Buitinių atliekų išvežimo pigimas skęsta konkursuose

Šį pavasarį, kai seniūnijose Šilutės rajono vadovai atsiskaitė gyventojams už praėjusių metų veiklą, buvo paminėta, kad įvyko komunalinių atliekų surinkimo ir išvežimo operatoriaus konkursas, šią paslaugą rajone perima kita įmonė, tikimasi sumažinti rinkliavos dydį…

„Pamarys“ paviešino šią gyventojams svarbią žinią, tačiau gavus sąskaitą už šiukšles – įrašyti pernykščiai skaičiai. Apie naują operatorių – jokių pranešimų…

Šilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus paaiškino, kad sutartis su komunalinių atliekų tvarkymo operatoriumi „Ekoservice“ įmone baigėsi 2011 m. Tad jau septynerius metus šis operatorius rajone dirba pagal laikinąją sutartį. Buvo skelbti trys konkursai, visi baigėsi be rezultatų. Turėtų vykti jau ketvirtas konkursas.

Šiemet vykusį trečiąjį konkursą laimėjo mažiausią kainą pasiūliusi įmonė, kuri netrukus atsisakė pergalės vaisių – nepateikė būtinų dokumentų dėl svėrimo įrangos, transporto ir t. t. Kas žino, kaip ten atsitiko su tuo laimėtoju, nes Lietuvoje viešieji konkursai tokie slapti, kad apie juos nebent saugumiečiai spec. pažymoje po kokių dešimties metų paskelbs, užtušuodami įmonių pavadinimus, verslininkų, politikų pavardes… Juk šiuo metu Lietuvoje jau sprendžiamas vienas toks „galvosūkis“.

Apie tą trečiąjį nepavykusį operatoriaus konkursą R. Rimkus irgi pasakė nedaug: nugalėtojas dingo, komisijos sudarytame sąraše likusieji antri pasiūlė didesnę kainą, treti – dar daugiau. Tas didumas viršijo Savivaldybės paskaičiuotą penkerių metų rinkliavos sumą. Konkretumo nėra, nei įmonės, nei jų pasiūlytos sumos neviešinamos. Dalyvauti konkurse pareiškė norą daugiau įmonių, dalyvavo trys. Dabartinis operatorius konkurse taip pat dalyvavo. Tiek ir tegalime pasakyti visiems aštuoniolikai tūkstančių rinkliavos mokėtojų.

Vėl konkursas

„Dabar skelbiamas naujas viešasis konkursas“, – patikino R. Rimkus. Esą po 2011 m. buvo skelbiami konkursai, sudarytos komisijos, tačiau rajone keitėsi valdžios, konkurso rezultatai būdavę naikinami. Anot R. Rimkaus, anos kadencijos merai keitėsi kas metus ar net dažniau, o meras sudaro konkurso komisiją: „Stumdėsi, stumdėsi… Vienas meras komisiją sudarė, kitas atėjęs panaikino ir naują sudarė. Tai konkursą sustabdydavo, tai nutraukdavo, vėl naujas sąlygas kurdavo… Kiek gali operatorius dirbti pagal laikiną sutartį, nėra nustatyta“.

Pasidomėjus, ar trečiojo konkurso laimėtojas pasitraukė konkurentų paprašytas tą padaryti, ar egzistuoja vadinamieji susitarimai, R. Rimkus to nekomentavo, teigė apie tai nieko negalįs pasakyti. Komisijos nariai pasirašo bešališkumo ir konfidencialumo deklaraciją. Neviešintina ir Savivaldybės paskaičiuota penkerių metų rinkliavos suma.

Dabartinis rinkliavos dydis rajone nekeistas nuo 2010 m. Tačiau Klaipėdos apskrities atliekų tvarkymo centrui nusprendus ir sąvartyne pradėjus deginti atliekas, buvo padidintas vadinamasis „vartų“ mokestis. Atliekas tik Klaipėdoje degina Suomijos verslo įmonė „Fortum“, tam ruošiasi Kaune ir Vilniuje. „Mes mokame komunalinių atliekų surinkėjui ir išvežėjui bei mokame atskirai Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centrui“, – sakė R. Rimkus, net apytiksliai nenurodęs nei metinės, nei kelių metų rinkliavos bendros sumos.

Priminus, kad šiemet Savivaldybės vadovai paskelbė visiškai atsiskaitę su operatoriumi, jokių skolų nebelikę, R. Rimkus sutiko, kad Savivaldybė išties padengė lengvatomis pasinaudojusių rinkliavos mokėtojų dalį, o gyventojai, kurie išvyksta į užsienį ir tai deklaruoja, jie čia nebegyvena, atliekų nesukaupia ir mokėti nėra už ką. Pasitaiko, kad Savivaldybės darbuotojai, kurie tvarko rinkliavą, dėl skolų kreipiasi į teismą.

Apie priekaištus

Skųstis dėl blogo operatoriaus darbo yra rizikinga: jeigu skųsdamasis „persūdei“, R. Rimkus su specialistais gali peržiūrėti kompiuterio ekrane šiukšliavežių maršrutus, kur ir kada važiavo, išpylė konteinerį ar ne. Tiesa, gali ir automobilis sugesti. Konteinerius prie gatvės ar kelio reikia išstumti prieš 8 val., sugrąžinti į jų nuolatinę vietą derėtų vakare, tuomet nekils nesusipratimų, kad šiukšliavežė pravažiavo tą ar kitą valandą.

Nepagrįstas esąs įtarimas, kad išrūšiuotos šiukšlės išpilant vėl sumaišomos. Anot R. Rimkaus, yra trys atskirti skyriai: popieriui, stiklui, plastikui. Dabar rajone dirba 3 šiukšliavežės, pagal konkurso sąlygas reikalaujama bent 5, iš jų viena turėtų būti rezervinė.

Kada ir kur atvyks šiukšliavežė, galima sužinoti kartą per metus viename laikraštyje paskelbtame viso rajono grafike arba internetu.

Gal paslaugos gavėjui būtų patogiau, jeigu rinkliavos mokėtojas kartu su sąskaitos pranešimu gautų ar į pašto dėžutę pravažiuodami operatoriaus darbininkai įmestų lapelį su grafiku, kada konkrečioje gyvenvietėje veš šiukšles?

R. Rimkus abejoja: „Koks nors žmogus to lapelio negaus, skųsis…“ Žinoma, internete grafikas buvo ir yra, tačiau ne visi garbaus amžiaus žmonės internetu naudojasi. Informaciją skelbia seniūnijose, tačiau ir ten ne visi užeina. Žmogus moka už paslaugą, todėl be išvedžiojimų turi būti tiesiogiai informuotas, kada jam toji paslauga bus teikiama. R. Rimkus paaiškino: „Grafikas nusistovėjo, nesikeičia, panašiai jau žinai, kada veš…“

Ar pigs rinkliava už komunalines atliekas?

R. Rimkus atsako, kad tai priklausys nuo operatoriaus konkurso rezultatų.

Konkurse jau radosi naujų reikalavimų: atliekų vežimo mašina turi turėti svėrimo įrangą (to iki šiol nebuvo), konteineris turės specialų čipsą, kuris leis užfiksuoti atliekų išpylimą. Taip pagerėtų kontrolė. Tikimasi, kad ateityje gali būti pereita prie mokesčio už konkretų atliekų svorį. Būtų nustatytas minimalus mokestis, o kitą dalį lemtų atliekų svoris.

Galbūt dabar tai panašu į svajonę, tačiau tuomet, kai pakelės, pakrūmės, pamiškės būdavo priverstos šiukšlių, šių dienų atliekų surinkimas, rinkliavos dydis, gyvenimas švariau irgi buvo panašu į svajonę.

Moderniau

Rajone prie daugiabučių namų jau statomos pusiau požeminių konteinerių aikštelės, jų bus įrengta 69 su rūšiavimui skirtais trijų paskirčių konteineriais. Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis, kainuos per 1 mln. Eur. Aikštelės bus aptvertos, su skelbimų plakatais (kuriuos Savivaldybė jau yra gavusi), kur ir ką mesti.

Ateityje konkrečių daugiabučių gyventojai turės jiems paskirtos aptvertos konteinerių aikštelės raktuką. „Kaimynas, kuris po buto remonto norės į konteinerį išpilti statybines atliekas, to padaryti negalės. Gyventojai vieni kitus kontroliuos, nes nuo atliekų svorio priklausys ir mokesčio dydis“, – sakė R. Rimkus.

Stasė SKUTULIENĖ

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite