Didelis jomarkas Vilkyškių dvare

Nuo bažnyčios bokšto į kairę – Vilkyškių dvaro pastatas, kuriame dabar veikia Vilkyškių seniūnija ir kitos įstaigos.
Štai ką reiškia Rytprūsiai – oras pavasariškai jaukus, nei vėjo anei šlapdribos aną šeštadienį. Vilkyškių gatvelėmis vorele ir po kelis žmogeliai traukė į dvarą – į kiemą prie buvusių dvaro arklidžių, naujam gyvenimui prikeltų. Nė vieno vyžoto, nė vieno apskurusio! Damos ir freilinos su skrybėlaitėmis, visokiais brangiais karoliais ir prie mantelio derančiomis pirštinėmis spalvotus nagelius prisidengusios. Greta ne ką mažiau puošnūs ponai, kitas ir su cilindru bei eilute, dauguma rimtais veidais…

Susirinko į jomarką iš viso Klaipėdos krašto…

Dvarininkai Hans ir Elli von Šperber tuoj sės į karietą.
Tokie ir panašūs realūs žmonės ir Vilkyškių dvaro gyvavimo dienų personažai suėjo į iš anksto skelbtą Vilkyškių jomarką – iš vokietininkų kalbos išvertus tai reikštų – metinį turgų. Ankstesniais metais vilkyškiečiai Kazimierinių išvakarėse ar po jų rengdavo kaziukines muges. Bet tik ne šiemet!
Šiemet Vilkyškiai yra paskelbti visos Lietuvos kultūros mažąją sostine (kaip ir Priekulė iš to paties Klaipėdos krašto). Tokį parėdymą padarė pats didžiųjų Naisių kunigaikštis…
Iš anksto skelbtą valandą akmeniniu dvaro kiemo grindiniu atkaukšėjo paauksuotomis kamanomis kinkyto žirgo su kasa traukiama karieta. O tam dvariškame vežime (mažai kas ir pažino) –paskutinysis Vilkyškių dvaro valdytojas Hans fon Šperber (vaidino seniūnas Darius Jurkšaitis) su kilminga savo pačia Elli (bendruomenės pirmininkė Laura Grodeckienė). Labai visi nustebo, kai šitie išdidūs ponai į susirinkusius paprasta samdinių lietuvių kalba prabilo. Keičias laikai, vis dėlto…
O pranešė jiedu, kad 2017 metų kovo 4-ąją skelbia pirmojo Mažosios Lietuvos kultūros sostinės Vilkyškiuose renginio – Pavasario jomarko pradžią. Pakvietę į visus šiais metais čia būsiančius renginius: vargonų muzikos koncertus, parodas, turistinius žygius, šventes, net apie pokylius užsiminė (lauksime pakvietimų į dvariškių balių!).
Tiesa, prieš atidarymą paskelbdami, visiems Vilkyškių dvaro istoriją paporino, kad Vilkyškiai rašytiniuose šaltiniuose minimi nuo pat XVI amžiaus vidurio, kai 1556 metais čia buvusi įkurta karčiama, o 1560 metais – pastatyta bažnyčia. Praėjus 68 metams, 1628 metais radęsis ir dvaras. Dvaro mūrai mena savo šeimininkus, kurių buvo ne vienas Gotfridas Dressler, jo sūnus Louis Ferdinand Dressler, šio palikuonys ir galop Hans fon Šperber.

Susirinkusius pasveikino Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis (kairėje). Šalia – Vilkyškių dvarininkai.
Normalūs tie dvarininkai – leido ir merui Virginijui Komskiui, ir jo pavaduotojui Sigitui Stoniui, beje, iš gretimo Šereitlaukio dvaro kilusiam, visus šventės proga pasveikinti, taip pat ir iš praėjusių metų sosotinės – Juknaičių – atvykusiai delegacijai žodį tarti ir dovanas atiduoti.
Prie dvaro šeimininkų, kur buvusios, kur nebuvusios dvi tantės prisistatė. Ogi, tai besančios ūkvedžio pati Hilda (Svetlana Jašinskienė) ir Anne (Danutė Bardauskienė). Ponai šioms davė valią visai šventei vadovauti, kam reikia žodį suteikti, susirinkusius iš Mažosios ir kai kuriuos iš Didžiosios Lietuvos atkakusius amatininkus, meistrus ir auksinių rankų amatininkus kalbinti, loteriją didžiulę organizuoti, šmaikštauti ir postringauti, kas tik į galvą šaus.
Suskambo kapelijos „Kamana“ iš Tauragės tranki muzikikė. Didelis subruzdimas prasidėjo – jomarkas visą galią įgavo. Ir aš ten maišiausi, ką gražesnį pamatęs – į fotografiją įdėjau ir jums šitai rodau.
Stebėjo ir fotografavo Iš Šilokarčemos miestelio
atvykęs Petras Skutulas
- Griežė kaimo kapela „Kamana“ iš Tauragės.
- Jomarke buvo pagerbtas varduvininkas Pagėgių Šv. Kryžiaus parapijos klebonas Kazys Žutautas (kairėje).
- Vilkyškių pieninės generalinį direktorių Gitarą Bertašių buvo galima sutikti prie firminės sūrių gamintojų palapinės.
- Dvaro patarnautojos Hilda ir Anne.
- Į jomarką atvyko originalią Mažosios Lietuvos policininko uniformą vilkintis Egidijus Kazlauskis iš Ketvergių (Dovilų sen., Klaipėdos r.) su ponia Ina.
- „Pirkite, ponai, loterijos bilietų“. Laimėti buvo galima visko – visi jomarko prekeiviai sunešė loterijai savo prekių.
- Medžio drožėjas iš Stoniškių Kęstutis Paleckis.
- Iš Elenos Jankauskienės (Lumpėnai) šios suknelės išderėti už 7 eurus nepavyko…
- Seniūno pavaduotoja Evelina Stonienė loterijai perdavė šluotą pavasario darbams.
- Vilma iš Pagėgių prekiavo pačios pagamintais papuošalais, tik po 1,5 euro už vieną.
- Jaunimo klubo savanorė.
- Jaunimas žaidimus organizavo.
- Pagėgiškis Egidijus Platūkis išpardavė visą skrynią putpelių kiaušinių – po eurą už 10 vnt.
- „Vilkyškių kepyklėlė po metų kitų tikrai gyvuos“, – patikino Rasa Šmitienė (kairėje).
- Kalvis iš Rukų Nerijus Paleckis.
- Dama su papuošalu ir plačia šypsena.
- Dvariškis iš Šereitlaukio Sigitas Stonys (vicemeras).
- Dama su šuneliu iš Juknaičių.
- Stoniškių bendruomenės atstovai.
- Rita pirkti žada…
- Vilkyškių jaunimo klubo vadovė Ligita Kazlauskienė dalijo keptus gaidelius – Mažosios kultūros sostinės simbolius.
- Puošnūs ponai.