Akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“

Šilutės rajono ir Pagėgių krašto mokyklas pasiekė šią teritoriją aptarnaujančio Visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės raštas, informuojantis apie rugsėjį – spalį vyksiančią akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“. Iki rugsėjo 19 d. laukiama informacijos iš mokyklų, kurios dalyvaus akcijoje, – joms teks padėkos raštai ir dovanų.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, kuris pagal sutartį aptarnauja ir Pagėgių savivaldybės teritoriją, kasmet pateikia šioms savivaldybėms atliktus tyrimus ir išvadas apie gyventojų sveikatą: ligas, mirties priežastis ir kt.
Nerimą kelia informacija apie vaikų ir moksleivių sveikatą: iškrypę stuburai, prastas regėjimas, virškinamojo trakto ir kitokie susirgimai. Ko gero, panaši situacija visoje Lietuvoje. Vyriausybė patvirtino planą, skirtą vaikų sveikatai stiprinti. Sveikatos apsaugos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir inicijavo akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.
V. Vaivadaitė įsitikinusi, kad mokyklos noriai įsijungs į šią akciją, nes jos tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač moksleivių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, asmeninę atsakomybę už savo ir aplinkinių sveikatą, aktyviai ilsėtis ir išmokti atsipalaiduoti nuo įtampos. Akcijos metu dera atverti klasių langus ir išvėdinti patalpas, o mokytojus ir mokinius tuo metu užimti įvairia su sveikatinimu susijusia veikla galbūt salėse, o gal ir lauke. Kuo užimti? Į tai atsako Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro parengtos rekomendacijos.
Įtraukti verta visus
Mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai, be pedagogų, yra socialinių darbuotojų, psichologų. Verta įtraukti ir moksleivius, ir jų tėvus. Burti, organizuoti, planuoti kasdienius užsiėmimus visą akcijos savaitę gali iniciatyvinė grupė, moksleivių klasė. Akcijos metu kiekvienos dienos programa gali rūpintis atskiros grupės ar klasės. Kaip pavyks, parodys akcijos aptarimas. Be to, akcija turi telkti mokyklos bendruomenę, plėsti pažintis, tapti draugystės ir malonių susitikimų švente. Vieną dieną, tarkim, ilgąją pertrauką paskirti judėjimo galiai, kitą dieną galima susitelkti su labai svarbia tylos galia, kai patogiai susėdus, šiltai apsigaubus tyloje girdimas paukščių čiulbėjimas, jūros ošimas, upelio čiurlenimas… Antuanas de Sent Egziuperi sakė, kad sielos erdvė, kurioje ji gali išskleisti sparnus, yra tyla. O šiuo metu Europoje galbūt net 100 milijonų žmonių yra veikiami sveikatai žalingo kelių transporto triukšmo. Triukšmas dirgina, trukdo susikaupti, gali iššaukti nemigą, sukelti stresą. Todėl akcijos metu klasėje praleistos ramybės minutės leistų pajusti atsipalaidavimo galią – kartais net trumpam užsnūstama, o atsibudus pajuntamas jėgų antplūdis. Tyloje galima piešti, lipdyti, vaidinti pantomimos spektaklį. Tyla būtų ir tuomet, jeigu akcijos metu mokykloje niekas garsiai nekalbėtų, nešūkautų, nekeltų triukšmo bėgiodami. Net mokyklos skambutį gali pakeisti natūralus gamtos garsas.
Ramina ir bendra daina bei muzika. Psichologai teigia, kad muzika padeda gydyti neurozę, depresiją, širdies ir kraujagyslių ligas, net malšina skausmą. Žinoma, smagi ryto muzika pakelia nuotaiką, suteikia energijos, o vakare labiau tiktų rami ir atpalaiduojanti. Tikėtina, kad išradingumu garsios mokyklos suorganizuos dainų pertraukas, suburs skirtingus muzikos žanrus mėgstančiųjų grupes, klausysis įrašų.
Kiti pasiūlymai
Aristotelis sakė, kad juokas slopina įtampą, nes jis yra poilsis. Tad akcijoje siūloma prisiminti juoko (šypsenos) galią. Juk suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, vaikai – 400… Augdami tiek prarandame. O minutė nuoširdaus juoko lygi 40 minučių gilios relaksacijos. Todėl iš keblios bei nemalonios situacijos turėtų išvesti juokas, o ne puolimas į neviltį. Juokas veikia smegenis, liemenį, kojas, akis, pėdas. Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis.
Padėkos diena „Ačiū už…“ leistų priminti visagalį dėkingumą, kurį Ciceronas pavadino didžiausia vertybe, visų vertybių motina. „Ačiū“ stiprina draugystę, kuria šiltesnius santykius ir … nieko nekainuoja. Galbūt akcija primins, kaip rašyti padėkos laišką draugui, mokytojui, kaip pradžiuginti kitus mažytėmis dovanėlėmis ir kaip padėkoti tiems, kurie bando per mokyklas atgręžti įvairaus amžiaus žmones į sveikatos kelią.
Judėjimo galiai skirtoje akcijos dalyje tiks įvairūs judrūs žaidimai, rungtys, kartu pristatant taisyklingo kvėpavimo svarbą. Gal pavyktų sugrįžti prie mankštos? Gal pavyks išmokti atsipalaidavimo pratimų? Tiktų ir šokiai pagal pomėgius, o gal pavyktų visiems išmokti bendrą šokį, kuris tiktų ir per mokyklos šventes.
Dar Vydūnas pastebėjo, kad daug daugiau žmonių miršta per daug valgydami negu iš bado. Vaisių ir daržovių nauda sveikatai, be teorijos, gali būti pristatyta ir susinešus tai, kas užauginta savame darže ar sode, čia pat paragaujant išspaustų sulčių, suplaktų kokteilių. Ant stalo gali rastis ir namuose ar čia pat pagamintų salotų, kitų patiekalų.
Vanduo. Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, negėręs – vos keletą dienų. Kodėl?
Asmens higienos svarba. Išties verta priminti, kodėl reikia plautis rankas.
Darbo ir poilsio higienos nauda. Gal pavyktų išmokti pratimų, kurie padėtų įveikti įtampą darbo vietoje? Vos 2-3 minutes reikia skirti akių pratimams, kad jas pailsintume dirbdami prie kompiuterio, ilgokai skaitydami ar rašydami.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė įsitikinusi, kad sveikatos svarbą suvokiančios mokyklos aktyviai dalyvaus akcijoje ir bus proga įsitikinti jų kūrybingumu. Saugoti sveikatą ir mokytis, kaip tai daryti, – šiuo metu ir mokyklos rūpestis, nes mokykla irgi suinteresuota mokyti ir į gyvenimą išlydėti kuo sveikesnius savo auklėtinius. Tikėtina, kad V. Vaivadaitės žodžiai išsipildys, nes Visuomenės sveikatos biuras palaiko glaudžius ryšius su Šilutės ir Pagėgių krašto mokyklomis, netrūksta abipusio pasitikėjimo ir supratimo. „Pamarys“ irgi domėsis, kaip vyks akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Smurtautojai nerimsta

Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai tiria šiuos įvykius. Rugpjūčio 8 d. prieš pietus  namo laiptinėje Traksėdžių k., Šilutės sen., pažįstamas asmuo sukėlė fizinį skausmą nepilnamečiui, gim. 2010 m. Rugpjūčio 10 d. rytą Rusnėje rastas moters, gim. 1942 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Rugpjūčio 10 d. vakare namuose, Liepų g., Šilutėje,  blaivus vyras, gim. 1963 m., sukėlė fizinį skausmą moteriai, gim. 1958 m. Tą patį vakarą Vainute neblaivi (2,08 prom.) 21-erių metų mergina sukėlė

Liepa: šilčiausia buvo Ventėje

Liepos mėn. vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 17,7°C: nuo 16,9-17°C šiaurės vakariniuose rajonuose iki 18,8-19,1°C pamaryje ir Kuršių nerijoje. Šilčiausia buvo Ventėje (19,1°C), o šalčiausia – Laukuvoje (16,9°C). Aukščiausia oro temperatūra siekė 27,6-32,8°C. Aukščiausia paros oro temperatūra registruota 22 d. Kybartuose 32,8°C, žemiausia – 30 d. Skuode – +4,4°C. Liepos 2 d. baigėsi pirmoji šiais metais kaitra, prasidėjusi birželio 25 d. Kaitra registruota 29-iose iš 52-ų meteorologijos stočių, ilgiausiai, po 7 dienas (06.26-07.02), ji tęsėsi Alytuje, Birštone, Druskininkuose ir Kaišiadoryse.

8 faktai apie pagalves. Kai kurių tikrai nesate girdėję!

Nors pagalves naudojame visi, tačiau apie jas dauguma mūsų žino visai nedaug. Siūlome papildyti savo žinių lobyną ir apie pagalves sužinoti daugiau!  8 įdomiausi faktai apie pagalves Ar kada susimąstėte, kokia yra vidutinė pagalvės tarnavimo trukmė? Paskaičiuota, kad plunksninės pagalvės naudojamos maždaug 8-10 metų, pūkinės – 5-10 metų, o sintetinės – nuo 6 mėnesių iki 2 metų. Galbūt atėjo laikas seną pagalvę pakeisti nauja? Platų kokybiškų pagalvių asortimentą galite rasti Epik.lt internetinėje parduotuvėje. Pagalvė nėra šių laikų išradimas: pirmosios pagalvės

Per Žolinę – Senųjų amatų dienos Neringoje. Dalyvaus ir šilutiškiai

Žolinės savaitgalį, rugpjūčio 13–15 d., Nidos prieplaukos aikštėje po dvejų metų pertraukos vyks jau XXIII gyvosios archeologijos festivalis „Senųjų̨ amatų dienos Neringoje“. Vienintelis toks festivalis Vakarų Lietuvoje Organizatoriai kviečia ne tik stebėti, bet ir išmėginti įvairius tradicinius amatus, gardžiuotis istorinės virtuvės patiekalais ir dalyvauti senosios kultūros įkvėptuose muzikos bei šokio pasirodymuose. Renginiai – nemokami. Vienas savičiausių Neringos renginių ir vienintelis toks Vakarų Lietuvoje festivalis kaskart sutraukia tradicijoms neabejingus meistrus iš visos Lietuvos ir leidžia lankytojams susipažinti su įvairių amatų istorija bei

Taip pat skaitykite