Daugiabučių renovacija. Problemos ir galimybės

Šilutiškiai domisi daugiabučių namų renovacija – tai paliudijo susitikimas su VšĮ „Būsto energijos taupymo agentūra“ direktoriumi Valiumi Serbenta bei aplinkos ministro pavaduotoja Daiva Matoniene. Šilutės seniūnijos salė buvo beveik pilna, o renginio organizatoriai sulaukė nemažai klausimų. Nors susitikimas užsitęsė, kai kurie jo dalyviai pasiliko pasikonsultuoti su svečiais asmeniškai.

Po susitikimo žmonės pasiliko pasikonsultuoti su viceministre Daiva Matoniene dėl savo daugiabučių renovacijos.

 

Renovuos kvartalais
Daiva Matonienė pasidžiaugė, kad pastatų renovavimo mastai Lietuvoje didėja ir jų atnaujinimo projekte dalyvauja apie dešimtadalis šalies daugiabučių. Šiuo metu įgyvendinami 3600 renovacijos projektų. Turimi pajėgumai leidžia renovuoti apie 800 namų per metus.
Šilutėje renovacijos projekte dalyvauja 21 daugiabutis, tačiau norinčių yra daugiau. Visa bėda, kad nuolat mažėje valstybės parama. Jeigu suspėjusieji į pirmąjį ir antrąjį etapą gavo 40 proc. paramą, tai nuo balandžio 1 d. ši parama sumenko iki 35 proc. ir palaipsniui mažės toliau.
Sulaukus 2020 metų tokios paramos gali visai nelikti, todėl išloš tie, kurie nesnaudžia. Kitą vertus, Birštone, Utenoje ir Šiauliuose pradedamas Vokietijos remiamas bandomasis kvartalinio renovavimo projektas. Jį įgyvendinant bus atnaujinami ištisi kvartalai – tvarkomi tik namai, bet ir aplinka. Įgyvendinant šį projektą, ypač daug dėmesio skiriama bendruomenėms.
Tad jeigu, šilutiškiai bus aktyvūs, kvartalinio renovavimo galime sulaukti ir čia. Susitikime dalyvavęs Šilutės r. meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo, kad šilutiškiai pasistengs pasinaudoti atsiradusia galimybe.
Iš kur pelėsiai?
Žmonės domėjosi, ar bendrijos pačios gali pasirinkti darbų rangovą, ar bus tik tas, kurį skiria projektą administruojanti įstaiga. Atsakydama į susirinkusiųjų klausimą, viceministrė D. Matonienė paaiškino, kad tokia galimybė yra ir tuoj sulaukė UAB Šilutės šilumos tinklų direktoriaus pavaduotojo namų renovavimui Vyganto Kamarausko klausimo. Jis papasakojo, kad vienas iš daugiabutį renovuojančių rangovų bankrutavo, todėl teiravosi, ar dėl to sustojus darbams nesumažės valstybės skiriama parama.
Svečiai patikino, kad paramos dydis nesikeis. Tiek D. Matonienė, tiek V. Serbenta tvirtino, kad atliekamų darbų kokybei ir kainoms skiriama itin daug dėmesio ir operatyviai reaguojama į gyventojų skundus.
Prabilus apie plačiai paplitusias kalbas, kad renovuotuose būstuose atsiranda pelėsis, V. Serbenta sakė, kad iš visų patikrintų, pasitvirtino tik vienas atvejis. Tačiau tame name pelėsis buvo ir anksčiau, o šeima, kurios bute jis atsirado, gyvena ypatingomis sąlygomis – tenka slaugyti sunkų ligonį ir neturi galimybių tinkamai išvėdinti patalpas.
Anot V. Serbentos, jokio pelėsio neatsiras, jeigu taupydami šilumą žmonės neperžengs sveiko proto ribų ir nuolat vėdins patalpas.
Šilumos nebrangins
Kalbėta apie paskolas ir šilumos kainas renovuotų namų gyventojams. Atvykusieji pripažino, kad iš pradžių renovaciją stabdė žmonių nenoras tam reikalui skolintis. Šią problemą pavyko išspręsti, paskolos ėmimą perkėlus ant administruojančios įstaigos pečių.
Po renovacijos sumažėjus šilumos suvartojimui, mažesnius pelnus pradėjo gauti šilumos gamintojai ir tiekėjai. Pasak, V. Serbentos, šie dabar turi dirbti lanksčiau, geriau apskaičiuodami šilumos gamybos pajėgumus. Suprantama, kad privatūs šilumos gamintojai visais būdais stengsis uždirbti kuo daugiau. Šiuos svečio žodžius patvirtino Šilutės meras Vytautas Laurinaitis, papasakojęs, kad šiluminę energiją tiekiantys privatūs šilumos gamintojai stengiasi išlaikyti kuo didesnes kainas ar bent jų nemažinti, nepaisant pingančio kuro. Meras pažadėjo, kad Savivaldybei priklausanti UAB Šilutės šilumos tinklai dėl daugiabučių renovacijos šilumos kainos nekels.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite