Airijos regbininkė iš Ramučių

Beveik metus laiko Šilutėje veikia regbio klubo „Klaipėdos kovas“ filialas vaikams. Jam vadovauja Airijoje regbį žaidusi Austėja Minkevičiūtė. Po pirmųjų nesėkmių, kai vaikai vangiai rinkosi į pirmąsias treniruotes, šiandien juos skaičiuoja dešimtimis ir važinėja į varžybas Klaipėdoje bei kituose Lietuvos miestuose.

Austėja Minkevičiūtė, LTOK Lyčių lygybės sporte komisijos narė.
Petro Skutulo nuotr.

Krepšinį iškeitė į regbį
Austėja gimė ir užaugo Ramučiuose. Mokėsi Martyno Jankaus pagrindinėje mokykloje, vėliau – Šilutės pirmojoje gimnazijoje. Žaidė krepšinį. Klaipėdoje baigė verslo vadybos bakalauro studijas.
Norėdama šiek tiek užsidirbti, išvyko gyventi į Airiją. Ten taip pat žaidė krepšinį. Austėja pasakojo, kad draugės vasarą pasiūlė nueiti pasižiūrėti regbio rungtynių. „Patiko. Pradėjau lankyti treniruotes, žaidžiau nekontaktinį regbį, vėliau – kontaktinį, o rudenį jau pradėjau žaisti Dublino rinktinėje. Kartu mokiausi, įgijau trenerės kvalifikaciją. Airijoje sudarytos visos sąlygos mokytis. Vėliau ir vaikų grupės paskiriamos. Dirbau sporto salės trenere, treniruodavau ir vaikus. Su Dublino sporto klubu, kuris turi ir tris moterų komandas (treniruojasi apie šimtas merginų), dalyvavome turnyre Belgijoje. Žaidžiant Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve pelniau 5 įskaitinius taškus“.

Užsidegimo jauniesiems regbininkams nestinga.
Petro Skutulo nuotr.

Šilutėje regbis – naujiena
„Sugrįžusi į Lietuvą, nenorėjau apleisti savo pamėgtos sporto šakos. Šiandien aš žaidžiu Lietuvos regbio rinktinėje. Kas dvi savaites vyksta stovyklos Vilniuje, Kaune, Marijampolėje, kitur. Treniruojamės, dalyvaujame varžybose. Norėdama turėti nuolatinės veiklos, nuvykau į Klaipėdą, kur yra įsikūręs regbio klubas „Klaipėdos kovas“. Klubo pirmininkas Donatas Streckis praėjusią vasarą pasiūlė man pabandyti treniruoti vaikus. Kūno kultūros departamente turėjau gauti sportinės veiklos leidimą.
Sukūriau skrajučių, internetinį puslapį. Pamario mokyklos stadione paskelbtu laiku laukiau vaikų. Aplinkui žaidė futbolą, važinėjosi dviračiais, tačiau mokytis regbio neatėjo nė vieno… Svarsčiau, ką toliau daryti. Nebuvo lengva, mat žaidimas naujas, mažai žinomas Lietuvoje. Tėvai klausinėjo, ar jų vaikai nesusižeis. Ėjau į mokyklas, kalbėjausi su mokiniais. Šiandien daugiausiai vaikų treniruoju iš Pamario pagrindinės ir Žibų pradinės mokyklų. Treniruojamės išsinuomotoje sporto salėje, Meno mokyklos patalpose. Beveik po metų treniruočių, jau dalyvavome varžybose Klaipėdoje, o balandžio 12 dieną su mergaičių komanda išbandysime jėgas „Baltosios pirštinaitės“ turnyre“.
Regbis – komandinis žaidimas
Lietuvoje, nors ir yra Lietuvos regbio federacija, ši sporto šaka nėra labai populiari (2016 metais regbis įtrauktas į olimpinių sporto šakų sąrašą).
„Kai pasakau, kad žaidžiu regbį, žmonės trauko pečiais… Man regbis – komandinis žaidimas. Jame svarbu greitis, jėga, vikrumas. Žaidžia 15 dalyvių prieš 15 arba 7 prieš 7. Neįprastos formos (ovalo) kamuolį reikia nunešti į įskaitinį plotą, už tai skiriama taškų ir suteikiama galimybė spirti į H formos vartus.
Kamuolys regbyje rankomis perduodamas tik atgal, o koja galima spirti į priekį. Airijoje regbį žaidžia visi – įmonėse, firmose, universitetuose. Turės praeiti dar nemažai laiko, kol šis žaidimas išpopuliarės ir pas mus bus. Žaidžiant regbį būna daug adrenalino. Reikia išmokti ir priešininką apeiti, ir vytis, ir saugiai nugriūti ar užgriūti. Vyrų ar moterų regbis nesiskiria“.

Vaikai su trenere Austėja Minkevičiūte treniruotėje sustojo vadinamuoju regbyje įprastu „vėjeriu“.

LTOK Lyčių lygybės sporte komisijos narė
Austėja papasakojo, kad kovo 16 dieną vykusio Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Vykdomojo komiteto posėdyje buvo patvirtinti LTOK Lyčių lygybės sporte komisijos nariai. Tarp komisijos narių pateko ir ji, Lietuvos regbio federacijos atstovė Austėja Minkevičiūtė. Aktyviai moterų regbį propaguojanti A. Minkevičiūtė šioje komisijoje (pirmininkė – LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė) dirbs su Dovile Pervazaite (Lietuvos čiuožimo federacija), Edvinu Eimontu (Lietuvos futbolo federacija), Justu Kalinausku (Lietuvos krepšinio federacija), Monika Ivanauskaite (Lietuvos žolės riedulio federacija) ir Agne Vanagiene (Lietuvos sporto federacijų sąjunga).
Balandžio 4 d. „Žinių radijo“ laidoje ,,Sportuok su Vlada“ Austėja Minkevičiūtė kalbėjo: „Būti Lyčių lygybės komisijos sudėtyje man reiškia labai daug. Visų pirma, tai ne tik didžiulis iššūkis, bet ir puiki galimybė prisidėti prie darbų, kurie padės, kad moterys ir vyrai būtų vertinami lygiai ir neliktų vertybinio susiskirstymo. Deja, ir šiais laikais sporto srityje vis dar stipriai dominuoja vyrai. Su lytimi siejami stereotipai turi įtakos ne tik moterų dalyvavimui priimant sprendimus sporto organizacijose, bet ir jų dalyvavimui sporto veiklose“.
Susitikim metu A. Minkevičiūtė atviravo: „ Lietuvoje labai trūksta moterų, dirbančių trenerėmis ne tik su vietinio regiono komandomis, bet ir tarptautinėmis. Taip pat ne visose Lietuvos sporto organizacijų valdybose ir komitetuose yra užtikrinta lyčių pusiausvyra. Tikiuosi, kad tokia padėtis gali pasikeisti, o komisija savo darbu padės sumažinti vyrų ir moterų susiskirstymą sporto srityje bei padidins moterų norą ir galimybes dalyvauti sportinėje veikloje“.

Regbis žaidžiamas su ovalo formos kamuoliu, panašiu į kiaušinį.

Nestokoja optimizmo
Sporto salėje netilo besitreniruojančių vaikų sportinis šurmulys. Mažieji vienas per kitą pasakojo įspūdžius, o trenerė dar kartą patikino, kad regbio klubo „Klaipėdos kovas“ (pelno nesiekianti asociacija) tikslas – skatinti vaikų užimtumą, sveiką gyvenseną bei sportinio meistriškumo ugdymą. Tačiau naujai suformuotai grupei Šilutėje reikia aprangos ir sporto inventoriaus, kuris reikalingas treniruočių kokybei gerinti. Naujas sporto inventorius padėtų pritraukti daugiau vaikų, mažintų užimtumo problemą, skatintų vaikus ir jaunimą siekti aukštesnių sportinių rezultatų. Žvalgomasi rėmėjų.
Birutė Morkevičienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Įamžinama seserų elzbietiečių veikla Švėkšnoje

2023 m. Šilutės Hugo Šojaus muziejaus Švėkšnos ekspozicija įgyvendina projektą „Šv. Jokūbo festivalis Švėkšnoje: seserų elzbietiečių veikla Švėkšnoje“. Projekto tikslas – įamžinti vienuolės Antaninos Žemgulytės-Bonitos bei seserų elzbietiečių veiklą Lietuvoje ir Švėkšnoje. Po Pirmo pasaulinio karo nepriklausomoje Lietuvoje susiklostė palankios sąlygos augti vienuolijoms. 1918–1940 m. Lietuvoje naujai įsikūrė 11 ordinų ir kongregacijų vienuoliai: vargdienių seserys, kazimierietės, kryžietės, elzbietietės, pranciškonės, jėzuitai, kapucinai, dominikonai, saleziečiai, pranciškietės ir salezietės. 1924 m. į Lietuvą iš Karaliaučiaus, kur buvo įsikūręs kongregacijos provincijos centras su noviciatu,

Kaip tinkamai laikyti nusipirktą pieną

Pienas – vienas perkamiausių lietuvių maisto produktų. Kad jis išlaikytų savo skonį ir maistines savybes iki pat galiojimo laiko pabaigos, jį parsinešę namo turėtume laikytis tam tikrų taisyklių. Dalis iš jų, ko gero, yra žinomos daugeliui, tačiau kai kurios gali nustebinti. Apie tai, kokių klaidų vengti nusipirkus pieno, pasakoja prekės ženklą „Dvaro“ valdančios bendrovės „Pieno žvaigždės“ vyriausioji technologė Dalia Mickeliūnienė. Pienas turi būti laikomas šaldytuve. Tad įsipylę pieno, visuomet stenkitės kuo greičiau jį padėti atgal į šaldytuvą. Taip pat visuomet

Gydymo įstaigos gaus daugiau lėšų už suteiktas paslaugas, medikai – didesnius atlyginimus

Siekiant sudaryti sąlygas gydymo įstaigoms nuo 2024 m. sausio 1 d. didinti medikų darbo užmokestį ne mažiau kaip 10 proc., sveikatos apsaugos ministro įsakymu padidintos asmens sveikatos priežiūros paslaugų bazinės kainos. Tai leis gydymo įstaigoms gauti papildomų lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ir skirti jas darbuotojų darbo užmokesčiui didinti. Pagal padidintus įkainius būtų atsiskaitoma už asmens sveikatos priežiūros paslaugas, suteiktas nuo šių metų lapkričio 1 d. „Laikomės įsipareigojimų reguliariai didinti medicinos darbuotojų atlygius – tai daroma peržiūrint įkainius

Su patyčiomis mokyklose vaikai kovoja pasitelkę piešinius

Patyčios tarp mokyklinio amžiaus vaikų yra viena opiausių problemų. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, patyčias patiria vidutiniškai 42 proc. berniukų ir 37 proc. mergaičių 40-yje labiausiai išsivysčiusių šalių. Pasipriešinti patyčioms nusiteikę ir Lietuvos vaikai, pasitelkę tam kūrybingas idėjas. „Su patyčiomis susidurti gali ne tik vaikai ar paaugliai, bet ir suaugusieji. Tačiau, jei suaugusieji gali apsiginti, labai dažnai vaikai jaučiasi bejėgiai prieš juos emociškai, o kartais net fiziškai žalojantį elgesį. Galime pasidžiaugti, kad patyčios mokyklose nebėra tabu – ši problema ne

Taip pat skaitykite