Akistata su biblioteka ir bibliotekininkais

LR Seimas 2016 metus skelbia Bibliotekų metais. Juos pasitikdami Šilutės bibliotekininkai pakvietė savo ilgamečius partnerius, kolegas iš Estijos bei Vakarų Lietuvos regiono bibliotekininkus į tarptautinę konferenciją.
Draugystė ir bendradarbiavimas su Estijos Viljandžio miesto biblioteka šilutiškius sieja nuo 1974 metų. Šįkart F. Bajoraičio viešosios bibliotekos duris pravėrė 32 bibliotekininkai iš Viljandžio.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios ir Viljandžio (Estija) bibliotekų vadovės Dalia Užpelkienė ir Reet Lubi pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį.

Emigruoja ir iš Estijos
Kolegos estai jau senai audė mintį artimiau susipažinti su Pamario viešosios bibliotekos bei kitų Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų naujoviška veikla. Svečiai aplankė Švėkšnos filialą, grožėjosi miestelio urbanistiniu paveldu, lankėsi Klaipėdos ir Kretingos bibliotekose, dalyvavo Šilutėje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Akistata su biblioteka ir bibliotekininku: įdomu, nes netikėta?“.
Viljandžio miesto bibliotekos direktorė Reet Lubi pripažino, kad ir Estijos neaplenkė emigracija, ir ten mažėja gyventojų. Iš 978 bibliotekų Estijoje 556 yra viešosios. Tradicinė biblioteka ieško įvairiausių bendravimo su skaitytojais formų ir būdų. Ieškant naujovių prireikia kūrybiškumo, kaip pritraukti skaitytojų, palengvinti knygų grąžinimą, kai biblioteka nedirba.
Estijoje populiarios bibliotekėlės, knygų lentynos veikia ligoninėse, oro uoste, autobusų ir traukinių stotyse, gatvėse. Ypač daug dėmesio skiriama skatinant skaityti vaikus. Į biblioteką mažieji gali ateiti net su savo augintiniais ir surengti jiems skaitymo pamokėlę…
Kuo patrauklios bibliotekos?
Patirtimi konferencijoje dalijosi Klaipėdos regiono bibliotekininkai. Šilutiškiai pristatė 2014 m. pasaulio literatūros klasiko Kristijono Donelaičio 300-sosioms metinėms skirtą programą „Kristijonas Donelaitis: epochos ir dabarties sąskambiai“. Gargždų J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė patikino, kad šilutiškiai – nepailstantys, visada žengiantys priešakinėse linijose. Bibliotekininkė iš Gargždų gvildeno aktualią – laiko stokos – problemą. Laiką palyginusi su brangiausia valiuta, rekomendavo ją leisti bibliotekoje. Skaidrėmis demonstravo bibliotekininkų kolektyvinio gyvenimo akimirkas, demonstruodama, kur dingsta jų laikas.

Tarptautinė bibliotekininkų konferencija F. Bajoraičio bibliotekoje.

Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius, fotomenininkas Sigitas Kancevyčius tikino, kad biblioteka be fotografijos – kaip parduotuvė be reklaminės nuotraukos vitrinoje būtų nuobodi ir nepatraukli. Anot jo, gera nuotrauka suprantama visomis pasaulio kalbomis, tad siūlė bibliotekų vadovams negailėti lėšų gerai fotografijos technikai pirkti ir fotografija sudominti kuo daugiau žmonių.
Apie Klaipėdos miesto viešosios bibliotekos teikiamas mokymo ir mokymosi paslaugas pasakojo Jolita Baltrimienė, Informacinių technologijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja. Biblioteka disponuoja gausiais resursais: 110 kompiuterių tinklas, 2 informacinių technologijų klasės, 56 profesionalūs specialistai per metus moko ir konsultuoja per 900 vartotojų. „Mokomės, kad galėtume mokyti kitus“, – sakė J. Baltrimienė, įsitikinusi, kad biblioteka yra pasiekusi tokį lygį, kai vartotojams ateiti čia taip pat svarbu, kaip ligoniams pas gydytojus…
Biblioteka – pilaitėje
Konferencijos dalyviai neliko abejingi Plungės viešosios bibliotekos direktorės Violetos Skierienės pranešimui apie biblioteką, įsikūrusią kultūros paveldo objekte – restauruotoje Plungės dvaro laikrodinėje-oranžerijoje. Raudonų plytų pilaitę primenantis pastatas yra seniausias išlikęs Plungės dvaro statinys, statytas 1846 m., grafų Zubovų laikais. Pilaitė-laikrodinė yra maža Florencijoje esančių Palazzo Vecchio rūmų kopija. Ilgą laiką istoriniame Plungės parke stovėjęs statinys buvo apleistas. „Ėjome sunkiu keliu, turėjome tikslą prikelti nykstantį pastatą naujam gyvenimui. Esame vienintelė biblioteka Lietuvoje, tikriausiai ir Europoje, įsikūrusi kultūros paveldo objekte su senoviniu laikrodžiu su ypatingu mechanizmu, pagamintu XIX a. viduryje. Plungės laikrodis yra retas ir svarbus technikos istorijos paminklas, turintis tik vieną rodyklę“, – pasakojo V. Skierienė, pakvietusi paklausyti įrašo, kaip muša šio laikrodžio varpas.
Skuodo r. savivaldybės viešoji biblioteka išsiskiria žemaitiškų tradicijų puoselėjimu. Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė pasakojo apie bibliotekos organizuojamus konkursus, skatinančius skuodiškius vartoti žemaičių tarmę, puoselėti tarmės autentiškumą ir individualumą.
Konferencijoje buvo ne vien dalykinių pranešimų. Bibliotekininkai iš Šilalės netradiciškai pristatė vieną iš savo bibliotekos veiklų – savo išleistą kulinarinio paveldo knygą „Pasmuokavok, kap skane“. Šilališkės porino linksmas žemaitiškas istorijas, pasakojimus praturtino šmaikščiomis dainomis bei patarimais, kaip užauginti dideles kopūstų galvas, ką daryti, kad plaukai blizgėtų lyg sviestu patepti…
Savanoriai iš Europos
Konferencijos metu Šilutės F. Bajoraičio viešosios ir Viljandžio miesto bibliotekų vadovės Dalia Užpelkienė ir Reet Lubi pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį, kuria sutarta plėtoti draugiškus kultūros, bibliotekininkystės, projektų įgyvendinimo ir kitų sričių ryšius.
Renginyje taip pat dalyvavo savanoriai Marko Pavone iš Italijos, Stefanija Peri iš Graikijos, Bryan Pasaalacgua iš Prancūzijos, tuo metų talkinę Klaipėdos bibliotekoje.

Laima PUTRIUVIENĖ

Tauragiškis S. Kancevyčius bibliotekos neįsivaizduoja be fotografijų.

Šilališkė Renata Gužauskienė ir linksmų pasakojimų paporino, ir dainų padainavo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Įsimenanti literačių rudeninė pažintis su Užnemune

Išvyką į Kybartų miestelį, įsikūrusį pasienyje su Kaliningrado sritimi, sugalvojome ne atsitiktinai. 2022 metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Sūduvos metais ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. Mūsų, Šilutės TAU sambūrio „Vėdrynas“ literačių, laukė ekskursija po istorinį Kybartų senamiestį ir, žinoma, po 2002 metais netikėtai atrastus požemius, esančius po Kybartų geležinkelio stotimi. Keturių valandų ekskursijoje mus lydėjo gidas Vitas Katkevičius, veiklus ir atsidavęs savo miestui Kybartų bendruomenės pirmininkas, pakvietęs mus į šią kelionę. Ties Jurbarku pervažiavę ilgiausią Lietuvoje tiltą per

Seimas paskelbė savivaldos rinkimus, jie vyks kitų metų kovo 5 d.  

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks eiliniai savivaldybių tarybų ir merų rinkimai. Tokią rinkimų datą savo nutarimu įtvirtino Seimas. Už tokį Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen parengtą nutarimą ketvirtadienį balsavo 119 Seimo narių, prieš balsavusių nebuvo, 1 parlamentaras susilaikė. Nutarimas dėl savivaldos rinkimų datos įsigalios šių metų spalio 7 d. Seimui paskelbus rinkimų datą, prasidės politinė rinkimų kampanija. Rinkimų kodeksas numato, kad rinkimų politinė kampanija prasideda nuo rinkimų datos paskelbimo ir baigiasi praėjus 100 dienų nuo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK)

Savaitgalį pasitrauks lietus, sugrįš šalnos ir rudeniška šiluma

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugsėjo 23 d., penktadienį, tankesni debesys sukinėsis rytinėje šalies pusėje. Vietomis sulauksime trumpalaikio, nedidelio lietaus. Labiausiai jis tikėtinas rytiniuose rajonuose. Pūs nestiprus šiaurės vakarų, šiaurės krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra sieks 12-16 laipsnių šilumos. Rugsėjo 24 d., šeštadienį, naktį debesys sklaidysis, trumpai palis tik kai kur šalies rytuose ir pajūryje. Vėjas beveik visiškai nurims, dalyje Lietuvos formuosis rūkas. Temperatūra kris iki 1-6, pajūryje –  7-10 laipsnių šilumos. Vietomis žemės paviršių nubalins 0-4 laipsnių šalnos. Šeštadienio dieną debesuotumas

Išrinkti konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojai

Specialiai sudaryta komisija rugsėjį tradiciškai rinko konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono nugalėtojus. Šiuo konkursu siekiama skatinti ūkininkus pažangiai ūkininkauti, efektyvinti gamybą, laikytis ekologinės pusiausvyros. 3-ioji vieta šiame konkurse atiteko daržininkystės Grabupiuose (Šilutės sen.) plėtojančiam Vytautui Valančiui. 31-erių ūkininkas pasakojo, kad šia veikla užsiima jau 7-erius metus, augina bulves, kopūstus, morkas, svogūnus bei įvairias prieskonines žoleles. Jis savo produktais prekiauja turguje, tiekia pajūrio kavinėms. Ateityje planuoja atidaryti savo specializuotą parduotuvę. Pasak Vytauto, dabar ruošiamas cechas, kuriame bus rauginamos daržovės, kurių bus

Taip pat skaitykite