Dar viena galimybė šiukšlinti mažiau

Nuo vasario 1 dienos Lietuvoje pradeda veikti nauja taros supirkimo sistema, kuri padės saugoti gamtą nuo metalinės, stiklinės ir plastikinės gėrimų pakuotės. Mūsų rajone turėtų veikti 16 taros supirkimo vietų – sumontuoti taros supirkimo automatai jau viešai vadinami taromatais.

Mūsų rajone taromatai sumontuoti daugelyje vietų, tačiau vasario 1 dieną priešpiet dar ne visi jie veikė.

Mūsų rajone taromatai sumontuoti daugelyje vietų, tačiau vasario 1 dieną priešpiet dar ne visi jie veikė.

 

Taromatai veikia naudojant užstato sistemą – įdėjus specialiu ženklu pažymėtą pakuotę, galima atgauti 10 centų užstatą. Beje, užstato sistemos ženklu pažymėtos pakuotės pasirodys tik nuo šio mėnesio pradžios, tad kol kas naudotis taromatais bus sunkoka.
Vasario 1 dieną Šilutėje ne visi taromatai pradėjo veikti. Pasak parduotuvių personalo, kada juos paleis, nežinia, gal už kelių minučių, gal už kelių dienų.
Tai, kas pas mus naujiena, daugelyje šalių veikia jau seniai. Gamintojai ir importuotojai, tiekdami Lietuvos Respublikos vidaus rinkai gaminius, už kurių pakuotę nustatytas užstatas, privalo pakuotę pažymėti pakuotės gamintoją ar importuotoją identifikuojančiu brūkšniniu kodu ir atitinkamos užstato sistemos taikymą nurodančiu ženklu. Vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistemoje dalyvauti ir su užstato administratoriais sutartis pasirašyti privalo visi pakuočių pardavėjai, kurių prekybos plotas didesnis nei 300 kv. m, bei kaimo parduotuvės. Savanoriškai sistemoje gali dalyvauti ir kiti pakuočių pardavėjai – prekyvietės, kurių prekybinis plotas mažesnis nei 300 kv. m, kioskai, degalinės, viešojo maitinimo įstaigos.
Naudotis taromatu labai paprasta. Ant pačių taromatų parodyta, kokiais ženklais pažymėtos gėrimų pakuotės superkamos. Jeigu ant atneštos pakuotės yrą minėtas specialus ženklas, tereikia skaitant ekrane pasirodžiusias instrukcijas sudėti pakuotes į specialią nišą ir paspaudus mygtuką gauti kvitą. Užstatą galima atgauti nunešus kvitą į parduotuvės kasą, taip pat šį kvitą galima panaudoti atsiskaitant toje parduotuvėje už perkamas prekes.
Aplinkos ministerija parengė trumpą atmintinę vartotojui, kuriame pateikiama pagrindinė informacija.
1. Užstato už vienkartines pakuotes sistema pradeda veikti 2016 m. vasario 1 d.
2. Vienkartinės gėrimų pakuotės priimamos tos, kurios įsigytos nuo 2016 m. vasario 1 d. ir pažymėtos šiuo ženklu, kuris privalomas.
3. Iki 2016 m. vasario 1 d. nupirktų gėrimų pakuotės, kurios nepažymėtos užstatą nurodančiu ženklu, nepriimamos į užstato sistemą. Tokias pakuotes reikia išmesti į rūšiavimo konteinerius.
4. Taromatai, rankinio priėmimo vietos įrengtos parduotuvėse nuo 300 kv. m ir kaimo parduotuvėse.
5. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas plastiko (PET), metalo, stiklo pakuotei – nuo 100 ml iki 3 litrų.
6. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas alkoholiniams ir nealkoholiniams gėrimams, alui, girai, sultims, vaisvandeniams, mineraliniam vandeniui, nektarams, stalo vandeniui.
7. Perkantiems parduotuvėje gėrimus, supakuotus į vienkartinę pakuotę, reikės sumokėti užstato dydį už kiekvieną pakuotę – 0,10 euro.
8. Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grąžinus pakuotes į priėmimo vietas, kurios įrengtos parduotuvėse arba prie jų.
9. Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grynaisiais pinigais, arba įsigyti prekių ar paslaugų parduotuvėje, kurioje grąžinta pakuotė.
10. Vietas, kur priimamos pakuotės, galima rasti interaktyviame žemėlapyje: www.grazintiverta.lt.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Seime – paroda skirta M. Jankaus muziejaus 40-mečiui Trečiadienį, spalio 19 d. Lietuvos Respublikos Seimo II rūmų 1 aukšto galerijoje atidaryta paroda „Metai, darbai ir veidai“, skirta Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus veiklos 40-mečiui. Parodos atidaryme dalyvavo Seimo narė Aušrinė Norkienė, Pagėgių savivaldybės meras Vaidas Bendaravičius, jo pavaduotojas Edgaras Kuturys, M. Jankaus muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė, Pagėgių savivaldybės, muziejaus darbuotojai, kultūros ir meno žmonės. „Didžiuojuosi, kad ši paroda eksponuojama Seime. Už tai, kad Pagėgių kraštas garsinamas sostinėje, dėkoju muziejaus direktorei

Spurgų istorija: kaip jos atsirado ir kuo ypatingos lietuviškosios

spurgų istorija

Spurgų istorija, anot prekybos tinklo „Maxima“ atstovų, prasidėjo Europoje. O prie šio deserto raidos prisidėjo ir Lietuva. Kokia ta spurgų istorija, jų įvairove ir populiarumo visame pasaulyje priežastis?  Spurgos tapo mūsų kultūros dalimi  Įvairios formos, skirtingi užpildai ir skonio receptorius suvilgantys pabarstukai. Šios spurgų detalės patenkina daugelio klientų norus ir prisideda prie spartėjančio šio deserto populiarumo Lietuvoje, pastebi „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. „Spurgos parduotuvių lentynose iki pat šiol patraukia žmonių dėmesį. Didžiausią susidomėjimo šiuo desertu proveržį

Šilutės narkotikų prekeivis kvaišalus slėpė miškuose

narkotikų prekeivis

Šilutės narkotikų prekeivis, kurį sulaikė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, Klaipėdos rajone, miške, slėpė ir laikė didelį kiekį, kaip įtariama narkotinių (psichotropinių) medžiagų. 28-erių Šilutės miesto gyventojas buvo ypač atsargus – didelius kvaišalų kiekius slėpė miškuose įrengtose slėptuvėse. Pareigūnai slėptuvėse rado ir paėmė apie 0,5 kg, kaip įtariama, narkotinių (psichotropinių) medžiagų –  kokaino ir „Ecstasy“ tablečių. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje, atliekant pirminius veiksmus, nedelsiant buvo atliktos kratos įtariamojo namuose. Kratos metu pareigūnai vyro namuose

Ką reikia žinoti žvejojant saugomose teritorijose?

žvejyba saugomose teritorijose

Žvejyba saugomose teritorijose. Aplinkos ministerija dažnai sulaukia klausimų, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose draustiniuose ir kitose saugomose teritorijose esančiuose vandens telkiniuose. Primename, kad ornitologiniuose draustiniuose, siekiant apsaugoti paukščius, draudžiama plaukioti tiek savaeigėmis, tiek nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis. Tik tuo atveju, jei ornitologiniame draustinyje esantis vandens telkinys yra išnuomotas mėgėjų žvejybai organizuoti, žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais leidžiama plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1d. Vienos populiariausių saugomose teritorijose esančių žvejybos vietų yra Nemuno deltos regioniniame

Taip pat skaitykite