Ačiū šunims! Ir ne vien balandžio 24-osios proga…

 

Artėjant balandžio 24-ajai, visuotinei Šuns dienai, kurios iniciatorė yra Lietuvos kinologų draugija, šunims norisi skirti pačius gražiausius žodžius. Norisi juos dar labiau pažinti, mokytis iš jų ir kuo daugiau laiko praleisti drauge. Šunims turime už daug ką padėkoti. Pasakyti ačiū turėtume netgi už labai žemiškus dalykus.

… už puikų darbą

Ar šunys gali tapti verslo partneriais? Naujosios Zelandijos gyventojai jums tikrai pasakytų, kad taip! Šioje šalyje šunų aviganių yra apie 200 tūkstančių, dauguma jų borderkoliai, prižiūrintys labai dideles galvijų bandas. Bandoje kartais būna daugiau kaip 7 000 avių, ją prižiūri 2 piemenys ir 10 borderkolių. Taigi, vienas šuo prižiūri per septynis šimtus avių! Nepaprastai įdomu stebėti, kaip šunys reguliuoja avių judėjimą, kad nesusidarytų spūsčių, nenukentėtų mažesnės ar silpnesnės avys.

Borderkoliai – šios šalies avininkystės simbolis. Apie juos kalba labai pagarbiai ir stato paminklus. Metai, kuomet šalyje gimsta mažiau aviganių šuniukų, avių augintojams yra blogi.

… už skanų alų

Čekija garsėja alumi. Už vieną puikaus alaus rūšį čekai dėkingi šuniui. Tai „Chodovar” alus, kurio sukurta ne viena rūšis, ir ant visų etikečių – šuo.
Pasak legendos, Chodova Plana olose tryško stebuklingi šaltiniai. Vieną tokį šaltinį aptiko Albi, į Labradoro retriverį panašus šuo. Savo šeimininką jis atvedė prie olos, iš kur tryško ne vanduo, o tikrų tikriausias alus! Gandas apie stebuklingą gėrimą pasklido, vietovė išgarsėjo ir tapo aludarių traukos centru. Ne vieną šimtmetį olų rūsiuose čekai gamino ir dabar tebegamina Chodovar alų.
Manoma, jog puikų skonį alui suteikia skaidrus aplinkinių šaltinių vanduo, tačiau visi nori tikėti ir šuns legenda. Vakare, kai pabaigia darbus, kai kurie aludariai ir dabar pripila alaus dubenėlį – palieka jį Albi . Ryte jis būna tuščias – Albi dvasia gyva, ji vis degustuoja, ar nesuprastėjo čia verdamas alus. Chodovaro darykla įkūrė alaus muziejų, aludę, restoraną, viešbutį. Net pradėjo teikti grožio procedūras – šuniško alaus vonias, kuriose išsimaudžius, oda tampa švelnutėlė, o nuotaika – pakili.

… už naują medžiagą

Šuns dėka išrasta sulimpanti medžiaga, be kurios neįsivaizduotume šiuolaikinių rūbų ir apavo. Ji pakeitė sagas, užtrauktukus, batų raištelius. George de Mestral (1907-1990), šveicarų inžinierius ir mokslininkas, ne išrado naują medžiagą, o nukopijavo ją iš gamtos! Išradėjui  genialią mintį pakišo jo šuo ir piktžolės!
Šiandien VELCRO gamyklų tinklas apraizgęs visą pasaulį, išradimas atnešė ponui Mestral šlovę ir sukrovė milijonus. Jeigu išradėjas būtų gyvas ir norėtų išrėžti padėkos kalbą, pirmiausia turbūt pagerbtų savo pointerį. Jei ne jis, naujoji medžiaga nebūtų atsiradusi.
Atostogaudamas su mylimu augintiniu Šveicarijoje, G.de Mestral mėgo žygius į kalnus. Tačiau smagias iškylas vis apkartindavo usnys – vyriškis negalėjo paleisti augintinio laisvai pabėgioti, nes kailis aplipdavo bjaurių piktžolių graižais. Pargrįžęs iš vienos tokios iškylos ir šiaip taip iškrapštęs usnis, inžinierius atidžiai jas apžiūrėjo. Nepatingėjo ištirti  mikroskopu. Supratęs, kas ir kaip sukimba, sukūrė analogišką medžiagą. 1948 m. Prancūzijoje buvo pagaminti bandomieji lipios medžiagos metrai, o vėliau jis patentavo savo naujieną kaip VELCRO (prancūzų k. velours – veliūras). Kai segatės striukę, batus ar rankinę, prisiminkite pointerį ir gudrųjį jo šeimininką.

…ir už „savus“ mikrobus!

Apie tai, kad šunis laikantys žmonės rečiau sega neurozėmis, širdies, kraujagyslių, peršalimo ligomis, yra judresni ir žvalesni, žinoma seniai. Šunys sunormina mūsų kraujospūdį, mažina nerimą, suteikia džiaugsmo. Tačiau mokslininkai taip pat nustatė, kad mums naudingi ir šunų mikrobai. Pasirodo, šunys apsaugo vaikus nuo žarnyno infekcijų. Australijos mokslininkė Jane Heyworth teigia, kad skrandžio ir plonosios žarnos gleivinės uždegimu rečiau serga vaikai, kurių namuose yra šuo. Mokslininkai ištyrė 4-6 m. amžiaus 965 vaikus. Paaiškėjo, jog vaikučiai, kurių namuose gyevno šuo arba katė, 30 proc. rečiau skundėsi dėl pilvelio negalavimų.

Ši publikacija paimta iš Lietuvos kinologų draugijos svetainės

S.M.Photogallery nuotr.

 

Šunį išmokyti pasisveikinti padeda mobili programėlė

  • Jei norite išmokyti savo šunį kai kurių triukų, pavyzdžiui, paspausti ranką, pašokinėti, atidaryti ir uždaryti duris ar net važiuoti riedlente, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas Arnoldas Lukošius, siūlo išbandyti aplikaciją „Puppr – Dog Training & Tricks“. Čia triukus su savo augintiniais demonstruoja viena geriausių šunų instruktorių pasaulyje Sara Carson.
  • Aplikacijoje rasite tiek išsamius visų triukų aprašymus, tiek vaizdo instrukcijas, kuriose žingsnis po žingsnio paaiškinama, kaip išmokyti šunį atlikti vieną ar kitą komandą. Čia bus patogu stebėti savo augintinio progresą, o tam, kad mokytis būtų dar smagiau, už išmoktas pamokas jums bus suteikiami specialūs užbaigtų kursų ženkliukai ir apdovanojimai.
  • Programėlėje taip pat galėsite pasinaudoti skaitmeninio klikerio, susirašinėjimo su profesionaliais treneriais, atrinktų prekių rekomendacijų, treniruočių tvarkaraščio ir kitomis naudingomis funkcijomis. Vartotojai kviečiami dalyvauti augintinių nuotraukų konkursuose – tai puiki proga pasidžiaugti savo keturkojais ir parodyti, ko jie jau išmoko.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Siūlo nekeisti nekilnojamojo turto mokesčių

Šilutės rajono savivaldybės taryba turi apsispręsti dėl kitų metų nekilnojamojo turto mokesčių. Kol kas siūlo jų nekeisti ir palikti galiojusius iki šiol. Kokie jie? Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 6 straipsnyje nustatytas mokesčio tarifas – nuo 0,5 procento iki 3 procentų nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Konkretų tarifą, kuris galios savivaldybės teritorijoje nuo kito mokestinio laikotarpio pradžios, Savivaldybė nustato iki einamojo mokestinio laikotarpio liepos 1 dienos. Jeigu savivaldybės taryba iki šio termino tarifo nenustato, savivaldybės teritorijoje taikomas minimalus 0,5 proc.

Šventuosius Jokūbo metus pasitikome tradiciniame piligrimų žygyje

2021 metai – Šventieji Jokūbo metai. Tai metai, kai liepos 25 d. yra sekmadienis, o per šimtmetį tai nutinka keliolika kartų. Šv. Jokūbo kelias (isp. Camino de Santiago) – katalikų piligriminis kelias į Kompostelos Santjago katedrą Ispanijoje kur, manoma, yra palaidotas Apaštalas Jokūbas. Šis kelias žinomas nuo viduramžių, jam jau virš 1000 metų. Važiuodami pernai specialiais šio kelio ženklais sužymėtu keliu susipažinome su mūsų krašto kultūros ir istorijos paveldu. Išvykstančius piligrimus palaimino ir išlydėjo Šilutės katalikų parapijos dekanas Remigijus Saunorius.

Bitininkai kviečiami teikti paraiškas

Bičių laikytojai, bitininkų asociacijos, bitininkų kooperatyvai, mokslo ir studijų institucijos jau gali teikti paramos paraiškas Paramos Lietuvos bitininkystės sektoriui 2020–2022 metų programos priemonėms įgyvendinti. Šiam kvietimui skirta 180 954 Eur. Programoje numatytos priemonės, kurioms įgyvendinti bitininkai gali gauti valstybės paramą: techninė pagalba bitininkams ir jų grupėms; kova su avilių kenkėjais ir bičių ligomis, ypač varoatoze; bičių avilių transportavimo į ganyklas racionalizavimas; medaus fizinių ir cheminių savybių analizė; bičių šeimų atnaujinimas; bitininkystei ir bitininkystės produkcijai skirtos taikomųjų mokslinių tyrimų programos; rinkos

Savaitė prasidėjo vagystėmis

Pirmąjį vasaros mėnesį pagausėjo vagysčių, sulaikytų neblaivių vairuotojų bei, kaip įprasta, netrūko smurtautojų. Šios savaitės pirmadienį ir antradienį Šilutės rajono policijos komisariate užfiksuoti šie įvykiai, kuriuos tiria pareigūnai. Birželio14 d. pavakare iš garažo Užkardos g., Gaidelių kaime, Šilutės sen., buvo pavogtas suvirinimo aparatas ir virinimo vielos ritės. Nuostolis 500 eurų. Policija tiria ir birželio 5 d. įvykį, kai buvo pastebėtas išdaužtas autobusų stotelės Lietuvininkų g., Šilutėje, šoninis stiklas. Nuostolis 220 eurų. Birželio14-15 d. Liepų g., Šilutėje,  iš automobilio „Honda Accord“

Taip pat skaitykite