Čekijoje rastas viduramžių monetų lobis

10-ojo amžiaus 700 monetų lobis rastas netoli Prahos, penktadienį pranešė Rytų Čekijos muziejaus, esančio Pardubicių mieste, spaudos tarnyba. (Praha, sausio 15 d. (ELTA)
Anot muziejaus mokslinio bendradarbio Petro Vorelo, radinį galima drąsiai vadinti „amžiaus lobiu“, nes Vidurio Europoje „nėra tokio analogo, atsižvelgiant į rastų monetų dydį ir į tai, kaip puikiai jos išsilaikė“.
Išsamiau apie 10-ojo amžiaus radinį TASS korespondentui papasakojo muziejaus direktorius Tomašas Libanekas. „Tai sidabriniai Čekijos denarai, cirkuliavę visoje Europos teritorijoje. Kiekviena moneta vidutiniškai sveria apie 0,5 gramo. Kaip mokėjimo priemonė monetos buvo plačiai naudojamos, įskaitant Novgorodo ir Kijevo Rusią, su kuriomis viduramžių Čekijos valstybė palaikė glaudžius prekybinius ryšius“, – paaiškino mokslininkas.
Lobį rado praeivis 2015 m. lapkritį, bet muziejus apie radinį pranešė tik sausį. Per 400 gerai išsilaikiusių monetų ir per 300 monetų nuolaužų, taip pat indas, kuriame jos buvo užkastos, buvo perduoti tirti ekspertams.
Lobio radėjui pažadėtas 2 mln. Čekijos kronų (apie 74 tūkst. eurų) atlygis.
Pagal vietos įstatymus, lobis priklauso regionui, kuriame jis buvo rastas. Monetas ketinama eksponuoti nuo 2016 m. rudens. Jos bus įtrauktos į nuolatinę numizmatinę muziejaus kolekciją Pardubicėse.

Grašiai ir taleriai kilo iš Čekijos

Prie šios Eltos paskelbtos informacijos galima pridurti, kad Čekija užima svarbią vietą ir pinigų atsiradimo istorijoje. Daugelyje leidinių apie pinigų istoriją rašoma, kad  XIII a. antroje pusėje Bohemijoje (Čekija) buvo rasti didžiuliai sidabro rūdos telkiniai. Tad sidabras iš Čekijos pinigams kaldinti buvo tiekiamas į visą Vakarų Europą ar net Maskvos kunigaikštystei ir Aukso ordai.

Didelius sidabro klodus valdžiusios šalies karalius Vaclovas II 1300 m. pradėjo kaldinti stambias sidabrines monetas (3,7 g aukštos prabos sidabro), kurios, kaip dabartinis euras, buvo naudojamos ir kituose kraštuose. Ant monetos reverso buvo lotyniškas užrašas GROSSI PRAGENSES (lot. grossi – didelis). Kai kurios valstybės ėmė kalti ir savo šalių nacionalinius grašius. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje sidabrinius grašius pirmasis ėmėsi kaldinti 1553 m. Žygimantas Senasis. Grašiais ir šiais laikais tebevadinamos smulkio monetos.

Šioje nuotraukoje Prahos grašio (nuotr. viršuje), kaldinto nuo1300 m. ir pirmojo Vilniuje 1564 m. nukalto talerio (dešinėje) kopijos. 2 eurai – monetų dydžiui palyginti.

Šioje nuotraukoje Prahos grašio (nuotr. viršuje), kaldinto nuo1300 m. ir pirmojo Vilniuje 1564 m. nukalto talerio (dešinėje) kopijos. 2 eurai – monetų dydžiui palyginti.

XVI a. Prahos grašį pakeitė taleris, kurio  pavadinimas taip pat susijęs su Bohemija. Joachimo slėnyje radus kitą sidabro klodų telkinį, grafas Steponas fon Šlikas gavo karaliaus Liudviko II leidimą ir 1519 m. jis pradėjo kaldinti net 29,5 g masės 954 prabos (tai reiškia, kad grynas sidabras monetos lydinyje sudaro 954 dalis iš 1000) monetas, pavadintas Joachimo taleriais. Vėliau šias monetas imta vadinti tiesiog taleriais. Ir šios monetos plito po Europą ir už jos ribų. Vėliau panašiais pavadinimais monetas kaldino ir kitos pasaulio šalys: Nyderlanduose – daleris, Ispanijoje – daleras, Italijoje – taleras, Šiaurės Amerikoje – doleris.

Taleris buvo viena didžiausių monetų (apie 40 mm skersmens) ir viena iš puošniausių, nes didelėje plokštumoje kūrėjai galėjo demonstruoti savo talentą. Ypač meniški buvo Vokietijos kunigaikštysčių ir miestų taleriai.

1564 m. ir Vilniaus kalyklos meistrai nukalė stambiausią per visą lietuviškų monetų kalybos istoriją 30 grašių vertės talerį, dar vadinamą puskape. Lietuviškas taleris svėrė 28 g, jo praba 730.

Apie visa tai rašo Stanislovas Sajauskas knygoje „Pinigų istorija“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą ir jo neskirstyti rajonais

Aplinkos ministerija parengė įsakymo projektą dėl vilkų sumedžiojimo 2022-2023 m. limito ir kviečia visuomenę, suinteresuotas institucijas su juo susipažinti. Atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius ir moksliniais tyrimais apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių, siūloma nustatyti 282 vilkų sumedžiojimo limitą. Siekiant, kad vilkai būtų medžiojami proporcingai jų natūraliai gausai, limito rekomenduojama neskirstyti rajonams. Vilko apsaugos planas įpareigoja nustatant sumedžiojimo limitą įvertinti besiveisiančių vilkų šeimų skaičių. Tyrimai rodo, kad Lietuvos teritorijoje gyvena ne mažiau kaip 87 vilkų šeimos. Vilko

Iš Šilutės kilęs Valdas Benkunskas sieks Vilniaus miesto mero posto

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) Vilniaus miesto mero rinkimuose kelia dabartinio sostinės mero pavaduotojo Valdo Benkunsko kandidatūrą.  Vilniaus miesto vicemeras V. Benkunskas 12 metų dirba Vilniaus miesto savivaldybėje, septynerius metus yra Vilniaus vicemeras. V. Benkunskas šiuo metu savivaldybėje yra atsakingas už sostinės šilumos ir energetikos ūkį. 37-erių metų politikas prie TS-LKD prisijungė 2008 metais, 2011 m. buvo išrinktas Tarybos nariu Vilniaus miesto savivaldybėje. 2015-2017 metais ir nuo 2019-ųjų buvo Vilniaus miesto savivaldybės vicemeras, kuruoja energetikos, sporto ir sveikatingumo

Sukčių sėkmė nesibaigia. Šįkart apgautas vyras neteko 6328 eurų

Tauragės apskrities VPK skelbia rugsėjo 29-30 dienų įvykius Šilutės rajone. Sukčiai Rugsėjo 29 d.  vyras, gim. 1983 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamas galandimo stakles ir gaterį, į pardavėjo sąskaitą už juos pervedė pinigus, tačiau prekių negavo. Nuostolis 6328 Eur. Tiesą sakant, keistoka istorija… Kaip galima pirkti gaterį, pinigus iš anksto pervedant internetu… Juk čia ne koks porcelianinis puodukas. Ar galėjo pirkėjas pervesti solidžią sumą pinigų nematęs paties mechanizmo? O jeigu matė, tai tikriausiai žino, kur tas gateris yra?

Kokių klaidų vengti renkantis IT paslaugų teikėją?

Laikas, praleistas bandant išsiaiškinti versle naudojamas technologijas, gali būti brangus. Todėl bendradarbiavimas su IT paslaugų teikėju įmonei gali atnešti daug naudos. Tokiu būdu savo dėmesį galite sutelkti į pagrindinius verslo poreikius, nešvaistydami laiko tam, kas galbūt nėra stiprioji jūsų pusė. IT paslaugų teikėjų yra daug. Tačiau ne visi gali patenkinti konkrečius jūsų verslo poreikius. Taigi, norėdami nepatirti nusivylimo, turėtumėte vengti šių pagrindinių klaidų. 1. Noras rasti pigiausią pasiūlymą Daugelis iš mūsų nepraleistų progos sutaupyti. Tačiau renkantis IT paslaugų teikėją, nereikėtų

Taip pat skaitykite