Auginame daigus. Kokie indeliai patinka ir augalui, ir daržininkui?

Kad ir kaip būtume nusiteikę, pavasaris atėjo, o daržininkams parūpo sėklos ir daigai. Vieni dar tik sėja, o paskubėjusieji galbūt jau dairosi pikiuoti daigus atskiruose indeliuose. Specialistai atkreipia dėmesį į įvairių indelių privalumus bei trūkumus, o tvarumo šalininkai primena dar ne visų išbandytas alternatyvas ir galimybes. 

Kūrybiškumas plius atsargumas

Eglė Razbadauskaitė

„Daigų auginimo metas – gera proga suteikti antrą gyvenimą įvairioms pakuotėms ar dalykams, kuriuos labai dažnai vertiname tik kaip atliekas. Nebe pirmi metai daržininkai dalijasi patirtimi, augindami daigus popieriniuose kiaušinių dėkluose, kai kurie daigams panaudoja tualetinio popieriaus ar popierinių rankšluosčių ritinėlius, gėrimų pakuotes, kiaušinių lukštus ar išspaustų citrusinių vaisių žievės puseles.

Išradingi žmonės puodelius daigams gaminasi tiesiog iš senų žurnalų, sukdami popierių aplink stiklinę – sutvirtina ritinio šoną, užlanksto apačią. Vienas iš kelių tvarumo kryptimi – kūrybiškumas“, – sako VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

Tuo tarpu daržininkystės specialistai atkreipia dėmesį, kad norint užauginti sveikus daigus kai kurias pakuotes reikėtų naudoti atsargiai.

„Daigams auginti nerekomenduojama naudoti indelių nuo jogurto, grietinės, kefyro, nes pieno rūgšties bakterijos, likusios ant indelių sienelių, gali sukelti šaknų ligas. Galima naudoti indelius nuo sulčių, pieno, tik jų dugne būtina padaryti skylutę“, – sako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė.

Pasak mokslininkės, geriausiai daigams auginti tinka 10–12 cm skersmens polimeriniai puodeliai su skyle dugne. Tokius polimerinius puodelius galima naudoti daug kartų, tik po panaudojimo augalų vegetacijai juos reikėtų plauti ir dezinfekuoti.

Durpiniai indeliai – ne visi vienodi

Daržininkus, kurie daigams auginti ruošiasi įsigyti durpinių puodelių, dr. J, Jankauskienė irgi perspėja, nes ir šiuo atveju galima apsigauti. Pasirodo, tokie puodeliai nėra vienodos sudėties, o tai lemia ir skirtingas jų savybes. Visų tokių indelių bendras privalumas yra tas, kad jie lengvi, pagaminti iš ekologiškų medžiagų, gerai praleidžia vandenį ir orą. Vis dėlto yra ir minusų: durpiniai puodeliai greitai paranda pirminę išvaizdą, substratas juose greičiau išdžiūsta negu polimeriniuose puodeliuose.

„Vieni gamintojai nurodo, kad durpių puodeliai yra pagaminti iš 70–80 proc. durpių ir 20–30 proc. popieriaus. Kiti nurodo durpių puodelius gaminantys iš 50 proc. lengvų kiminų durpių ir 50 proc. medienos atliekų su šiek tiek kalkių pH sureguliavimui. Dar kitas klausimas – kokia šių puodelių kokybė. Geros kokybės durpinis puodelis, pasodinus su juo daigą į dirvą, turi suirti ir netrukdyti vystytis šaknims. Vis dėlto ne visi dabar esantys prekyboje vadinamieji durpiniai puodeliai pasodinus daigą į dirvą suyra – juos tenka perplėšti“, – atkreipia dėmesį dr. J. Jankauskienė.

Ji taip pat pabrėžia, kad puodelius daigams auginti reiktų parinkti atsižvelgiant į augalo ir daigų auginimo trukmę.

  • Pavyzdžiui, pomidorų daigams geriausiai tiktų 12–17 cm aukščio 0,5–1 litro talpos puodeliai, agurkams pakaks ir 7–10 cm aukščio 0,3–0,5 l talpos puodelių, o kopūstams tiks ir 6–8 centimetrų aukščio 0,2–0,4 l talpos puodeliai.

Kopūstų , brokolių,  salotų daigus galima auginti polimerinėse daigyklose, kurios gali būti naudojamos kelis metus. Be to, daigų auginimui galima naudoti ir durpių tabletes, tačiau vėliau daigus reiktų persodinti į atitinkamo dydžio puodelius.

Kur išmesti nebetinkamus?

PTO atstovė E. Razbadauskaitė pastebi, kad dalis daržininkų tik pavasariop ima daryti tvarką savo sandėliukuose, ten randa nebetinkamų daigams panaudotų indelių, bet ne visada žino, kur juos dėti.

Rūšiuoji, vadinasi, mąstai.

„Šiuos indelius reikėtų mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius arba pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Jei tai polipropileno indeliai, jų atliekos perdirbama žaliava. Be to, tokie indeliai gali būti daugkartinio naudojimo, tad geriausia, jeigu juos pavyktų panaudoti antrą kartą“, – sako E. Razbadauskaitė.

Kas kita yra parduotuvėse kartu su salotomis ar prieskoniais pirkti plastikiniai indeliai, kurie, jei tik neketiname jų panaudoti dar sykį, turėtų keliauti į plastiko pakuotėms skirtus konteinerius. Jei tokie indeliai pagaminti iš durpių, tokius parduotuvėse pirktus augalus galima sodinti į dirvą kartu su indeliais.

Kuo ypatingi indeliai, kuriuose auginsime daigus?

 

  • Specialūs polimeriniai indeliai daigams. Įvertinkime jų dydį. Jei sykį naudojome, išplaukime ir išdezinfekuokime.
  • Skardinės su skylute dugne. Jei naudojame antrą sykį – plaukime, dezinfekuokime. Kad lengviau būtų išimti daigus, į indelį įklokime marlės – su ja galėsime ir pasodinti.
  • Indeliai nuo grietinės, jogurto, kefyro. Rizikuojame: ant sienelių likusios pieno rūgšties bakterijos gali apsargdinti augalus.
  • Durpiniai puodeliai. Rinkimės kokybiškus, atkreipkime dėmesį į sudėtį. Daigus laistykime, bet neperlaistykime: įsimes pelėsis, augalas apsirgs.
  • Kiaušinių lukštai, citrusinių vaisių žievelių puselės. Tinka tik trumpai auginti daigus. Nepamirškime skylutės ar pjūvio drenažui.
  • Kavos aparatų filtrai. Teks ieškoti jiems tinkamo padėklo.
  • Popierinių rankšluosčių ir tualetinio popieriaus ritinėliai. Turėsime pasistengti stabilizuoti juos ant patvaraus, drėgmei atsparaus padėklo.
  • Puodeliai iš senų laikraščių ar žurnalų. Užims šiek tiek laiko susukant ir sutvirtinant. Gali nepavykti išlaikyti stabilius per visa daigo augimo laiką.

Neringa Baranauskienė, strateginių santykių valdymo agentūra „Flow“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite