100 dienų karo Ukrainoje. Dalia Grybauskaitė šia proga davė interviu LRT radijui

Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo.

Birželio 3 d. sukanka 100 dienų, kai vyksta karas Ukrainoje. Šia proga LRT radijas transliavo pokalbį su kadenciją baigusia Lietuvos Prezidente Dalia Grybauskaite. Štai ką išgirdome.

 

„Karą sustabdyti gali tik karas“

„Vakarų lyderiai nepakankamai ryžtingai remia Ukrainą ir tai sudaro galimybes karą pradėjusiai Rusijai stumtis pirmyn“, – sakė kadenciją baigusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir beveik pakartojo anksčiau viešai išsakytą savo nuomonę, kad Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną sustabdyti galima „tik mūšio lauke“. Tai reiškia, kad  Vakarų šalims siunčiant savo pajėgas į Ukrainą arba tiekiant „adekvačią reikalingą, modernią ginkluotę“.

„Buvo pasirinktas kol kas antrasis kelias. Bet jis vyksta vėluojant, tiekiant nepakankamai modernią ir efektyvią ginkluotę ir to padarinius matome dabar: Rusija lėtai, bet stumiasi rytinėje dalyje į priekį. Abi pusės, taip pat ir ukrainiečiai, turi didžiulius žmogiškuosius ir technikos praradimus“, –  interviu LRT sakė kadenciją baigusi Lietuvos prezidentė.

Vakarai „dairosi per petį“

„Deja, dabar, ypač Europoje, dominuoja toks dairymasis per petį, bijojimas savo šešėlio, krūpčiojimas… Išties tai nuteikia nemaloniai. Matyti, kaip lyderiai kažką atsistoję mėgina ir išstenėti, pasiaiškinti užuot priėmę drąsius sprendimus padedant kaimynei“, – teigė ji.

Pasak D.Grybauskaitės, Vakarai pamažu įsidrąsina dėl ginkluotės tiekimo, bet „tik Putinas trept kojele ir mes krūpt iš karto, ir krūpt iš karto“. „Išties, toks nuolaidžiavimas, toks bijojimas priimti sprendimus kainuoja kraują, kainuoja didžiulius žmonių praradimus Ukrainoje, kainuoja mums, Vakarams, didžiulę reputacinę žalą“, – tvirtino kadenciją baigusi prezidentė.

Ji kritiškai atsiliepė apie kai kurių Europos lyderių skambučius Rusijos prezidentui. Į LRT korespondento klausimą, kaip reikėtų vertinti kai kurių valstybių vadovų skambučius Putinui, ji atsakė:Na, turbūt pasakysiu tiesiai, kadangi dabar galiu tiesiau ir atviriau kalbėti, nes neužimu pareigų. Tai tiesiai ir sakau, kad skambučiai teroristui, žmogžudžiui ir agresoriui taip ir turi būti įvertinti – kaip skambučiai teroristui“.

Paralelės su Antruoju pasauliniu karu

„Skambučiai teroristui, žmogžudžiui ir agresoriui taip turi būti ir įvertinti  kaip skambučiai teroristui.“ Pasak jos, matant Rusijos agresijos pobūdį, galima įžvelgti paraleles su situacija prieš Antrąjį pasaulinį karą, kai nacistinei Vokietijai nuolaidžiavusios valstybės sutiko padalinti Čekoslovakiją.

„Deja, Europa nepasimokė iš savo klaidų“, – sakė D. Grybauskaitė. Ji teigė, jog sankcijos yra politinė bausmės demonstracija, bet vien jomis Rusijos paveikti nepavyks.

„Pati Rusija gali iškentėti labai dideles ekonomines sankcijas, taip pat ir jos žmonės. Dėl to tiesioginio efekto iš karto, be abejo, nebus. Tuo labiau kad ir tos sankcijos skylėtos, ne iš karto įvedamos ir su tokiais negražiais viešais ginčais ir pasistumdymais“, – kalbėjo D. Grybauskaitė.

Pasak jos, kartais atrodo, kad tokios sankcijos „daugiau mums, Vakarams, gėdos pridaro ir reputacinės žalos negu naudos“.

Šiandien, birželio 3 d., sukanka šimtas dienų nuo vasario 24 dienos, kai Rusija pradėjo invaziją Ukrainoje.

Parengta pagal https://www.lrt.lt/ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasieniečiai įsigijo naują patrulinį laivą ir tris katerius

Klaipėdoje pristatomi naujas patrulinis pasieniečių laivas „Gintaras Žagunis“ ir trys kateriai. Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų. ES lėšomis finansuota 90 proc. šios sumos, kita dalis – Lietuvos biudžeto. Puoselėjant istorinę atmintį ir VSAT tradicijas, laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 m. žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas. Pakrančių patrulinio laivo „Gintaras Žagunis“ paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Taip pat jis galės

Orai: savaitgalį bus kritulių

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantį savaitgalį šalčių nebus, tačiau kai kur kris gausūs krituliai. Lapkričio 25 d., penktadienį, įdienojus temperatūra sieks nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Lapkričio 26 d., šeštadienį, naktį bus niūrūs ir darganoti orai. Vietomis, daugiausia šiaurinėje šalies pusėje, numatomi krituliai, daugiausia sniegas. Kai kur plikledis vis dar laikysis, o kai kur formuosis naujas.  Pietiniuose rajonuose galimas rūkas. Dvelks vos juntamas nepastovios krypties vėjas. Žemiausia temperatūra šią naktį sieks nuo 4 laipsnių šalčio iki 1

Iš pašto ženklų sukurtas Jono Basanavičiaus portretas perduotas Signatarų namams

Lietuvos nacionalinio muziejaus Signatarų namų lankytojai nuo šiol galės grožėtis ir didžiausia šalyje mozaika iš pašto ženklų, kurioje įamžintas daktaras Jonas Basanavičius. Menininkės Jolitos Vaitkutės sukurtą kūrinį signataro gimtadienio išvakarėse, lapkričio 22 d., perdavė Lietuvos paštas. Būtent jo iniciatyva prieš penkerius metus ir buvo nuspręsta tokiu būdu įamžinti J. Basanavičiaus atminimą ir paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Paveikslas keliavo po Lietuvą Originaliu būdu pagaminta, iš pašto ženklų sudėliota Jono Basanavičiaus mozaika per valstybės atkūrimo šimtmetį keliavo po visą Lietuvą ir

Aplinkosaugininkai Šilutės sendaikčių parduotuvėje rado vilko galvos iškamšą

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai pažeidėjus dažnai išaiškina vykdydami reidus turguose ar kitose prekybos vietose. Šįkart Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė asmenį, neteisėtai pardavinėjusį vilko galvos iškamšą. Aplinkosaugininkai nuolat vykdo Prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis arba gaminiais iš jų kontrolę. Išaiškintam asmeniui Šilutėje, sendaikčių parduotuvėje, už neteisėtai pardavinėjamą vilko galvos iškamšą gresia bauda nuo 30 iki 300 eurų. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai asmenys prekiauja laukinių gyvūnų dalimis ar jų gaminiais neturėdami teisėtą įsigijimą patvirtinančio dokumento. Todėl įspėjame, kad

Taip pat skaitykite