Akistata su biblioteka ir bibliotekininkais

LR Seimas 2016 metus skelbia Bibliotekų metais. Juos pasitikdami Šilutės bibliotekininkai pakvietė savo ilgamečius partnerius, kolegas iš Estijos bei Vakarų Lietuvos regiono bibliotekininkus į tarptautinę konferenciją.
Draugystė ir bendradarbiavimas su Estijos Viljandžio miesto biblioteka šilutiškius sieja nuo 1974 metų. Šįkart F. Bajoraičio viešosios bibliotekos duris pravėrė 32 bibliotekininkai iš Viljandžio.

Šilutės F. Bajoraičio viešosios ir Viljandžio (Estija) bibliotekų vadovės Dalia Užpelkienė ir Reet Lubi pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį.

Emigruoja ir iš Estijos
Kolegos estai jau senai audė mintį artimiau susipažinti su Pamario viešosios bibliotekos bei kitų Klaipėdos regiono viešųjų bibliotekų naujoviška veikla. Svečiai aplankė Švėkšnos filialą, grožėjosi miestelio urbanistiniu paveldu, lankėsi Klaipėdos ir Kretingos bibliotekose, dalyvavo Šilutėje surengtoje tarptautinėje konferencijoje „Akistata su biblioteka ir bibliotekininku: įdomu, nes netikėta?“.
Viljandžio miesto bibliotekos direktorė Reet Lubi pripažino, kad ir Estijos neaplenkė emigracija, ir ten mažėja gyventojų. Iš 978 bibliotekų Estijoje 556 yra viešosios. Tradicinė biblioteka ieško įvairiausių bendravimo su skaitytojais formų ir būdų. Ieškant naujovių prireikia kūrybiškumo, kaip pritraukti skaitytojų, palengvinti knygų grąžinimą, kai biblioteka nedirba.
Estijoje populiarios bibliotekėlės, knygų lentynos veikia ligoninėse, oro uoste, autobusų ir traukinių stotyse, gatvėse. Ypač daug dėmesio skiriama skatinant skaityti vaikus. Į biblioteką mažieji gali ateiti net su savo augintiniais ir surengti jiems skaitymo pamokėlę…
Kuo patrauklios bibliotekos?
Patirtimi konferencijoje dalijosi Klaipėdos regiono bibliotekininkai. Šilutiškiai pristatė 2014 m. pasaulio literatūros klasiko Kristijono Donelaičio 300-sosioms metinėms skirtą programą „Kristijonas Donelaitis: epochos ir dabarties sąskambiai“. Gargždų J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė patikino, kad šilutiškiai – nepailstantys, visada žengiantys priešakinėse linijose. Bibliotekininkė iš Gargždų gvildeno aktualią – laiko stokos – problemą. Laiką palyginusi su brangiausia valiuta, rekomendavo ją leisti bibliotekoje. Skaidrėmis demonstravo bibliotekininkų kolektyvinio gyvenimo akimirkas, demonstruodama, kur dingsta jų laikas.

Tarptautinė bibliotekininkų konferencija F. Bajoraičio bibliotekoje.

Tauragės B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktorius, fotomenininkas Sigitas Kancevyčius tikino, kad biblioteka be fotografijos – kaip parduotuvė be reklaminės nuotraukos vitrinoje būtų nuobodi ir nepatraukli. Anot jo, gera nuotrauka suprantama visomis pasaulio kalbomis, tad siūlė bibliotekų vadovams negailėti lėšų gerai fotografijos technikai pirkti ir fotografija sudominti kuo daugiau žmonių.
Apie Klaipėdos miesto viešosios bibliotekos teikiamas mokymo ir mokymosi paslaugas pasakojo Jolita Baltrimienė, Informacinių technologijų ir projektų valdymo skyriaus vedėja. Biblioteka disponuoja gausiais resursais: 110 kompiuterių tinklas, 2 informacinių technologijų klasės, 56 profesionalūs specialistai per metus moko ir konsultuoja per 900 vartotojų. „Mokomės, kad galėtume mokyti kitus“, – sakė J. Baltrimienė, įsitikinusi, kad biblioteka yra pasiekusi tokį lygį, kai vartotojams ateiti čia taip pat svarbu, kaip ligoniams pas gydytojus…
Biblioteka – pilaitėje
Konferencijos dalyviai neliko abejingi Plungės viešosios bibliotekos direktorės Violetos Skierienės pranešimui apie biblioteką, įsikūrusią kultūros paveldo objekte – restauruotoje Plungės dvaro laikrodinėje-oranžerijoje. Raudonų plytų pilaitę primenantis pastatas yra seniausias išlikęs Plungės dvaro statinys, statytas 1846 m., grafų Zubovų laikais. Pilaitė-laikrodinė yra maža Florencijoje esančių Palazzo Vecchio rūmų kopija. Ilgą laiką istoriniame Plungės parke stovėjęs statinys buvo apleistas. „Ėjome sunkiu keliu, turėjome tikslą prikelti nykstantį pastatą naujam gyvenimui. Esame vienintelė biblioteka Lietuvoje, tikriausiai ir Europoje, įsikūrusi kultūros paveldo objekte su senoviniu laikrodžiu su ypatingu mechanizmu, pagamintu XIX a. viduryje. Plungės laikrodis yra retas ir svarbus technikos istorijos paminklas, turintis tik vieną rodyklę“, – pasakojo V. Skierienė, pakvietusi paklausyti įrašo, kaip muša šio laikrodžio varpas.
Skuodo r. savivaldybės viešoji biblioteka išsiskiria žemaitiškų tradicijų puoselėjimu. Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė pasakojo apie bibliotekos organizuojamus konkursus, skatinančius skuodiškius vartoti žemaičių tarmę, puoselėti tarmės autentiškumą ir individualumą.
Konferencijoje buvo ne vien dalykinių pranešimų. Bibliotekininkai iš Šilalės netradiciškai pristatė vieną iš savo bibliotekos veiklų – savo išleistą kulinarinio paveldo knygą „Pasmuokavok, kap skane“. Šilališkės porino linksmas žemaitiškas istorijas, pasakojimus praturtino šmaikščiomis dainomis bei patarimais, kaip užauginti dideles kopūstų galvas, ką daryti, kad plaukai blizgėtų lyg sviestu patepti…
Savanoriai iš Europos
Konferencijos metu Šilutės F. Bajoraičio viešosios ir Viljandžio miesto bibliotekų vadovės Dalia Užpelkienė ir Reet Lubi pasirašė atnaujintą bendradarbiavimo sutartį, kuria sutarta plėtoti draugiškus kultūros, bibliotekininkystės, projektų įgyvendinimo ir kitų sričių ryšius.
Renginyje taip pat dalyvavo savanoriai Marko Pavone iš Italijos, Stefanija Peri iš Graikijos, Bryan Pasaalacgua iš Prancūzijos, tuo metų talkinę Klaipėdos bibliotekoje.

Laima PUTRIUVIENĖ

Tauragiškis S. Kancevyčius bibliotekos neįsivaizduoja be fotografijų.

Šilališkė Renata Gužauskienė ir linksmų pasakojimų paporino, ir dainų padainavo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Sekmadienį įsigalioja naujos Konstitucijos pataisos

Gegužės 22 d., sekmadienį, įsigalioja trys prieš mėnesį Seimo priimtos Konstitucijos pataisos, susijusios su rinkimais. Visos jos svarbios tiek dėl kitąmet įvyksiančių merų ir savivaldybių tarybų rinkimų, tiek dėl 2024 metais numatomų Seimo rinkimų. Pagrindiniame šalies dokumente įtvirtintos nuostatos dėl tiesioginių merų rinkimų, jaunesnių kandidatų į Seimą ir apribojimo užimti pareigas, pažeidus Konstituciją, trukmės nustatymo. Seimas, įgyvendindamas Konstitucinio Teismo nutarimą, priimtomis Konstitucijos pataisomis nusprendė, kad savivaldos teisė turi būti įgyvendinama ne tik per savivaldybių tarybas, bet ir per savivaldybių merus.

Vasaros pranašai – žaibai: kaip apsisaugoti?

Sakoma, kad tikroji vasara prasideda tik nugriaudėjus pirmosioms perkūnijoms. Turbūt retas laukia šios gamtos stichijos. Ji gali būti išties pavojinga tiek žmonių sveikatai ir gyvybei, tiek turtui. Ir nors daugeliui turbūt nebereikia priminti, kad žaibuojant negalima slėptis po aukštais medžiais ar būti vandenyje, tačiau dar ne visi žino, kaip nuo šios stichijos poveikio apsaugoti elektroninę įrangą, kurią didelės energijos iškrova gali sugadinti nepataisomai ir pridaryti rimtų nuostolių. Stichija, kurios verčiau pasisaugoti Kas sekundę visame pasaulyje į žemės paviršių trenkia apie

Prognozuojamas lietingas ir vėjuotas savaitgalis

Gegužės 20-ąją, penktadienį, į Lietuvą artės šaltasis atmosferos frontas. Bus debesuota su pragiedruliais. Daugelyje vietovių praslinks trumpi lietūs, kuriuos vietomis lydės perkūnijos. Kai kur nušniokš smarkiai. Pūs apysmarkis pietvakarių, vakarų. Kai kur numatomi staigūs vėjo gūsiai iki 15-18 m/s. Bus šilta diena, daug kur šils iki 18-23, beveik visur pietinėje šalies dalyje iki 24-26, tik prie jūros ir šiaurės rytiniuose rajonuose vietomis tesušils iki 15-17 laipsnių. Gegužės 21 d., šeštadienį, naktį visoje šalyje žymesnio lietaus nenumatoma, tik dienai pereinant į

Ilgametė Šilutės ligoninės gydytoja – Lietuvos gydytojų sąjungos garbės narė

Pikžirnienė

Vilniuje įvyko Lietuvos gydytojų sąjungos (LGS) suvažiavimas, kurio metu Šilutės ligoninės Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei buvo suteiktas šios organizacijos Garbės nario vardas. Gydytoja anesteziologė–reanimatologė A. Pikžirnienė LGS Šilutės filialui vadovavo 20 metų. Per šį laikotarpį pasiekta daug dalykų, gerinančių gydytojų darbo sąlygas, finansavimą sveikatos apsaugai, visuomenės sveikatą.  Lietuvos gydytojų sąjunga yra profsąjunginė savarankiška, savanoriška organizacija, vienijanti daugiau nei  70 proc. Lietuvos gydytojų ir ginanti gydytojų profesines, darbo, ekonomines, socialines teises bei interesus. 1989–aisiais šalies Atgimimo laikotarpiu

Taip pat skaitykite