Alinantis karštis pavojingas ne tik žmogui

Visuomenės sveikatos specialistai šią savaitę fiksavo rekordinius karščius. Visoje Lietuvoje aukščiausia temperatūra siekė net 35 laipsnius. Specialistai perspėja: per tokius karščius iškyla didesnė grėsmė ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.

Karštis pavojingiausias trumpanosiems bei storiems gyvūnams.

Pavojus vyresniems
Ypač karštomis vasaros dienomis daugelis laiką leidžia prie vandens, gryname ore. Tačiau ilgai būnant karštyje gali ištikti šilumos ar saulės smūgis. Visuomenės sveikatos specialistai ragina tuo susirūpinti ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus, karštos dienos pavojingiausios 45-55 m. vyrams bei 50-60 m. moterims.
„Šių amžiaus grupių žmonės mažai saugojasi. Jie mano esantys sveiki, tačiau visada randama įvairių jų sveikatos problemų. Senyvo amžiaus žmonės labiau prižiūri savo sveikatą“, – kalbėjo D. Steponkus.
Medikai tikina, jog tokiomis dienomis sunku ir ligoninės pacientams, sergantiems lėtinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis. Anot D. Steponkaus, šiuo metu ypač pagausėjo sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis. „Karščio metu žmogus prakaituodamas netenka daug skysčių, tada tirštėja kraujas ir organizmas netenka reikalingų mikroelementų, dėl to gali sutrikti ir širdies veikla“, – sakė Šilutės ligoninės vyr. gydytojas.
Sveikatos priežiūros specialistai įspėja, kad būtina rūpintis savimi ir fizinį darbą dirbantiems asmenims bei jaunuoliams. Šiuo metu jaunuoliai daug laiko praleidžia prie vandens, o tai didina traumų tikimybę. Medikai įsitikinę, jog dažnai jaunimas elgiasi neatsakingai, todėl patiria rimtų sužalojimų. Pasak Šilutės ligoninės vyr. gydytojo D. Steponkaus, kai yra karšta, jaunimas pramogauja prie vandens, kartais neatsakingas jų elgesys sukelia traumų. O jei dar psichiką paveikia alkoholis, kad ir nedidelis jo kiekis…
Karščiui jautresni kūdikiai ir vaikai iki 4 metų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai skelbia, kad svarbu nepalikti vaikų automobiliuose, mat šie labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Be to, svarbu, jog vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nebūtų per karšti, nes vaikas gali nusideginti.
Karštis pavojingas ir gyvūnams
Per karščius ypatinga priežiūra reikalinga ir gyvūnams. Nors Šilutės mieste nuo karščio nusilpusių gyvūnų į veterinarų rankas dar nepateko, tačiau jų priežiūros specialistai vis dažniau fiksuoja netinkamas jų laikymo sąlygas.
„Dažnai gyvūnus auginantys žmonės juos palieka balkonuose, uždarę langus. Taip pat ir automobiliuose. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai šeimininkai gyvūną pririša prie namo, kuris neturi jokios pastogės, ir nepalieka vandens“, – sakė VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, katės lengviau nei šunys ištveria aukštą temperatūrą, nes yra šilumos mėgėjos. Be to, jos pačios sugeba susirasti pavėsį. Šunims dideli karščiai yra daug pavojingesni.
„Visiems gyvūnams sunku išverti karštį, tik vieniems kiek mažiau. Svarbu, kad nė vienas žmogus, pamatęs paliegusį gyvūną, nepraeitų abejingai pro šalį. Ypač kai gyvūnas guli be gyvybės ženklų. Tokiam ypač svarbu padėti“, – kalbėjo L. Kleinienė.
Veterinarijos gydytojo Kęsto Petravičiaus teigimu, tokiu metu visiems gyvūnams yra karšta. Tiek katei, tiek šuniui gyvybiškai svarbu gauti vandens. „Karštomis dienomis svarbu turėti šalto vandens, ledų, jais drėkinti ir šaldyti gyvūną. Gyvūnui perkaitus saulėje, yra tikimybė, jog reikės statyti ir lašalinę. Tuo metu pristinga skysčių ir deguonies, būtina atstatyti skysčių balansą“, – pasakojo K. Petravičius.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Hits: 21

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite