Atnaujintoje Ventės rago ornitologijos stotyje – turistų antplūdis

FONDASPraėjo beveik mėnuo, kai Ventės rage buvo atidaryta atnaujinta Ventės rago ornitologijos stotis bei naujai pastatytas lankytojų centras, kuris šiuo metu dirba visą savaitę. Stoties darbuotojai skaičiuoja, jog per tris savaites Ventės rage pabuvojo per 15 tūkst. žmonių.

Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys prie naujojo lankytojų centro, kuriame jau pabuvojo per 5000 ekskursantų.

Lankytojai nenuobodžiauja
Po rekonstruotos Ventės rago ornitologinės stoties atidarymo tepraėjo vos trys savaitės, o lankytojai čia plaukia miniomis. Pasak Ventės rago ornitologijos stoties vedėjo Vytauto Jusio, naujai pastatytame centre turistų būna kasdien.
„Per šias tris savaites vien lankytojų centre sulaukėme per 5000 lankytojų. Dideli turistų srautai atneša ir nemažai pajamų, – sakė V. Jusys. – Šiuo metu naujasis lankytojų centras veikia visą savaitę, net ir pirmadieniais, kas stebina svečius. Daugelis muziejų pirmadieniais nedirba, todėl kai kurie turistai stebisi, kodėl mes dirbame. Tačiau žmonės čia atvažiuoja ir pirmadienį“.

Kristina ir Saulius Arbačiauskai iš Vilniaus:
– Ventės rage buvome pernai, tačiau čia vyko statytos, todėl nelabai ką matėme. Dabar viskas atnaujinta, džiaugiamės tuo, ką matome. Čia juk vienas iš labiausiai lankytinų Lietuvos objektų, tad privalu apsilankyti…

Naujovėmis džiaugiasi ne tik turistai, bet ir čia dirbantys specialistai. Po rekonstrukcijos Ventės rago ornitologijos stotyje atsirado naujas lankytojų centras. Senosiose, dabar taip pat rekonstruotose, Ornitologijos stoties patalpose, kur anksčiau buvo nedidelė ekspozicija, liko administracijos ir darbo kabinetai, o naujajame pastate įrengta paukščių migracijos ekspozicija ir apžvalgos aikštelė.
Centre pateikiama informacija apie paukščių žiedavimą Lietuvoje ir pasaulyje, Ventės rago žiedavimo stoties istorija. Modernioje, naujoje salėje lankytojai gali ekrane stebėti transliuojamus vaizdus, kurie supažindina su paukščių migracija, jų žiedavimu. Tarp nuotraukų galima pamatyti ir V. Jusio darytas paukščių fotografijas, kurių, kaip jis pats sakė, turįs per 60 tūkstančių. Eksponuojama daug paukščių iškamšų, kai kurios iš jų labai senos. Ventės rage nutiesti nauji takai, virš informacinio stendo iškilo apžvalgos bokštas. Į jį be vargo gali patekti ir neįgalieji, mat rekonstruota atsižvelgiant ir į neįgaliųjų poreikius. Beje, žvelgiant iš apžvalgos aikštelės atsiveria nuostabūs vaizdai į Kuršių neriją, Kuršių marias, Nemuno deltą. Tolimuosius vaizdus galima stebėti moderniais monokliais. Nerekonstruotas liko tik Ventės rago molas.
Iškilmių metu rangovai pasakojo, kad iš pradžių planuota pakloti ant jo naują dangą, tačiau suabejota, ar ji atlaikys ledonešį.
Rezultatu liko patenkinti visi
Pagal Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinių fondų paramos programą buvo įgyvendinamas projektas „Ventės rago ornitologinės stoties rekonstrukcija“. Projekto užsakovas –
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, o pagrindinis darbų rangovas – AB „Panevėžio statybos trestas“. Įgyvendinus Europos Sąjungos ir šalies biudžeto lėšomis finansuotą projektą, kurio metu investuota apie 3,8 mln. eurų, naujai pastatytas bei įrengtas lankytojų centras, jame įruošta paukščių migracijos ekspozicija, išvystyta informacinė sistema, aplinka pritaikyta lankymui, sukurta lankytojų aptarnavimo infrastruktūra.
Liepos 30 dieną iškilmių metu AB „Panevėžio statybos trestas“ projektų vadovas Jevgenijus Kleinovas pasakojo, kad dirbti rekonstravimo darbus buvo įdomu. Teko daryti tai, ko anksčiau nedarė, susidurti su iššūkiais. Šiek tiek teko pavargti statant paukščių gaudyklę. Paaiškėjo, kad teks koreguoti projektą, supaprastinant konstrukciją.
Naujoji 25 metrų aukščio ir daugiau nei 120 metrų ilgio gaudyklė pakeitė dvi senas, kurios buvo išardytos iki rekonstrukcijos. Viena, pastatyta 1978 metais, buvo susidėvėjusi ir kėlė pavojų darbuotojams, jos remontuoti nebeapsimokėjo. Kitos gaudyklės nebeatstatė, nes jos ir taip jau 15 metų niekas nenaudojo.

Monika Butkutė ir Nerijus Keršis iš Kauno. Vaikinas prisipažino, jog Ventės rage paskutinį kartą lankėsi mokyklos laikais, o mergina čia atvyko pirmą kartą:
– Kai čia atvažiuoji, ieškai kažko seno, atpažįstamo, kas anuomet buvo, o tai buvo prieš 20 metų. Dabar stotis labai pasikeitusi. Labai gražu.

Rezultatu patenkinti liko visi, dar apie 150 tūkst. eurų pavyko sutaupyti.
Projekto tikslas pasiektas
Pro Ventės ragą, kur yra įsikūrusi Ventės rago ornitologijos stotis, eina didysis paukščių migracijos kelias. Kai kada per Ventės ragą praskrenda net iki 300 tūkst. sparnuočių per parą. Nuo įkūrimo Ventės rago ornitologijos stotyje sužieduota apie 2,5 mln. paukščių, daugiau kaip 200 rūšių.
Šiuo metu Lietuvoje saugomų teritorijų plotas sudaro 15,6 % (1,02 mln. ha) šalies teritorijos – tai yra mažiau nei numatyta Nacionalinėje darnios plėtros strategijoje. Saugomų teritorijų sistemą sudaro 6 valstybiniai rezervatai, 1 rezervatinė apyrubė, 372 valstybiniai ir savivaldybių draustiniai, 5 nacionaliniai parkai, 30 regioninių parkų, vienas biosferos rezervatas, 28 biosferos poligonai ir apie 668 paveldo objektų. Daugelyje šių teritorijų silpnai išvystyta pažintinio turizmo ir ekologinio švietimo infrastruktūra labai riboja saugomų vertybių prieinamumą visuomenei.
Projektas Ventės rage buvo skirtas pradėti rekonstrukciją, įrengti ekspoziciją, išplėtoti informacinę sistemą bei pritaikyti aplinką lankytojams. Įgyvendinus šį projektą, sukurta infrastruktūra lankytojams, sureguliuoti jų srautai, sutvarkyta, pritaikyta visuomenei viena iš saugomų teritorijų, tinkamai eksponuojami, prižiūrimi lankomi, saugomi objektai, informacija pateikiama nedarant žalos biologinei įvairovei.

Ona ir Petras Bagdonai su anūke Lauryte iš Saugų:
– Ventės rage mes lankomės jau daug metų. Tai mūsų šeimos tradicija. Šiemet atsivežėme ir savo anūkę. Atnaujinta stotis paliko labai didelį įspūdį. Stotis puikiai sutvarkyta, dabar čia gražu.

Šis projektas prisideda prie biologinės įvairovės apsaugos būklės gerinimo, užtikrina gamtos paveldo vertybių, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės išsaugojimą saugomose teritorijose, įskaitant „Natura 2000“ teritorijas.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite