Atnaujintoje Ventės rago ornitologijos stotyje – turistų antplūdis

FONDASPraėjo beveik mėnuo, kai Ventės rage buvo atidaryta atnaujinta Ventės rago ornitologijos stotis bei naujai pastatytas lankytojų centras, kuris šiuo metu dirba visą savaitę. Stoties darbuotojai skaičiuoja, jog per tris savaites Ventės rage pabuvojo per 15 tūkst. žmonių.

Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys prie naujojo lankytojų centro, kuriame jau pabuvojo per 5000 ekskursantų.

Lankytojai nenuobodžiauja
Po rekonstruotos Ventės rago ornitologinės stoties atidarymo tepraėjo vos trys savaitės, o lankytojai čia plaukia miniomis. Pasak Ventės rago ornitologijos stoties vedėjo Vytauto Jusio, naujai pastatytame centre turistų būna kasdien.
„Per šias tris savaites vien lankytojų centre sulaukėme per 5000 lankytojų. Dideli turistų srautai atneša ir nemažai pajamų, – sakė V. Jusys. – Šiuo metu naujasis lankytojų centras veikia visą savaitę, net ir pirmadieniais, kas stebina svečius. Daugelis muziejų pirmadieniais nedirba, todėl kai kurie turistai stebisi, kodėl mes dirbame. Tačiau žmonės čia atvažiuoja ir pirmadienį“.

Kristina ir Saulius Arbačiauskai iš Vilniaus:
– Ventės rage buvome pernai, tačiau čia vyko statytos, todėl nelabai ką matėme. Dabar viskas atnaujinta, džiaugiamės tuo, ką matome. Čia juk vienas iš labiausiai lankytinų Lietuvos objektų, tad privalu apsilankyti…

Naujovėmis džiaugiasi ne tik turistai, bet ir čia dirbantys specialistai. Po rekonstrukcijos Ventės rago ornitologijos stotyje atsirado naujas lankytojų centras. Senosiose, dabar taip pat rekonstruotose, Ornitologijos stoties patalpose, kur anksčiau buvo nedidelė ekspozicija, liko administracijos ir darbo kabinetai, o naujajame pastate įrengta paukščių migracijos ekspozicija ir apžvalgos aikštelė.
Centre pateikiama informacija apie paukščių žiedavimą Lietuvoje ir pasaulyje, Ventės rago žiedavimo stoties istorija. Modernioje, naujoje salėje lankytojai gali ekrane stebėti transliuojamus vaizdus, kurie supažindina su paukščių migracija, jų žiedavimu. Tarp nuotraukų galima pamatyti ir V. Jusio darytas paukščių fotografijas, kurių, kaip jis pats sakė, turįs per 60 tūkstančių. Eksponuojama daug paukščių iškamšų, kai kurios iš jų labai senos. Ventės rage nutiesti nauji takai, virš informacinio stendo iškilo apžvalgos bokštas. Į jį be vargo gali patekti ir neįgalieji, mat rekonstruota atsižvelgiant ir į neįgaliųjų poreikius. Beje, žvelgiant iš apžvalgos aikštelės atsiveria nuostabūs vaizdai į Kuršių neriją, Kuršių marias, Nemuno deltą. Tolimuosius vaizdus galima stebėti moderniais monokliais. Nerekonstruotas liko tik Ventės rago molas.
Iškilmių metu rangovai pasakojo, kad iš pradžių planuota pakloti ant jo naują dangą, tačiau suabejota, ar ji atlaikys ledonešį.
Rezultatu liko patenkinti visi
Pagal Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinių fondų paramos programą buvo įgyvendinamas projektas „Ventės rago ornitologinės stoties rekonstrukcija“. Projekto užsakovas –
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, o pagrindinis darbų rangovas – AB „Panevėžio statybos trestas“. Įgyvendinus Europos Sąjungos ir šalies biudžeto lėšomis finansuotą projektą, kurio metu investuota apie 3,8 mln. eurų, naujai pastatytas bei įrengtas lankytojų centras, jame įruošta paukščių migracijos ekspozicija, išvystyta informacinė sistema, aplinka pritaikyta lankymui, sukurta lankytojų aptarnavimo infrastruktūra.
Liepos 30 dieną iškilmių metu AB „Panevėžio statybos trestas“ projektų vadovas Jevgenijus Kleinovas pasakojo, kad dirbti rekonstravimo darbus buvo įdomu. Teko daryti tai, ko anksčiau nedarė, susidurti su iššūkiais. Šiek tiek teko pavargti statant paukščių gaudyklę. Paaiškėjo, kad teks koreguoti projektą, supaprastinant konstrukciją.
Naujoji 25 metrų aukščio ir daugiau nei 120 metrų ilgio gaudyklė pakeitė dvi senas, kurios buvo išardytos iki rekonstrukcijos. Viena, pastatyta 1978 metais, buvo susidėvėjusi ir kėlė pavojų darbuotojams, jos remontuoti nebeapsimokėjo. Kitos gaudyklės nebeatstatė, nes jos ir taip jau 15 metų niekas nenaudojo.

Monika Butkutė ir Nerijus Keršis iš Kauno. Vaikinas prisipažino, jog Ventės rage paskutinį kartą lankėsi mokyklos laikais, o mergina čia atvyko pirmą kartą:
– Kai čia atvažiuoji, ieškai kažko seno, atpažįstamo, kas anuomet buvo, o tai buvo prieš 20 metų. Dabar stotis labai pasikeitusi. Labai gražu.

Rezultatu patenkinti liko visi, dar apie 150 tūkst. eurų pavyko sutaupyti.
Projekto tikslas pasiektas
Pro Ventės ragą, kur yra įsikūrusi Ventės rago ornitologijos stotis, eina didysis paukščių migracijos kelias. Kai kada per Ventės ragą praskrenda net iki 300 tūkst. sparnuočių per parą. Nuo įkūrimo Ventės rago ornitologijos stotyje sužieduota apie 2,5 mln. paukščių, daugiau kaip 200 rūšių.
Šiuo metu Lietuvoje saugomų teritorijų plotas sudaro 15,6 % (1,02 mln. ha) šalies teritorijos – tai yra mažiau nei numatyta Nacionalinėje darnios plėtros strategijoje. Saugomų teritorijų sistemą sudaro 6 valstybiniai rezervatai, 1 rezervatinė apyrubė, 372 valstybiniai ir savivaldybių draustiniai, 5 nacionaliniai parkai, 30 regioninių parkų, vienas biosferos rezervatas, 28 biosferos poligonai ir apie 668 paveldo objektų. Daugelyje šių teritorijų silpnai išvystyta pažintinio turizmo ir ekologinio švietimo infrastruktūra labai riboja saugomų vertybių prieinamumą visuomenei.
Projektas Ventės rage buvo skirtas pradėti rekonstrukciją, įrengti ekspoziciją, išplėtoti informacinę sistemą bei pritaikyti aplinką lankytojams. Įgyvendinus šį projektą, sukurta infrastruktūra lankytojams, sureguliuoti jų srautai, sutvarkyta, pritaikyta visuomenei viena iš saugomų teritorijų, tinkamai eksponuojami, prižiūrimi lankomi, saugomi objektai, informacija pateikiama nedarant žalos biologinei įvairovei.

Ona ir Petras Bagdonai su anūke Lauryte iš Saugų:
– Ventės rage mes lankomės jau daug metų. Tai mūsų šeimos tradicija. Šiemet atsivežėme ir savo anūkę. Atnaujinta stotis paliko labai didelį įspūdį. Stotis puikiai sutvarkyta, dabar čia gražu.

Šis projektas prisideda prie biologinės įvairovės apsaugos būklės gerinimo, užtikrina gamtos paveldo vertybių, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės išsaugojimą saugomose teritorijose, įskaitant „Natura 2000“ teritorijas.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Moksleivius kviečia dalyvauti konkurse „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“

28-ąjį kartą skelbiamas konkursas „Ką žinai apie Lietuvos kariuomenę“. Kviečiami dalyvauti 9–12 klasių ir gimnazijų 1–4 klasių mokiniai. Konkurso tikslas – puoselėti moksleivių pilietiškumą, skatinti juos domėtis dabarties krašto saugumu ir gynybos aktualijomis, Lietuvos valstybės ir Lietuvos kariuomenės istorija. Jaunimas turi galimybių susipažinti su šiuolaikine Lietuvos kariuomene ir visa krašto apsaugos sistema. Konkursą organizuoja Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos kariuomenė, padeda Švietimo, mokslo ir sporto ministerija bei Kauno technologijos universitetas. Trimis etapais vyksiančio konkurso premijų fondas – 1800 Eur, kurį

Policijai vos spėjus pagirti…

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Praėjusį savaitgalį reidų metu nesulaikius nė vieno neblaivaus vairuotojo, šią savaitę jų vėl yra. Kovo 18-20 d. Tauragės apskr. VPK aptarnaujamoje teritorijoje buvo stabdomos visos transporto priemonės ir tikrinamas vairuotojų blaivumas. Patikrinta 441 transporto priemonė (Tauragėje – 115, Šilalėje – 122, Pagėgių sav. – 94, Šilutėje – 74). Pažeidimų nenustatyta. Kovo 21-os vakare Saugose sustabdytas automobilis „Ford Focus“, kurį vairavo neblaivi (1,67 prom.) moteris, gim. 1992 m. Kovo 20 d. po pietų

Kviečia registruotis norinčius prekiauti šilutės miesto šventėje

2023 m. gegužės 27 d. vyks Šilutės miesto šventė. Organizatoriai kviečia tautodailininkus, liaudies meistrus, prekybininkus iki 2023 m. gegužės 19 d. registruotis norinčius prekiauti šventės metu. Registraciją tvarko Ramutė Girskienė, Šilutės seniūnijos žemėtvarkos inžinierė, tel. 8 441 62 124, 8 699 20 567, el. p. ramute.girskiene@silute.lt 2021-12-16 Šilutės r. savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T1-861 nustatytas naujas vietinės rinkliavos už leidimo prekiauti (teikti paslaugas) viešose vietose išdavimą dydis – 2,00 Eur/kv. m. Prieš atlikdami mokėjimą susisiekite su atsakingu darbuotoju ir pasitikslinkite galimus prekybos vietų dydžius. Rekvizitai:

Lietuvos bankas išleido monetą „Kartu su Ukraina“

Lietuvos bankas į apyvartą kovo 16 d. išleido proginę 2 eurų monetą „Kartu su Ukraina“. Didžioji už monetas gautų lėšų dalis (išskyrus nominalą ir pridėtinės vertės mokestį) bus skirta Ukrainai padėti. Kiekvieno, perkančio monetą, pagalba – 10 Eur, bendra monetos kaina – 14,52 Eur. Pagalbos lėšos bus pervestos į Ukrainos nacionalinio banko atidarytą sąskaitą humanitarinei pagalbai rinkti. Šią monetą – tiek numizmatinėje pakuotėje, tiek ritinėliais – galima nusipirkti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

Taip pat skaitykite