Atvėrę duris į Vydūno darbo kambarį

FONDASĮ Kintų Vydūno kultūros centre vykusį Muziejų dienos ir nakties renginį suėjo ir suvažiavo gausus būrelis kintiškių, šilutiškių, būta svečių iš kitų Lietuvos miestų. Net iš Tilžės atskubėjo ten veikiančio Lietuvos konsulato laikinasis vadovo Bronius Stasys Makauskas ir į jo automobilį tilpusios keturios lietuvių draugijos dainininkės su lietuviškomis dainomis.

Centro darbuotojos Reda ir Asta lankytojus pasitiko pasipuošusios retro stiliaus apdarais.

Anot Vydūno kultūros centro direktorės Ritos Tarvydienės, nuo 1994 m. Kintuose veikiančią Vydūno muziejaus ekspoziciją kasmet aplanko per 4000 lankytojų. Paskutiniais metais ypač suaktyvėjo pavienių lankytojų ir šeimų grupės. Lankytojai domisi ne vien Vydūno biografiniais faktais, bet ir jo skleistomis savęs pažinimo idėjomis ir žmogaus sąsajomis su visata.
Šįkart atvykusieji į Kintus turėjo progos pamatyti atnaujintą Vydūnui skirtą muziejaus ekspoziciją. Pastate, kur prieš 125 metus vaikus mokė Vilhelmas Storosta Vydūnas, į renginį pakvietė mokyklinio varpelio tilindžiavimas. Centro vadovė R. Tarvydienė lankytojus informavo, kad 2014 metais Lietuvos kultūros taryba Vydūno muziejaus ekspozicijai atnaujinti skyrė 55 tūkst. litų, dar pridėjo Šilutės r. savivaldybė, tačiau už šias lėšas nepavyko įgyvendinti viso projekto, tad apsispręsta muziejaus ekspoziciją naujinti etapais.
2014 m. buvo nupirkta baldų dviem pagrindiniams ekspozicijos kambariams. Pirmame etape pavyko parengti imitaciją Vydūno kabineto, kuriame tarsi Vydūno knygynėlyje eksponuojami visi Vydūno išleistų knygų originalai. Per knygų leidimo istoriją ir asmeninius Vydūno laiškus ekspozicijoje pasakojamas nelengvas Vydūno gyvenimo kelias nuo Kintų iki Tilžės, vėliau iki Detmoldo ir jo sugrįžimo iš ten amžinajam poilsiui į Rambyną.
Antroje ekspozicijų klasėje su išlikusiais keliais senaisiais mokykliniais suolais įrengta Vydūno klasė ir ekspozicija apie senąją mokyklą ir jos mokytoją Vydūną. Čia kabo ir ruda mokyklinė lenta, kurioje galima raides rašyti su kreida. Ir tądien lankytojai turėjo progos, prisimindami savo mokyklinius metus, užrašyti ką nors rudoje lentoje. Greta kabo modernesnė interaktyvi lenta, kurioje galima rašyti ir užduotis atlikti elektroninėmis priemonėmis.

Mokytojos įrašas senojoje klasės lentoje.

Vydūno klasėje yra 8 senųjų suolų vietos, kuriose vaikai gali atsisėsti į suolus ir pabandyti parašyti tekstą ant vienos iš seniausių mokyklinės priemonės – grifelinės lentelės. Kita edukacinė programa skirta tėveliams – jie gali prisiminti rašymą sąsiuvinyje su rašaliniu parkeriu arba į rašalinę pamirkyta plunksna. Viena iš pagrindinių centro darbuotojų idėjų – Vydūno muziejuje sukurti „Vidinio tilsmo kambarį“, kuris būtų skirtas žmogaus pabuvimui su savimi. Tam būtų pasitelkiama Vydūno filosofija, subtiliai pritaikant išmaniąsias technologijas ir sukuriant skirtingas šviesos ir garso nuotaikas.
Apžiūrėję atnaujintą ekspoziciją, muziejaus lankytojai suktais laiptais pakilo į jaukią renginių salę mansardoje. Čia jų laukė Vydūno draugijos dainininkai ir kanklininkai, atlikę graudžių Mažosios Lietuvos dainų. Dainas keitė paskaitos rimtomis temomis: kaunietis Tomas Stanikas skaitė pranešimą „Vydūnas – pirmasis Lietuvos jogas“, kitas kaunietis Juozas Šidiškis apžvelgė Vydūno ir Šatrijos Raganos gyvenimo paraleles. Tarp rimtų ir ilgų kalbų skambėjo vydūniečių ir Tilžės lietuvių moterų kvarteto dainos, kurioms pritarti buvo kviečiama ir susirinkusi publika.
Pabaigai Vydūno kultūros centro moterys Rita, Asta ir Reda pakvietė svečius paskanauti lietuvininkų kafijos, krimstelti skanių krašto pyragų. Netrukus Kintų renginių salėje prasidėjo kamerinės muzikos koncertas „Atverk užmaršties vartus“, kur skambėjo Kauno styginių kvarteto ir arfininkės Joanos Daunytės koncertas.

Petro Skutulo fotopasakojimas

Tai ne mokinukė Vydūno laikų klasėje, o ekspozicijos baldus gaminusios firmos atstovė Monika su dovanų krepšeliu.

Skamba vydūniečių daina.

Į renginį atvyko kintiškių, šilutiškių ir iš kitų Lietuvos miestų.

Lietuvos konsulato vadovas Tilžėje Bronius Makauskas prie Vydūno darbastalio parašė atvirlaiškį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite