Alinantis karštis pavojingas ne tik žmogui
Visuomenės sveikatos specialistai šią savaitę fiksavo rekordinius karščius. Visoje Lietuvoje aukščiausia temperatūra siekė net 35 laipsnius. Specialistai perspėja: per tokius karščius iškyla didesnė grėsmė ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.
Pavojus vyresniems
Ypač karštomis vasaros dienomis daugelis laiką leidžia prie vandens, gryname ore. Tačiau ilgai būnant karštyje gali ištikti šilumos ar saulės smūgis. Visuomenės sveikatos specialistai ragina tuo susirūpinti ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus, karštos dienos pavojingiausios 45-55 m. vyrams bei 50-60 m. moterims.
„Šių amžiaus grupių žmonės mažai saugojasi. Jie mano esantys sveiki, tačiau visada randama įvairių jų sveikatos problemų. Senyvo amžiaus žmonės labiau prižiūri savo sveikatą“, – kalbėjo D. Steponkus.
Medikai tikina, jog tokiomis dienomis sunku ir ligoninės pacientams, sergantiems lėtinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis. Anot D. Steponkaus, šiuo metu ypač pagausėjo sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis. „Karščio metu žmogus prakaituodamas netenka daug skysčių, tada tirštėja kraujas ir organizmas netenka reikalingų mikroelementų, dėl to gali sutrikti ir širdies veikla“, – sakė Šilutės ligoninės vyr. gydytojas.
Sveikatos priežiūros specialistai įspėja, kad būtina rūpintis savimi ir fizinį darbą dirbantiems asmenims bei jaunuoliams. Šiuo metu jaunuoliai daug laiko praleidžia prie vandens, o tai didina traumų tikimybę. Medikai įsitikinę, jog dažnai jaunimas elgiasi neatsakingai, todėl patiria rimtų sužalojimų. Pasak Šilutės ligoninės vyr. gydytojo D. Steponkaus, kai yra karšta, jaunimas pramogauja prie vandens, kartais neatsakingas jų elgesys sukelia traumų. O jei dar psichiką paveikia alkoholis, kad ir nedidelis jo kiekis…
Karščiui jautresni kūdikiai ir vaikai iki 4 metų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai skelbia, kad svarbu nepalikti vaikų automobiliuose, mat šie labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Be to, svarbu, jog vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nebūtų per karšti, nes vaikas gali nusideginti.
Karštis pavojingas ir gyvūnams
Per karščius ypatinga priežiūra reikalinga ir gyvūnams. Nors Šilutės mieste nuo karščio nusilpusių gyvūnų į veterinarų rankas dar nepateko, tačiau jų priežiūros specialistai vis dažniau fiksuoja netinkamas jų laikymo sąlygas.
„Dažnai gyvūnus auginantys žmonės juos palieka balkonuose, uždarę langus. Taip pat ir automobiliuose. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai šeimininkai gyvūną pririša prie namo, kuris neturi jokios pastogės, ir nepalieka vandens“, – sakė VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, katės lengviau nei šunys ištveria aukštą temperatūrą, nes yra šilumos mėgėjos. Be to, jos pačios sugeba susirasti pavėsį. Šunims dideli karščiai yra daug pavojingesni.
„Visiems gyvūnams sunku išverti karštį, tik vieniems kiek mažiau. Svarbu, kad nė vienas žmogus, pamatęs paliegusį gyvūną, nepraeitų abejingai pro šalį. Ypač kai gyvūnas guli be gyvybės ženklų. Tokiam ypač svarbu padėti“, – kalbėjo L. Kleinienė.
Veterinarijos gydytojo Kęsto Petravičiaus teigimu, tokiu metu visiems gyvūnams yra karšta. Tiek katei, tiek šuniui gyvybiškai svarbu gauti vandens. „Karštomis dienomis svarbu turėti šalto vandens, ledų, jais drėkinti ir šaldyti gyvūną. Gyvūnui perkaitus saulėje, yra tikimybė, jog reikės statyti ir lašalinę. Tuo metu pristinga skysčių ir deguonies, būtina atstatyti skysčių balansą“, – pasakojo K. Petravičius.
Viktorija ŠIMKUTĖ
Hits: 21