Aplinkosaugininkai pataria kaip elgtis sutikus laukinį gyvūną mieste

Aplinkos apsaugos departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad laukiniai gyvūnai ir paukščiai mieste yra natūralus reiškinys dėl miestų plėtros ir gyvūnų buveinių vietos pokyčių. Taip pat primena, kad prie paukščių, laukinių gyvūnų bei jų jauniklių reikėtų nesiartinti ir neliesti.

Nereikia gelbėti

„Svarbiausia suprasti, kad laukinių gyvūnų ar jų jauniklių gelbėti nereikia, tarkim, gyvūnas atėjęs į gyvenamą ar aptvertą teritoriją tikrai ras kelią iš jos pasišalinti. Tik nesiimkite jokių veiksmų, kurie gyvūnui galėtų sukelti stresą, t. y. artintis prie jo, užspęsti į kampą, imti į rankas, ar glostyti. Įsitikinkite ar gyvūnas sveikas ir neieško pagalbos, tiesiog jį pastebėkite. Tik jei gyvūnas sužalotas, apie tai praneškite telefonu 112“, – sako Gyvosios gamtos apsaugos departamento Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vedėja Jolita Matulevičienė.

Vis dar pasitaiko atvejų kai norima padėti jaunikliams, kurie atrodo palikti tėvų. Tačiau gamtoje viskas vyksta kitaip, pavyzdžiui, kol stirnos patelė maitinasi, jauniklis kantriai ir tyliai laukia aukštoje žolėje. Labai svarbu jo neišgąsdinti ir kuo skubiau palikti jauniklį ten, kur jis buvo rastas. Be to, laukinio gyvūno jauniklį paėmus į rankas dėl įsigėrusio žmogaus kvapo gali nebepriimti tėvai.

Paukštelis pasirūpins savimi

Kartu aplinkosaugininkė primena – radus žolėje apsiplunksnavusį paukštelį, geriausia jo neimti, nes jis jau turi minimalius skraidymo įgūdžius ir pasirūpins savimi. „Galima nebent įkelti paukštelį kur nors aukščiau į medį ir palikti. O pastebėjus nutūpusį čiurlį, patariama paukštį pakelti nuo žemės ir taip padėti jam nuskirsti “, – teigia Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vedėja.

Departamentas vis dažniau sulaukia užklausų, kaip elgtis radus savo kieme iš lizdų iškritusius gandriukus. J. Matulevičienė ragina pranešti apie šiuos atvejus skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112. „Pranešus atvyksta Gyvūnų globėjų asociacijos atstovai, kurie pasirūpins gandrų jaunikliais”, – sako aplinkosaugininkė.

Bereikalingas žmogaus įsikišimas tiek suaugusiems laukiniams gyvūnams, tiek jaunikliams gali pakenkti. Susidūrę su žmonėmis jie išsilaksto ir gali pakliūti po automobilio ratais, jaunikliai – atsiskirti nuo motinos.

Žmonių maistas netinka

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad mieste sutiktas laukinis gyvūnas nepasiklydo, jis gali migruoti miesto teritorijoje. „Susidūrę su laukiniu gyvūnu ir paukščiu, nepasiduokime norui juos paliesti ir pamaitinti. Būkite tolerantiški ir leiskite jiems nekliudomai pasišalinti. Atsiminkite, kad laukinio gyvūno racione tikrai nėra tokio maisto, kurį valgo žmonės“,  – priduria J. Matulevičienė.

Jei kyla klausimų, Aplinkos apsaugos departamento specialistai jus pakonsultuos telefonu 8 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt.  Apie aplinkosauginius pažeidimus galite pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112.

Aplinkos apsaugos dep. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją

Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje. Sveikatos apsaugos  ministro patarėjas Tomas Bagdonas sako, kad nuo rugsėjo 1 d. pristačius naująją praleistų pamokų pateisinimo tvarką, tėvai, o kartais ir švietimo įstaigų administracijos, pradėjo kreiptis į gydytojus pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Gydytojai pažymų neišduoda

Policija praneša apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Jie tiriami. Rugsėjo 21 d. pavakare Pypliškės k., Gardamo sen., darbo metu dirbant prie elektros laidų,susižalojo vyras, gim. 1996 m. Vyras buvo pristatytas į gydymo įstaigą. Policija tiria įvykį Katyčiuose, kai birželio 10 d. nenustatyti vyriškiai išžagino moterį, gim. 1998 m. Rugsėjo 22 d. pavakare  Grygališkės k., Žemaičių Naumiesčio sen., automobilį „Audi A6“ vairavo neblaivus (2,38 prom.) vyras, gim. 1961 m. Rugsėjo 22 d. vėlų vakarą  Cintjoniškių g., Šilutėje, automobilį „Mercedes-Benz“ vairavo

Nuo spalio mėnesio lankytojų centrai dirbs ir šeštadieniais

Kadangi baigiasi vasaros turizmo sezonas, saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs trumpiau. Šis savaitgalis – paskutinis, kai galima aplankyti nacionalinių, regioninių parkų bei rezervatų lankytojų centrus ir šeštadienį, ir sekmadienį. Tačiau gera žinia yra ta, kad iki šių metų pabaigos lankytojų centrai dirbs ir šeštadieniais nuo 10 iki 15 valandos. Prieš vasaros sezoną Aplinkos ministerija buvo skyrusi papildomą finansavimą, kad būtų galimybė vasarą užsukti į saugomų teritorijų lankytojų centrus savaitgaliais. Tai pasiteisino, nes lankytojų skaičius išaugo. Atvykusiam į nacionalinį ar regioninį

Renginių ciklo „Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“ finalas Mažosios Lietuvos sostinėje – Šilutėje

Vėjas – stiprybė, vanduo – gyvybė, krantas – namai. Visa tai – Mažoji Lietuva. Nuo liepos mėnesio šią žinią per Mažąją Lietuvą nešė nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“, rengdamas Lietuvos kultūros ministerijos finansuojamą renginių ciklą „Vėtrungių kelias: vėjas, krantas ir vanduo“. Šį rudenį, rugsėjo 27 d., maloniai kviečiame į renginių ciklo baigiamąjį renginį Mažosios Lietuvos sostinėje – Šilutėje. Nacionalinis kultūros kelias „Vėtrungių kelias“ rugsėjo 27 d. nuo 17:30 val. kviečia į Šilutės kultūros ir pramogų centrą paskanauti tradicinio lietuvininkų gėrimo

Taip pat skaitykite