Ar apsimoka statyti saulės kolektorių?

Apie saulės kolektorius, pašildančius vandenį, jau esame rašę. Kiek jie atneša naudos ir verta išlaidauti dėl įrenginio, kurio veikimas priklauso nuo saulės kaprizų?
Kalbiname tuos, kurie saulės energiją naudoja metus ir ilgiau.

UAB Šilutės halės ūkvedys Arūnas Kakta mano, kad saulės kolektorius turėtų atsipirkti per 3-5 metus.

Atsipirks per 3-5 metus
Ant Šilutės halės stogo sumontuotos saulės baterijos ir nedidelis saulės kolektorius vandeniui šildyti. Saulės pagaminta elektros energija parduodama, o šiltas vanduo naudojamas savo reikmėms. Pasak UAB Šilutės halės ūkvedžio Arūno Kaktos, saulės kolektoriai čia sumontuoti pernai, liepos mėnesio pradžioje, ir eksploatuojami daugiau kaip metus. Halėje kasdien dirba apie 40 žmonių. Šiltas vanduo reikalingas indams plauti, tai ypač svarbu prekiautojams mėsa ir žuvimi bei čia veikiančiai kirpyklai. Per mėnesį sunaudojama apie 80 kubinių metrų vandens.
Anksčiau vanduo ir patalpos buvo šildomi tik krosnių kuru kūrenamoje katilinėje. Per metus sunaudodavo apie 11 tonų krosnių kuro. Pernai pastačius apie 10 tūkst. litų kainavusį saulės kolektorių, kuro sąnaudos sumažėjo dviem tonomis – sutaupyta apie 6 tūkst. Lt. Halės ūkvedys atkreipė dėmesį, kad pernykštė žiema buvo gana šilta, todėl vien saulės kolektoriui nuopelnų už išlaidų sumažėjimą skirti nereikėtų. Jo manymu, kolektorius atsipirks per 3-5 metus, priklausomai nuo oro temperatūros ir saulėtų dienų kiekio.
Veikia 9 mėnesius
Įrenginys veikia kai tik nors kiek šviečia saulė, kad ir pro debesis. Per metus jis gali dirbti apie 9 mėnesius. Karštomis vasaros dienomis vandens temperatūra pakyla iki 80 laipsnių, kai atvėsta orai – maždaug iki 30-40 laipsnių.
Kai lankėmės halėje ankstyvą spalio pirmosios rytą, tik pradėjus kilti saulei, temperatūra lauke buvo apie 10 laipsnių šilumos, o vandens temperatūra kolektoriuje – 29 laipsniai.
Arūnas Kakta pasakojo, kad šildymo sistema šioje prekyvietėje sureguliuota taip, kad vanduo įkaistų iki 60-65 laipsnių. Tokia temperatūra reikalinga, kad plaunant indus ištirptų ir išsiplautų riebalai. Jei saulės kolektorius vandens iki nustatytos temperatūros neįšildo, automatiškai įsijungia skystu kuru kūrenamas katilas.
Kad nereikėtų išleidinėti vandens atšalus orui, čia naudojamas brangesnis kolektorius, kuris iš pradžių sušildo specialų skystį, o jis šiluminę energiją perduoda vandeniui. Tokios konstrukcijos kolektoriai šiek tiek brangesni ir mažiau efektyvūs, tačiau patogesni, nes atšalus orams iš sistemos nereikia išleisti vandens.
Per metus jokių gedimų nepasitaikė. Kolektorių įrengimas ekonomiškai pasiteisino, todėl ant halės stogo numatoma statyti dar keletą tokių kolektorių sekcijų. Pasak A. Kaktos, tai padaryti bus labai paprasta. Tereikės šalia sumontuoti papildomus kolektorius ir nuo jau esamų pratęsti į sistemą vedančius vamzdžius.

Šilutės halėje ekologiškai gaminama ne tik šiluminė, bet ir elektros energija.

Pardavimai patrigubėjo
Prieš dvejus metus Laurynas Jaruškevičius pradėjo su saulės kolektoriais susietą verslą. Dabar jis gali pasidžiaugti, kad per mėnesį parduoda ir sumontuoja po 15-20 saulės kolektorių ir jau rengiasi plėtrai – prekiaus ir elektrą gaminančiomis saulės baterijomis, kurios taip pat vis labiau populiarėja.
Pasak L. Jaruškevičiaus, verslas kol kas sezoninis. Darbo yra tik šiltuoju metų laiku. Užsakymų gauna iš visos Lietuvos, tik gaila, kad ne visi norintys įsigyti ir susimontuoti saulės kolektorių šilutiškiai žino, kad padėti gali čia pat mūsų mieste veikianti įmonė (gal stinga reklamos? – red. pastaba). Daugiausiai užsakymų gaunama iš Žemaitijos – Plungės, Mažeikių. Mūsų rajone aktyviausi Žemaičių Naumiesčio gyventojai, ten sumontuota jau apie 20 saulės kolektorių.
Šią įrangą dažniausiai perka ūkininkai ir individualių namų savininkai.
Tik pradėjęs verslą vieną saulės kolektorių L. Jaruškevičius pasistatė prie savo namų. Prabėgus dvejiems metams, jau turi du. Vienas – paprastas, šildantis vandenį tiesiogiai, kitas – su šilumokaičiu. Pasak verslininko, taip šildydamas vandenį jis norįs ir sutaupyti, ir įgyti praktinės kolektoriaus naudojimo patirties. Jo teigimu, kolektoriai iš esmės skiriasi tik kaina ir patogumu. Tiesiogiai šildantis vandenį yra pigesnis, tačiau atšalus orams kasmet vandenį tenka išleisti, o pavasarį sistemą pripildyti vėl. Brangesnieji veikia be priežiūros. Kol kas populiaresni pigesnieji, šildantys vandenį tiesiogiai.
Vaidotas VILKAS

6 komentarai

  • Antanas

    Zmones atsipeikekit! Nepirkit tu kinietisku nesamoniu!!!!

  • Jo

    turi kaimynas,tai iki siol asaras braukia.

  • Kamas zinau

    Yra firma kur lietuvoje juos gamina,pirkau savo tevam,tai jie liko patenkinti.o cia,kur su ta backele ant backos tai kinietiskas sudniekis.uz lietuviska produkcija!!!!!!

    • Avinas

      Lietuviski = Kinietiski, skiriasi tik boileris 😀 o pagrindinis dalykas kolbos – kinietiskos. Tai kam permoketi uz varda ? Niekas nesiskiria, domejausi tai pirkau Kinietiska, daug pigiau o efektas tas pats 😀

  • Joo

    Velniam tokius brangius pirkti,pakanka į dėžę įdėti blėkinį radiatorių ir bus šilto vandens.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite