Daugiau galių merui, mažiau – savivaldybės tarybai?

Balandžio 1 dieną įsigalios gerokai pakeistas Vietos savivaldos įstatymas. Tad po kovo 5 d. vyksiančių savivaldos rinkimų, kai darbą pradės naujos sudėties miestų bei rajonų savivaldybių tarybos, tiesiogiai išrinkti merai, bus daug pokyčių.

Diskuotoja kandidatai į Šilutės r. savivaldybės merus (nedalyvavo D. Žebelienė).

Kadenciją baigiančioje Šilutės rajono savivaldybės taryboje yra 25 nariai, įskaitant ir posėdžiams pirmininkaujantį tiesiogiai išrinktą merą. Jis, kaip ir kiti tarybos nariai, dalyvauja balsuojant.

Artėjančiuose rinkimuose Šilutės rajone bus renkami 26 tarybos nariai, į šį skaičių patenka ir tiesiogiai išrinktas meras, bet jo darbas taryboje jau bus kitoks. Jis pirmininkaus savivaldybės tarybos posėdžiams, bet pats už sprendimo projektus balsuoti negalės.

Naujiena – meras turės teisę vetuoti tarybos priimtus sprendimus ir grąžinti tarybai pakartotinai svarstyti.

Toks sprendimas su mero pataisomis bus priimtas, už jį balsavus daugiau negu pusei posėdyje dalyvaujančių tarybos narių. Jeigu atsitiktų taip, kad mero siūlomas sprendimas vėl būtų nepriimtas, tokiam atmetimui būtina jau daugiau negu pusė visos tarybos narių balsų, Šilutės rajone tai būtų 13 iš 25, turinčių teisę balsuoti.

Vicemeru galės būti bet kas

Keičiasi mero pavaduotojų skyrimo tvarka. Buvo įprasta, kad vicemeru skiriamas tarybos narys, priklausantis savivaldybės tarybos valdančiajai daugumai, jo kandidatūrai slaptu balsavimu turėdavo pritarti savivaldybės taryba.

Dabar vicemeru galės būti asmuo, net nesantis tarybos nariu, paskirtas jis taps politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautoju. Meras privalės teikti vicemero kandidatūrą tarybai pritarti, tačiau turės galimybę paskirti vicemerą savo sprendimu, jei taryba du kartus nepritars jo kandidatūrai.

Savivaldybės administracijos direktorių paskirs pats meras, tarybai dėl šio politinio (asmeninio) pasitikėjimo tarnautojo paskyrimo balsuoti net nebereikės. Iki šiol direktorių savivaldybės taryba skirdavo ar atleisdavo slaptu balsavimu.

Meras valdys „visą ūkį“

Mero regalija. Nuotr. iš „Pamario“ archyvo

Šilutės rajone slapti balsavimai taryboje renkant merą, kol nebuvo tiesioginių mero rinkimų, renkant mero pavaduotoją, skiriant administracijos direktorių – istorija su įdomybėmis. Pasitaikė, kad valdančiąją koaliciją viena iš partijų palikdavo net tarybos pirmojo posėdžio dieną ir sugriūdavo visi planai: merą išrinkdavo kitą, administracijos direktorių – irgi. Sklandydavo kalbų, kad nėra nieko viešesnio už slaptą balsavimą…

Kai merus pradėjo rinkti tiesiogiai, tarybos, jose persigrupavus politinėms jėgoms, nebeteko galimybių „versti“ merus kada panorėjus. Meras netenka pareigų, jeigu teismas pripažįsta jį padarius nusikaltimą, jeigu meras, viską metęs, pavyzdžiui, išvažiuoja gyventi į užsienį… Šilutės rajone buvo ir tokia kadencija, kai per ketverius jos metus buvo pakeisti keturi merai, o kartu ir kiti savivaldybės vadovai…

Tiesiogiai išrinktas meras, žinoma, sieks suburti taryboje valdančiąją daugumą, kažkam liks darbas opozicijoje. Galbūt mero pavaduotojo, administracijos direktoriaus skyrimas ir pasitarnaus sudarant valdančiąją daugumą?

Tarybai liks mažiau galių

Išties iki šiol tarybos įtaka renkant mero pavaduotoją, skiriant administracijos direktorių, taip pat juos atleidžiant iš pareigų buvo didesnė. Pakeitus įstatymą, daugiau galių suteikta merui.

Šilutės rajono savivaldybei priklauso uždarosios akcinės bendrovės „Šilutės šilumos tinklai“, „Šilutės vandenys“, „Šilutės autobusų parkas“.  Dabar per artėjančius rinkimus tiesiogiai išrinktas meras užsiims šių savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdymu, atliks akcininko pareigas – rūpinsis, kad būtų tinkamai sudaryti ir nepriekaištingai veiktų įmonių valdymo organai, paskirti vadovai, įmonės nepatirtų nuostolių ir t.t.

Mero vaidmuo ir įtaka valdant savivaldybės įmones bei įstaigas prasiplečia, kadangi jam išlieka teisė priimti į pareigas ir atleisti iš jų savivaldybės biudžetinių įstaigų ir viešųjų įstaigų vadovus ir kuruoti kitus su jų darbo santykiais susijusius reikalus, dabar jo veikla apims jau visus savivaldybės kontroliuojamus juridinius asmenis.

Meras turėtų puikiai išmanyti viešuosius finansus bei turto valdymo principus, nes, pakeitus įstatymą, bus už tai atsakingas. Jam priskiriamos biudžeto sudarymo ir jo tikslinimo, metinių ataskaitų rinkinio parengimo funkcijos, jis administruos savivaldybės biudžeto asignavimus bei kitus piniginius išteklius. Iki šiol tuo rūpindavosi administracijos direktorius, kuriam bebus palikta atsakomybė už savivaldybės administracijai skirtų biudžeto asignavimų valdymą bei savivaldybės administracijos bei seniūnijų metinių veiklos planų tvirtinimą.

Meras turės disponuoti savivaldybės turtu – rūpintis, kad nebūtų nereikalingo nekilnojamojo turto, kad turimas turtas būtų geros būklės ir tinkamai įteisintas, įregistruotas bei paruoštas investicijoms.

Įstatymo pakeitimus apžvelgė Stasė Skutulienė

 

3 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ką svarbu žinoti prieš perkant elektrinius traktorius vaikams?

Elektriniai traktoriai yra populiariausia pramoginė priemonė vaikams, kuri gali suteikti jiems daug linksmybių ir pramogų. Tačiau, prieš perkant elektrinį traktorių vaikams, svarbu žinoti keletą dalykų, kad užtikrintumėte vaiko saugumą ir jis su juo smagiai jaustųsi. Čia jums pateiksime keletą patarimų, kaip juos išsirinkti, kad vaikiški traktoriai būtų šauni pramoga visai šeimai. Pirma, svarbu žinoti, kad visi elektriniai traktoriai yra skirti įvairių amžiaus grupių vaikams. Prieš perkant traktorių, reikia susipažinti su gamintojo teikiamomis rekomendacijomis, koks traktorius jam tinkamas. Taip nesukelsite pavojingos

Kodėl verta investuoti į kokybiškas plaukų kirpimo mašinėles?

Jei turite noro ir poreikio įsigyti profesionalią kirpimo mašinėlę, tačiau neturite pakankamai žinių pasirinkti ir suprasti, kuo šiuolaikinės mašinos skiriasi viena nuo kitos, mes padėsime rasti techninius skirtumus ir pasirinkti paprastą, ir pelningą pirkinį. Šiandien pasitelkus tinklaraščius ir internetą madinga rūpintis savimi namuose. Štai kodėl matome, kaip įvairūs profesionalūs prietaisai migruoja iš grožio salonų naudojimui į namus. Kirpimo mašinėlės jau nustojo būti prietaisu vien profesionalams. Pasaulio inžinieriai ir dizaineriai kasmet tobulina įrenginį, kad šis populiarus prietaisas būtų patogesnis ir saugesnis

Lietuvos bankas siūlo atsisakyti 1 ir 2 euro centų monetų. Kaip apvalintų kainas?

Lietuvos bankas (LB) siūlo atsisakyti 1 euro cento ir 2 euro centų monetų. Anot banko duomenų, nuo euro įvedimo Lietuvos gyventojai kas metus pameta apie trečdalį milijono tokių monetų. Pamestų cento monetų bendra vertė nuo euro įvedimo siekia 2,4 mln. eurų. Pasak Lietuvos banko Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Lisinskaitės, šioms monetoms pakeisti ir tvarkyti Lietuvos valstybė kasmet išleidžia pusę milijono eurų. „Valstybė kasmet išleidžia po pusę milijono eurų šių monetų (kurių didžiąją dalį pametame) kaldinimui ir

Kaip sekėsi rinkimuose Klaipėdos regiono merams?

Klaipėdos regiono plėtros taryboje bus permainų. Joje dirbs ir buvusių, ir naujų merų, tarybų narių, o veikla prasidės patvirtinus galutinius rinkimų rezultatus. Žinoma, ir naujosioms politikų taryboms apsisprendus, ką jos deleguos į Regiono plėtros tarybą. Klaipėdos regiono plėtros taryboje svarstomi šių savivaldybių reikalai: Klaipėdos ir Palangos miestų, Klaipėdos, Šilutės, Kretingos, Skuodo r., Neringos savivaldybių. Ilgas kelias per kopas Šis meras eina 50-uosius metus. Jis – iš anapus marių. Buvo žvejys-motoristas, kasininkas-inspektorius, miško darbininkas. Nuo 2013 metų – meras. Baigęs Klaipėdos

Taip pat skaitykite