Alinantis karštis pavojingas ne tik žmogui

Visuomenės sveikatos specialistai šią savaitę fiksavo rekordinius karščius. Visoje Lietuvoje aukščiausia temperatūra siekė net 35 laipsnius. Specialistai perspėja: per tokius karščius iškyla didesnė grėsmė ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams.

Karštis pavojingiausias trumpanosiems bei storiems gyvūnams.

Pavojus vyresniems
Ypač karštomis vasaros dienomis daugelis laiką leidžia prie vandens, gryname ore. Tačiau ilgai būnant karštyje gali ištikti šilumos ar saulės smūgis. Visuomenės sveikatos specialistai ragina tuo susirūpinti ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus, karštos dienos pavojingiausios 45-55 m. vyrams bei 50-60 m. moterims.
„Šių amžiaus grupių žmonės mažai saugojasi. Jie mano esantys sveiki, tačiau visada randama įvairių jų sveikatos problemų. Senyvo amžiaus žmonės labiau prižiūri savo sveikatą“, – kalbėjo D. Steponkus.
Medikai tikina, jog tokiomis dienomis sunku ir ligoninės pacientams, sergantiems lėtinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis. Anot D. Steponkaus, šiuo metu ypač pagausėjo sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis. „Karščio metu žmogus prakaituodamas netenka daug skysčių, tada tirštėja kraujas ir organizmas netenka reikalingų mikroelementų, dėl to gali sutrikti ir širdies veikla“, – sakė Šilutės ligoninės vyr. gydytojas.
Sveikatos priežiūros specialistai įspėja, kad būtina rūpintis savimi ir fizinį darbą dirbantiems asmenims bei jaunuoliams. Šiuo metu jaunuoliai daug laiko praleidžia prie vandens, o tai didina traumų tikimybę. Medikai įsitikinę, jog dažnai jaunimas elgiasi neatsakingai, todėl patiria rimtų sužalojimų. Pasak Šilutės ligoninės vyr. gydytojo D. Steponkaus, kai yra karšta, jaunimas pramogauja prie vandens, kartais neatsakingas jų elgesys sukelia traumų. O jei dar psichiką paveikia alkoholis, kad ir nedidelis jo kiekis…
Karščiui jautresni kūdikiai ir vaikai iki 4 metų. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai skelbia, kad svarbu nepalikti vaikų automobiliuose, mat šie labai greitai įkaista, todėl vaikus gali ištikti šilumos smūgis. Be to, svarbu, jog vaikiškos sėdynės paviršius bei saugos diržai nebūtų per karšti, nes vaikas gali nusideginti.
Karštis pavojingas ir gyvūnams
Per karščius ypatinga priežiūra reikalinga ir gyvūnams. Nors Šilutės mieste nuo karščio nusilpusių gyvūnų į veterinarų rankas dar nepateko, tačiau jų priežiūros specialistai vis dažniau fiksuoja netinkamas jų laikymo sąlygas.
„Dažnai gyvūnus auginantys žmonės juos palieka balkonuose, uždarę langus. Taip pat ir automobiliuose. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai šeimininkai gyvūną pririša prie namo, kuris neturi jokios pastogės, ir nepalieka vandens“, – sakė VšĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“ vadovė L. Kleinienė. Anot jos, katės lengviau nei šunys ištveria aukštą temperatūrą, nes yra šilumos mėgėjos. Be to, jos pačios sugeba susirasti pavėsį. Šunims dideli karščiai yra daug pavojingesni.
„Visiems gyvūnams sunku išverti karštį, tik vieniems kiek mažiau. Svarbu, kad nė vienas žmogus, pamatęs paliegusį gyvūną, nepraeitų abejingai pro šalį. Ypač kai gyvūnas guli be gyvybės ženklų. Tokiam ypač svarbu padėti“, – kalbėjo L. Kleinienė.
Veterinarijos gydytojo Kęsto Petravičiaus teigimu, tokiu metu visiems gyvūnams yra karšta. Tiek katei, tiek šuniui gyvybiškai svarbu gauti vandens. „Karštomis dienomis svarbu turėti šalto vandens, ledų, jais drėkinti ir šaldyti gyvūną. Gyvūnui perkaitus saulėje, yra tikimybė, jog reikės statyti ir lašalinę. Tuo metu pristinga skysčių ir deguonies, būtina atstatyti skysčių balansą“, – pasakojo K. Petravičius.

Viktorija ŠIMKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Mizon“ kosmetika – giliai maitinanti ir drėkinanti kosmetikos linija

Nuo pat pradžių Mizon prekės ženklas orientuojasi į tik natūralių ingredientų naudojimą. Pasitelkus inovatyvių technologijų pavyko sukurti visiškai saugią kosmetiką. Joje nėra parabenų, dažiklių, SLS ir kitų kenksmingų medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. Tai ne visi šios kosmetikos privalumai. Visų Mizon produktų formulė labai lengva, bet kartu ir itin efektyvi. Galima naudoti visų tipų odai – normaliai, riebiai, jautriai, sausai, suglebusiai ir brandžiai. Prekės ženklas sukūrė specialią „10 žingsnių“ programą, kuri leidžia išnaudoti visas jo kosmetikos

5 patarimai, kad vaikelio laukimas praeitų sklandžiai

Jei šiek tiek nerimaujate dėl gimdymo, štai keletas naudingų patarimų. 1. Žinios Kiekviena moteris yra skirtinga. Mūsų kūnai yra skirtingi, mūsų kūdikiai yra skirtingi ir nebūna dviejų vienodų gimimų. Štai kodėl naudinga daugiau sužinoti apie gimdymą. Suprasdami daugiau apie savo galimybes ir kiekvieno iš jų privalumus ir trūkumus, galite jaustis labiau pasitikinti priimdama sprendimus dėl to, kaip norite pagimdyti. Taip pat galite pasikalbėti su savo akušere, jei kas nors jums ypač rūpi. Ji atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir

Moteriškos rankinės. Rekomendacijos išskirtinėms progoms

Stilinga ir kokybiška rankinė yra itin svarbus daugelio moterų aksesuaras, kuris gali pagyvinti bendrą įvaizdį. Renkantis kasdieninę rankinę, dažnai išsikeliami keli kriterijai. Svarbiausia, kad ji būtų patogi, talpi, komfortabili ir lengvai pritaikoma prie bet kokios aprangos. Todėl dažnai pasirenkamos juodos, rudos, ar šviesių spalvų rankinės. O jeigu prireikia rankinės išskirtinei progai, pvz., gimtadienio šventei, vestuvėms, darbo vakarėliui, vakarienei mieste, ar kitokiai progai, reikalavimai gali būti šiek tiek kitokie. Tokiu atveju tampa svarbu, jog rankinė būtų kompaktiška, patogi dėvėti ir kurioje

Rugsėjo 29-ąją minime šventąjį Mykolą

Kalendoriaus lapelis primena, kad rugsėjo 29-oji yra Pasaulinė širdies diena, Dagos diena, Šv. Mykolas. Proga priminti, kaip svarbu saugoti širdį                  1999 m. Pasaulinė širdies federacija paskelbė rugsėjo 29-ą Pasauline širdies diena. Šventė švenčiama 90-yje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos faktorius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvensenos būdą. Pasaulinę širdies dieną Lietuvoje skatina švęsti Lietuvos širdies asociacija. Šią dieną organizuojami sveikatingumo renginiai, išvykos dviračiais. Širdies veikla daug priklauso nuo taisyklingos mitybos ir žalingų įpročių. Širdžiai itin kenkia nutukimas, nejudrumas

Taip pat skaitykite