Ar bus šiemet bobų vasara?

Stasės Skutulienės nuotr.

Kai nuo medžių pradeda kristi rudeninėmis spalvomis nusidažę lapai, o dirvos paviršių ima kandžioti pirmosios šalnos, dažnai sulaukiame ir orų atšilimo. Liaudiškai šį atšilimą vadiname bobų vasara. Tačiau šis reiškinys nėra susijęs tik su aukštesnės oro temperatūros grįžimu – svarbus rodiklis yra tam tikra atmosferos cirkuliacija.

Virš Azorų salų, esančių Atlanto vandenyno centrinėje dalyje apie 1500 km į vakarus nuo Portugalijos, įprastai yra anticikloninė (aukšto atmosferos slėgio) sritis. Kai rudenį šio anticiklono šiaurinis gūbrys nusitęsia tiek, kad pasiektų didžiąją Europos dalį, o tuo pačiu ir Lietuvą, iš pietų plūsteli šiltesnis oras ir po rudeninės darganos vėl pasitaiko proga pasimėgauti giedrais ir ramiais orais. Sakome: „užsuko vasara“, kuri Lietuvoje įgijusi liaudišką „bobų vasaros“ pavadinimą. Kitur ji vadinama „indėnų vasara“, „aksominiu sezonu“.

Pagal daugiamečius rodiklius išskirti, kada dažniausiai būna bobų vasara, nėra lengva. Standartinė klimato norma (SKN, 1991–2000 m. vidurkis) suvienodina parametrų reikšmes, kadangi skirtingais metais orų sąlygos būna nevienodos. Įprastai bobų vasara ateina po atvėsimo ir pirmųjų šalnų. Tačiau atskirais metais ji būna ne tuo pačiu metu, gali trukti kelias dienas ar net kelias savaites. Be to, ji gali būti ne kiekvienais metais.

Laikykime, kad atmosferos slėgis ≥1015 hPa ir maksimali oro temperatūra ≥15 °C yra bobų vasaros požymiai.

Remiantis atmosferos slėgio vidurkiu, dažniausiai bobų vasara Lietuvoje gali pasitaikyti tarp rugsėjo 18 ir spalio 10 d. Šiuo laikotarpiu (išskyrus rugsėjo 28, spalio 1 ir 2 d.) atmosferos slėgis yra vidutiniškai aukštesnis nei 1015 hPa (anticikloninė cirkuliacija). Iš šio laikotarpio galime išskirti rugsėjo 19–22 ir 25 d., kuomet bent 20 iš 30 metų (66,7 %) atmosferos slėgis buvo ne mažesnis nei 1015 hPa, o ir maksimali oro temperatūra pakilo iki +15°C ar aukščiau. Galime drąsiai teigti, kad bobų vasara dažniausiai aplanko Lietuvą rugsėjo trečiąjį dešimtadienį.

Reikėtų pažymėti, kad atskirų metų rudens, kaip ir visų metų laikų, orai priklauso nuo konkrečios atmosferos cirkuliacijos ir sinoptinės situacijos, todėl dažniausias pasikartojimas ir vidutinės sąlygos nenurodo tikimybės atskiriems metams.

Šiemet bobų vasarai būdingas atšilimas prasidėjo rugsėjo 25 d. Tačiau svarbu paminėti, kad atmosferos cirkuliacija nebuvo tipinė šiam reiškiniui ir oficialiai bobų vasaros skelbti negalima. Šis atšilimas buvo susijęs ne su Azorų anticiklono gūbriu, kuris įprastai atneša šiltesnius orus rudenį, o su šiaurės rytinėje Europos dalyje esančiu anticiklonu.

Bobų vasaros orams būdingą dvelksmą šiemet labiau pajuto rytiniai ir pietiniai Lietuvos regionai, kuriuose praėjusią savaitę buvo nusistovėjęs lietingesnis ir vėsesnis periodas nei vakariniuose. Tinkamiausias praėjusio savaitgalio pavadinimas būtų „preliudija“ į bobų vasarą, nes tikroji bobų vasaros situacija dar pakeliui. Skaitmeniniai prognozių modeliai rodo, jog po lietingesnio ateinančio ketvirtadienio, oro srautai pasisuks iš pietvakarių ar net pietų ir Azorų anticiklono poveikis Baltijos regione sustiprės. Prognozuojama, kad susiklostys gana tipiška bobų vasarai situacija – aukšto slėgio centras susikoncentruos ties europine Rusijos dalimi, o į Centrinę bei Rytų Europą plūstelės šiluma. Savaitgalį ir pirmadienį prognozuojama iki 14–19 laipsnių šilumos.

Belieka tikėtis, kad šįkart bobų vasara paviešės ilgiau.

Parengė LHMT Klimato ir tyrimų skyriaus vyr. klimatologė Viktorija Mačiulytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite