo sutartį su Šilutės PSPC dėl papildomos GMP brigados. Sutartyje buvo nurodyta, kad papildoma Šilutės PSPC GMP brigada kviečiama tokiais atvejais, kai Pagėgių PSPC greitoji medicinos pagalba būna išvykusi pagal iškvietimą ar veža pacientus. Tada į skubius iškvietimus Pagėgių savivaldybės teritorijoje reaguodavo Šilutės PSPC GMP brigada.
2010 m. Pagėgių PSPC duomenimis, Šilutės PSPC GMP brigada nė karto nebuvo kviečiama į Pagėgių savivaldybės teritoriją. Duomenys rodo, kad viena Pagėgių PSPC GMP brigada sugeba aptarnauti Pagėgių savivaldybės gyventojus ir teikti jiems tinkamos kokybės greitosios medicinos pagalbą.
Tada dėl susidariusios nepalankios situacijos Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis raštu kreipėsi į Klaipėdos teritorinės ligonių kasos direktorių Alfridą Bumblį. Rašte meras nurodė, kad Pagėgiuose formuoti dvi GMP brigadas nėra tikslinga. Argumentai ir įdėtos pastangos nieko neįtikino, greitosios pagalbos teikimo funkcija buvo perduota Tauragei.
Vėluojantys ekipažai
Pagėgiuose buvo iškilę problemų dėl greitosios iškvietimų, kuriuos dabar medikams perduoda Bendrasis pagalbos centras, netiksliai nurodydamas įvykio aplinkybes. Atsižvelgiant į tai, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje vyrauja kaimiškosios vietovės, kur gyventojų išsidėstymas retas, labai svarbu, kad iškvietimą priimantis GMP dispečeris smulkiai ir tiksliai išsiaiškintų visas aplinkybes ir surinktų reikiamus duomenis. Dėl šių priežasčių priimant iškvietimus iš Bendrojo pagalbos centro apsunkinamas GMP brigados darbas, nukenčia operatyvumas.
Paskutinis incidentas su Tauragės GMP ekipažu įvyko per Pagėgiuose vykusią rudens šventę, kai po tradicinio bėgimo iš Mikytų į Pagėgius nualpo viena bėgikė. Incidentą matęs „Pamario“ laikraščio skaitytojas informavo, kad paskambinus bendruoju pagalbos telefonu 112 GMP ekipažo teko laukti kone 40 minučių. Nualpusiai mergaitei pirmoji pagalbą buvo suteikta anksčiau – telefonu apie nelaimę informuota Pagėgiuose gyvenanti gydytoja Viltė Miškinienė, metusi kitus darbus, savanoriškai suskubo į pagalbą.
Apie vėluojančius GMP ekipažus esame rašę ir anksčiau, kai 2013 m. vasarį slidžiame kelyje automobilio nesuvaldęs vairuotojas sužalojo važiuojamojoje kelio dalyje dirbusius tris kelininkus. Tada, anot liudininkų, sunkiausių traumų patyrę vyrai ant šalto asfalto pragulėjo beveik valandą, kol atvyko medikai.
Pagėgiai – maža ir išskirtinė savivaldybė, kuriai Vyriausybės nutarimai, taikyti didiesiems miestams, ne visada būna palankūs. Nesvarbu, kurio miesto savivaldybė bus atsakinga už GMP paslaugų teikimą – svarbu, kad tinkama pagalba būtų suteikta laiku.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 situacija Šilutės ligoninėje

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos, Šilutės ligoninėje atidedamos visos planinės operacijos ir hospitalizacijos, pacientų lankymas draudžiamas nuo 2021 m. spalio 27 d. Lietuvai galynėjantis su ketvirtąja COVID-19 užkrato banga, vis naujų iššūkių patiria ir Šilutės ligoninė. Esant įtarimams, atlikus antrąjį PGR testą, koronavirusas diagnozuotas Vidaus ligų skyriaus pacientui. Nedelsiant profilaktiniai testai buvo atlikti ir kitiems skyriaus pacientams bei darbuotojams. Šiandien paaiškėjo, kad infekcija pasitvirtino dar 9 pacientams. Sergančių darbuotojų nenustatyta. Atsižvelgiant į susidariusią padėtį, pranešama, kad Šilutės ligoninėje buvo imtasi visų

Grabupiuose sprogo ir užsidegė malūnas

Grabupiuose sprogo ir užsidegė malūnas, per nelaimę nukentėjo vienas darbininkas. Pirmadienį apie 10.30 val. buvo gautas pranešimas, kad Grabupiuose, Kiaulių auginimo ūkyje, įvyko sprogimas malūno viduje, kilo gaisras. Atvykus gelbėtojams, iš pastato veržėsi dūmai. Kilusį gaisrą vandens laistymo žarna gesino vienas darbuotojas. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pranešė, kad Sprogimo banga išgriovė 30 metrų aukščio pastato sieną, išdužo visi pirmo aukšto langai, išvirto lauko durys, užsidegė viduje laikyti polietileniniai maišai su miltais. Per gaisrą nukentėjo viduje buvęs darbininkas. Nukentėjusysis patyrė

Vietinės bitės Lietuvoje gali išnykti

Lietuvos mokslininkai vos prieš kelerius metus atrado vietines – lietuviškas – bites, tačiau šiandien joms gresia išnykti. Todėl svarstoma jas saugoti valstybės kontroliuojamuose selekciniuose branduoliuose. Apie tai, kas ir kaip galėtų tapti tokiais selekciniais branduoliais, kas galėtų parengti vietinių bičių išsaugojimo programą, Žemės ūkio ministerijos atstovai Marcinkonyse diskutavo su Dzūkijos Nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vadovybe ir mokslininkais. Mokslininkai ištyrė, kad kai kuriuose tradiciškai bitininkaujančiuose bitynuose dar yra apie 45 proc. išlikusių motininių linijų, priklausančių vietinio medunešės

Šokių grupės „Juknaičiai“ sėkmė konkurse „Pora už poros“

Dvi dienas Prienuose vyko konkursinio festivalio „Pora už poros“ nacionalinis turas. Smagiame, spalvingame renginyje laureato vardą pelnyti siekė per šešiasdešimt liaudiškų šokių grupių iš visos šalies ir lietuvių bendruomenių Seinuose bei Punske (Lenkija) šokių kolektyvai.  Konkurse dalyvavo ir Šilutės rajono vyresnio amžiaus žmonių liaudiškų šokių grupė „Juknaičiai“, pasirodymas sulaukė pripažinimo ir gero įvertinimo. Šis konkursas vyksta kas ketveri metai. Juknaitiškių kolektyvas šiame konkurse dalyvauja nuo pat 1997 metų. Nuolatos pelnydavo prizines vietas, o 2001 ir 2005 metais tapo laureatais. Sėkmė

Taip pat skaitykite