Archyvarai mini Tarptautinę archyvų dieną

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Birželio 9-ąją minime Tarptautinę archyvų dieną. Lietuvos archyvarams profesinė šventė šiemet ypatinga – pažymint valstybės archyvų įkūrimo šimtmetį 2021-ieji paskelbti Archyvų metais.

„Kuo labiau žengiame į technologijų ir progreso amžių, tuo dažniau gauname progų įsitikinti, koks svarbus yra archyvų atvirumas ir prieinamumas, taip pat – ir archyvarų kompetencija. Jūsų kasdienis darbas padeda mums nepasiklysti interpretacijų labirintuose, atveria plačius žinojimo horizontus ir iš naujo atverčia istorijos puslapius“, – teigia kultūros ministras Simonas Kairys, sveikindamas archyvarų bendruomenę Tarptautinės archyvų dienos proga ir linkėdamas sėkmės Lietuvai labai reikalingame darbe.

Pasak Lietuvos vyriausiosios archyvarės Kristinos Ramonienės, archyvai – išties unikali vieta. Net ir paprasčiausias palinkėjimas gyventi šiandiena archyvarų pasaulyje tampa daugiaprasmis, nes jis neapsiriboja akimirka, kurią išgyvename šiandien, o aprėpia kur kas platesnį laiko tarpsnį, apimdamas ir praeitį, ir ateitį. Archyvuose kalendoriai skaičiuoja ne metus, o amžius, istorijos žingsnių aidas netyla ištisus dešimtmečius, o istorinės akimirkos atmintin įsirėžia šimtmečiams.

„Saugodami praeities akimirkas ir ateities istoriją, kuri dar tik šiandien kuriama, viskuo dalijamės su dabarties ir ateities kartomis. Dalijamės ne tik faktais, įvykiais, detalėmis – dalijamės prisiminimais ir ateities planais, mintimis, viltimis ir svajonėmis. Sveikinu jus visus, mieli kolegos, su Tarptautine archyvų diena! Būdami šviesos ir žinių, atminties ir tapatumo pažinimo saugotojai, ir toliau išlikite mūsų valstybės istorijos liudytojais, skleidžiančiais savo žinią Lietuvai ir pasauliui. Nes tik Jūsų dėka archyvai ir tampa ta magiška vieta, kur dabarties akimirką praeitis susitinka su ateitimi“, – tokiais žodžiais į archyvarų bendruomenę profesinės šventės proga kreipiasi Lietuvos vyriausioji archyvarė K. Ramonienė.

Valstybės archyvai nuolat papildomi ir dokumentais, atkeliaujančiais iš užsienio archyvų. O kai kurie dokumentai, Lietuvoje atrasti atsitiktinai, netikėčiausiose vietose, neretai – jau kone visiškai sunykę, tik archyvarų ir restauratorių dėka vėliau tampa pagrindiniais tyrėjų šaltiniais.

Visame pasaulyje minima Tarptautinė archyvų diena – tai puiki proga visuomenei priminti, kad archyvai yra pagrindinis dokumentinio kultūros paveldo ir informacijos šaltinis. Beje, Lietuvos archyvarai šiemet tokių progų jau turėjo ne vieną. Sausį iškilmingai atidarę Archyvų metus, visuomenę jie kvietė į pažintinius žygius, ragino prisijungti prie diskusijų aktualiais klausimais, pristatė intriguojančias parodas Lietuvos miestų ir miestelių viešosiose erdvėse. Nuo šiandienos renginių tempas tik greitės – kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal savo amžių ir pomėgius.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite