Burnos higienos priemonių ir įpročių formavimo apžvalga

Mažėja karieso atvejų, daugėja žmonių, kurie sėkmingai išsaugo dantis. Daugiau dėmesio skiriama kosmetiškai patrauklių dantų išvaizdai. Tai rodo augantį visuomenės supratimą apie burnos higienos naudą.

 

Tai taip pat skatina burnos higienos prekių rinkos plėtrą. Asmens burnos higiena apima švaros palaikymą burnoje, siekiant išsaugoti tinkamą burnos sveikatą. Proceso metu yra pašalinamos mikrobinės apnašos ir neleidžiama joms kauptis ant dantų ir dantenų.

Apnašos yra pagrindinis gingivito ir periodonto ligos etiologinis veiksnys. Dažniausiai to galima išvengti kontroliuojant apnašas. Nors apnašų šalinimas taip pat prisideda prie dantų ėduonies prevencijos, fluoridas, randamas fluoro turinčiose dantų pastose suteikia pagrindinį kariostatinį poveikį.

Dabartinės burnos higienos priemonės – tai mechaninės pagalbinės priemonės (dantų šepetėliai, siūlas, tarpdančių valikliai, kramtomoji guma) ir cheminės medžiagos (burnos skalavimo skysčiuose, dantų milteliuose ir kramtomojoje gumoje).

Nauda, gaunama iš burnos higienos, priklauso nuo kruopštumo, gyvenimo būdo, asmens motyvacijos ir burnos būklės.

 

Mechaninės burnos higienos priemonės

Mechaninis apnašų suardymas ir pašalinimas yra paprastas ir efektyvus.

Dantų valymo šepetėliai ir siūlas yra dažniausiai naudojamos burnos higienos priemonės. Dantų ėduonies atžvilgiu dantų valymas turi mažai įtakos, veikiau tai yra reguliari fluoro teikiama nauda iš dantų pastos, kuri suteikia pagrindinį nuo karieso apsaugantį poveikį.

Vidutiniškai žmonės dantis valosi du kartus per dieną. Tikslas yra pašalinti apnašas arba neleisti joms formuotis, kad jos netaptų patogeniškos. Tą reikėtų daryti bent kas 48 val. Taip pat naudinga papildomai valyti ir liežuvį (iš galo į priekį), kad mažiau apnašų kauptųsi ant liežuvio.

Dantų valymas ir dantų šepetėliai

Nėra vieno dantų šepetėlio dizaino, kuris būtų pranašesnis apnašoms šalinti už kitus.

Dantų šepetėlių konstrukcijos nuolatos kinta. Pastaruoju metu modifikacijos apima nailoninius daugiasluoksnius apvalaus galo šerelius, skirtus geresniam efektyvumui, mažo dydžio galvutė skirta geresnei prieigai, ilgesnes rankenas galima tvirčiau laikyti. Tačiau pastarasis parametras gali padidinti spaudimo jėgą ir dirginti dantenas.

Naujausi tyrimai rodo, kad už rankinius dantų šepetėlius yra pranašesni nauji elektriniai dantų šepetėliai. Tačiau tam patvirtinti reikia papildomų bandymų. Interproksimalinis ir dantenų valymas yra efektyvesnis dėl mažos besisukančios šepetėlio galvutės ir padidinto vibracijos dažnio.

Mažiems vaikams dantis valytis turėtų padėti suaugęs asmuo, kol  vaikui sukaks bent 6 metai. Mažiems vaikams dantenų problemos yra dažnos, nepaisant pastangų šalinti dantų apnašas. Vis dėlto skatinti tinkamus higienos įpročius yra būtina, norint palaikyti tinkamą burnos sveikatą.

Suaugusiesiems dantų šepetėliu galima nesunkiai pašalinti apnašas nuo lygių paviršių ir užkirsti kelią gingivitui šiose vietose, tačiau neįprasta anatomija ir protezavimas gali apriboti prieigą tarp proksimalių sričių, tarpdančių bei aplink protezus.

Netinkamas šepetėlis gali mechaniniu būdu pažeisti dantis ir aplinkinius audinius, juos nutrindamas, dėl to  atsiranda dantenų įdubimų ir išopėjimų.

Pagyvenusiems žmonėms dantų valymas gali padėti išsaugoti dantenas, pagerinti sveikatą, išvaizdą, sumažinti prastą burnos kvapą.

Ligotiems asmenims, pavyzdžiui, kurie guli stacionare, svarbu, jog įstaigoje esantys specialistai tinkamai padėtų išsivalyti dantis. Dvigalviai dantų šepetėliai gali padėti pašalinti apnašas šiai amžiaus grupei. Egzistuoja ir šepetėlių su rankenos modifikacija, kurie palengvina šepetėlio laikymą rankoje. Ši modifikacija labai naudinga neįgaliesiems.

Dėl profesionalios burnos higienos kreipkitės į Sosklinika.lt.

pr2022/147

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kiek kišenpinigių duoti vaikams ir kaip jiems padėti suprasti pinigų vertę?

Įsibėgėjant mokslo metams tėvams kyla klausimas: kiek kišenpinigių duoti vaikui ir kaip jį išmokyti juos valdyti? Patarimais tėvams, kaip savo atžalas pamažu mokyti atsakingai elgtis su pinigais, dalijasi Edvinas Jurevičius, „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas. Nebūtina laukti problemos Norėdami išugdyti supratimą apie pinigų vertę, tėvai turėtų kuo anksčiau vaikams pradėti pasakoti apie kasdieninius pirkinius, patiriamas išlaidas ir jų dydį bei galimybes taupyti. Dviejų vaikų tėvas E. Jurevičius su savo dukra apie pinigus pradėjo kalbėti, kai jai buvo treji. Jis įsitikinęs,

Kas yra Reiki ir kaip juo užsiimti?

Reiki gydymo sistema gydymui naudoja universalią gyvybinės jėgos energiją. Perkeliant ir manipuliuojant savo prigimtinės energijos srautu į kito kūną, ši energija gali būti naudojama išgydyti tiesiogiai arba perkeliant kūrinį gaunantį subjektą į gilaus atsipalaidavimo ir saugumo būseną, kad jo kūnas galėtų išgydyti save. Teigiama, kad aukšto Reiki lygio specialisto gydomasis prisilietimas skleidžia šilumą, komfortą ir net dilgčiojimo pojūtį kūne. Kas yra Reiki? Reiki atsirado Japonijoje, nors viena iš dviejų šakų vadinama Vakarų Reiki ir dažniausiai praktikuojama JAV. Reiki yra japonų

Kada ir kodėl verta plauti automobilio variklį?

Švaros paslaugų ekspertai primena po kapotu besislepiančio variklio priežiūros svarbą – neplaunant jo didėja rizika laiku nepastebėti rimtų gedimų ir užbėgti jiems už akių, susidurti su aušinimo problemomis ir į saloną sklindančiais nemaloniais kvapais. Variklį rekomenduojama plauti bent kartą per dvejus metus važinėjant mieste arba 1-2 kartus per metus eksploatuojant automobilį žvyrkeliais. Nors automobilio variklis slepiasi po kapotu ir įprastai yra atidengiamas tik papildyti langų plovimo skysčiui, ant jo vis viena kaupiasi nešvarumai, kuriuos rekomenduojama šalinti. „Daugiausia purvo ir dulkių

Šilutiškius teis naujuose teismo rūmuose

Prieš mėnesį į rekonstruotą pastatą persikraustę Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmai surengė atidarymo iškilmes. Per šventę Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis akcentavo, kad tai yra itin svarbus istorinis įvykis. Erdvesnes ir šiltesnes patalpas apžiūrėjo svečiai. Įkurtuvių proga Tauragės apylinkės teismo Šilutės rūmus pasveikino Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė Sigita Rudėnaitė. Sveikinimo žodį tarė Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Jatkevčius, Klaipėdos apygardos teismo pirmininkas Marius Dobrovolskis, Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Simbolinį raktą nuo pastato įteikė uždarosios akcinės bendrovės

Taip pat skaitykite