Akistata su biblioteka ir bibliotekininkais

LR Seimas 2016 metus skelbia Bibliotekų metais. Juos pasitikdami Šilutės bibliotekininkai pakvietė savo ilgamečius partnerius, kolegas iš Estijos bei Vakarų Lietuvos regiono bibliotekininkus į tarptautinę konferenciją.
Draugystė ir bendradarbiavimas su Estijos Viljandžio miesto biblioteka šilutiškius sieja nuo 1974 metų. Šįkart F. Bajoraičio viešosios bibliotekos duris pravėrė 32 bibliotekininkai iš Viljandžio.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios ir Viljandžio (Estija) bibliotekų vadovės Dalia Užpelkienė ir Reet Lubi pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį.

Emigruoja ir iš Estijos
Kolegos estai jau senai audė mintį artimiau susipažinti su Pamario viešosios bibliotekos bei kitų Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų naujoviška veikla. Svečiai aplankė Švėkšnos filialą, grožėjosi miestelio urbanistiniu paveldu, lankėsi Klaipėdos ir Kretingos bibliotekose, dalyvavo Šilutėje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Akistata su biblioteka ir bibliotekininku: įdomu, nes netikėta?“.
Viljandžio miesto bibliotekos direktorė Reet Lubi pripažino, kad ir Estijos neaplenkė emigracija, ir ten mažėja gyventojų. Iš 978 bibliotekų Estijoje 556 yra viešosios. Tradicinė biblioteka ieško įvairiausių bendravimo su skaitytojais formų ir būdų. Ieškant naujovių prireikia kūrybiškumo, kaip pritraukti skaitytojų, palengvinti knygų grąžinimą, kai biblioteka nedirba.
Estijoje populiarios bibliotekėlės, knygų lentynos veikia ligoninėse, oro uoste, autobusų ir traukinių stotyse, gatvėse. Ypač daug dėmesio skiriama skatinant skaityti vaikus. Į biblioteką mažieji gali ateiti net su savo augintiniais ir surengti jiems skaitymo pamokėlę…
Kuo patrauklios bibliotekos?
Patirtimi konferencijoje dalijosi Klaipėdos regiono bibliotekininkai. Šilutiškiai pristatė 2014 m. pasaulio literatūros klasiko Kristijono Donelaičio 300-sosioms metinėms skirtą programą „Kristijonas Donelaitis: epochos ir dabarties sąskambiai“. Gargždų J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė patikino, kad šilutiškiai – nepailstantys, visada žengiantys priešakinėse linijose. Bibliotekininkė iš Gargždų gvildeno aktualią – laiko stokos – problemą. Laiką palyginusi su brangiausia valiuta, rekomendavo ją leisti bibliotekoje. Skaidrėmis demonstravo bibliotekininkų kolektyvinio gyvenimo akimirkas, demonstruodama, kur dingsta jų laikas.

Tarptautinė bibliotekininkų konferencija F. Bajoraičio bibliotekoje.

Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius, fotomenininkas Sigitas Kancevyčius tikino, kad biblioteka be fotografijos – kaip parduotuvė be reklaminės nuotraukos vitrinoje būtų nuobodi ir nepatraukli. Anot jo, gera nuotrauka suprantama visomis pasaulio kalbomis, tad siūlė bibliotekų vadovams negailėti lėšų gerai fotografijos technikai pirkti ir fotografija sudominti kuo daugiau žmonių.
Apie Klaipėdos miesto viešosios bibliotekos teikiamas mokymo ir mokymosi paslaugas pasakojo Jolita Baltrimienė, Informacinių technologijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja. Biblioteka disponuoja gausiais resursais: 110 kompiuterių tinklas, 2 informacinių technologijų klasės, 56 profesionalūs specialistai per metus moko ir konsultuoja per 900 vartotojų. „Mokomės, kad galėtume mokyti kitus“, – sakė J. Baltrimienė, įsitikinusi, kad biblioteka yra pasiekusi tokį lygį, kai vartotojams ateiti čia taip pat svarbu, kaip ligoniams pas gydytojus…
Biblioteka – pilaitėje
Konferencijos dalyviai neliko abejingi Plungės viešosios bibliotekos direktorės Violetos Skierienės pranešimui apie biblioteką, įsikūrusią kultūros paveldo objekte – restauruotoje Plungės dvaro laikrodinėje-oranžerijoje. Raudonų plytų pilaitę primenantis pastatas yra seniausias išlikęs Plungės dvaro statinys, statytas 1846 m., grafų Zubovų laikais. Pilaitė-laikrodinė yra maža Florencijoje esančių Palazzo Vecchio rūmų kopija. Ilgą laiką istoriniame Plungės parke stovėjęs statinys buvo apleistas. „Ėjome sunkiu keliu, turėjome tikslą prikelti nykstantį pastatą naujam gyvenimui. Esame vienintelė biblioteka Lietuvoje, tikriausiai ir Europoje, įsikūrusi kultūros paveldo objekte su senoviniu laikrodžiu su ypatingu mechanizmu, pagamintu XIX a. viduryje. Plungės laikrodis yra retas ir svarbus technikos istorijos paminklas, turintis tik vieną rodyklę“, – pasakojo V. Skierienė, pakvietusi paklausyti įrašo, kaip muša šio laikrodžio varpas.
Skuodo r. savivaldybės viešoji biblioteka išsiskiria žemaitiškų tradicijų puoselėjimu. Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė pasakojo apie bibliotekos organizuojamus konkursus, skatinančius skuodiškius vartoti žemaičių tarmę, puoselėti tarmės autentiškumą ir individualumą.
Konferencijoje buvo ne vien dalykinių pranešimų. Bibliotekininkai iš Šilalės netradiciškai pristatė vieną iš savo bibliotekos veiklų – savo išleistą kulinarinio paveldo knygą „Pasmuokavok, kap skane“. Šilališkės porino linksmas žemaitiškas istorijas, pasakojimus praturtino šmaikščiomis dainomis bei patarimais, kaip užauginti dideles kopūstų galvas, ką daryti, kad plaukai blizgėtų lyg sviestu patepti…
Savanoriai iš Europos
Konferencijos metu Šilutės F. Bajoraičio viešosios ir Viljandžio miesto bibliotekų vadovės Dalia Užpelkienė ir Reet Lubi pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį, kuria sutarta plėtoti draugiškus kultūros, bibliotekininkystės, projektų įgyvendinimo ir kitų sričių ryšius.
Renginyje taip pat dalyvavo savanoriai Marko Pavone iš Italijos, Stefanija Peri iš Graikijos, Bryan Pasaalacgua iš Prancūzijos, tuo metų talkinę Klaipėdos bibliotekoje.

Laima PUTRIUVIENĖ

Tauragiškis S. Kancevyčius bibliotekos neįsivaizduoja be fotografijų.

Šilališkė Renata Gužauskienė ir linksmų pasakojimų paporino, ir dainų padainavo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite