Dar viena galimybė šiukšlinti mažiau

Nuo vasario 1 dienos Lietuvoje pradeda veikti nauja taros supirkimo sistema, kuri padės saugoti gamtą nuo metalinės, stiklinės ir plastikinės gėrimų pakuotės. Mūsų rajone turėtų veikti 16 taros supirkimo vietų – sumontuoti taros supirkimo automatai jau viešai vadinami taromatais.

Mūsų rajone taromatai sumontuoti daugelyje vietų, tačiau vasario 1 dieną priešpiet dar ne visi jie veikė.

Mūsų rajone taromatai sumontuoti daugelyje vietų, tačiau vasario 1 dieną priešpiet dar ne visi jie veikė.

 

Taromatai veikia naudojant užstato sistemą – įdėjus specialiu ženklu pažymėtą pakuotę, galima atgauti 10 centų užstatą. Beje, užstato sistemos ženklu pažymėtos pakuotės pasirodys tik nuo šio mėnesio pradžios, tad kol kas naudotis taromatais bus sunkoka.
Vasario 1 dieną Šilutėje ne visi taromatai pradėjo veikti. Pasak parduotuvių personalo, kada juos paleis, nežinia, gal už kelių minučių, gal už kelių dienų.
Tai, kas pas mus naujiena, daugelyje šalių veikia jau seniai. Gamintojai ir importuotojai, tiekdami Lietuvos Respublikos vidaus rinkai gaminius, už kurių pakuotę nustatytas užstatas, privalo pakuotę pažymėti pakuotės gamintoją ar importuotoją identifikuojančiu brūkšniniu kodu ir atitinkamos užstato sistemos taikymą nurodančiu ženklu. Vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistemoje dalyvauti ir su užstato administratoriais sutartis pasirašyti privalo visi pakuočių pardavėjai, kurių prekybos plotas didesnis nei 300 kv. m, bei kaimo parduotuvės. Savanoriškai sistemoje gali dalyvauti ir kiti pakuočių pardavėjai – prekyvietės, kurių prekybinis plotas mažesnis nei 300 kv. m, kioskai, degalinės, viešojo maitinimo įstaigos.
Naudotis taromatu labai paprasta. Ant pačių taromatų parodyta, kokiais ženklais pažymėtos gėrimų pakuotės superkamos. Jeigu ant atneštos pakuotės yrą minėtas specialus ženklas, tereikia skaitant ekrane pasirodžiusias instrukcijas sudėti pakuotes į specialią nišą ir paspaudus mygtuką gauti kvitą. Užstatą galima atgauti nunešus kvitą į parduotuvės kasą, taip pat šį kvitą galima panaudoti atsiskaitant toje parduotuvėje už perkamas prekes.
Aplinkos ministerija parengė trumpą atmintinę vartotojui, kuriame pateikiama pagrindinė informacija.
1. Užstato už vienkartines pakuotes sistema pradeda veikti 2016 m. vasario 1 d.
2. Vienkartinės gėrimų pakuotės priimamos tos, kurios įsigytos nuo 2016 m. vasario 1 d. ir pažymėtos šiuo ženklu, kuris privalomas.
3. Iki 2016 m. vasario 1 d. nupirktų gėrimų pakuotės, kurios nepažymėtos užstatą nurodančiu ženklu, nepriimamos į užstato sistemą. Tokias pakuotes reikia išmesti į rūšiavimo konteinerius.
4. Taromatai, rankinio priėmimo vietos įrengtos parduotuvėse nuo 300 kv. m ir kaimo parduotuvėse.
5. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas plastiko (PET), metalo, stiklo pakuotei – nuo 100 ml iki 3 litrų.
6. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas alkoholiniams ir nealkoholiniams gėrimams, alui, girai, sultims, vaisvandeniams, mineraliniam vandeniui, nektarams, stalo vandeniui.
7. Perkantiems parduotuvėje gėrimus, supakuotus į vienkartinę pakuotę, reikės sumokėti užstato dydį už kiekvieną pakuotę – 0,10 euro.
8. Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grąžinus pakuotes į priėmimo vietas, kurios įrengtos parduotuvėse arba prie jų.
9. Užstatą už vienkartinę pakuotę galima atsiimti grynaisiais pinigais, arba įsigyti prekių ar paslaugų parduotuvėje, kurioje grąžinta pakuotė.
10. Vietas, kur priimamos pakuotės, galima rasti interaktyviame žemėlapyje: www.grazintiverta.lt.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite