Archyvarai mini Tarptautinę archyvų dieną

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Birželio 9-ąją minime Tarptautinę archyvų dieną. Lietuvos archyvarams profesinė šventė šiemet ypatinga – pažymint valstybės archyvų įkūrimo šimtmetį 2021-ieji paskelbti Archyvų metais.

„Kuo labiau žengiame į technologijų ir progreso amžių, tuo dažniau gauname progų įsitikinti, koks svarbus yra archyvų atvirumas ir prieinamumas, taip pat – ir archyvarų kompetencija. Jūsų kasdienis darbas padeda mums nepasiklysti interpretacijų labirintuose, atveria plačius žinojimo horizontus ir iš naujo atverčia istorijos puslapius“, – teigia kultūros ministras Simonas Kairys, sveikindamas archyvarų bendruomenę Tarptautinės archyvų dienos proga ir linkėdamas sėkmės Lietuvai labai reikalingame darbe.

Pasak Lietuvos vyriausiosios archyvarės Kristinos Ramonienės, archyvai – išties unikali vieta. Net ir paprasčiausias palinkėjimas gyventi šiandiena archyvarų pasaulyje tampa daugiaprasmis, nes jis neapsiriboja akimirka, kurią išgyvename šiandien, o aprėpia kur kas platesnį laiko tarpsnį, apimdamas ir praeitį, ir ateitį. Archyvuose kalendoriai skaičiuoja ne metus, o amžius, istorijos žingsnių aidas netyla ištisus dešimtmečius, o istorinės akimirkos atmintin įsirėžia šimtmečiams.

„Saugodami praeities akimirkas ir ateities istoriją, kuri dar tik šiandien kuriama, viskuo dalijamės su dabarties ir ateities kartomis. Dalijamės ne tik faktais, įvykiais, detalėmis – dalijamės prisiminimais ir ateities planais, mintimis, viltimis ir svajonėmis. Sveikinu jus visus, mieli kolegos, su Tarptautine archyvų diena! Būdami šviesos ir žinių, atminties ir tapatumo pažinimo saugotojai, ir toliau išlikite mūsų valstybės istorijos liudytojais, skleidžiančiais savo žinią Lietuvai ir pasauliui. Nes tik Jūsų dėka archyvai ir tampa ta magiška vieta, kur dabarties akimirką praeitis susitinka su ateitimi“, – tokiais žodžiais į archyvarų bendruomenę profesinės šventės proga kreipiasi Lietuvos vyriausioji archyvarė K. Ramonienė.

Valstybės archyvai nuolat papildomi ir dokumentais, atkeliaujančiais iš užsienio archyvų. O kai kurie dokumentai, Lietuvoje atrasti atsitiktinai, netikėčiausiose vietose, neretai – jau kone visiškai sunykę, tik archyvarų ir restauratorių dėka vėliau tampa pagrindiniais tyrėjų šaltiniais.

Visame pasaulyje minima Tarptautinė archyvų diena – tai puiki proga visuomenei priminti, kad archyvai yra pagrindinis dokumentinio kultūros paveldo ir informacijos šaltinis. Beje, Lietuvos archyvarai šiemet tokių progų jau turėjo ne vieną. Sausį iškilmingai atidarę Archyvų metus, visuomenę jie kvietė į pažintinius žygius, ragino prisijungti prie diskusijų aktualiais klausimais, pristatė intriguojančias parodas Lietuvos miestų ir miestelių viešosiose erdvėse. Nuo šiandienos renginių tempas tik greitės – kad kiekvienas galėtų pasirinkti pagal savo amžių ir pomėgius.

ELTA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Pamarys“ Palangoje laimėjo antrą vietą

Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ Palangoje įvykusiame XXIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate B kategorijoje laimėjo antrą vietą. Šioje kategorijoje varžėsi Vilniaus Karoliniškių, Kauno 1-os, Šiaulių „Dainavos“, Jurbarko „Šventės“, Tauragės „Tauro“ Pasvalio rajono „T Brass“, Grigiškių, Platelių meno ir muzikos mokyklų orkestrai. Daugelis „Pamario“ orkestrų jaunųjų muzikantų pirmą kartą turėjo galimybę koncertuoti Palangos koncertų salėje. Visą dieną vykęs renginys, sukvietęs į vieną vietą 26  geriausius Lietuvos orkestrus, jauniesiems „Pamario“ pūtikams buvo neįkainuojama galimybė pasiklausyti kitų orkestrų, pasidalinti

Sukčiai vis išradingesni, sukčiavimas vis tobulesnis. Kaip saugotis?

Tauragės apskrities VPK praneša, kad į Šilutės rajono policiją kovo 19 d. pagalbos kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs vyras, gim. 1997 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką – sėjamąją, į pardavėjo sąskaitą pervedė pinigus, tačiau prekės negavo. Nuostolis 450 eurų.   Pateikiame Lietuvos policijos informaciją apie vis tobulėjantį sukčiavimą ir patarimus gyventojams. Prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Taip pat skaitykite