Alinantis karštis pavojingas ne tik žmogui

Visuomenės sveikatos specialistai šią savaitę fiksavo rekordinius karščius. Visoje Lietuvoje aukščiausia temperatūra siekė net 35 laipsnius. Specialistai perspėja: per tokius karščius iškyla didesnė grėsmė ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.

Karštis pavojingiausias trumpanosiems bei storiems gyvūnams.

Pavojus vyresniems
Ypač karštomis vasaros dienomis daugelis laiką leidžia prie vandens, gryname ore. Tačiau ilgai būnant karštyje gali ištikti šilumos ar saulės smūgis. Visuomenės sveikatos specialistai ragina tuo susirūpinti ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus, karštos dienos pavojingiausios 45-55 m. vyrams bei 50-60 m. moterims.
„Šių amžiaus grupių žmonės mažai saugojasi. Jie mano esantys sveiki, tačiau visada randama įvairių jų sveikatos problemų. Senyvo amžiaus žmonės labiau prižiūri savo sveikatą“, – kalbėjo D. Steponkus.
Medikai tikina, jog tokiomis dienomis sunku ir ligoninės pacientams, sergantiems lėtinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis. Anot D. Steponkaus, šiuo metu ypač pagausėjo sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis. „Karščio metu žmogus prakaituodamas netenka daug skysčių, tada tirštėja kraujas ir organizmas netenka reikalingų mikroelementų, dėl to gali sutrikti ir širdies veikla“, – sakė Šilutės ligoninės vyr. gydytojas.
Sveikatos priežiūros specialistai įspėja, kad būtina rūpintis savimi ir fizinį darbą dirbantiems asmenims bei jaunuoliams. Šiuo metu jaunuoliai daug laiko praleidžia prie vandens, o tai didina traumų tikimybę. Medikai įsitikinę, jog dažnai jaunimas elgiasi neatsakingai, todėl patiria rimtų sužalojimų. Pasak Šilutės ligoninės vyr. gydytojo D. Steponkaus, kai yra karšta, jaunimas pramogauja prie vandens, kartais neatsakingas jų elgesys sukelia traumų. O jei dar psichiką paveikia alkoholis, kad ir nedidelis jo kiekis…
Karščiui jautresni kūdikiai ir vaikai iki 4 metų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai skelbia, kad svarbu nepalikti vaikų automobiliuose, mat šie labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Be to, svarbu, jog vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nebūtų per karšti, nes vaikas gali nusideginti.
Karštis pavojingas ir gyvūnams
Per karščius ypatinga priežiūra reikalinga ir gyvūnams. Nors Šilutės mieste nuo karščio nusilpusių gyvūnų į veterinarų rankas dar nepateko, tačiau jų priežiūros specialistai vis dažniau fiksuoja netinkamas jų laikymo sąlygas.
„Dažnai gyvūnus auginantys žmonės juos palieka balkonuose, uždarę langus. Taip pat ir automobiliuose. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai šeimininkai gyvūną pririša prie namo, kuris neturi jokios pastogės, ir nepalieka vandens“, – sakė VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, katės lengviau nei šunys ištveria aukštą temperatūrą, nes yra šilumos mėgėjos. Be to, jos pačios sugeba susirasti pavėsį. Šunims dideli karščiai yra daug pavojingesni.
„Visiems gyvūnams sunku išverti karštį, tik vieniems kiek mažiau. Svarbu, kad nė vienas žmogus, pamatęs paliegusį gyvūną, nepraeitų abejingai pro šalį. Ypač kai gyvūnas guli be gyvybės ženklų. Tokiam ypač svarbu padėti“, – kalbėjo L. Kleinienė.
Veterinarijos gydytojo Kęsto Petravičiaus teigimu, tokiu metu visiems gyvūnams yra karšta. Tiek katei, tiek šuniui gyvybiškai svarbu gauti vandens. „Karštomis dienomis svarbu turėti šalto vandens, ledų, jais drėkinti ir šaldyti gyvūną. Gyvūnui perkaitus saulėje, yra tikimybė, jog reikės statyti ir lašalinę. Tuo metu pristinga skysčių ir deguonies, būtina atstatyti skysčių balansą“, – pasakojo K. Petravičius.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite