Antrasis karantinas prekybininkams švelnesnis

Į 2021-uosius nustumtas karantinas apkarpė mažmeninės prekybos rezultatus. Vis dėlto, sausį fiksuotas nuosmukis gerokai kuklesnis, nei  per pirmąjį karantiną.

Statistikos departamento duomenis, mažmeninės prekybos apyvarta palyginamosiomis kainomis sumažėjo 4 proc. Sparčiausiai – net 14,4 proc. krito prekybos apyvartos ne maisto prekėmis. Vis dėlto, šįkart sektorius smūgį atlaikė kiek lengviau, nes per pirmąjį karantiną stebėjome net 18,6 proc. metinį prekybos ne maistu susitraukimą.

Labiausiai nukentėjo tekstile, drabužiais ir avalyne prekiaujančios įmonės.

Labiausiai nukentėjo tekstile, drabužiais ir avalyne prekiaujančios įmonės.

Jų apyvartos buvo net 64,4 proc. mažesnės nei prieš metus. Trečdaliu susitraukė remonto ir būsto įrangos ir apstatymo gaminiais prekiaujančių verslų apyvartos. Ketvirtadaliu mažiau nei pernai parduota farmacijos, kosmetikos ir medicinos prekių.

Karantino suvaržymai ir mobilumo tarp savivaldybių ribojimai turėjo įtakos degalų mažmeninės prekybos apimtims – jų apyvarta per metus sumažėjo 7,5 proc.

Karantino suvaržymai nepalietė maisto prekėmis prekiaujančių įmonių.

Suvaržymai nepalietė maisto prekėmis prekiaujančių įmonių. Jų apyvartos per metus išaugo netgi 9,2 proc. ir sušvelnino bendrus sektoriaus praradimus.

Nors sausio statistiniai duomenys nuteikia optimistiškai, karantino suvaržymų poveikio mastas šio sektoriaus dalyviams labai skirtingas. Atsparumą ir palankius apyvartų rezultatus demonstruoja rinkos banginiai, prekybos centruose turintys galimybę prekiauti ne vien maistu. Jų apyvartos sausį buvo net dešimtadaliu didesnės nei prieš metus. Priešingai nei per pirmą karantiną, panika ir viruso baimė yra atslūgusi ir gyventojai nebevengia apsipirkti fiziškai. Dėl karantino patogių alternatyvų neturintys pirkėjai renkasi paprasčiausią kelią ir tuo naudojasi. Tuo tarpu smulkiesiems tenka tenkintis nuotoline prekyba, kuri, nors ir buvo dukart didesnė, nei pernai sausį, vis dar vaidina nedidelį vaidmenį bendroje mažmeninės prekybos apyvartos struktūroje.

Kita alternatyva smulkiesiems – stabdyti veiklą ir kliautis valstybės pagalbos priemonėmis, kurios, kaip žinia, gerokai vėlavo. Iš daugiau nei 10 tūkst. darbuotojų turinčių mažmenine prekyba užsiimančių įmonių, net apie trečdalis yra prastovose. Taigi, ir taip didele poliarizacija pasižyminčioje rinkoje karantino suvaržymai iškraipo konkurencines galimybes, o tai ilgainiui dar labiau augins sektoriaus koncentraciją.

Stebint mažmeninės prekybos įmonių lūkesčių rodiklius, vasarį optimizmo šiek tiek daugiau. Prekybos įmonių vadovų apklausų duomenimis, vasarį, palyginti su sausiu, prekybos pasitikėjimo rodiklis padidėjo 4 procentiniais punktais. Tam įtakos turėjo optimistiškesnė įmonių verslo padėties prognozė.

Daugiau nei du trečdaliai (68 proc.) sektoriaus įmonių vadovų prognozavo, kad verslo padėtis per artimiausius 3 mėnesius nesikeis, tačiau nuo 6 iki 17 proc. padaugėjo manančiųjų, kad ji pagerės bei nuo 24 iki 15 proc. sumažėjo teigiančiųjų, kad ji pablogės.

Mažmeninės prekybos sektoriaus dalyviai laukia karantino pabaigos ir tikisi pernai metų scenarijaus, kai po pirmojo karantino suveikė savotiškas suspaustos spyruoklės efektas. Pernai vasarą atlaisvėjus suvaržymams, staigiai atsitiesė gyventojų lūkesčiai ir atsigavo jų vartojimo apetitas. O tai leido vėlesniais mėnesiais vidaus prekybos sektoriui fiksuoti rekordinius pardavimus.

 

Indrė Genytė-Pikčienė,UAB „INVL Asset Management“ vyriausioji ekonomistė

Hits: 50

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite