Dar viena galimybė šiukšlinti mažiau

Nuo vasario 1 dienos Lietuvoje pradeda veikti nauja taros supirkimo sistema, kuri padės saugoti gamtą nuo metalinės, stiklinės ir plastikinės gėrimų pakuotės. Mūsų rajone turėtų veikti 16 taros supirkimo vietų – sumontuoti taros supirkimo automatai jau viešai vadinami taromatais.

Mūsų rajone taromatai sumontuoti daugelyje vietų, tačiau vasario 1 dieną priešpiet dar ne visi jie veikė.

Mūsų rajone taromatai sumontuoti daugelyje vietų, tačiau vasario 1 dieną priešpiet dar ne visi jie veikė.

 

Taromatai veikia naudojant užstato sistemą – įdėjus specialiu ženklu pažymėtą pakuotę, galima atgauti 10 centų užstatą. Beje, užstato sistemos ženklu pažymėtos pakuotės pasirodys tik nuo šio mėnesio pradžios, tad kol kas naudotis taromatais bus sunkoka.
Vasario 1 dieną Šilutėje ne visi taromatai pradėjo veikti. Pasak parduotuvių personalo, kada juos paleis, nežinia, gal už kelių minučių, gal už kelių dienų.
Tai, kas pas mus naujiena, daugelyje šalių veikia jau seniai. Gamintojai ir importuotojai, tiekdami Lietuvos Respublikos vidaus rinkai gaminius, už kurių pakuotę nustatytas užstatas, privalo pakuotę pažymėti pakuotės gamintoją ar importuotoją identifikuojančiu brūkšniniu kodu ir atitinkamos užstato sistemos taikymą nurodančiu ženklu. Vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistemoje dalyvauti ir su užstato administratoriais sutartis pasirašyti privalo visi pakuočių pardavėjai, kurių prekybos plotas didesnis nei 300 kv. m, bei kaimo parduotuvės. Savanoriškai sistemoje gali dalyvauti ir kiti pakuočių pardavėjai – prekyvietės, kurių prekybinis plotas mažesnis nei 300 kv. m, kioskai, degalinės, viešojo maitinimo įstaigos.
Naudotis taromatu labai paprasta. Ant pačių taromatų parodyta, kokiais ženklais pažymėtos gėrimų pakuotės superkamos. Jeigu ant atneštos pakuotės yrą minėtas specialus ženklas, tereikia skaitant ekrane pasirodžiusias instrukcijas sudėti pakuotes į specialią nišą ir paspaudus mygtuką gauti kvitą. Užstatą galima atgauti nunešus kvitą į parduotuvės kasą, taip pat šį kvitą galima panaudoti atsiskaitant toje parduotuvėje už perkamas prekes.
Aplinkos ministerija parengė trumpą atmintinę vartotojui, kuriame pateikiama pagrindinė informacija.
1. Užstato už vienkartines pakuotes sistema pradeda veikti 2016 m. vasario 1 d.
2. Vienkartinės gėrimų pakuotės priimamos tos, kurios įsigytos nuo 2016 m. vasario 1 d. ir pažymėtos šiuo ženklu, kuris privalomas.
3. Iki 2016 m. vasario 1 d. nupirktų gėrimų pakuotės, kurios nepažymėtos užstatą nurodančiu ženklu, nepriimamos į užstato sistemą. Tokias pakuotes reikia išmesti į rūšiavimo konteinerius.
4. Taromatai, rankinio priėmimo vietos įrengtos parduotuvėse nuo 300 kv. m ir kaimo parduotuvėse.
5. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas plastiko (PET), metalo, stiklo pakuotei – nuo 100 ml iki 3 litrų.
6. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas alkoholiniams ir nealkoholiniams gėrimams, alui, girai, sultims, vaisvandeniams, mineraliniam vandeniui, nektarams, stalo vandeniui.
7. Perkantiems parduotuvėje gėrimus, supakuotus į vienkartinę pakuotę, reikės sumokėti užstato dydį už kiekvieną pakuotę – 0,10 euro.
8. Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grąžinus pakuotes į priėmimo vietas, kurios įrengtos parduotuvėse arba prie jų.
9. Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grynaisiais pinigais, arba įsigyti prekių ar paslaugų parduotuvėje, kurioje grąžinta pakuotė.
10. Vietas, kur priimamos pakuotės, galima rasti interaktyviame žemėlapyje: www.grazintiverta.lt.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite