Archyvarai mini Tarptautinę archyvų dieną

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Birželio 9-ąją minime Tarptautinę archyvų dieną. Lietuvos archyvarams profesinė šventė šiemet ypatinga – pažymint valstybės archyvų įkūrimo šimtmetį 2021-ieji paskelbti Archyvų metais.

„Kuo labiau žengiame į technologijų ir progreso amžių, tuo dažniau gauname progų įsitikinti, koks svarbus yra archyvų atvirumas ir prieinamumas, taip pat – ir archyvarų kompetencija. Jūsų kasdienis darbas padeda mums nepasiklysti interpretacijų labirintuose, atveria plačius žinojimo horizontus ir iš naujo atverčia istorijos puslapius“, – teigia kultūros ministras Simonas Kairys, sveikindamas archyvarų bendruomenę Tarptautinės archyvų dienos proga ir linkėdamas sėkmės Lietuvai labai reikalingame darbe.

Pasak Lietuvos vyriausiosios archyvarės Kristinos Ramonienės, archyvai – išties unikali vieta. Net ir paprasčiausias palinkėjimas gyventi šiandiena archyvarų pasaulyje tampa daugiaprasmis, nes jis neapsiriboja akimirka, kurią išgyvename šiandien, o aprėpia kur kas platesnį laiko tarpsnį, apimdamas ir praeitį, ir ateitį. Archyvuose kalendoriai skaičiuoja ne metus, o amžius, istorijos žingsnių aidas netyla ištisus dešimtmečius, o istorinės akimirkos atmintin įsirėžia šimtmečiams.

„Saugodami praeities akimirkas ir ateities istoriją, kuri dar tik šiandien kuriama, viskuo dalijamės su dabarties ir ateities kartomis. Dalijamės ne tik faktais, įvykiais, detalėmis – dalijamės prisiminimais ir ateities planais, mintimis, viltimis ir svajonėmis. Sveikinu jus visus, mieli kolegos, su Tarptautine archyvų diena! Būdami šviesos ir žinių, atminties ir tapatumo pažinimo saugotojai, ir toliau išlikite mūsų valstybės istorijos liudytojais, skleidžiančiais savo žinią Lietuvai ir pasauliui. Nes tik Jūsų dėka archyvai ir tampa ta magiška vieta, kur dabarties akimirką praeitis susitinka su ateitimi“, – tokiais žodžiais į archyvarų bendruomenę profesinės šventės proga kreipiasi Lietuvos vyriausioji archyvarė K. Ramonienė.

Valstybės archyvai nuolat papildomi ir dokumentais, atkeliaujančiais iš užsienio archyvų. O kai kurie dokumentai, Lietuvoje atrasti atsitiktinai, netikėčiausiose vietose, neretai – jau kone visiškai sunykę, tik archyvarų ir restauratorių dėka vėliau tampa pagrindiniais tyrėjų šaltiniais.

Visame pasaulyje minima Tarptautinė archyvų diena – tai puiki proga visuomenei priminti, kad archyvai yra pagrindinis dokumentinio kultūros paveldo ir informacijos šaltinis. Beje, Lietuvos archyvarai šiemet tokių progų jau turėjo ne vieną. Sausį iškilmingai atidarę Archyvų metus, visuomenę jie kvietė į pažintinius žygius, ragino prisijungti prie diskusijų aktualiais klausimais, pristatė intriguojančias parodas Lietuvos miestų ir miestelių viešosiose erdvėse. Nuo šiandienos renginių tempas tik greitės – kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal savo amžių ir pomėgius.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kartono vartojimo nauda ir picų dėžės

Pakavimo priemonės reikalingos daugeliu gyvenimo atvejų: kai norima į dėžes sandariai sudėti daiktus, nes tenka kraustytis; dėžės reikalingos konditerijos gaminiams laikyti ir t. t. Dėžės kainuoja nebrangiai, todėl jas naudoja daugelis, kadangi jos tikrai palengvina gyvenimą, kuomet reikia produktus ar daiktus saugiai ir gražiai perkelti iš vienos vietos į kitą. Kartonas yra viena populiariausių pakavimo medžiagų, mat tai švari ir ekologiška medžiaga, kurią galima perdirbti, kainuoja nebrangiai. Kartonas yra paveikus klimatiniams veiksniams, todėl greitai suyra, tinka antriniam naudojimui. Dėžės pagal

Kodėl verta rinktis kačių maistą „Ontario“?

Katės – vienos iš mylimiausių naminių gyvūnų, kurioms patinka šiluma ir dėmesys. Dauguma kačių gyvena namuose ir į lauką eina tik kartu su šeimininkais, todėl derėtų užtikrinti visas sąlygas, kad augintinis namuose jaustųsi gerai ir jam tikrai nieko netrūktų. Tai padaryti nėra sunku, nes dauguma gyvūnų mėgsta tai, ką išrenka šeimininkas. Išsirinkti geriausius daiktus ir maisto produktus gali padėti konsultantas, kuris yra gyvūnų parduotuvėje, taip pat veterinaras ar internetinėse parduotuvėse esantys aprašai, skirti apibūdinti kačių daiktams ar maisto produktams. Šie

Maisto produktų tausojimo gudrybės: nuo šaldytuvo lentynėlių paslapčių iki šaldytų avokadų ir acte mirkytų uogų

Tausoti, saugoti ir veltui nešvaistyti maisto. Tokios tvarumo idėjos šiuo metu yra ne tik labai populiarios: jos taip pat leidžia gyventi taupiau, sąmoningiau ir kuo ilgiau mėgautis maisto produktų šviežumu. Visgi neretai tenka susidurti su galvosūkiu, kaip to pasiekti savo virtuvėje. Gudrybės šaldytuve Didelę dalį pasaulio užkariavusi sąmoningo maisto vartojimo filosofija sėkmingai kelią skinasi ir į lietuvių virtuves. Todėl šį, vis dažnesnį šalies gyventojų pasirinkimą sveikinanti „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė tikina – švaistyti mažiau reiškia gyventi

Įspūdžiai po savanorystės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje

Kiekvienas žmogus savanorystės reikšmę suvokia savaip. Standartinis apibrėžimas skamba taip: įvairaus amžiaus žmonių, kurie laisva valia skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra gaunama piniginio atlygio.   O kas mums yra savanorystė? Iš pradžių ši veikla mums reiškė papildomą 0,25 balą, kuris būtų priskaičiuojamas stojant į universitetą. Tačiau laikui bėgant supratome, jog savanorystė yra kur kas daugiau. Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje praleistos valandos virto ne tik malonumo, džiaugsmo, bet ir pažinimo šaltiniu.

Taip pat skaitykite