Birutė Jurjonienė – nusipelniusi Lietuvos slaugytoja

Pirmą kartą minint Lietuvos medicinos darbuotojų dieną LR sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė suteikė slaugytojoms Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų garbės vardus ir įteikė Garbės ženklus. Tarp pirmųjų nominantų – ir Šilutės ligoninės slaugos administratorė Birutė Jurjonienė.

Šilutės ligoninės slaugos administratorė Birutė Jurjonienė su Medicinos darbuotojų dienos proga pelnytu Nusipelniusios Lietuvos slaugytojos garbės ženklu.

Ypatingas pavasaris
„Šis pavasaris man yra ypatingas, o apdovanojimas – didžiulis įpareigojimas“, – šypsosi Birutė Jurjonienė. Ant jos kabineto darbo stalo gausu gėlių puokščių. Tai byloja, kad moteris verta šio apdovanojimo. Kitas jos atsakingo darbo įvertinimas ir tikslo siekimo įrodymas dar laukia, – prieš trejus metus nusprendusi siekti universitetinio išsilavinimo, šiemet ji baigs studijas Klaipėdos universitete.
Baltų chalatų paviliota
Birutė Jurjonienė prisipažįsta, kad nėra iš tų daugelio mergaičių, kurios nuo vaikystės svajojo būti gydytojomis. Jai pačiai dar paauglystėje ne kartą teko varstyti medikų duris dėl regėjimo. Išvydę baltu chalatu vilkintį mediką įsitempiame, o Birutę tai labiausiai imponavo. Žinoma, balti chalatai simbolizuoja tik paradinę mediko kasdienybės pusę – juk jie dažnokai susiduria ir su mirtimi.
Baigusi Žemaičių Naumiesčio vidurinę mokyklą, Birutė pasuko į Klaipėdos J. Kupčinsko medicinos mokyklą. Tokią specialybę rinktis lėmė bendravimas su gretimame kaime gyvenusia ir minėtoje mokykloje medicinos sesele besimokančia drauge. Birutės mokyklos baigimo rezultatai buvo labai geri, tad jai nereikėjo net egzaminų laikyti. Iš kaimo atvykusią Birutę komisija apipylė klausimais ne tik dėl specialybės pasirinkimo. Komisiją sudomino jos drabužio atlape įsegtas dainų šventės ženklelis. Paaiškėjo, kad būsimoji medicinos darbuotoja yra puiki šokėja, dainininkė. Mokydamasi specialybės, Birutė nė karto nesuabejojo, ar teisingai pasirinko. Net tada, kai atlikdama praktiką Klaipėdos ligoninėje pirmą kartą susidūrė akis į akį su mirtimi – jai teko padėti sutvarkyti mirusį ligonį.
Pirmieji žingsniai
Įsimintina praktika buvo Šilutės ligoninės Chirurgijos skyriuje. Tada ligoninei vadovavo vyr. gydytojas Stasys Alanta, Chirurgijos skyriui – Advardas Norkus. Jauna diplomuota medicinos seselė, taip tada buvo vadinamos slaugytojos, buvo paskirta į Šilutės ligoninę. Chirurgijos skyriuje jos jau laukė. Čia dirbo 9 metus.
„Chirurgijos skyriaus specifika šiek tiek kitokia. Slaugytojos nuveža ligonius į operacinę ir iš jos parsiveža, stebi ir rūpinasi jais po operacijos, perriša žaizdas, dirba visus kitus slaugytojai priklausančius darbus. Ligonius tenka ir pamaitinti, ir atrasti laiko su jais pabendrauti. Šiandieniniai ligoniai yra daug labiau išprusę, apie ligas, ypač kuriomis serga, būna daug prisiskaitę. Vis dėlto padrąsinimo, paguodos, išsikalbėjimo reikia ir šiandien“, – apie darbą skyriuje pagarbiai kalbėjo B. Jurjonienė.
Jos klausydama supratau, kad ji yra iš tų slaugytojų, kurios nepamiršta paklausti ligonio, kaip jis jaučiasi, kaip išsimiegojo, ar jį lanko artimieji? Pasinėrusi į mėgstamą darbą, niekada nesvarsčiusi apie pasikeitimus, nustebo gavusi siūlymą vadovauti visam didžiuliam Šilutės ligoninės slaugytojų būriui, tapti slaugytojų administratore. „Nebuvau net skyriaus vyresnioji“, – tarsteli B. Jurjonienė. Nors pasiūlymas šiek tiek baugino, tačiau nuo pirmųjų dienų už rankos vedžiojo, mokė, drąsino ligoninės vyr. medicinos seserimi dirbusi Bronė Penčylienė. „Ji man buvo didelis autoritetas“, – sakė B. Jurjonienė, šiandien vadovaujanti apie 160 slaugytojų komandai. Tam būriui priklauso ir laborantai. B. Jurjonienė vadovauja ir konsultacinės poliklinikos slaugytojoms.
Darbas su kolegomis jai yra artimas, mielas. Kaip ir bet kuriame kitame darbe, konfliktų stengiamasi išvengti, o jei jų pasitaiko, aiškinamasi. Nors darbas su dokumentais jai nėra svetimas, tačiau administratorė retai būna kabinete, ją dažniau sutiksi ligoninės skyriuose, koridoriuose. Ligonį pakalbina, atsako į jam rūpimus klausimus, su slaugytojomis bendrauja darbo reikalais. Vis dėlto pacientų slauga visada arčiau širdies. Prasidėjus vasaros atostogų metui, mielai sutinka padirbėti slaugytoja endoskopijų kabinete.
Pasak B. Jurjonienės, Šilutės ligoninės slaugytojų komandoje nėra darbuotojų kaitos. Tiesa, dar neseniai slaugytojų trūko Reanimacijos skyriuje, tačiau ši spraga jau užpildyta. Tik jaunimo pasigendama ir vyrai šios nelengvos specialybės neskuba rinktis. Tiesa, vienas baigęs medicinos mokyklą dirba. Galbūt jaunimas neskuba rinktis slaugytojo specialybės dėl sunkaus darbo ir nedidelio atlyginimo, o ir įgijusieji specialybę dairosi į didesnių miestų ligonines ar užsienį. Pastebima, kad jaunimas mieliau renkasi kabinetinį darbą, vengia darbo stacionaraus gydymo skyriuose.
Lieka ir laisvalaikio
Nors B. Jurjonienė daug laiko skiria savo darbui, tačiau jo suranda ir sielos atgaivai. Pradėjusi dirbti Šilutės ligoninėje, kartu su kolegomis dainavo medikų chore, vėliau – dainų ir šokių ansamblyje „Rezginėlė“, šoko ligoninės šokių kolektyve. Dabar ji yra ilgametė mišraus vokalinio ansamblio „Mingė“ dainininkė.
B. Jurjonienės meniška prigimtis kaip obuolys nuo obels netoli nuriedėjo – meninę plastiką studijuoja jos sūnus.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilutės rajone pastatyti tekstilės konteineriai. Kur jie?

Šilutės rajono savivaldybė gyventojus informuoja, kad ir Šilutės rajone pagaliau bus tekstilės konteineriai, į kuriuos galima išmesti nenaudojamus ir nereikalingus tekstilės gaminius. Tekstilės konteinerių statymo vietos: Šilutės seniūnija, Lietuvininkų g. 17; PC „IKI“, Dariaus ir Girėno g. 11, Šilutė; Autobusų stotis, Tilžės g. 22, Šilutė; Geležinkelio g. 4, Šilutė; Dzūkų g. 24, Šilutė; Tilžės g. 59, Verdainės k. (VIADA degalinėje); Mokyklos g. 6, Laučių k.; Beržų g., Macikų k. (prie autobusų stotelės); Santakos g. 2, Pagrynių k.; Miško g. 22,

Pareigūnai pateko į avariją

Tauragės apskrities VPK informuoja apie įvykius Šilutės rajone. Kaimyninėje Pagėgių savivaldybėje į avariją pateko pareigūnai. Spalio 6 d. po pietų  Pagėgių sav., kelio Kaunas – Jurbarkas – Klaipėda 122-ajame kilometre, automobilis „Audi S5“, vairuojamas trisdešimtmečio vyro, išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir susidūrė su tarnybiniu automobiliu „Škoda Octavia“, kurį vairavo tarnybos metu neuniformuotas Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės pareigūnas. Eismo įvykio metu sužaloti abu vairuotojai bei „Škoda Octavia“ kartu važiavęs Kybartų užsieniečių registracijos centro pareigūnas. Pareigūnai, jiems suteikus medicinos

Gyventojams – kompensacijos už taršių šildymo katilų keitimą

Energetikos ministerija informuoja, kad neprijungtų prie centrinio šildymo sistemos daugiabučių namų gyventojai ir individualių gyvenamųjų namų savininkai, norintys pasikeisti iškastiniu kuru kūrenamus katilus į netaršius šildymo įrenginius, jau gali teikti paraiškas paramai gauti. Šiems metams iš Klimato kaitos programos tam skirta net 25 mln. eurų. Antrajam kvietimui, kurį spalio 3 d. paskelbė Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), suplanuota 15,3 mln. eurų. Maksimali paramos suma pareiškėjui siekia 14,5 tūkst. eurų, vidutiniškai ji sudaro 2,7 tūkst. eurų. Gamtines dujas, dyzelinį krosnių kurą,

Vydūno bibliotekoje – knygos „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“ sutiktuvės

Rudenišką 2022 m. rugsėjo 29 d. vakarą Pagėgių sav. Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė  kraštiečius kvietė iš arčiau susipažinti su Pagėgių krašto istorija bei su čia gyvenimo brydę palikusiomis asmenybėmis. Vienas tokių iškilių asmenų – Rytų Prūsijos gyventojas, liuteronų kunigas Franz Adomat. Jo autentiškas autobiografinis pasakojimas sugulė į knygą „Bericht aus dem Leben: Kunigo Franz Adomat atsiminimai“. Daug žinių apie Žukus Šį leidinį sudarė ir redagavo Žukų evangelikų liuteronų parapijos pirmininkas, bažnyčios istorijos žinovas kraštietis Raimondas Genutis. Susirinkusiesiems jį pristatė bibliotekos

Taip pat skaitykite