Akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“

Šilutės rajono ir Pagėgių krašto mokyklas pasiekė šią teritoriją aptarnaujančio Visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės raštas, informuojantis apie rugsėjį – spalį vyksiančią akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“. Iki rugsėjo 19 d. laukiama informacijos iš mokyklų, kurios dalyvaus akcijoje, – joms teks padėkos raštai ir dovanų.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, kuris pagal sutartį aptarnauja ir Pagėgių savivaldybės teritoriją, kasmet pateikia šioms savivaldybėms atliktus tyrimus ir išvadas apie gyventojų sveikatą: ligas, mirties priežastis ir kt.
Nerimą kelia informacija apie vaikų ir moksleivių sveikatą: iškrypę stuburai, prastas regėjimas, virškinamojo trakto ir kitokie susirgimai. Ko gero, panaši situacija visoje Lietuvoje. Vyriausybė patvirtino planą, skirtą vaikų sveikatai stiprinti. Sveikatos apsaugos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir inicijavo akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.
V. Vaivadaitė įsitikinusi, kad mokyklos noriai įsijungs į šią akciją, nes jos tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač moksleivių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, asmeninę atsakomybę už savo ir aplinkinių sveikatą, aktyviai ilsėtis ir išmokti atsipalaiduoti nuo įtampos. Akcijos metu dera atverti klasių langus ir išvėdinti patalpas, o mokytojus ir mokinius tuo metu užimti įvairia su sveikatinimu susijusia veikla galbūt salėse, o gal ir lauke. Kuo užimti? Į tai atsako Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro parengtos rekomendacijos.
Įtraukti verta visus
Mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai, be pedagogų, yra socialinių darbuotojų, psichologų. Verta įtraukti ir moksleivius, ir jų tėvus. Burti, organizuoti, planuoti kasdienius užsiėmimus visą akcijos savaitę gali iniciatyvinė grupė, moksleivių klasė. Akcijos metu kiekvienos dienos programa gali rūpintis atskiros grupės ar klasės. Kaip pavyks, parodys akcijos aptarimas. Be to, akcija turi telkti mokyklos bendruomenę, plėsti pažintis, tapti draugystės ir malonių susitikimų švente. Vieną dieną, tarkim, ilgąją pertrauką paskirti judėjimo galiai, kitą dieną galima susitelkti su labai svarbia tylos galia, kai patogiai susėdus, šiltai apsigaubus tyloje girdimas paukščių čiulbėjimas, jūros ošimas, upelio čiurlenimas… Antuanas de Sent Egziuperi sakė, kad sielos erdvė, kurioje ji gali išskleisti sparnus, yra tyla. O šiuo metu Europoje galbūt net 100 milijonų žmonių yra veikiami sveikatai žalingo kelių transporto triukšmo. Triukšmas dirgina, trukdo susikaupti, gali iššaukti nemigą, sukelti stresą. Todėl akcijos metu klasėje praleistos ramybės minutės leistų pajusti atsipalaidavimo galią – kartais net trumpam užsnūstama, o atsibudus pajuntamas jėgų antplūdis. Tyloje galima piešti, lipdyti, vaidinti pantomimos spektaklį. Tyla būtų ir tuomet, jeigu akcijos metu mokykloje niekas garsiai nekalbėtų, nešūkautų, nekeltų triukšmo bėgiodami. Net mokyklos skambutį gali pakeisti natūralus gamtos garsas.
Ramina ir bendra daina bei muzika. Psichologai teigia, kad muzika padeda gydyti neurozę, depresiją, širdies ir kraujagyslių ligas, net malšina skausmą. Žinoma, smagi ryto muzika pakelia nuotaiką, suteikia energijos, o vakare labiau tiktų rami ir atpalaiduojanti. Tikėtina, kad išradingumu garsios mokyklos suorganizuos dainų pertraukas, suburs skirtingus muzikos žanrus mėgstančiųjų grupes, klausysis įrašų.
Kiti pasiūlymai
Aristotelis sakė, kad juokas slopina įtampą, nes jis yra poilsis. Tad akcijoje siūloma prisiminti juoko (šypsenos) galią. Juk suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, vaikai – 400… Augdami tiek prarandame. O minutė nuoširdaus juoko lygi 40 minučių gilios relaksacijos. Todėl iš keblios bei nemalonios situacijos turėtų išvesti juokas, o ne puolimas į neviltį. Juokas veikia smegenis, liemenį, kojas, akis, pėdas. Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis.
Padėkos diena „Ačiū už…“ leistų priminti visagalį dėkingumą, kurį Ciceronas pavadino didžiausia vertybe, visų vertybių motina. „Ačiū“ stiprina draugystę, kuria šiltesnius santykius ir … nieko nekainuoja. Galbūt akcija primins, kaip rašyti padėkos laišką draugui, mokytojui, kaip pradžiuginti kitus mažytėmis dovanėlėmis ir kaip padėkoti tiems, kurie bando per mokyklas atgręžti įvairaus amžiaus žmones į sveikatos kelią.
Judėjimo galiai skirtoje akcijos dalyje tiks įvairūs judrūs žaidimai, rungtys, kartu pristatant taisyklingo kvėpavimo svarbą. Gal pavyktų sugrįžti prie mankštos? Gal pavyks išmokti atsipalaidavimo pratimų? Tiktų ir šokiai pagal pomėgius, o gal pavyktų visiems išmokti bendrą šokį, kuris tiktų ir per mokyklos šventes.
Dar Vydūnas pastebėjo, kad daug daugiau žmonių miršta per daug valgydami negu iš bado. Vaisių ir daržovių nauda sveikatai, be teorijos, gali būti pristatyta ir susinešus tai, kas užauginta savame darže ar sode, čia pat paragaujant išspaustų sulčių, suplaktų kokteilių. Ant stalo gali rastis ir namuose ar čia pat pagamintų salotų, kitų patiekalų.
Vanduo. Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, negėręs – vos keletą dienų. Kodėl?
Asmens higienos svarba. Išties verta priminti, kodėl reikia plautis rankas.
Darbo ir poilsio higienos nauda. Gal pavyktų išmokti pratimų, kurie padėtų įveikti įtampą darbo vietoje? Vos 2-3 minutes reikia skirti akių pratimams, kad jas pailsintume dirbdami prie kompiuterio, ilgokai skaitydami ar rašydami.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė įsitikinusi, kad sveikatos svarbą suvokiančios mokyklos aktyviai dalyvaus akcijoje ir bus proga įsitikinti jų kūrybingumu. Saugoti sveikatą ir mokytis, kaip tai daryti, – šiuo metu ir mokyklos rūpestis, nes mokykla irgi suinteresuota mokyti ir į gyvenimą išlydėti kuo sveikesnius savo auklėtinius. Tikėtina, kad V. Vaivadaitės žodžiai išsipildys, nes Visuomenės sveikatos biuras palaiko glaudžius ryšius su Šilutės ir Pagėgių krašto mokyklomis, netrūksta abipusio pasitikėjimo ir supratimo. „Pamarys“ irgi domėsis, kaip vyks akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip žmonės gerumu širdis šildė…

„Sėkime gerumo sėklas kitiems, nes meilės vaisiai visada paliečia ir mūsų gyvenimus.“  Kunigas ir lyderystės mokytojas Rytis Gurkšnys Mintis atgaivinti daug metų Pagėgių bibliotekos organizuotą gerumo iniciatyvą išsiplėtojo, įsisuko iki didelės, prasmingos ir maloniai nustebinusios akcijos.   Pradėkime nuo pradžių… Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka, tuomet vadovaujama Elenos Stankevičienės, daugelį metų organizavo ar būdavo pagalbininkė organizuojant tokio tipo renginius, kurių metu surinktos lėšos būdavo skiriamos bėdos ištiktiems kraštiečiams. Šios akcijos metu surinkti pinigai finansine atrama tapo ne vienai šeimai. Šiais

Kontroliuos, kaip parduodamos, laikomos ir naudojamos pirotechnikos priemonės

Tauragės apskr. VPK pareigūnai nuo gruodžio 10 d. iki kitų metų sausio 4 d. vykdys civilinių pirotechnikos priemonių laikymo, naudojimo ir prekybos kontrolę. Visu šiuo laikotarpiu policijos pareigūnai tikrins fizinius ir juridinius asmenis, importuojančius bei prekiaujančius minėtomis priemonėmis, bei galimas civilinių pirotechnikos priemonių neteisėto prekybos ir naudojimo vietas. Raginame gyventojus naudojant pirotechnikos priemones laikytis visų būtinų saugumo reikalavimų ir instrukcijų, nurodytų ant pakuotės. Būkite itin atsargūs bandydami įsigyti pirotechnikos priemonių. Perkant tokias priemones iš nepatikimų, neturinčių leidimo užsiimti tokia veikla

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Taip pat skaitykite