Auginame daigus. Kokie indeliai patinka ir augalui, ir daržininkui?

Kad ir kaip būtume nusiteikę, pavasaris atėjo, o daržininkams parūpo sėklos ir daigai. Vieni dar tik sėja, o paskubėjusieji galbūt jau dairosi pikiuoti daigus atskiruose indeliuose. Specialistai atkreipia dėmesį į įvairių indelių privalumus bei trūkumus, o tvarumo šalininkai primena dar ne visų išbandytas alternatyvas ir galimybes. 

Kūrybiškumas plius atsargumas

Eglė Razbadauskaitė

„Daigų auginimo metas – gera proga suteikti antrą gyvenimą įvairioms pakuotėms ar dalykams, kuriuos labai dažnai vertiname tik kaip atliekas. Nebe pirmi metai daržininkai dalijasi patirtimi, augindami daigus popieriniuose kiaušinių dėkluose, kai kurie daigams panaudoja tualetinio popieriaus ar popierinių rankšluosčių ritinėlius, gėrimų pakuotes, kiaušinių lukštus ar išspaustų citrusinių vaisių žievės puseles.

Išradingi žmonės puodelius daigams gaminasi tiesiog iš senų žurnalų, sukdami popierių aplink stiklinę – sutvirtina ritinio šoną, užlanksto apačią. Vienas iš kelių tvarumo kryptimi – kūrybiškumas“, – sako VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacijos“ viešinimo ir marketingo specialistė Eglė Razbadauskaitė.

Tuo tarpu daržininkystės specialistai atkreipia dėmesį, kad norint užauginti sveikus daigus kai kurias pakuotes reikėtų naudoti atsargiai.

„Daigams auginti nerekomenduojama naudoti indelių nuo jogurto, grietinės, kefyro, nes pieno rūgšties bakterijos, likusios ant indelių sienelių, gali sukelti šaknų ligas. Galima naudoti indelius nuo sulčių, pieno, tik jų dugne būtina padaryti skylutę“, – sako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Julė Jankauskienė.

Pasak mokslininkės, geriausiai daigams auginti tinka 10–12 cm skersmens polimeriniai puodeliai su skyle dugne. Tokius polimerinius puodelius galima naudoti daug kartų, tik po panaudojimo augalų vegetacijai juos reikėtų plauti ir dezinfekuoti.

Durpiniai indeliai – ne visi vienodi

Daržininkus, kurie daigams auginti ruošiasi įsigyti durpinių puodelių, dr. J, Jankauskienė irgi perspėja, nes ir šiuo atveju galima apsigauti. Pasirodo, tokie puodeliai nėra vienodos sudėties, o tai lemia ir skirtingas jų savybes. Visų tokių indelių bendras privalumas yra tas, kad jie lengvi, pagaminti iš ekologiškų medžiagų, gerai praleidžia vandenį ir orą. Vis dėlto yra ir minusų: durpiniai puodeliai greitai paranda pirminę išvaizdą, substratas juose greičiau išdžiūsta negu polimeriniuose puodeliuose.

„Vieni gamintojai nurodo, kad durpių puodeliai yra pagaminti iš 70–80 proc. durpių ir 20–30 proc. popieriaus. Kiti nurodo durpių puodelius gaminantys iš 50 proc. lengvų kiminų durpių ir 50 proc. medienos atliekų su šiek tiek kalkių pH sureguliavimui. Dar kitas klausimas – kokia šių puodelių kokybė. Geros kokybės durpinis puodelis, pasodinus su juo daigą į dirvą, turi suirti ir netrukdyti vystytis šaknims. Vis dėlto ne visi dabar esantys prekyboje vadinamieji durpiniai puodeliai pasodinus daigą į dirvą suyra – juos tenka perplėšti“, – atkreipia dėmesį dr. J. Jankauskienė.

Ji taip pat pabrėžia, kad puodelius daigams auginti reiktų parinkti atsižvelgiant į augalo ir daigų auginimo trukmę.

  • Pavyzdžiui, pomidorų daigams geriausiai tiktų 12–17 cm aukščio 0,5–1 litro talpos puodeliai, agurkams pakaks ir 7–10 cm aukščio 0,3–0,5 l talpos puodelių, o kopūstams tiks ir 6–8 centimetrų aukščio 0,2–0,4 l talpos puodeliai.

Kopūstų , brokolių,  salotų daigus galima auginti polimerinėse daigyklose, kurios gali būti naudojamos kelis metus. Be to, daigų auginimui galima naudoti ir durpių tabletes, tačiau vėliau daigus reiktų persodinti į atitinkamo dydžio puodelius.

Kur išmesti nebetinkamus?

PTO atstovė E. Razbadauskaitė pastebi, kad dalis daržininkų tik pavasariop ima daryti tvarką savo sandėliukuose, ten randa nebetinkamų daigams panaudotų indelių, bet ne visada žino, kur juos dėti.

Rūšiuoji, vadinasi, mąstai.

„Šiuos indelius reikėtų mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius arba pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Jei tai polipropileno indeliai, jų atliekos perdirbama žaliava. Be to, tokie indeliai gali būti daugkartinio naudojimo, tad geriausia, jeigu juos pavyktų panaudoti antrą kartą“, – sako E. Razbadauskaitė.

Kas kita yra parduotuvėse kartu su salotomis ar prieskoniais pirkti plastikiniai indeliai, kurie, jei tik neketiname jų panaudoti dar sykį, turėtų keliauti į plastiko pakuotėms skirtus konteinerius. Jei tokie indeliai pagaminti iš durpių, tokius parduotuvėse pirktus augalus galima sodinti į dirvą kartu su indeliais.

Kuo ypatingi indeliai, kuriuose auginsime daigus?

 

  • Specialūs polimeriniai indeliai daigams. Įvertinkime jų dydį. Jei sykį naudojome, išplaukime ir išdezinfekuokime.
  • Skardinės su skylute dugne. Jei naudojame antrą sykį – plaukime, dezinfekuokime. Kad lengviau būtų išimti daigus, į indelį įklokime marlės – su ja galėsime ir pasodinti.
  • Indeliai nuo grietinės, jogurto, kefyro. Rizikuojame: ant sienelių likusios pieno rūgšties bakterijos gali apsargdinti augalus.
  • Durpiniai puodeliai. Rinkimės kokybiškus, atkreipkime dėmesį į sudėtį. Daigus laistykime, bet neperlaistykime: įsimes pelėsis, augalas apsirgs.
  • Kiaušinių lukštai, citrusinių vaisių žievelių puselės. Tinka tik trumpai auginti daigus. Nepamirškime skylutės ar pjūvio drenažui.
  • Kavos aparatų filtrai. Teks ieškoti jiems tinkamo padėklo.
  • Popierinių rankšluosčių ir tualetinio popieriaus ritinėliai. Turėsime pasistengti stabilizuoti juos ant patvaraus, drėgmei atsparaus padėklo.
  • Puodeliai iš senų laikraščių ar žurnalų. Užims šiek tiek laiko susukant ir sutvirtinant. Gali nepavykti išlaikyti stabilius per visa daigo augimo laiką.

Neringa Baranauskienė, strateginių santykių valdymo agentūra „Flow“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite