Trys patarimai, kaip apsisaugoti internete


Sausio 28 d. Europa mini Tarptautinę duomenų saugumo dieną. Šįmet, kai žmonės per karantiną gausiai naudojasi internetu, duomenų saugumo tema yra itin aktuali – vartotojų asmeninius duomenis dažniau taikosi pavogti programišiai, o bendrovės – išnaudoti  reklamai. Kaip apsaugoti privatumą internete ir neužkibti ant internetinių sukčių masalo, rašoma „Bitės“ pranešime žiniasklaidai.

„Internete žmonės linkę elgtis gerokai atsainiau nei realiame gyvenime, dėl to dažnai ir kyla rizika netekti asmeninių duomenų. Juk gatvėje nepuolame bendrauti su nepažįstamaisiais, tuo tarpu socialiniuose tinkluose dalis žmonių į draugus priima nežinomus asmenis ar neapdairiai atidaro nuorodas, kurias siunčia nežinomi siuntėjai. Svarbu suprasti, kad mūsų saugumo užtikrinimui visų pirma svarbu atsakingas mūsų pačių elgesys internete“, – sako Saulius Skirmantas, „Bitės“ kibernetinio ir IT saugumo vadovas.

Naudokite naršyklių plėtinius

Dauguma tinklalapių internete renka informaciją apie vartotojų naršymo įpročius. Apriboti asmeninę informaciją ir apsaugoti kompiuterį nuo užkrato per naršyklę gali padėti naršyklių plėtiniai, pavyzdžiui, „uBlock Origin“. Šį plėtinį palaiko visos populiariausios naršyklės – „Chrome“, „Firefox“, „Opera“.

Kitas plėtinys, „HTTPS Everywhere“, jus nukreips į saugesnę tinklalapio versiją, jei tik tinklalapis ją palaiko.

Pasak S. Skirmanto, šis plėtinys bus ypač pravartus naudojantis viešomis Wi-Fi prieigomis, nes gavusiems prieigą prie Wi-Fi tinklo duomenų neleis matyti, ką darote internete – jūsų duomenys bus užšifruoti.

Paslėpkite IP adresą

Kartais nutinka, kad tinklalapiai neturi šifruotos versijos, todėl naudodami Wi-Fi viešose prieigose ne visuomet galite būti tikri, jog kas nors neseka jūsų naršymo internete.

„Duomenis apsaugoti padeda virtualus privatus tinklas (Virtual private network – VPN), kuris leidžia užmaskuoti jūsų tapatybę paslėpdamas įrenginio IP adresą. Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad nemokamos VPN paslaugos dažnai gali labiau pakenkti nei padėti. Nemokamų paslaugų tiekėjai neretai renka duomenis, kuriuos vėliau parduoda trečiosioms šalims“, – pastebi S. Skirmantas.

Bene geriausiai vertinami VPN sprendimai – „Express VPN“ ir Lietuvoje kuriamas „NordVPN“.

Saugokite privatumą socialiniuose tinkluose

Kiekvienas jūsų įrašas, komentaras ar „patinka“ paspaudimas „Facebook“ ar kitiems socialiniams tinklams apie jus suteikia informacijos, kuria jie dalinasi su daugybe kitų bendrovių.

„Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai vartotojų asmeniniai naršymo duomenys patenka į trečiųjų šalių rankas ir yra panaudojami, pavyzdžiui, suasmenintai reklamai rodyti. Tai svarbus priminimas, jog asmeninius duomenis reikėtų saugoti ne tik nuo bendrovių, bet ir nuo kitų naudotojų – socialiniuose tinkluose draugų sąraše neturėti nepažįstamų ir su jais nesidalinti asmenine informacija“, – pataria S. Skirmantas.

Kokią informaciją „Facebook“ žino apie jus, galite pamatyti nustatymuose pasirinkę „Nuostatos ir privatumas“, „Nustatymai“, o tuomet dešiniame ekrano kampe – „Jūsų „Facebook“ informacija“. Atsidariusiame meniu ją galėsite atsisiųsti ir peržiūrėti.  Sustabdyti duomenų perdavimą trečiosioms šalims ateityje galite „Facebook Activity“ pasirinkę „Manage Future Activity“, o tuomet – „Future Off-Facebook Activity“.

Sustabdyti duomenų perdavimą trečiosioms šalims ateityje galite Facebook Activity pasirinkę Manage Future Activity, o tuomet – Future Off-F.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip išsirinkti dyzelinių automobilių servisą?

Šiandien daugelis žmonių neįsivaizduoja gyvenimo be automobilių. Gyvenimas be jų būtų sunkus ir sugaištume daug laiko keliaudami iš vietos į vietą. Tačiau dyzelinis automobilis reikalauja daug priežiūros, o įvairūs gedimai nėra išimtis. Turbūt lengviausias būdas patikimai ir greitai pataisyti vieną ar kitą transporto priemonės gedimą yra kreiptis į remonto centrą. Savaime suprantama, kad kai kurias problemas galima išspręsti patiems, tačiau tikrai ne kiekvienas turi tokių gabumų. Išsirinkti autoservisą gali būti sunku, ypač jei planuojate naudotis šiomis paslaugomis pirmą kartą. Reikia

Piniginę perkeliame į telefoną. Kaip išsaugoti mokėjimo korteles išmaniuosiuose?

Piniginė – jau atgyvena, nes daugumą kortelių galite saugoti tiesiog savo telefone. Vos keliais mygtukų paspaudimais atsiskaitysite už pirkinius tiek prekybos centre ar restorane, tiek ir internete. Kaip išsaugoti korteles savo išmaniuosiuose įrenginiuose, pasakoja „Bitės Profai“. „Pamažu visas reikalingas korteles – tiek mokėjimo, tiek nuolaidų – galėsime išsaugoti išmaniuosiuose įrenginiuose. Įkėlus korteles į skaitmeninę piniginę „Google Pay“ ar „Apple Pay“ visas jas rasite vienoje vietoje. Perkant tereiks keliais mygtuko paspaudimais „įjungti“ ją savo telefono ekrane ir pridėjus telefoną prie bekontakčio

Paminklų kainos. Kodėl pigiai dažniausiai blogai?

Geros kokybės paminklai tarnauja kelis šimtus metų ir net jiems praėjus vis dar mena čia amžinojo poilsio atgulusio žmogaus vardą. Žinoma, tikrai ne visi paminklai, kurių siūlo rinka, yra tokie geri. Dažniausiai glumina paminklų kainos, kurios taip pat lyginamos su daug klausimų keliančia kokybe. Ar tikrai brangiau yra geriau ir kodėl kinta kaina? Akmuo – viskas Kaina pirmiausia kinta nuo medžiagos, kuri yra naudojama paminklo gamyboje. Kiek daugiau kainuoja granitas, tačiau jis tarnauja labai daug metų, nereikalauja jokios priežiūros ir

Kviečia nauja paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“

Rugsėjo 21 d. Vilniaus universiteto biblioteka Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje pristatys rankraščių ir senųjų spaudinių parodą „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“. Renginio metu bus parodyti Lietuvos istorijai ir kultūrai reikšmingi dokumentai, tarp kurių ir šaltiniai, susiję su Šilutės miesto ir krašto praeitimi. Paroda „Lietuva Vilniaus universiteto bibliotekoje: Šilutė“ veiks nuo 13 iki 16 val. Parodos atidarymo renginio pradžia – 15 val. Šis Šilutei skirtas renginys – Vilniaus universiteto bibliotekos nuo 2015 metų tęsiamo projekto „Lietuva Vilniaus universiteto

Taip pat skaitykite