Akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“

Šilutės rajono ir Pagėgių krašto mokyklas pasiekė šią teritoriją aptarnaujančio Visuomenės sveikatos biuro direktorės Virginijos Vaivadaitės raštas, informuojantis apie rugsėjį – spalį vyksiančią akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“. Iki rugsėjo 19 d. laukiama informacijos iš mokyklų, kurios dalyvaus akcijoje, – joms teks padėkos raštai ir dovanų.

Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras, kuris pagal sutartį aptarnauja ir Pagėgių savivaldybės teritoriją, kasmet pateikia šioms savivaldybėms atliktus tyrimus ir išvadas apie gyventojų sveikatą: ligas, mirties priežastis ir kt.
Nerimą kelia informacija apie vaikų ir moksleivių sveikatą: iškrypę stuburai, prastas regėjimas, virškinamojo trakto ir kitokie susirgimai. Ko gero, panaši situacija visoje Lietuvoje. Vyriausybė patvirtino planą, skirtą vaikų sveikatai stiprinti. Sveikatos apsaugos ministerija bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras ir inicijavo akciją „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.
V. Vaivadaitė įsitikinusi, kad mokyklos noriai įsijungs į šią akciją, nes jos tikslas – atkreipti mokyklų bendruomenių (ypač moksleivių) dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, asmeninę atsakomybę už savo ir aplinkinių sveikatą, aktyviai ilsėtis ir išmokti atsipalaiduoti nuo įtampos. Akcijos metu dera atverti klasių langus ir išvėdinti patalpas, o mokytojus ir mokinius tuo metu užimti įvairia su sveikatinimu susijusia veikla galbūt salėse, o gal ir lauke. Kuo užimti? Į tai atsako Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro parengtos rekomendacijos.
Įtraukti verta visus
Mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai, be pedagogų, yra socialinių darbuotojų, psichologų. Verta įtraukti ir moksleivius, ir jų tėvus. Burti, organizuoti, planuoti kasdienius užsiėmimus visą akcijos savaitę gali iniciatyvinė grupė, moksleivių klasė. Akcijos metu kiekvienos dienos programa gali rūpintis atskiros grupės ar klasės. Kaip pavyks, parodys akcijos aptarimas. Be to, akcija turi telkti mokyklos bendruomenę, plėsti pažintis, tapti draugystės ir malonių susitikimų švente. Vieną dieną, tarkim, ilgąją pertrauką paskirti judėjimo galiai, kitą dieną galima susitelkti su labai svarbia tylos galia, kai patogiai susėdus, šiltai apsigaubus tyloje girdimas paukščių čiulbėjimas, jūros ošimas, upelio čiurlenimas… Antuanas de Sent Egziuperi sakė, kad sielos erdvė, kurioje ji gali išskleisti sparnus, yra tyla. O šiuo metu Europoje galbūt net 100 milijonų žmonių yra veikiami sveikatai žalingo kelių transporto triukšmo. Triukšmas dirgina, trukdo susikaupti, gali iššaukti nemigą, sukelti stresą. Todėl akcijos metu klasėje praleistos ramybės minutės leistų pajusti atsipalaidavimo galią – kartais net trumpam užsnūstama, o atsibudus pajuntamas jėgų antplūdis. Tyloje galima piešti, lipdyti, vaidinti pantomimos spektaklį. Tyla būtų ir tuomet, jeigu akcijos metu mokykloje niekas garsiai nekalbėtų, nešūkautų, nekeltų triukšmo bėgiodami. Net mokyklos skambutį gali pakeisti natūralus gamtos garsas.
Ramina ir bendra daina bei muzika. Psichologai teigia, kad muzika padeda gydyti neurozę, depresiją, širdies ir kraujagyslių ligas, net malšina skausmą. Žinoma, smagi ryto muzika pakelia nuotaiką, suteikia energijos, o vakare labiau tiktų rami ir atpalaiduojanti. Tikėtina, kad išradingumu garsios mokyklos suorganizuos dainų pertraukas, suburs skirtingus muzikos žanrus mėgstančiųjų grupes, klausysis įrašų.
Kiti pasiūlymai
Aristotelis sakė, kad juokas slopina įtampą, nes jis yra poilsis. Tad akcijoje siūloma prisiminti juoko (šypsenos) galią. Juk suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, vaikai – 400… Augdami tiek prarandame. O minutė nuoširdaus juoko lygi 40 minučių gilios relaksacijos. Todėl iš keblios bei nemalonios situacijos turėtų išvesti juokas, o ne puolimas į neviltį. Juokas veikia smegenis, liemenį, kojas, akis, pėdas. Juokas – vienintelis užkratas, kurio nereikia bijoti ir saugotis.
Padėkos diena „Ačiū už…“ leistų priminti visagalį dėkingumą, kurį Ciceronas pavadino didžiausia vertybe, visų vertybių motina. „Ačiū“ stiprina draugystę, kuria šiltesnius santykius ir … nieko nekainuoja. Galbūt akcija primins, kaip rašyti padėkos laišką draugui, mokytojui, kaip pradžiuginti kitus mažytėmis dovanėlėmis ir kaip padėkoti tiems, kurie bando per mokyklas atgręžti įvairaus amžiaus žmones į sveikatos kelią.
Judėjimo galiai skirtoje akcijos dalyje tiks įvairūs judrūs žaidimai, rungtys, kartu pristatant taisyklingo kvėpavimo svarbą. Gal pavyktų sugrįžti prie mankštos? Gal pavyks išmokti atsipalaidavimo pratimų? Tiktų ir šokiai pagal pomėgius, o gal pavyktų visiems išmokti bendrą šokį, kuris tiktų ir per mokyklos šventes.
Dar Vydūnas pastebėjo, kad daug daugiau žmonių miršta per daug valgydami negu iš bado. Vaisių ir daržovių nauda sveikatai, be teorijos, gali būti pristatyta ir susinešus tai, kas užauginta savame darže ar sode, čia pat paragaujant išspaustų sulčių, suplaktų kokteilių. Ant stalo gali rastis ir namuose ar čia pat pagamintų salotų, kitų patiekalų.
Vanduo. Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, negėręs – vos keletą dienų. Kodėl?
Asmens higienos svarba. Išties verta priminti, kodėl reikia plautis rankas.
Darbo ir poilsio higienos nauda. Gal pavyktų išmokti pratimų, kurie padėtų įveikti įtampą darbo vietoje? Vos 2-3 minutes reikia skirti akių pratimams, kad jas pailsintume dirbdami prie kompiuterio, ilgokai skaitydami ar rašydami.
Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė įsitikinusi, kad sveikatos svarbą suvokiančios mokyklos aktyviai dalyvaus akcijoje ir bus proga įsitikinti jų kūrybingumu. Saugoti sveikatą ir mokytis, kaip tai daryti, – šiuo metu ir mokyklos rūpestis, nes mokykla irgi suinteresuota mokyti ir į gyvenimą išlydėti kuo sveikesnius savo auklėtinius. Tikėtina, kad V. Vaivadaitės žodžiai išsipildys, nes Visuomenės sveikatos biuras palaiko glaudžius ryšius su Šilutės ir Pagėgių krašto mokyklomis, netrūksta abipusio pasitikėjimo ir supratimo. „Pamarys“ irgi domėsis, kaip vyks akcija „Sveikatingumo pertraukų savaitė“.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Sidabrinės nendrės“ premijai teikiamos dvi kandidatūros

Šilutės r. savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas sulaukė dviejų pasiūlymų, ką apdovanoti „Sidabrinės nendrės“ premija. Tai: Ingrita Riterienė, visuomenininkė, asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ vadovė, kultūros puoselėtoja. Teikėjai: Švėkšnos seniūnas ir Šilutės kultūros ir pramogų centro Švėkšnos skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė; Adma Baltutienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė, folkloro kolektyvo „Pilutė“ vadovė. Teikėjai: Žemaičių krašto etnokultūros centras, Žemaičių Naumiesčio seniūnas, Gardamo seniūnė, Degučių kaimo bendruomenė „Rytdiena“, Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželis.  „Sidabrinė nendrė“ –  tai aukščiausia Šilutės rajono savivaldybės premija, teikiama

Kėdainiuose įgriuvo tiltas per Nevėžį

Šiandien Lietuvos automobilių kelių direkcija išplatino tokį pranešimą: „Įlūžus sijai, uždarytas eismas Kėdainių tiltu per Nevėžį (rajoniniu keliu Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai nuo 44,37 iki 44,44 km). Informacija apie įvykį buvo gauta iš AB „Kelių priežiūra“ šiandien, sausio 31 d., apie 7.30 val. Eismas tiltu operatyviai uždarytas, statomi apylankos ženklai kaip apvažiuoti uždarytą vietą ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai išvyko į vietą įvertinti situacijos. Eismas laikinai kreipiamas apylanka krašto keliu Nr. 144 Jonava–Kėdainiai–Šeduva“. Prezidentas kaltina kelininkus Kaip tik

Tik vienas centas, vertas beveik dviejų milijonų

Jeigu rankoje laikote 1 cento monetą, žinokite, kad labai netolimoje ateityje apyvartoje jų gali ir nebelikti. Antai Kanada vieno cento monetas nustojo kaldinti 2012 metais. Australijoje 1 ir 2 centų monetų nebegamina jau nuo 1992 m. Bahamų salose mažiausio nominalo monetų gamybą ir vartojimą sustabdė 2020 m. sausio pabaigoje. Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla šiais metais paskelbė, jog dėl monetų pertekliaus kitą dešimtmetį jie nebegamins nei 2 svarų, nei 2 pensų monetų. O kaip Europoje? Anot Lietuvos banko, palyginus su

Šilutės rajono Taryboje: netinka niekas, ką pasiūlo opozicija

Sausio 26 d.  įvyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 23 Tarybos nariai iš 25: nedalyvavo Zigmantas  Jaunius ir Steponas Kazlauskas. Už biudžetą – 16 balsų Tarybos nariai patvirtinto Savivaldybės 2023 metų biudžetą  – 65 940 870 eurų pajamų. Už biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, 7 opozicijos atstovai susilaikė. Jos vardu kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Žygimantas Kurlianskas  sakė, jog padaryti darbai matomi, jiems buvo pritarusi Taryba. Ir retoriškai klausė, ar būtų įmanoma geriau? Esą pagal gautas Europos

Taip pat skaitykite