Ar apsimoka statyti saulės kolektorių?

Apie saulės kolektorius, pašildančius vandenį, jau esame rašę. Kiek jie atneša naudos ir verta išlaidauti dėl įrenginio, kurio veikimas priklauso nuo saulės kaprizų?
Kalbiname tuos, kurie saulės energiją naudoja metus ir ilgiau.

UAB Šilutės halės ūkvedys Arūnas Kakta mano, kad saulės kolektorius turėtų atsipirkti per 3-5 metus.

Atsipirks per 3-5 metus
Ant Šilutės halės stogo sumontuotos saulės baterijos ir nedidelis saulės kolektorius vandeniui šildyti. Saulės pagaminta elektros energija parduodama, o šiltas vanduo naudojamas savo reikmėms. Pasak UAB Šilutės halės ūkvedžio Arūno Kaktos, saulės kolektoriai čia sumontuoti pernai, liepos mėnesio pradžioje, ir eksploatuojami daugiau kaip metus. Halėje kasdien dirba apie 40 žmonių. Šiltas vanduo reikalingas indams plauti, tai ypač svarbu prekiautojams mėsa ir žuvimi bei čia veikiančiai kirpyklai. Per mėnesį sunaudojama apie 80 kubinių metrų vandens.
Anksčiau vanduo ir patalpos buvo šildomi tik krosnių kuru kūrenamoje katilinėje. Per metus sunaudodavo apie 11 tonų krosnių kuro. Pernai pastačius apie 10 tūkst. litų kainavusį saulės kolektorių, kuro sąnaudos sumažėjo dviem tonomis – sutaupyta apie 6 tūkst. Lt. Halės ūkvedys atkreipė dėmesį, kad pernykštė žiema buvo gana šilta, todėl vien saulės kolektoriui nuopelnų už išlaidų sumažėjimą skirti nereikėtų. Jo manymu, kolektorius atsipirks per 3-5 metus, priklausomai nuo oro temperatūros ir saulėtų dienų kiekio.
Veikia 9 mėnesius
Įrenginys veikia kai tik nors kiek šviečia saulė, kad ir pro debesis. Per metus jis gali dirbti apie 9 mėnesius. Karštomis vasaros dienomis vandens temperatūra pakyla iki 80 laipsnių, kai atvėsta orai – maždaug iki 30-40 laipsnių.
Kai lankėmės halėje ankstyvą spalio pirmosios rytą, tik pradėjus kilti saulei, temperatūra lauke buvo apie 10 laipsnių šilumos, o vandens temperatūra kolektoriuje – 29 laipsniai.
Arūnas Kakta pasakojo, kad šildymo sistema šioje prekyvietėje sureguliuota taip, kad vanduo įkaistų iki 60-65 laipsnių. Tokia temperatūra reikalinga, kad plaunant indus ištirptų ir išsiplautų riebalai. Jei saulės kolektorius vandens iki nustatytos temperatūros neįšildo, automatiškai įsijungia skystu kuru kūrenamas katilas.
Kad nereikėtų išleidinėti vandens atšalus orui, čia naudojamas brangesnis kolektorius, kuris iš pradžių sušildo specialų skystį, o jis šiluminę energiją perduoda vandeniui. Tokios konstrukcijos kolektoriai šiek tiek brangesni ir mažiau efektyvūs, tačiau patogesni, nes atšalus orams iš sistemos nereikia išleisti vandens.
Per metus jokių gedimų nepasitaikė. Kolektorių įrengimas ekonomiškai pasiteisino, todėl ant halės stogo numatoma statyti dar keletą tokių kolektorių sekcijų. Pasak A. Kaktos, tai padaryti bus labai paprasta. Tereikės šalia sumontuoti papildomus kolektorius ir nuo jau esamų pratęsti į sistemą vedančius vamzdžius.

Šilutės halėje ekologiškai gaminama ne tik šiluminė, bet ir elektros energija.

Pardavimai patrigubėjo
Prieš dvejus metus Laurynas Jaruškevičius pradėjo su saulės kolektoriais susietą verslą. Dabar jis gali pasidžiaugti, kad per mėnesį parduoda ir sumontuoja po 15-20 saulės kolektorių ir jau rengiasi plėtrai – prekiaus ir elektrą gaminančiomis saulės baterijomis, kurios taip pat vis labiau populiarėja.
Pasak L. Jaruškevičiaus, verslas kol kas sezoninis. Darbo yra tik šiltuoju metų laiku. Užsakymų gauna iš visos Lietuvos, tik gaila, kad ne visi norintys įsigyti ir susimontuoti saulės kolektorių šilutiškiai žino, kad padėti gali čia pat mūsų mieste veikianti įmonė (gal stinga reklamos? – red. pastaba). Daugiausiai užsakymų gaunama iš Žemaitijos – Plungės, Mažeikių. Mūsų rajone aktyviausi Žemaičių Naumiesčio gyventojai, ten sumontuota jau apie 20 saulės kolektorių.
Šią įrangą dažniausiai perka ūkininkai ir individualių namų savininkai.
Tik pradėjęs verslą vieną saulės kolektorių L. Jaruškevičius pasistatė prie savo namų. Prabėgus dvejiems metams, jau turi du. Vienas – paprastas, šildantis vandenį tiesiogiai, kitas – su šilumokaičiu. Pasak verslininko, taip šildydamas vandenį jis norįs ir sutaupyti, ir įgyti praktinės kolektoriaus naudojimo patirties. Jo teigimu, kolektoriai iš esmės skiriasi tik kaina ir patogumu. Tiesiogiai šildantis vandenį yra pigesnis, tačiau atšalus orams kasmet vandenį tenka išleisti, o pavasarį sistemą pripildyti vėl. Brangesnieji veikia be priežiūros. Kol kas populiaresni pigesnieji, šildantys vandenį tiesiogiai.
Vaidotas VILKAS

6 komentarai

 • Antanas

  Zmones atsipeikekit! Nepirkit tu kinietisku nesamoniu!!!!

 • Jo

  turi kaimynas,tai iki siol asaras braukia.

 • Kamas zinau

  Yra firma kur lietuvoje juos gamina,pirkau savo tevam,tai jie liko patenkinti.o cia,kur su ta backele ant backos tai kinietiskas sudniekis.uz lietuviska produkcija!!!!!!

  • Avinas

   Lietuviski = Kinietiski, skiriasi tik boileris 😀 o pagrindinis dalykas kolbos – kinietiskos. Tai kam permoketi uz varda ? Niekas nesiskiria, domejausi tai pirkau Kinietiska, daug pigiau o efektas tas pats 😀

 • Joo

  Velniam tokius brangius pirkti,pakanka į dėžę įdėti blėkinį radiatorių ir bus šilto vandens.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite