Ar kombinuotieji pašarai tinkami tvartiniu laikotarpiu?

Orai vėsta, tad ūkininkai ruošiasi tvartiniam laikotarpiui. Juo siekiama išlaikyti aukštą karvių produktyvumą ir gerą sveikatą, todėl galvijų mityba yra itin svarbi.

Kombinuotieji pašarai karvėms (kombikormas) turi būti parenkami atsižvelgiant į jo sudėtį, maistinę vertę, gyvūno sunaudojamą energiją ir kt. Prasti pašarai gyvulius silpnina, mažina karvių produktyvumą, tad aptarkime, kaip tvartiniu laikotarpiu maitinant galvijus išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

Subalansuotas racionas

Nors ištisus metus galvijų raciono pagrindą sudaro žoliniai pašarai. Svarbu, kad tvartiniu laikotarpiu naudojama ne šviežia žolė, o silosas, šienas, šiaudai ar kombinuotieji pašarai pasižymi skirtinga maistine verte. Dėl to būtina subalansuoti pašarus karvėms (kombikormą ir kt.), kad pašarai patenkintų jų organizmo poreikius.

Jei konservuoti pašarai yra tinkamai paruošti, juose išlieka gana daug maistinių medžiagų, tačiau jie vis dėlto maistingumu jie negali prilygti šviežiai žolei. Dėl karvėms labiau tinka  kombinuotieji pašarai, nes jie užtikrina pilnavertę gyvulio mitybą. Taip pat nepamirškite, kad racioną būtina balansuoti periodiškai, nuolat koreguojant šėrimą. Nauji pašarai turėtų būti įvedami palengva, laipsniškai.

Į ką reikia atsižvelgti sudarant melžiamų karvių racioną?

Tvartiniu laikotarpiu svarbu užtikrinti, kad karvė gautų tiek maistinių medžiagų, kiek jų reikia jos organizmo gyvybiniams poreikiams patenkinti ir pieno sintezei. Šiltuoju metų laiku, kai karvės ganosi palaidos, jos pačios instinktyviai reguliuoja savo racioną. Žiemą tuo turi pasirūpinti ūkininkai. Gauti pakankamai energijos, mineralų, vitaminų ir baltymų padeda kombinuotieji pašarai karvėms, kuriuose yra koncentruotas kiekis maistinių medžiagų.

Per mažas medžiagų kiekis neigiamai veikia karvių sveikatą ir produktyvumą, tačiau taip pat neigiamos įtakos turi ir pernelyg didelis kiekis. Dėl to geriausia skirstyti karves į grupes pagal laktacijos periodą ir, atsižvelgiant į rekomendacijas, suplanuoti skirtingą jų racioną.

Tvartiniu laikotarpiu karvių raciono pagrindą sudaro vadinamieji stambieji pašarai, o kombinuoti pašarai karvėms  yra duodami papildomai, atsižvelgiant į stambiųjų pašarų maistinę vertę ir kokybę. Tai padeda subalansuoti karvių mitybą ir palaikyti jų produktyvumą.

Kaip apskaičiuoti energijos poreikį?

Pašarų energetinė vertė yra patogus rodiklis, kai reikia įvertinti, kokie pašarai karvėms yra reikalingi ir kaip juos dozuoti. Energija reikalinga ne tik karvių gyvybiniams procesams, bet ir pieno sintezei, vaisiaus augimui, jaunos karvės turi prisiauginti masės. Internete ir knygose galima rasti įvairių lentelių, kuriose pateikiami vidutiniai kiekiai, tačiau geriausia dėl bandos mitybos pasitarti su specialistu. Jis padės įvertinti, kokia yra per vasarą paruoštų stambiųjų pašarų kokybė, patars, kokie kombinuotieji pašarai (kombikormas) karvėms tinkamiausi.

Svarbu prisiminti, kad melžiamos karvės yra jautrios mitybai – tai rodo jų produktyvumas. Be to, joks ūkininkas nenori turėti pernelyg didelių išlaidų, nes tai kenkia ūkio pelningumui. Būtent todėl visada geriausia ne eksperimentuoti, o pasikliauti profesionalų nurodymais.

pr2023/170

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Skardos lankstinių gamyba

lankstiniai

Gaminiai iš skardos lankstinių daugelį metų vaidina svarbų vaidmenį statybinėse konstrukcijose. Trapecijos formos skarda išsiskiria paprastomis, bet išraiškingomis formomis. Tai funkcionali medžiaga, kuri leis įgyvendinti tiek paprastus, tiek gana  ambicingus architektūrinius projektus. Anot specialistų, trapecinis profilis griauna tradicinę stogo dangų naudojimo koncepciją: trapecijos formos lakštai puikiai tinka stogams, fasadams ir tvoroms. Tai sudarys galimybes įgyvendinti išorinės architektūros estetiškus ir funkcionalius sprendimus. Dėl šių priežasčių trapecijos formos profilius labai vertina architektai, konstruktoriai ir nuosavų namų savininkai. Rinkoje rasite įvairių profilių, storių

Vienas Lietuvos gyventojas per metus išmeta net 140 kg maisto

Jeigu namuose daug maisto iš šaldytuvo ar virtuvės spintelių iškeliauja į šiukšlių dėžę – verta susimąstyti. Paminėjus Tarptautinę informuotumo apie maisto švaistymą ir jo praradimus dieną, puiki proga pradėti keisti savo įpročius. Šią jau ketvirtą kartą minimą dieną siekiama atkreipti dėmesį į be reikalo švaistomo maisto neigiamą įtaką ne tik mūsų finansams, bet ir visai mūsų planetai. Europos Sąjungoje kasmet iššvaistoma beveik 59 mln. tonų maisto, kurio vertė siekia net 132 mlrd. eurų.  Vidutiniškai kiekvienas ES gyventojas išmeta 131 kg

Didės pensijos ir kitos socialinės išmokos

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija apskaičiavo, kiek kitąmet didės įvairių rūšių pensijos. Tai aktualu daugiau nei penktadaliui mūsų šalies žmonių – 2023 m. rugpjūčio mėnesio duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra apie 616 tūkst. senatvės pensijos gavėjų ir apie 7,5 tūkst. išankstinės senatvės pensijos gavėjų. Augs ir baziniai socialinių išmokų dydžiai – bazinė socialinė išmoka, šalpos pensijos, tikslinės kompensacijos, valstybės remiamų pajamų dydis, – dėl to didės vaiko pinigai ir kitos socialinės išmokos. Siūlymams dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas. „Planuojame,

Tarptautinė Kauno policijos ir prokuratūros operacija: išardytas narkotikų tinklas nuo Graikijos iki Lietuvos

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai kartu su Kauno apygardos prokuratūros prokurorais, atlikdami tyrimą dėl elektroninėje erdvėje platinamų narkotinių ir psichotropinių medžiagų, išaiškino asmenis, kurie internetinėse platformose galimai vykdė narkotinių medžiagų gamybos mokymo ir kvaišalų platinimo veiklas. Tarp pirkėjų galimai buvo ir nepilnamečių. Ikiteisminio tyrimo metu policijos pareigūnai nustatė, kad narkotinės medžiagos mūsų šalį galimai pasiekdavo iš Graikijos. Sukti, tačiau išnarplioti keliai internetinėse erdvėse Tarptautinio tyrimo metu nustatyta, kad

Taip pat skaitykite