Bijai gripo – ieškok skiepo

Ligonių kasa paskelbė, kad 105 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių jau išgabenamos į 496 Lietuvos gydymo įstaigas. Spalis ir lapkritis – tinkamiausias metas skiepytis. Vakcinomis pasirūpinta gerokai anksčiau, jos kainavo pigiau, todėl ir skiepų kiekis net 5000 didesnis už turėtą praėjusiais metais.

Gydytojas Adomas Lukoševičius pasirūpino, kad jo vadovaujamas Šilutės šeimos gydytojų centras gautų 300 vakcinos dozių. Tiek šio centro pacientų buvo paskiepyta ir praėjusiais metais.

Nemokamai skiepijami
105 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių nupirkta už Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas. Nemokamai bus skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, kuriems kyla didžiausias pavojus susirgti gripu. Tai sergantieji lėtinėmis ligomis, nėščios moterys, pensinio amžiaus, slaugos ir globos įstaigose gyvenantys žmonės bei gydymo įstaigų darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.
Prieš skiepijantis būtina gydytojo apžiūra, tad pirmiausia privalu kreiptis į šeimos gydytoją, prie kurio asmuo yra prisirašęs. Tik šeimos gydytojas siųs pas skiepijantį medicinos specialistą. Nors skiepytis galima ir vėliau, patartina tai padaryti spalio-lapkričio mėnesiais. Vakcina padeda išvengti gripo, tačiau dar svarbiau, kad ji saugo ir nuo galimų šios ligos komplikacijų: plaučių uždegimo, sinusito, širdies raumens uždegimo, lėtinių kvėpavimo takų, širdies, inkstų ir kitų ligų. Be to, susirgus gripu, paūmėja ir visos lėtinės ligos. Kadangi gripo virusas kasmet keičiasi, kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, tad skiepytis neturėtų pamiršti ir tie gyventojai, kurie skiepijosi pernai. Gydytis susirgus gripu tenka ilgai, nemažai kainuoja vaistai, asmuo būna nedarbingas – išties tai atsieina brangiau negu pasiskiepyti.

Šilutės šeimos gydytojų centro procedūrų kabinete dirbanti Asta Buinickienė – pacientų gerbiama bendrosios praktikos slaugytoja, kvalifikuotai paimanti kraujo tyrimams, leidžianti vaistus ir pasiruošusi nuo gripo skiepyti įvairaus amžiaus pacientus.
Petro Skutulo nuotr.

Vakcinų dar negavo
Uždarosios akcinės bendrovės „Sveikatos darna“ gydytoja Dalia Starkienė kalbėjo trumpai: „Vakcinos dar nėra. Dar bus lapkritis, tada ir skiepys. Pernai skiepytasi vangiai. Ar skiepyti mažus vaikus, apsisprendžia tėvai. Tai jų teisė rinktis. Skiepytis – ir gerai, ir blogai…“
Švėkšnos pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Virginija Vičienė sakė, kad vakcinos dar negauta, laukiama. Tikimasi, kad šią savaitę vakcina pasieks Švėkšną. Pernai buvo gauta 100 dozių, tiek paprašyta ir šiems metams. Tiek gyventojų yra pažadėję skiepytis. Iš viso prie įstaigos yra prisirašę 2700 gyventojų. V. Vičienė pastebėjo, kad vaikai, nėščios moterys, širdies, plaučių ir kitomis lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, į jų grupę patenka beveik visi senjorai, skiepijami nemokamai. Pernai buvo paskiepyta 100 asmenų, panašu, kad tai pavyks padaryti ir šiemet. Ne visos motinos sutinka skiepyti savo mažus vaikus, nes juos skiepija ir nuo kitų ligų, esą skiepų būtų jau labai daug. Viena šeima kategoriškai atsisakiusi. Tai jų teisė, tačiau kai nuo 2016 metų į vaikų lopšelius-darželius neskiepytų vaikų nepriims, tėvams teks susimąstyti. V. Vičienė priminė, kad skiepijamas vaikas turi būti visiškai sveikas – nesloguoti, nekosėti. Tai irgi kartais pakeičia tėvų apsisprendimą skiepyti mažylį. Mat į gydymo įstaigą gali tekti atvykti ne vieną kartą.
UAB Šilutės šeimos gydytojų centro vadovas gydytojas Adomas Lukoševičius patikino, kad gripo vakcinų yra užsakyta, paraiška pateikta, kai vyko gydymo įstaigų apklausa. Kol kas vakcinų negauta, tačiau jų tikimasi sulaukti jau greitai. Pernai įstaiga buvo užsisakiusi 300 vakcinos dozių, visas panaudojo. Dabar užsisakyta tiek pat.
„Nesinori, kad liktų nepanaudotų, nes juk pinigai sumokėti“,– sakė A. Lukoševičius ir neslėpė, kad pernai, kai dėl gripo nebuvo didelio gąsdinimo, liga nepuolė visu baisumu, gyventojai nesiveržė skiepytis. Prie Šilutės šeimos gydytojų centro yra prisirašę per 9 tūkst. asmenų.
Jeigu asmuo nepriklauso tiems, kurie skiepijami nemokamai, už vieną vakcinos dozę tektų mokėti 25 Lt. Ar brangu? Susirgus gripu, gydymas kainuotų nepalyginamai brangiau…

Stasė SKUTULIENĖ

2 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Prezidentas: sienų apsaugai – platesni karių įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitikęs su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu aptarė karių įsitraukimą ekstremaliosios situacijos metu. Šalies vadovas teigiamai įvertino susitikimo metu krašto apsaugos ministro A. Anušausko pristatytus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimus, nustatančius konkrečius įgaliojimus, kuriuos kariai įgytų ekstremaliųjų situacijų metu, ir šių įgaliojimų įgijimo sąlygas. „Įstatymų pakeitimai leis kariams efektyviai prisidėti tiek saugant Lietuvos Respublikos sienas, tiek, poreikiui esant,

Taip pat skaitykite