Baigus mokyklą – savarankiškas rūpestis sveikatos draudimu

Artėja rugpjūčio 31 diena – terminas, iki kada baigusieji mokslus yra drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) valstybės lėšomis. Ligonių kasos primena, į ką atkreipti dėmesį po rugpjūčio 31-osios abiturientams ir studentams.

Tęsiantys dieninius mokslus yra draudžiami valstybės

Jei baigusieji bendrojo lavinimo mokyklas pradės studijuoti, o vieną ar kitą studijų kursą baigusieji toliau tęs nuolatines (dienines) studijas ar vyks į Europos Sąjungos (ES) šalis pagal mainų programas, tokie asmenys iki studijų pabaigos ir toliau bus draudžiami valstybės lėšomis. Jiems patiems mokėti PSD įmokų nereikės – tai už juos padarys valstybė.

Duomenis apie nuolatinių (dieninių) studijų studentus ligonių kasos gauna iš Studentų registro. Jaunuoliai PSD yra drausti, kol turi studento statusą. Nutraukusiems studijas prievolė mokėti PSD atsiranda jau kitą mėnesį po studijų nutraukimo mėnesio pabaigos. Kitaip tariant, sveikatos draudimo įmokas valstybė moka tik už studijų laikotarpį. Mokslo nutraukimo mėnuo yra paskutinis mėnuo, kai studentas yra apdraustas valstybės lėšomis kaip studijuojantis.

Sveikatos draudimas iki vasaros pabaigos negalioja studentams, kurie studijas baigė ir diplomus įgijo žiemos laikotarpiu arba dėl kokių nors priežasčių mokslus nutraukė. Jiems PSD nustoja galioti studijų baigimo mėnesio paskutinę dieną.

Pilnamečiai, kurie ketina mokytis pagal suaugusiųjų pradinio, pagrindinio, vidurinio ugdymo programas arba rinktis ištęstines ar neakivaizdines aukštųjų mokyklų studijas, nebus draudžiami valstybės lėšomis. Tokiems jaunuoliams nepavykus įsidarbinti, reikėtų pradėti savarankiškai mokėti PSD įmokas arba registruotis Užimtumo tarnyboje. Valstybės lėšomis draudžiami gyventojai, kurie aktyviai ieško darbo, registruojasi Užimtumo tarnyboje ir įgyja bedarbio statusą.

Aktualu studijuojantiems užsienyje

Kita situacija, jei jaunuoliai nusprendė studijuoti ES šalių ar Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Šveicarijos aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės formos studijų programas. Tokie studentai nelaikomi pakeitusiais gyvenamąją vietą ir jiems nėra prievolės deklaruoti gyvenamosios vietos pasikeitimo. Tačiau šie jaunuoliai ligonių kasoms turi pateikti patvirtintos formos prašymą ir mokymo įstaigos išduotą pažymą, patvirtinančią, kad studijuojama ES. Tai galima padaryti užpildžius elektroninę prašymo formą Valstybinės ligonių kasos elektroninių paslaugų platformoje, pasinaudojus E. pristatymu, atsiuntus paštu, atvykus į bet kurios teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyrių ar pateikus per įgaliotą asmenį. Prašymo formą galima rasti čia. Teritorinių ligonių kasų kontaktus rasite čia.

Pažymoje turi būti nurodyta studijų vieta, studijų forma, studijų pradžios ir pabaigos datos. ES šalių studentų PSD galioja vienus mokslo metus, todėl, tęsiant studijas, pažymą reikia pateikti kasmet. Kvietimai studijuoti nėra laikomi studento statusą patvirtinančiu dokumentu ir PSD galiojimo valstybės lėšomis neužtikrina.

Studijuojančių neakivaizdžiai valstybė nedraudžia

Pasak Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėjos Lauros Nakrošienės, nuo rugsėjo visi jaunuoliai, kurie nebeketina tęsti mokslų, turėtų savarankiškai pradėti rūpintis savo PSD. Tie, kurie dirbs pagal darbo sutartis ar panašiu principu, didelio rūpesčio neturės, nes PSD įmokos kas mėnesį bus nuskaitomos darbdavio su kitais mokesčiais. Tačiau tie, kurie ketina dirbti pagal individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą, turi žinoti, kad PSD įmokas reikės mokėti patiems.

Savarankiškai mokėti PSD reikės ir jaunuoliams, nusprendusiems tiek nedirbti, tiek kol kas nestudijuoti. PSD įmokos yra įstatymu nustatyta mokestinė prievolė, kurią reikia vykdyti ir keliaujant ar vykstant atostogauti į užsienį. Šios įmokos mokamos „Sodrai“. Daugiau informacijos apie PSD įmokų mokėjimą galima rasti „Sodros“ interneto svetainėje.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baigiasi vasariškas rugsėjis, žadamas rudeniškas spalis

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša apie savaitgalio orus. Rugsėjo 29 d., penktadienį, dar bus 21-26 laipsniai šilumos, lietaus nežadama. Rugsėjo 30 d., šeštadienį, paskutinę rugsėjo dieną, naktis bus šilta, net +12 – 17°C. Vidurnaktį pajūrį pasieks ir lietaus debesys, iki ryto trumpai palis daugelyje vietovių. Vėjas pūs 8-13 m/s, pajūryje gūsiai sieks 15-17 m/s. Dieną prie jūros bus  +17-19°C, kai kur sušils iki +20-22°C. Spalio 1 d., sekmadienį, gali palyti. Vėjas pūs 15-17 m/s. Naktį bus  +8-13°C, kiek šilčiau bus tik

Nuo šiandien streikuoja mokytojai. Tiesa, ne visi

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (vadovas Andrius Navickas) skelbia, kad nuo rugsėjo 29 d., penktadienio, 3000 Lietuvos mokytojų streikuoja. Šios profesinės sąjungos vadovas A. Navickas tikina, kad streikas galėtų trukti apie mėnesį.   Žygiuos pėsčiomis į Vilnių… Paskelbtame streike dalyvaujančių mokyklų sąraše yra Šilutės Pamario progimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės pirmoji gimnazija ir Žemaičių Naumiesčio gimnazija. Prasidėjus streikui, dalis protestuojančių pedagogų ir juos palaikančių Lietuvos moksleivių sąjungos (LMS) atstovų pėsčiomis pajudės į Vilnių prie Vyriausybės rūmų, į V. Kudirkos aikštę.

Įspūdinga galimybė mokiniams: dalyvaukite FLEX programoje ir nemokamai praleiskite mainų metus JAV

JAV ambasada Lietuvoje ir Amerikos tarptautinio švietimo taryba kviečia moksleivius dalyvauti FLEX programoje. Šią mainų programą remia JAV vyriausybė. FLEX programa suteikia galimybę moksleiviams gyventi amerikiečių šeimose ir mokytis amerikiečių mokyklose 2024-2025 mokslo metais. FLEX programą 1992 m. sukūrė JAV Kongresas. Ši vienerių metų trukmės mainų programa yra visiškai finansuojama ir skirta vidurinių mokyklų moksleiviams, atvykstantiems į JAV. Programos metu moksleiviai sužino apie JAV bei supažindina amerikiečius su Lietuva. Kiekvienas stipendiją gavęs mokinys vienerius metus bus JAV priimančios šeimos nariu

Artėja sudėtingas metas vairuotojams: pataria kaip tamsiuoju metų laiku sumažinti riziką kelyje

Nors vis dar džiugina šilti orai, sparčiai artėjančio šaltojo sezono pradžią pranašauja trumpėjančios dienos. Vairuotojams tai reiškia, kad vis daugiau laiko teks vairuoti tamsoje ir sudėtingesnėmis oro sąlygomis. Šios aplinkybės šaltuoju metų laiku lemia didesnį pavojų kelyje ir išaugantį eismo įvykių, kurių priežastis yra prastas matomumas, skaičių. Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius sako, kad kiekvienais metais tokių avarijų įvyksta bent keli tūkstančiai. Nemažos dalies jų būtų galima išvengti laikantis pagrindinių saugaus vairavimo principų

Taip pat skaitykite