Didysis valymas dalgiu…

Seimo svarstytinų dokumentų sąraše – Biudžetinių įstaigų įstatymo pataisos.
„Tos pačios biudžetinės įstaigos vadovu tas pats asmuo gali būti skiriamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms (po 4 metus) iš eilės“ – šį sakinį, sprendžiant iš svarstymo, siūloma išbraukti.
Kas siūloma? Ką nuspręs Seimas?
Biudžetinių įstaigų įstatymo pataisos nuo jo įsigaliojimo būtų taikomas švietimo, socialinių paslaugų, kultūros centrų ir kitų įstaigų vadovams, dirbantiems pagal darbo sutartis. Iš biudžeto išlaikomų įstaigų vadovai į pareigas būtų priimami tik konkurso būdu, tik turintys aukštąjį išsilavinimą, o jeigu jo neturi ir iki 2022 m. sausio 1 d. negaus diplomo, iš darbo būtų atleisti be išeitinės išmokos. Taip pat ir nusikaltę valstybės tarnyboje, šiurkščiai pažeidę Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimus, o nuo pažeidimo paaiškėjimo nėra praėję treji metai, jeigu yra padarę korupcinio pobūdžio nusižengimų, nekalbant apie teistumą ir kt., į vadovus negalės pretenduoti.
Šio įstatymo pataisos Lietuvoje palies tūkstančius įstaigų vadovų.
Argumentai
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje diskutuota, jog priėmus nuostatą, kad biudžetinių įstaigų vadovai galėtų tai pačiai įstaigai vadovauti ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, būtų susiduriama su situacija (ypač regionuose), kad nebebus kam vadovauti šioms įstaigoms. Mat savivaldybių atstovai nurodė, kad biudžetinių įstaigų vadovų darbo užmokestis yra per mažas, kad būtų galima pritraukti kompetentingus asmenis, o siūlomu projektu net ir iš gerai dirbančių vadovų atimama teisė vadovauti tai pačiai įstaigai.
Atsižvelgiant į tai, siūloma tiems biudžetinių įstaigų vadovams, kurių veikla antrosios 4 metų kadencijos metu kiekvienais metais buvo vertinama gerai arba labai gerai, leisti dalyvauti konkurse tos biudžetinės įstaigos vadovo pareigoms eiti. Tai skatintų vadovus dirbti kuo geriau.
Komiteto siūlymas
Pasibaigus pirmajai (4 metų) kadencijai, biudžetinės įstaigos vadovo, dirbančio pagal darbo sutartį, darbo sutartis jo sutikimu pratęsiama antrai kadencijai, jeigu visi kasmetiniai veiklos vertinimai pirmosios kadencijos metu buvo geri arba labai geri. Pasibaigus antrajai kadencijai, biudžetinės įstaigos vadovas būtų atleidžiamas iš pareigų, darbo sutartis su juo būtų nutraukiama, neišmokant išeitinės išmokos. Jeigu vadovo kasmetiniai veiklos vertinimai antrosios kadencijos metu buvo geri arba labai geri, jis turėtų teisę dalyvauti tos pačios biudžetinės įstaigos vadovo konkurse ir laimėjęs vėl taptų įstaigos vadovu naujai kadencijai. Tokią pataisą siūlo komitetas.
Kitokios nuomonės
Seimo narys Ričardas Juška teikia Seimui svarstyti siūlymą, kurio esmė – po gerai dirbtų dviejų vadovo kadencijų atleisti jį iš darbo ir išmokėti dviejų vidutinių atlyginimų dydžio išeitinę išmoką, jeigu šis vadovas nedalyvaus konkurse į eitąsias pareigas. Jeigu dalyvaus konkurse ir jį laimės, bus sudaryta darbo sutartis, šis vadovas iš naujo pradės dviejų kadencijų trukmės darbą.
Seimo narys Povilas Urbšys siūlo gerai dirbančio vadovo darbo sutartį po pirmos 4 metų kadencijos pratęsti antrai 4 metų kadencijai, po kurios būtų atleidžiamas iš darbo be išeitinės išmokos ir galėtų dalyvauti įstaigos, kuriai vadovavo 8 metus, vadovo konkurse.
Šilutėje – neramu
Šilutės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, kuri yra Lietuvos kultūros savivaldos kolegijos kanclerė, teigia: „Mes ne prieš vadovų kadencijas, mes – už jas, tačiau neužkertant kelio gerai dirbančiam vadovui, kuris yra puikus kultūros vadybininkas, dalyvauti konkurse į eitas pareigas. Gerai dirbančių žmonių nebaudžia! Gerai dirbančius – vertina, skatina, gerbia. Socialiai neteisinga atleisti gerai dirbusį žmogų net be išeitinės išmokos“.

Vilma Griškevičienė sako suprantanti, kad vadovų kaita – europietiška praktika, tačiau mūsų biudžetinių įstaigų vadovai juk negauna europietiškų atlyginimų…
Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo

Šilutės rajone nauji vadovai vadovauja F. Bajoraičio viešajai bibliotekai ir Šilutės H. Šojaus muziejui. Anot V. Griškevičienės, Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova irgi neturi didelio šios įstaigos vadovės darbo stažo. Tačiau yra dar keturi kultūros centrai, kurių direktoriams, ko gero, atėjo nerimo metas. Daugiau negu po 10 ir daugiau metų Vydūno kultūros centrui Kintuose vadovauja Rita Tarvydienė, Salos etnokultūros ir informacijos centrui Rusnėje – Birutė Servienė, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centrui Bikavėnuose – Marytė Matevičienė ir Žemaičių krašto etnokultūros centrui Žemaičių Naumiestyje – Valerijonas Krutikovas. Visi centrai globoja po dvi seniūnijas.
2016 m. Rita ir Romas Tarvydai už Šilutės krašto garsinimą įvertinti garbingiausiu rajono apdovanojimu – „Sidabrinės nendrės“ premija, 2014 m. už vaisingą kultūrinę veikla Šilutės „Rotary“ klubas šiuos žmones apdovanojo Hugo Šojaus statulėle. Visas Vydūno kultūros centro įvairių apdovanojimų sąrašas ilgas – gerokai per 20 ministerijos, apskrities bei rajono padėkų ir t. t. Nuo 2003 m. šiame centre vykstantis emalio meno kūrėjų simpoziumas išaugintas iki tarptautinio, kai sulaukiama menininkų iš įvairių pasaulio valstybių. Šių stovyklų 100 darbų kolekcija eksponuota visoje Lietuvoje.
Tautodailininkė, karpinių meistrė B. Servienė taip pat yra nemažai sukaupusi Kultūros ministerijos, buvusios apskrities administracijos bei Savivaldybės apdovanojimų. Bikavėniškė M. Matevičienė 2006 m. džiaugėsi, kad šio centro kapela įvertinta „Sidabrinės nendrės“ premija.
V. Griškevičienė retoriškai klausia, negi tokie vadovai staiga taps nebereikalingi, jiems net išeitinės išmokos nemokės, uždraus net konkurse dalyvauti… O kur jiems dėtis, iš ko gyventi, nes jau per vargus šiek tiek augusios algos tesiekia 725-760 Eur, išskaičius mokesčius?
Šie žmonės tikrai nesusikrovė turtų, iš kurių galėtų sotūs gyventi ir be darbo.
Visų paminėtų vadovų veiklos ataskaitoms Savivaldybės taryba kasmet pritaria, neturi priekaištų. V. Griškevičienė sako suprantanti, kad vadovų kaita – europietiška praktika, tačiau mūsų biudžetinių įstaigų vadovai negauna europietiškų atlyginimų…
Abejonės
Minimos įstatymo pataisos nebuvo aptartos su savivaldybių kultūros bendruomene, neišanalizuota Lietuvos savivaldybių kultūros įstaigų vadovų situacija, galimos grėsmės, galimybės. Valstybė nemažai investuoja į vadovų tobulinimą ir jų rengimą. Pinigai – vėjais?
Kur šis specialistas gali gauti darbą po 8 metų?
Dėl dažnos vadovų kaitos bus kliuvinių įgyvendinant strateginius planus. Kultūros įstaigos vykdo ilgalaikius tarptautinius projektus, kurių iniciatoriai, vadovai dažniausiai ir yra įstaigų vadovai. Atsakingų asmenų kaita kūrybinio proceso metu – ydinga praktika. Dažnai savivaldybių kultūros lyderiai yra stiprūs partneriai, jie geba burti bendruomenes, motyvuoti kūrybinei veiklai, generuoti sumanymus, suburti savanorius ir rėmėjus. Tokiai lyderystei susiformuoti neužtenka ketverių ar aštuonerių metų, tradicijos kuriamos ir bendruomenės narių pasitikėjimas įgaunamas per ilgus metus.
Lietuvos regionų savivaldybėse daugėja atvejų, kai, paskelbus konkursus, neatsiranda norinčių juose dalyvauti arba pretendentai yra menkos kvalifikacijos, netinkamo išsilavinimo ir nelaimi konkurso. Kultūros ministerija ne kartą turėjo koreguoti kvalifikacinius reikalavimus pretendentams į kultūros įstaigų vadovus. Regionuose trūksta kvalifikuotų patyrusių kultūros ir meno vadybininkų – lyderių.
Maži atlyginimai ir ribotos galimybės realizuoti idėjas netraukia jaunų specialistų į regionus. Įstatymo pakeitimas iš esmės užkirs kelią jaunam kūrėjui – lyderiui vykti į mažą bendruomenę ir ten kurtis bei gyventi. Žinodamas, kad tedirbs 8 metus, jis neims paskolos būstui, nepirks buto, o tai siejasi ir su šeimos kūrimu ar turimos gerove, vaikų auginimu.
Kultūros įstaigų vadovai kasmet teikia ataskaitas bendruomenei, savininkui – Savivaldybės tarybai, kuri jas vertina – pritaria ar nepritaria. Įsiteisėjo Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymas: „Jeigu biudžetinės įstaigos vadovo, dirbančio pagal darbo sutartį, metinė veikla įvertinama nepatenkinamai dvejus metus iš eilės, savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija priima sprendimą biudžetinės įstaigos vadovą atleisti iš pareigų ir nutraukia su juo sudarytą darbo sutartį…“
Vadinasi, galimybė atleisti blogai dirbantį vadovą jau yra.
Stasė SKLUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Policijos reidai: Šilutėje – 7 pažeidėjai

Policijos pareigūnai kovo 4-6 d. vykdė pavojingo ir chuliganiško vairavimo, manevravimo, lenkimo, kur tai draudžiama daryti, važiavimo per sankryžas, šviesoforo signalų paisymo kontrolę, kurios metu nustatė 16 pažeidimų (Tauragė – 8, Šilalė – 2, Šilutė – 6). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Nuo kovo 8 d. iki 10 d. buvo vykdoma vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų kontrolė. Nustatyti 3 pažeidimai (Šilalė – 2, Šilutė – 1). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Kovo 10 d. apie

Tiesioginėse transliacijose – retų paukščių gyvenimas

Aplinkos apsaugos agentūra išdavė leidimus visą pavasarį ir vasarą tiesiogiai stebėti Lietuvoje retų paukščių gyvenimą per tiesiogines transliacijas. Šias transliacijas paukščių stebėjimo entuziastai „Ornitostogos“ vykdo bendradarbiaudami su Lietuvos ornitologų draugija BirdLife Lithuania (LOD) ir Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejumi. Visa surinkta medžiaga apie paukščių veisimosi biologiją ir ekologijos ypatumus bus panaudota moksliniais tikslais – rengiant leidinį „Lietuvos fauna. Paukščiai“ ir atskiras mokslines publikacijas apie šias rūšis. Interneto svetainėje www.ornitostogos.lt jau galima stebėti jūrinio erelio lizdą. Rengėjai planuoja transliacijas iš keturių

Orai: dienomis bus keliolika laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis šią savaitę. Panašu, kad bus šiltų dienų. Kovo 14 d., ketvirtadienį, naktį be žymesnių kritulių. Kai kur rūkas. Vėjas pietryčių, pietų, 3-8 m/s. Žemiausia temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos. Dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas pietų, pietvakarių, 7-12 m/s. Aukščiausia temperatūra 6-11 laipsniai šilumos. Kovo 15 d., penktadienį, naktį kai kur truputį palis, dieną be žymesnio lietaus. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 4-9 m/s, dieną 6-11 m/s. Temperatūra naktį 1–6, dieną 8-13

Kad pacientui būtų patogiau

Siekiant gerinti suteikiamų paslaugų kokybę, Šilutės ligoninės Fizinės medicinos ir reabilitacijos (toliau – FMR) skyriuje pradėjo veikti telefono linija, skirta reabilitacijos procedūroms, esant būtinybei, atšaukti arba perkelti. FMR skyriuje teikiamos pradinės ir ambulatorinės reabilitacijos medicininės reabilitacijos paslaugos. Procedūrų spektras įvairus – nuo fizioterapijos procedūrų, masažų iki mankštų baseine (lankantiems tolimesnės reabilitacijos etapą – ambulatorinę reabilitaciją). Natūralu, kad po FMR gydytojo konsultacijos paskyrus procedūrų laiką, gali įvykti nenumatytų aplinkybių – pacientai gali susirgti, gali pasikeisti jų planai ar kt. Tokiais neatidėliotinais

Taip pat skaitykite