Apsauga nuo saulės: ką rekomenduoja chemijos specialistai

Prasidėjus šiltajam sezonui vis daugiau laiko praleidžiame lauke ir dažniau mėgaujamės saulės šiluma. Nederėtų pamiršti, kad saulės spinduliuotė dabar yra gana aktyvi ir pavojinga žmogaus odai. Norint išvengti nudegimo nuo saulės ir apsaugoti odą nuo žalingų UV spindulių (UVB ir UVA spindulių), naudojamos įvairios apsaugos nuo saulės priemonės.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį?

Pasak Aplinkos apsaugos agentūros Cheminių medžiagų skyriaus vyriausiosios specialistės Beatos Volujevič, visos apsaugos nuo saulės priemonės, tokios kaip kremai, aliejai, aerozoliai skirstomos į dvi pagrindines kategorijas: mineralinės arba cheminės sudėties.

Mineralinių priemonių sudėtyje naudojamos cheminių medžiagų nanoformos, pvz., titano dioksidas (TiO2) ir cinko oksidas (ZnO). Užtepus tokios priemonės ant kūno šios medžiagos nesusigeria, bet lieka ant odos paviršiaus ir taip atspindi UV spindulius. Specialistė atkreipia dėmesį, kad mineraliniai filtrai tampa veiksmingi juos iš karto panaudojus.

Cheminiuose apsaugos nuo saulės gaminių filtruose yra naudojamos cheminės medžiagos, tokios kaip oksibenzonas. „Šios priemonės, priešingai nei mineralinės, įsiskverbia į odą ir sugeria saulės spindulius, o vėliau juos išsklaido šilumos pavidalu“, – pasakoja B. Volujevič. Specialistė atkreipia dėmesį, kad mineraliniuose UV filtruose yra nanodalelių, kurios suteikia ilgesnę apsaugą, nes jos yra stabilesnės palyginus su cheminiais filtrais.

Ar saugu naudoti apsaugos nuo saulės gaminius, kuriuose yra nanodalelių?

Pasak specialistės, purškiamos apsaugos nuo saulės priemonės, kuriuose yra titano dioksido, gali kelti pavojų sveikatai. Titano dioksidas pasižymi kancerogeninėmis savybėmis, kurios sukelia vėžį. „Pagal CLP reglamentą siekiant apsaugoti žmones, bet kokia priemonė  su ne mažiau kaip 1 % titano dioksido dalelių, kurių aerodinaminis skersmuo ne didesnis kaip 10 μm, turi turėti perspėjimą etiketėje: „Atsargiai! Purškiant gali susidaryti pavojingų įkvepiamų lašelių. Neįkvėpti aerozolio ar rūko“, – atkreipia dėmesį specialistė.

Ar apsaugos nuo saulės priemonės kenkia aplinkai?

„National Geographic“ duomenimis, į vandenynus kasmet patenka apie 14 000 tonų kremo nuo saulės. Nors duomenų apie poveikį aplinkai kiekis yra ribotas, cheminės medžiagos, pavyzdžiui, oksibenzonas patekęs į vandenį daro neigiamą įtaką koralams. „Šita cheminė medžiaga gali sutrikdyti koralų dauginimosi ir augimo ciklus, o galiausiai lemti ir jų blukimą. Dėl to, tarkim, Havajuose jų naudojimas yra apribotas“, – sako B. Volujevič.

Cinko oksidas turi suderintą klasifikaciją, pagal kurią jis laikomas toksiškas vandens gyvūnijai, kai jo koncentracija neviršija 10 miligramų viename litre. Tuo tarpu titano dioksidas nėra klasifikuojamas pagal poveikį aplinkai, o tai reiškia, kad neturi neigiamo poveikio.

Aplinkos apsaugos agentūros inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Šiuolaikinių miško namelių privalumai ir patogumai atostogoms

Birštonas, esantis šalia Nemuno upės vingio, yra viena iš populiariausių atostogų vietų Lietuvoje, garsėjanti savo natūralia grožiu ir gydomosiomis mineralinių šaltinių savybėmis. Naturcamp.lt Birštone siūlo unikalią galimybę mėgautis šiuo nuostabiu kurortu, teikiant daugybę privalumų ir patogumų, kurie užtikrina nepamirštamas atostogas. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindines priežastis, kodėl verta pasirinkti naturcamp.lt Birštone. Gamtos grožis ir ramybė Birštonas yra žinomas dėl savo gražių kraštovaizdžių, žaliuojančių miškų ir gaivaus oro. Naturcamp.lt siūlo galimybę apsistoti pačioje gamtos širdyje. Miško nameliai vieta, kur galima mėgautis paukščių

Gera žinia specialybę užsienyje įgijusiems lietuviams – kvalifikacija bus pripažinta ir Lietuvoje

Nuo šiol užsienyje įgijus profesinę kvalifikaciją, ji bus pripažinta ir Lietuvoje. Į tėvynę norintiems grįžti lietuviams ar atvykstantiems užsieniečiams nebereikės dar kartą siekti užsienyje jau įgytų kompetencijų, kad galėtų sėkmingai įsidarbinti ar tęsti mokslus Lietuvos profesinio mokymo įstaigoje ar aukštojoje mokykloje. Iki šiol kiekvienas darbdavys ar mokymo įstaiga savarankiškai spręsdavo dėl konkrečios užsienyje įgytos profesinės kvalifikacijos pripažinimo. Vyriausybė patvirtino užsienyje įgyto išsilavinimo ir kvalifikacijų pripažinimo tvarkos aprašą. Nauja tvarka apims ne tik jau iki šiol galiojusį užsienyje įgyto aukštojo išsilavinimo,

Nepaprasti vasaros naktų debesys ir Joninių orai

Kaip informuoja Meteo.lt, būtent taip galima pavardinti naktimis švytinčius sidabriškuosius debesis (trumpinys – NLC). Jie yra unikalūs tuo, kad susiformuoja ne apatinėje (kaip įprasti mums debesys), o viršutinėje atmosferos dalyje (~80 km aukštyje). Tokius nepaprastus debesis galima išvysti tikrai ne kiekvieną vasaros naktį. Jie pasirodo tik keletui valandų pačiomis trumpiausiomis birželio-liepos naktimis. Dar rečiau šie debesys sužimba ypač ryškiai ir apima visą šiaurinį horizontą. NLC nakties danguje reikėtų laukti praėjus bent pusantros valandos po saulėlydžio arba anksti ryte, kol tebėra

Įvertintas Lietuvos penkiolikmečių kūrybiškumas

Lietuvos penkiolikmečiai pasižymi gerais kūrybinio mąstymo gebėjimais. Paskelbti tarptautinio penkiolikmečių tyrimo EBPO PISA 2022 rezultatai rodo, kad Lietuva yra 13-20 pozicijoje tarp 64 šalių. Lietuvos penkiolikmečių rezultatai aukštesni už 47 tyrime dalyvavusių šalių, žemesni – už 12 šalių. Lietuvos mokinių rezultatai statistiškai reikšmingai nesiskiria nuo EBPO šalių vidurkio (33 taškai) kartu su Vokietijos (33), Taivano (33), Ispanijos (33), Čekijos (33), Prancūzijos (32), Nyderlandų(32), Izraelio (32) rezultatais. Tyrime buvo vertinami penkiolikmečių mokinių kūrybinio mąstymo gebėjimai – tiriama, kaip mokiniams sekasi kurti

Taip pat skaitykite