Akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“

Šilutės rajono ir Pagėgių krašto mokyklas pasiekė šią teritoriją aptarnaujančio Visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės raštas, informuojantis apie rugsėjį – spalį vyksiančią akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“. Iki rugsėjo 19 d. laukiama informacijos iš mokyklų, kurios dalyvaus akcijoje, – joms teks padėkos raštai ir dovanų.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, kuris pagal sutartį aptarnauja ir Pagėgių savivaldybės teritoriją, kasmet pateikia šioms savivaldybėms atliktus tyrimus ir išvadas apie gyventojų sveikatą: ligas, mirties priežastis ir kt.
Nerimą kelia informacija apie vaikų ir moksleivių sveikatą: iškrypę stuburai, prastas regėjimas, virškinamojo trakto ir kitokie susirgimai. Ko gero, panaši situacija visoje Lietuvoje. Vyriausybė patvirtino planą, skirtą vaikų sveikatai stiprinti. Sveikatos apsaugos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir inicijavo akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.
V. Vaivadaitė įsitikinusi, kad mokyklos noriai įsijungs į šią akciją, nes jos tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač moksleivių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, asmeninę atsakomybę už savo ir aplinkinių sveikatą, aktyviai ilsėtis ir išmokti atsipalaiduoti nuo įtampos. Akcijos metu dera atverti klasių langus ir išvėdinti patalpas, o mokytojus ir mokinius tuo metu užimti įvairia su sveikatinimu susijusia veikla galbūt salėse, o gal ir lauke. Kuo užimti? Į tai atsako Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro parengtos rekomendacijos.
Įtraukti verta visus
Mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai, be pedagogų, yra socialinių darbuotojų, psichologų. Verta įtraukti ir moksleivius, ir jų tėvus. Burti, organizuoti, planuoti kasdienius užsiėmimus visą akcijos savaitę gali iniciatyvinė grupė, moksleivių klasė. Akcijos metu kiekvienos dienos programa gali rūpintis atskiros grupės ar klasės. Kaip pavyks, parodys akcijos aptarimas. Be to, akcija turi telkti mokyklos bendruomenę, plėsti pažintis, tapti draugystės ir malonių susitikimų švente. Vieną dieną, tarkim, ilgąją pertrauką paskirti judėjimo galiai, kitą dieną galima susitelkti su labai svarbia tylos galia, kai patogiai susėdus, šiltai apsigaubus tyloje girdimas paukščių čiulbėjimas, jūros ošimas, upelio čiurlenimas… Antuanas de Sent Egziuperi sakė, kad sielos erdvė, kurioje ji gali išskleisti sparnus, yra tyla. O šiuo metu Europoje galbūt net 100 milijonų žmonių yra veikiami sveikatai žalingo kelių transporto triukšmo. Triukšmas dirgina, trukdo susikaupti, gali iššaukti nemigą, sukelti stresą. Todėl akcijos metu klasėje praleistos ramybės minutės leistų pajusti atsipalaidavimo galią – kartais net trumpam užsnūstama, o atsibudus pajuntamas jėgų antplūdis. Tyloje galima piešti, lipdyti, vaidinti pantomimos spektaklį. Tyla būtų ir tuomet, jeigu akcijos metu mokykloje niekas garsiai nekalbėtų, nešūkautų, nekeltų triukšmo bėgiodami. Net mokyklos skambutį gali pakeisti natūralus gamtos garsas.
Ramina ir bendra daina bei muzika. Psichologai teigia, kad muzika padeda gydyti neurozę, depresiją, širdies ir kraujagyslių ligas, net malšina skausmą. Žinoma, smagi ryto muzika pakelia nuotaiką, suteikia energijos, o vakare labiau tiktų rami ir atpalaiduojanti. Tikėtina, kad išradingumu garsios mokyklos suorganizuos dainų pertraukas, suburs skirtingus muzikos žanrus mėgstančiųjų grupes, klausysis įrašų.
Kiti pasiūlymai
Aristotelis sakė, kad juokas slopina įtampą, nes jis yra poilsis. Tad akcijoje siūloma prisiminti juoko (šypsenos) galią. Juk suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, vaikai – 400… Augdami tiek prarandame. O minutė nuoširdaus juoko lygi 40 minučių gilios relaksacijos. Todėl iš keblios bei nemalonios situacijos turėtų išvesti juokas, o ne puolimas į neviltį. Juokas veikia smegenis, liemenį, kojas, akis, pėdas. Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis.
Padėkos diena „Ačiū už…“ leistų priminti visagalį dėkingumą, kurį Ciceronas pavadino didžiausia vertybe, visų vertybių motina. „Ačiū“ stiprina draugystę, kuria šiltesnius santykius ir … nieko nekainuoja. Galbūt akcija primins, kaip rašyti padėkos laišką draugui, mokytojui, kaip pradžiuginti kitus mažytėmis dovanėlėmis ir kaip padėkoti tiems, kurie bando per mokyklas atgręžti įvairaus amžiaus žmones į sveikatos kelią.
Judėjimo galiai skirtoje akcijos dalyje tiks įvairūs judrūs žaidimai, rungtys, kartu pristatant taisyklingo kvėpavimo svarbą. Gal pavyktų sugrįžti prie mankštos? Gal pavyks išmokti atsipalaidavimo pratimų? Tiktų ir šokiai pagal pomėgius, o gal pavyktų visiems išmokti bendrą šokį, kuris tiktų ir per mokyklos šventes.
Dar Vydūnas pastebėjo, kad daug daugiau žmonių miršta per daug valgydami negu iš bado. Vaisių ir daržovių nauda sveikatai, be teorijos, gali būti pristatyta ir susinešus tai, kas užauginta savame darže ar sode, čia pat paragaujant išspaustų sulčių, suplaktų kokteilių. Ant stalo gali rastis ir namuose ar čia pat pagamintų salotų, kitų patiekalų.
Vanduo. Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, negėręs – vos keletą dienų. Kodėl?
Asmens higienos svarba. Išties verta priminti, kodėl reikia plautis rankas.
Darbo ir poilsio higienos nauda. Gal pavyktų išmokti pratimų, kurie padėtų įveikti įtampą darbo vietoje? Vos 2-3 minutes reikia skirti akių pratimams, kad jas pailsintume dirbdami prie kompiuterio, ilgokai skaitydami ar rašydami.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė įsitikinusi, kad sveikatos svarbą suvokiančios mokyklos aktyviai dalyvaus akcijoje ir bus proga įsitikinti jų kūrybingumu. Saugoti sveikatą ir mokytis, kaip tai daryti, – šiuo metu ir mokyklos rūpestis, nes mokykla irgi suinteresuota mokyti ir į gyvenimą išlydėti kuo sveikesnius savo auklėtinius. Tikėtina, kad V. Vaivadaitės žodžiai išsipildys, nes Visuomenės sveikatos biuras palaiko glaudžius ryšius su Šilutės ir Pagėgių krašto mokyklomis, netrūksta abipusio pasitikėjimo ir supratimo. „Pamarys“ irgi domėsis, kaip vyks akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Prezidentas: sienų apsaugai – platesni karių įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitikęs su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu aptarė karių įsitraukimą ekstremaliosios situacijos metu. Šalies vadovas teigiamai įvertino susitikimo metu krašto apsaugos ministro A. Anušausko pristatytus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimus, nustatančius konkrečius įgaliojimus, kuriuos kariai įgytų ekstremaliųjų situacijų metu, ir šių įgaliojimų įgijimo sąlygas. „Įstatymų pakeitimai leis kariams efektyviai prisidėti tiek saugant Lietuvos Respublikos sienas, tiek, poreikiui esant,

Taip pat skaitykite