Artimųjų palaikymas sergant vėžiu – ne tik būtinas, bet ir gyvybiškai svarbus

Onkologinės ligos diagnozė dažnai užklumpa netikėtai, o su ja susitaikyti sunku tiek pacientui, tiek jo šeimos nariams. Nors dėmesys, rūpestis ir buvimas šalia fiziškai negydo ligos, tai tikrai padeda pagerinti sergančiojo emocinę būklę, sako gydytoja Gerda Volkovienė, slauganti vėžiu sergantį artimą žmogų.

Gydytoja anesteziologė-reanimatologė Gerda Volkovienė sako, kad sužinojus, jog jos artimam žmogui diagnozuota onkologinė liga, pirmiausiai aplankė išgąstis.

„Vėliau laikas padeda viskam „susigulėti“, tačiau pirmosiomis dienomis vyrauja nekokie jausmai – šokas, baimė, liūdesys. Labiausiai ramina tai, kad šiuolaikinis gydymas yra itin pažangus ir dažniausiai gali padėti pacientams, vėžys tikrai nebėra mirties nuosprendis ar gyvenimo pabaiga“, – teigia pašnekovė.

Ji priduria, kad nors onkologinė liga ir nėra mirties nuosprendis, tenka susitaikyti su tuo, jog paciento ir artimųjų gyvenimas keisis bei prasidės nelengvas gydymas. „Prie to tenka priprasti. Gyvenimas su onkologine liga tęsiasi net ir pasveikus – ateityje bus privalomas nuolatinis stebėjimas, o tam tikrais laiko tarpais reikės atlikti tyrimus, kad būtų galima sužinoti, ar liga neatsinaujino. Visa tai pareikalauja daug kantrybės, ištvermės ir pastangų tiek iš šeimos narių, tiek iš paties paciento“, – dalinasi gydytoja.

Dėl šios priežasties itin svarbus atviras bendravimas artimųjų rate – neslėpti nei diagnozės, nei varginančių simptomų ar gąsdinančių minčių. Nors apie užklupusią ligą ar nemalonius pojūčius susirgusiajam onkologine liga gali būti sunku kalbėtis, vis dėlto realios situacijos aptarimas gali būti naudingas abiem pusėms: sergantysis aiškiai išsako savo poreikius, o artimieji gali geriau suprasti, kaip jam padėti.

Nuotaiką pakeldavo šeimos narių lauknešėliai

G. Volkovienė pastebi, kad dažniausiai ši liga užklumpa netikėtai, pavyzdžiui, kuomet žmogus mano, jog yra visiškai sveikas. Tokia netikėta diagnozė gali labai neigiamai paveikti asmens emocinę sveikatą, todėl besąlygiškas artimųjų palaikymas yra be galo svarbus. „Negandas išgyventi daug lengviau, kai artimieji šalia – pacientas turi galimybę pasidalinti savo mintimis, išgyvenimais, o artimieji palepina jį dėmesiu, jo mėgstamu maistu. Nors visa tai negydo ligos, bet tikrai pagerina sergančiojo emocinę būklę“, – pataria ji.

Gydytoja atvirauja, kad jos artimam žmogui, kaip ir daugeliui onkologinių ligų pacientų, kyla problemų su mityba, kai net kadaise mėgstamiausi buvę patiekalai tampa nebepatrauklūs. Gydytojai dietologai pabrėžia, kad leidimas pacientui nevalgyti neturėtų būti šios situacijos sprendimas – susidūrus su šia apetito stoka, kietą maistą kuriam laikui galima pakeisti medicininės paskirties gėrimais, kuriuose būtų gausu baltymų ir omega-3 riebalų rūgščių.

„Intensyviai slaugyti artimojo man neteko, kadangi jo būklė pakankamai gera, todėl tam tikrus dalykus pavyksta atlikti pačiam. Nepaisant to, su meile paruošti artimųjų lauknešėliai visuomet pakelia pacientui nuotaiką. Į tokį lauknešėlį dėdavau mėgstamiausių patiekalų, ledų ir kitų saldumynų. Pastebėjome, kad žiūrint filmus ar serialus greičiau prabėgdavo laikas, tad atnešiau ir kompiuterį su ausinėmis. Visa tai padeda pacientui jaustis kiek geriau, nors, žinoma, labiausiai džiugina pats apsilankymas ir praleistas laikas kartu“, – prisimena pašnekovė.

Ji priduria, kad chemoterapija pareikalauja itin daug jėgų, todėl išgirdus vėžio diagnozę rekomenduojama gydymui ruoštis iš anksto – tinkamai maitintis, vartoti maisto papildus, baltyminius gėrimus, taip pat daugiau laiko skirti poilsiui. Itin svarbu nusiteikti, kad gydymas gali užtrukti ilgiau, nei norėtųsi, tad tinkamas darbo ir poilsio režimas bei subalansuota mityba turi tapti sergančiojo pagrindiniu tikslu – to prireiks ne tik gydymo metu, bet ir įveikus onkologinę ligą.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip išrinkti dienos stovyklą vaikui?

Renkantis dienos stovyklą vaikui būtina atsižvelgti į jo amžių ir pomėgius. Pavyzdžiui, aktyviam, sportuojančiam vaikui puikiai tiktų sporto stovykla, o menais besidominčiam – dailės stovykla. Labai svarbu pasirinkti stovyklą, kuri atitiktų vaiko interesus, kad jie mėgautųsi stovykloje praleistu laiku ir gautų kuo daugiau naudos iš pasisemtos patirties. Tėvai gali įtraukti savo vaikus į sprendimų priėmimo procesą, kad jie pasirinktų stovyklą, kurioje vaikas mielai lankytųsi. Vieta ir tvarkaraštis taip pat yra esminiai veiksniai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis dienos stovyklos vaikams.

Stilingi ir funkcionalūs pastatomi lauko šviestuvai

Gerai suplanuotas išorinis namų apšvietimas atlieka kelias funkcijas. Visų pirma, jis užtikrina saugų patekimą į namus sutemus ir atbaido potencialius vagis. Žavinga lauko šviestuvų šviesa taip pat gražiai papuošia pastato aplinką ir sukuria nepakartojamą sodo atmosferą. Planuojant lauko apšvietimą svarbiausia atsižvelgti į atskirų šviesos taškų išdėstymą. Laiptai ir lauko durys, įvažiavimo vartai, garažo vartai ir varteliai, terasa, sodo takeliai, gėlynai, vandens telkiniai ir kiti sodo elementai, taip pat namo fasadas – visa tai turi būti apšviesta. Šiuo atžvilgiu svarbu parinkti

Židinys ar krosnelė? Ką pasirinkti šildymui?

Židinius vertiname visų pirma dėl atmosferos, kurią jie sukuria interjere. Tačiau gyvosios ugnies žavesys interjere yra toks pat, nesvarbu, ar savo namuose įsirengsite židinį, ar malkomis kūrenamą krosnelę. Šie įrenginiai taip pat vertinami dėl gebėjimo šildyti interjerą, kuris šiuo metu tampa ypač svarbus. Tačiau tarp židinio ir krosnelės yra nemažai skirtumų. Židinys ar krosnelė? Kokie skirtumai? Sprendimą, ką rinktis – židinį, ar krosnelę, lemia daugybė veiksnių. Estetiniu požiūriu židiniai yra aiškūs nugalėtojai – židinio įdėklą galima apipavidalinti nesuskaičiuojama daugybe būdų,

Kaip išsirinkti elektros generatorių, kuris atitiks jūsų poreikius?

generatorius

Generatorius – tai prietaisas, kuris gali praversti įvairiose situacijose. Jei norite būti tikri, kad pasirinkote tinkamą modelį, reikia atsižvelgti į keletą veiksnių. Nesijaudinkite, neužkrausime jūsų sausa technine informacija. Parengėme trumpą ir įdomų vadovą, kuriame sužinosite, kaip išsirinkti geriausią įrenginį. Kaip teisingai pasirinkti generatorių? Įrangos savybės Svarstote, kaip išsirinkti jūsų poreikius atitinkantį generatorių? Planuojate pirkti generatoriaus agregatą? Tai puikus sprendimas, jei norite užsitikrinti prieigą prie elektros energijos ekstremaliomis situacijomis arba jei norite jį naudoti įrangai maitinti vietose, kur nėra elektros. Prieš

Taip pat skaitykite