Blogų minčių atsikratymo diena – gruodžio 31-oji

Gruodžio 31-oji vadinama Blogų minčių atsikratymo diena, mat įžengiant į Naujuosius metus visą blogį reikia palikti, kad jis nesektų iš paskos. Lietuvoje yra paprotys pririšus virve seną kelmą pertempti per visą kaimą (centrinę miesto gatvę), kad jis sugertų visą blogį, o po to sudeginti…

Lietuvių paprotys

Lietuvoje kai kur dar yra išlikęs paprotys tempti blukį.

Tai buvo vyriškas ritualas. Radę kelmą ar kokį papuvusį pūzrą, šešetas vyrų užmeta ant jo virves, užveržia mazgą ir tempia per visą kaimą. Kiekviena sodybos šeimyna išėjusi „meta“ ant jo blogas mintis, nesėkmes, rūpesčius. Kad ligos dingtų… Kad atstotų bėda… Visą blogą energiją žmonės atiduoda blukiui, o paskui jis ištempiamas už kaimo ir sudeginamas. Tada prasideda linksmybės. Žmonės lankosi vieni pas kitus, vaišinasi, linki vieni kitiems visokiausių gėrybių.

Po saule

Kaip Naujuosius metus švenčia įvairių tautų žmonės įvairiuose pasaulio kampeliuose?

Ispanams gruodžio 31-oji, šv. Mikalojaus diena, – visuotinė šventė draugų būryje. Visi linksminasi, kaip tik išmano. Paprastai ispanai švenčia iki ryto, bendrai dengia stalą. Kartais švenčia keli aukštai ar net namai.

Nyderlandų sostinės Amsterdamo gyventojams pagrindinis Naujųjų metų įvykis – šv. Mikalojaus pasirodymas miesto uoste. Svečias atvyksta jūra per Roterdamą. Tai vyksta pirmosiomis gruodžio dienomis. Visą laiką, likusį iki Naujųjų metų, vaikai stengiasi neišdykauti, kad iš Mikalojaus ir jo tarno Juodojo Piterio gautų dovanų. Šioje šalyje šventė minima tradiciškai, išskyrus privalomąjį čiuožinėjimą miesto čiuožykloje. Panaši čiuožykla liejama Kopenhagoje, todėl daugelis danų vyksta į sostinę su šeimomis išbandyti ledo.

Suomiai turistams, šaltosios egzotikos mėgėjams, siūlo ledo viešbučius, romantiškus pasivažinėjimus elnių traukiamomis rogėmis. Suomių namuose į šventinį stalą patiekiama naminio alaus, kelių rūšių kietų sausainių su kmynais, rūkytos žuvies, desertui – pyragas su razinomis ir citrinomis.

Norvegijoje nepamirštama ir paukščių bei žvėrelių – prieš atsiguldami, vaikai naktį pakabina lesyklėlę, pilną grūdų, padeda dubenėlį su avižų koše, kad su dovanomis atėjęs gnomiukas galėtų pasistiprinti.

Pedantiškiems austrams paskutinioji metų naktis – kone vienintelė galimybė pakvailioti. Tą vakarą ir jauni, ir seni perka alavines figūrėles ir lydo jas šaukšte virš žvakės liepsnos. Lydinį išpila į specialią lėkštutę. Iš formos sprendžiama, kas laukia jį liejusiojo kitais metais. Neduok Dieve, jei lydinys primena skaičių 13, o štai saulė arba smaila kepurė – puiku.

Australija – egzotiška šalis, tad ir Kalėdos joje visai ne tokios, kokias mes švenčiame. Tai, kad ten nėra nei sniego, nei eglių, gyventojų neliūdina. Sidnėjaus paplūdimiuose Senelis pasirodo ant specialios ryškiai papuoštos burlentės su balta barzda ir raudona kepure. Naujųjų vakarą įprasta didelėmis kompanijomis eiti stebėti fejerverkų grožio. Linksmybės baigiasi vidurnaktį.

#atsikratykblogųminčių

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite