Bijai gripo – ieškok skiepo

Ligonių kasa paskelbė, kad 105 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių jau išgabenamos į 496 Lietuvos gydymo įstaigas. Spalis ir lapkritis – tinkamiausias metas skiepytis. Vakcinomis pasirūpinta gerokai anksčiau, jos kainavo pigiau, todėl ir skiepų kiekis net 5000 didesnis už turėtą praėjusiais metais.

Gydytojas Adomas Lukoševičius pasirūpino, kad jo vadovaujamas Šilutės šeimos gydytojų centras gautų 300 vakcinos dozių. Tiek šio centro pacientų buvo paskiepyta ir praėjusiais metais.

Nemokamai skiepijami
105 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių nupirkta už Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas. Nemokamai bus skiepijami rizikos grupėms priklausantys žmonės, kuriems kyla didžiausias pavojus susirgti gripu. Tai sergantieji lėtinėmis ligomis, nėščios moterys, pensinio amžiaus, slaugos ir globos įstaigose gyvenantys žmonės bei gydymo įstaigų darbuotojai, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiaisiais.
Prieš skiepijantis būtina gydytojo apžiūra, tad pirmiausia privalu kreiptis į šeimos gydytoją, prie kurio asmuo yra prisirašęs. Tik šeimos gydytojas siųs pas skiepijantį medicinos specialistą. Nors skiepytis galima ir vėliau, patartina tai padaryti spalio-lapkričio mėnesiais. Vakcina padeda išvengti gripo, tačiau dar svarbiau, kad ji saugo ir nuo galimų šios ligos komplikacijų: plaučių uždegimo, sinusito, širdies raumens uždegimo, lėtinių kvėpavimo takų, širdies, inkstų ir kitų ligų. Be to, susirgus gripu, paūmėja ir visos lėtinės ligos. Kadangi gripo virusas kasmet keičiasi, kasmet kuriama nauja vakcina nuo gripo, tad skiepytis neturėtų pamiršti ir tie gyventojai, kurie skiepijosi pernai. Gydytis susirgus gripu tenka ilgai, nemažai kainuoja vaistai, asmuo būna nedarbingas – išties tai atsieina brangiau negu pasiskiepyti.

Šilutės šeimos gydytojų centro procedūrų kabinete dirbanti Asta Buinickienė – pacientų gerbiama bendrosios praktikos slaugytoja, kvalifikuotai paimanti kraujo tyrimams, leidžianti vaistus ir pasiruošusi nuo gripo skiepyti įvairaus amžiaus pacientus.
Petro Skutulo nuotr.

Vakcinų dar negavo
Uždarosios akcinės bendrovės „Sveikatos darna“ gydytoja Dalia Starkienė kalbėjo trumpai: „Vakcinos dar nėra. Dar bus lapkritis, tada ir skiepys. Pernai skiepytasi vangiai. Ar skiepyti mažus vaikus, apsisprendžia tėvai. Tai jų teisė rinktis. Skiepytis – ir gerai, ir blogai…“
Švėkšnos pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytoja Virginija Vičienė sakė, kad vakcinos dar negauta, laukiama. Tikimasi, kad šią savaitę vakcina pasieks Švėkšną. Pernai buvo gauta 100 dozių, tiek paprašyta ir šiems metams. Tiek gyventojų yra pažadėję skiepytis. Iš viso prie įstaigos yra prisirašę 2700 gyventojų. V. Vičienė pastebėjo, kad vaikai, nėščios moterys, širdies, plaučių ir kitomis lėtinėmis ligomis sergantys asmenys, į jų grupę patenka beveik visi senjorai, skiepijami nemokamai. Pernai buvo paskiepyta 100 asmenų, panašu, kad tai pavyks padaryti ir šiemet. Ne visos motinos sutinka skiepyti savo mažus vaikus, nes juos skiepija ir nuo kitų ligų, esą skiepų būtų jau labai daug. Viena šeima kategoriškai atsisakiusi. Tai jų teisė, tačiau kai nuo 2016 metų į vaikų lopšelius-darželius neskiepytų vaikų nepriims, tėvams teks susimąstyti. V. Vičienė priminė, kad skiepijamas vaikas turi būti visiškai sveikas – nesloguoti, nekosėti. Tai irgi kartais pakeičia tėvų apsisprendimą skiepyti mažylį. Mat į gydymo įstaigą gali tekti atvykti ne vieną kartą.
UAB Šilutės šeimos gydytojų centro vadovas gydytojas Adomas Lukoševičius patikino, kad gripo vakcinų yra užsakyta, paraiška pateikta, kai vyko gydymo įstaigų apklausa. Kol kas vakcinų negauta, tačiau jų tikimasi sulaukti jau greitai. Pernai įstaiga buvo užsisakiusi 300 vakcinos dozių, visas panaudojo. Dabar užsisakyta tiek pat.
„Nesinori, kad liktų nepanaudotų, nes juk pinigai sumokėti“,– sakė A. Lukoševičius ir neslėpė, kad pernai, kai dėl gripo nebuvo didelio gąsdinimo, liga nepuolė visu baisumu, gyventojai nesiveržė skiepytis. Prie Šilutės šeimos gydytojų centro yra prisirašę per 9 tūkst. asmenų.
Jeigu asmuo nepriklauso tiems, kurie skiepijami nemokamai, už vieną vakcinos dozę tektų mokėti 25 Lt. Ar brangu? Susirgus gripu, gydymas kainuotų nepalyginamai brangiau…

Stasė SKUTULIENĖ

2 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Neteisėtu praturtėjimu kaltinami sutuoktiniai pravers teismo duris

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą, kurį Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai perdavė teismui. Baudžiamojoje byloje sutuoktinių pora iš Pagėgių savivaldybės kaltinama neteisėtu praturtėjimu. Skaičiuojama, kad 40-metis K. K. ir 38 metų K. Ž. K. turėjo turto, kuriam įsigyti per kelerius metus panaudojo beveik 300 tūkst. eurų neteisėtų pajamų. Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir jį organizavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Dalia Mackevičienė. Tyrimą atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės

Vasario 1 d. prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas

Vasario 1 d. prasideda 2023 m. pagrindinio priėmimo į profesinio mokymo įstaigas žiemos etapas. Stojančiųjų prašymai mokytis LAMA BPO informacinėje sistemoje bus priimami iki vasario 12 d. Prašymus teikti gali ir jau įgijusieji išsilavinimą ar profesinę kvalifikaciją, ir jos dar neturintieji. „Šiuo metu darbo rinkoje labiausiai pasigendama inžinerijos ir informacinių technologijų sričių specialistų, taip pat didėja darbuotojų poreikis statybos, gamybos sektoriuose. Norėdami užpildyti šią spragą, skatiname kuo didesnį profesinio mokymo prieinamumą ir atvirumą, planuojame investicijas į profesinio mokymo programų atnaujinimą.

Taip pat skaitykite